Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy do hydroforu

k750i 11 Mar 2013 10:44 7020 32
  • #1 11 Mar 2013 10:44
    k750i
    Poziom 17  

Witam!
    Panowie poszukuję wyłącznika czasowego do hydroforu jako zabezpieczenie.
    Silnik 1,5kW jednofazowy.
    Zasada działania, jaka byłaby mi potrzebna, to włączyć w szereg z silnikiem hydroforu. Po załączeniu silnika układ odliczałby zadany czas do momentu odcięcia zasilania i tak w koło.
    Chodzi mi o to, że pompa do napełnienia hydroforu potrzebuje ok. 30s i wyłącza się. Wyłącznik czasowy ustawiłbym sobie na jakieś 5 min. Jeżeli w tym czasie wyłącznik ciśnieniowy nie wyłączy zasilania, bo np. braknie wody w studni, to czasówka odłączy silnik i przestanie woda lecieć. Wtedy będzie wiadomo, że coś jest nie tak i trzeba zejść do kotłowni sprawdzić.
    Poszukuję gotowych rozwiązań, bo prąd plus woda to może się źle skończyć.

Pozdrawiam.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Mar 2013 10:56
    electro_Nick
    Poziom 33  

http://www.fif.com.pl/produkt/36/528
    Podłączasz cewkę tego przekaźnika między N a L za stykiem wyłącznika ciśnieniowego a styki tego przekaźnika szeregowo za stykami wyłącznika ciśnieniowego. Mam nadzieję że jest to czytelny opis...

0
  • #3 11 Mar 2013 11:11
    k750i
    Poziom 17  

Dziękuję za odpowiedź.Dokładnie o coś takiego chodziło. Opis rozumiem:) poprostu za wyłącznikiem ciśnieniowym podłączam zasilanie tego sterownika a z wyjścia sterownika podłączam silnik.

Zaraz zamawiam układ.
    Pozdarwiam

0
  • Pomocny post
    #4 11 Mar 2013 11:16
    electro_Nick
    Poziom 33  

Oba styki-wyłącznika ciśnieniowego i czasowego muszą być połączone szeregowo(obojętnie który rozłącza silnik) a zasilanie układu czasowego musi być podłączone za stykiem wyłącznika ciśnieniowego, a przed stykami wył. czasowego-także po spadku ciśnienia i załączeniu styków wyłącznika ciśnieniowego załączą się styki wyłącznika czasowego i załączy silnik, po wzroście ciśnienia lub odliczeniu czasu rozłączy się.

0
  • #5 11 Mar 2013 11:23
    k750i
    Poziom 17  

Dokładnie tak to zrozumialem:)

Mam jeszcze jedno pytanie.
    Hydrofor na ten moment jest wpięty bezpośrednio do starej instalacji 2 przewodowej bez uziemienia i troszkę mi to jeszcze spędza sen z powiek.
    Chciałem założyć różnicówkę. A jak zacząłem się zgłębiać w temat to ten wyłącznik podany przez. kol. electro_Nick może być zastosowany ale powinien być podłączony przez stycznik gdyż długo może nie wytrzymać takiego trybu pracy.

Moje pytanie brzmi- czy są jakieś tabele doboru wyłącznika różnicowoprądowego oraz stycznika?
    silnik jest jednofazowy o mocy 1,1kW.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #6 13 Maj 2013 21:08
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

A co to za instalacja ? TN-C ,TN-S ,czy TN-C-S bo do tego wiele zależy.I nie ma tabel doboru . Stycznik wystarczy na prąd 16A musi być też zabezpieczenie prądowe zwłoczne na przykład M250 .

0
  • #7 14 Maj 2013 15:53
    k750i
    Poziom 17  

Instalacja jest o ile się nie mylę TN-C. (stara instalacja sprzed 30lat-2 przewodowa z zerowaniem bez przewodu ochronnego)
    Obok studni mam wbitą rurę 2 calową ocynkowaną na głębokość 6m która będzie się idealnie nadawała do uziemienia.
    Jaki typ zabezpieczeń byłby najodpowiedniejszy?

0
  • #8 22 Maj 2013 10:50
    mi_cinas
    Poziom 7  

Podłączę się do tematu. Jak rozwiązać ten sam problem, ale z silnikiem 3 fazowym? Czy są gotowe rozłączniki czasowe na prąd trójfazowy? Jak je podłączyć?

1
  • Sklep HeluKabel
  • #9 22 Maj 2013 11:04
    electro_Nick
    Poziom 33  

Podłączasz czasówkę pod cewkę stycznika i tyle. Ewentualnie stycznik z dołączanym modułem czasowym.

0
  • #10 23 Maj 2013 18:22
    karolas123
    Poziom 19  

Lepszym zabezpieczeniem silnika bedzie w tym przypadku czujnik suchobiegu.

0
  • #11 31 Maj 2013 21:35
    k750i
    Poziom 17  

Panowie od kilku dni szukam sensownego zabezpieczenia hydroforu przed suchobiegiem aby spać spokojnie i powiem szczerze, że im więcej czytam tym ciężej jest mi cokolwiek wybrać.

Piszecie żeby założyć czujnik suchobiegu .
    W gąszczu poszukiwań trafiłem na hydroguard ale zdania są podzielone i to bardzo.
    Link

drugie zabezpieczenie jakie trafiłem to
    Link

i teraz juz wogóle nie wiem co robić.

0
  • #12 31 Maj 2013 21:48
    electro_Nick
    Poziom 33  

Przecież oba rozwiązania to proste wyłączniki ciśnieniowe możliwe że ze zwłoką czasową-jeśli pompa nie wytworzy ciśnienia na wyjściu to ją odcinają, a że ma to fikuśne nazwy to już całkiem inna sprawa...

0
  • #13 08 Sie 2013 22:06
    bolej1
    Poziom 13  

Witam mam mały problem a mianowicie chciałbym zrobić sterowanie hydroforu timerem czasowym (taki z marketu) i nie wiem jak najprostszym sposobem to wykopnąć. Na ścianie wisi wyłącznik termiczny stary odpowiednik M250 czy jest tam jakiś stycznik którym mógłbym w prosty sposób sterować silnikiem (3fazy)? Wiem ze nie mogę odcinać jednej fazy tylko wszystkie na raz.
    Jest to działka i chce ratować schnące krzewy. proszę o pomoc sprawa super pilna

0
  • #14 08 Sie 2013 22:15
    electro_Nick
    Poziom 33  

Pewnie w tym hydroforze jest wyłącznik ciśnieniowy-wystarczy timerem wpiąć się w niego i rozłączy hydrofor po danym czasie.

0
  • #15 08 Sie 2013 22:25
    bolej1
    Poziom 13  

Tak jest tez o tym myślałem aby wykorzystać sterownik ciśnienia.
    Udało mi się ustalić ze to możne być M611 to co wisi na ścianie ale nie mam pojęcia czy jest tam stycznik i zaciski do jego sterowania? A co by było jak bym odcinał jedną fazę przed wyłącznikiem ? wyskoczy czerwony przycisk i pewnie tak zostanie?

http://el-mar.sklep.pl/pl/p/Wylacznik-silnikowy-M611-N-4-6,3A-6112-370001/1845

0
  • #16 08 Sie 2013 22:34
    electro_Nick
    Poziom 33  

M611 to wyłącznik silnikowy i nie jest on sterowany, musisz poszukać tego wyłącznika-z jednej strony musi mieć przyłącze wody a z drugiej elektryczne.

0
  • #17 08 Sie 2013 22:51
    bolej1
    Poziom 13  

oki to wydaje się najłatwiejsze rozwiązanie czyli muszę w szereg wstawić timer miedzy wyłącznikiem ciśnienia a wyłącznikiem silnika M611 i musi działać?
    kiedy w obwodzie będzie przerwa zejdzie ciśnienie i woda przestanie płynąc a na drugi dzine pojawi sie 1 na timer wiec napompuje i podleje tak?

Tak samo by było jak bym wyciął N neutral?

http://www.google.pl/imgres?um=1&safe=off&cli...tbnh=154&tbnw=289&start=0&ndsp=14&tx=70&ty=61

0
  • #18 09 Sie 2013 06:01
    electro_Nick
    Poziom 33  

Teoretycznie tak, ale jestem niemal pewien że całe sterowanie jest na fazie a nie na N. Będzie to działało tak: (przyjmuje że masz instalacje podlewania cały czas otwartą więc ciśnienie=0) dopóki timer nie załączy styków hydrofor wyłączony, jak timer załączy hydrofor kręci aż do wyłączenia przez timer lub napompowania do ustawionego ciśnienia, ciśnienie spada i powtarza się cykl aż do wyłączenia przez timer.

0
  • #19 09 Sie 2013 09:38
    bolej1
    Poziom 13  

Dokładnie tez tak to sobie wyobrażam zaraz jadę to sprawdzić.

Dodano po 12 [minuty]:

Aha zostaje jeszcze kwestia zasilania samego timera czy on wytrzyma prace przez tydzień? czy możne sie rozładować? można to zrobić przez zasilacz i przekaźnik ale to więcej roboty plusem jest to ze timer będzie miał czas czas zasilanie.

0
  • #20 09 Sie 2013 09:48
    electro_Nick
    Poziom 33  

Nie podałeś nigdzie jaki to timer, model ani jak jest zasilany więc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

0
  • #23 11 Sie 2013 11:53
    electro_Nick
    Poziom 33  

No tak będzie najłatwiej-popatrz na allegro za jakimś choćby używanym z cewką na 230V i wtedy będziesz nim sterował z timera-tylko timer też musi być podłączony do prądu bo inaczej nie wysteruje własnego przekaźnika.

0
  • #24 01 Wrz 2013 12:06
    ppieczul
    Poziom 6  

Równiez poszukuję podobnego rozwiazania i znalazlem gotowe wylaczniki czasowe na pamel.biz.
    Moj problem jest nieco inny - potrzebuje zabezpieczenia przed zbyt dlugotrwalym poprawnym dzialaniem pompy - pompe mam na dzialce na ktorej nie mieszkam stale i chcialbym uniknac sytuacji gdzie w wyniki awarii lub zlosliwosci pompa wypompuje mi zbyt duzo wody ze stawu.
    Oczywiscie rozwiazaniem jest wylaczanie pompy w trakcie nieobecnosci ale wtedy automatyczne podlewanie nie bedzie dzialac.
    W tej sytuacji proste wylaczanie czasowe nie zda egzaminu - pompa bedzie dzialac poprawnie - uzupelniac hydrofor szybciej niz ubytek wody do podlewania, wiec bedzie sie wylaczac w zalozonym czasie, problemem jest skumulowany czas pracy pompy np. W ciagu doby,
    Potrzebowalbym rozwiazania ktore wylaczy pompe w sytuacji gdy pracuje ona sumarycznie a nie ciagiem dluzej niz zadany czas, w rowniez zadanym dluzszym okresie czasu. Pomysly?
    Pozdrawiam i dziekuje

0
  • #25 01 Wrz 2013 12:21
    electro_Nick
    Poziom 33  

Wyłącznik czasowy asymetryczny-możesz na nim ustawić czas pomiędzy włączeniami i czas włączenia.

0
  • #26 01 Wrz 2013 13:11
    Krzysztof Reszka

Kolego Ppieczul ciebie chodzi by wodą nie została wypompowana ze zbiornika w całości i była podlewana okresowo działka .To można zrealizować tylko w sterownikach np
    http://www.moeller.pl/documentation/awb/moeller_ecp4_pl.pdf
    Będzie to dla ciebie najlepsze rozwiązanie dające możliwości podłączenia do PC a dalej to już tylko fantazja.

0
  • #27 01 Wrz 2013 13:32
    electro_Nick
    Poziom 33  

Sterownik programowalny do tego sterowania to strzelanie z armaty do muchy. Nie wspominając nawet o cenie takiego rozwiązania. Prosty wyłącznik asymetryczny np. f&f PCU 507 załatwi sprawę tak samo dobrze. Wystarczy po obserwacji ustawić odpowiednie czasy...

0
  • #28 01 Wrz 2013 21:44
    Krzysztof Reszka

Kolego elektro a jak ma twój wyłącznik wiedzieć jaki jest poziom w studni i czy podlewać jak już był deszcz . I jak wyłączą zasilanie to układ będzie działać po ponowny podaniu napięcia. Nie wspomnę o możliwości sterowania z Pc -ta . Może kolegi stać na taki wypasiony model .

0
  • #29 01 Wrz 2013 22:40
    ppieczul
    Poziom 6  

Dziekuje za odpowiedzi. Musze chyba pojasnic - bo niejasno napisalem za pierwszym razem. Obecnie posiadam hydrofor z pompa pobierajaca wode ze stawu, zabezpieczona przed suchobiegiem. Woda z pompy jest rozprowadzona przez elektrozawory sterowane juz elektronicznym sterownikiem, plus jest dostepna manualnie w kranach. Wiec wszystko dziala i git. Moj problem dotyczy hipotetycznej sytuacji - zlosliwy przechodzien otwiera kran lub psuje sie elektrozawor - a mnie nie ma przez tydzien - pompa pracuje wytrwale wysysajac ile sie da. Przed taka sytuacja chcialbym sie zabezpieczyc. Moglbym to latwo zrobic uznajac ze srednio czas pracy pompy w ciagu doby (lub np 4 godzin) nie powinien byc dluzszy niz X minut. Jezeli taki sterownik potrafi orientowac sie ze nastepuje przeplyw pradu na przekazniku to pewnie daloby rade to zrobic. Ale moze istnieja jakies prostsze rozwiazania o ktorych nie mam pojecia.

0
  • #30 01 Wrz 2013 22:55
    Krzysztof Reszka

No i jesteśmy w domu a my tu tyle się naprodukowaliśmy .Czy ten twój sterownik nie może tego odliczać? No jak nie to wystarczy zwykła czasówka lub ta co poleca kolega ograniczyć do np.1 godz i po sprawie. Czyli sterownik przełącza na pompę i przez 1 godz pracuje czasówka wyłącza pompę i czeka na nowy sygnał ze sterownika.
    Musiałbyś zrobić schemat obecnej instalacji to byśmy dorysowali pozostałą część.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo