Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VOLVO FM9 - Jak podłączyć gniazdo ABS i światła do przyczepy?

kataniak1994 11 Mar 2013 08:03 4530 15
  • #1 11 Mar 2013 08:03
    kataniak1994
    Poziom 15  

Witam
    Mam pytanie czy jest możliwość dołożenia gniazda świateł przyczepy i ABS w VOLVie FM9?
    Samochód jest z 2002roku i nie posiada ani zaczepu ani złączy do podłączenia przyczepy i tu moje pytanie jak to zrobić i jakie to są koszta?
    Pozdrawiam

• #2 11 Mar 2013 17:04
    hubert04
    Poziom 19  

Cena jest uzależniona od ceny części jedz na giełdę może tam coś znajdziesz w końcu masz niedaleko.

• #4 15 Mar 2013 11:40
    Rzexxnik
    Poziom 16  

Jest taka opcja bez problemowi

• #7 19 Cze 2013 23:38
    diablo23248
    Poziom 25  

Jeśli zależy Ci tylko na doprowadzeniu zasilania ISO 7638 do przyczepy to sprawa jest prosta.
    Kupujesz gniazdo EBS i podłączasz wg opisu:
    PIN 1 (k30) stałe 24V przez bezpiecznik 25A
    PIN 2 (k15) 24V "po stacyjce" przez bezpiecznik 5A (max 7,5A)
    PIN 3 (31) "po stacyjce" czyli GND
    PIN 4 (31) stałe GND
    PIN 5 sterowanie kontrolką (przyczepa podaniem masy na ten pin sygnalizuje usterkę ABS/EBS
    Piny 6 i 7 to CAN jeśli masz auto tylko z ABS nie są używane.

Ostatnio wg tego schematu wyprowadzałem gniazdo ABS w poczciwym F12 i wszystko działa jak należy. Jedynie co trzeba było jeszcze zrobić to zamontować na desce kontrolkę abs/ebs (k15 + PIN5 gniazda)

• #9 20 Cze 2013 10:41
    diablo23248
    Poziom 25  

"...Jedynie co trzeba było jeszcze zrobić to zamontować na desce kontrolkę abs/ebs (k15 + PIN5 gniazda)..."

Czyli plus po stacyjce do jednego pinu kontrolki i przewód z 5 pinu gniazda ABS/EBS do drugiego.

Co do podpięcia CAN to nie robiłem nigdy takiej przeróbki więc może ktoś mądrzejszy się wypowie :) Ja bym osobiście zostawił same zasilania i już
    Jak pisałem wcześniej robiłem to ostatnio w jednym staruszku który ciąga nowiuteńką wannę z EBS i wszystko działa poprawnie. Naczepa/przyczepa z EBS do prawidłowej pracy potrzebuje tylko zasilania. :)

Powodzenia!

• #10 20 Cze 2013 19:46
    daro111
    Poziom 31  

Witam.
    Tak jak kolega powyżej opisał to wystarczy do poprawnego działania EBS naczepy/przyczepy.
    Każda przyczepa/naczepa wyposażona w system EBS może działać jako osobny system (po odpowiednim zasileniu układu) ,bez potrzeby komunikacji CAN z pojazdem ciągnącym. Jeżeli ciągnik i naczepa jest wyposażona w system EBS to do optymalnej pracy zespołu jest wykorzystywana właśnie szyna CAN (optymalna regulacja,szybkość reakcji,dokładność odczytu ciśnień itp.).W Volvo FM9 Version 2 szyna CAN przyczepy/naczepy podłączenie do sterownika EBS 5 to:X4:8 - pin 6 gniazda,X4:9 - pin 7 gniazda.Jest tylko jeden problem ,nie wiem czy sterownik EBS w pojeździe nie przystosowanym do ciągnięcia przyczepy ma odpowiedni soft do takowej współpracy.Możliwe że trzeba będzie przeprogramować ECU EBS na wersję z przyczepą.W/g mnie nie ma potrzeby podłączać CANa ,wszystko powinno działać poprawnie także bez szyny CAN. Szkoda generować dodatkowe koszty ;).

• #12 20 Cze 2013 20:02
    miler80
    Poziom 34  

A tak się wtrącę, przyłącza czerwone i żółte do przyczepy kolega wogóle bierze pod uwagę?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME