Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja CO - Konkurujące pompki?

11 Mar 2013 13:49 1821 5
  • Poziom 12  
    Witajcie,

posiadam nową instalację CO (zresztą jak cały domek), która właśnie przechodzi chrzest bojowy. Przy okazji kręcę trochę głowicami, nastawami, biegami pompek.
    No właśnie, co do pompek w instalacji to posiadam dwie: standardowa w kotle Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3C a druga w mieszaczu od podłogówki.

Mam obawy, że w pewnych odcinkach instalacji pompki pompują wodę w przeciwne - względem siebie - strony.

Załączam schemat (wykonany intuicyjnie przeze mnie) mojej instalacji.
    Na schemacie starałem się zaznaczyć kierunek przepływu wody obu pompek (strzałka czarna - pompa co, zielona - mieszacz) oraz w pomarańczowych kółkach potencjalne miejsca "kolizji".

Czy ktoś mógłby rzucić okiem, czy moje wątpliwości są słuszne?

Tu zestaw pompowy podłogówki:

• Poziom 39  
    1. Kocioł (jak się lepiej przypatrzysz temu co sam narysowałeś) nie może jednocześnie pchać i ssać w obydwu kierunkach. Więc z rysunku (nie wiem gdzie są pompki, bo widzę tylko trójniki i nie wiem która strzałka zielona, a która czarna): zimne z góry jes zasysane, a nie pchane.

2. No chyba że w miejscu tego górnego trójnika masz dodatkową pompę (sorki ale nie widzę czy to czarne, czy zielone). Jeśli pompka jest za trójnikiem (w lewo) - w kierunku kotła (dojście zimnej) to ok. Ale jeśli przed trójnikiem (powyżej) to nie jest OK. A wydaje mi się, że to z lewej to czarna - więc obieg zimnej na górze, idzie w odwrotną niż narysowałeś - czyli idzie dobrze
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wg mnie jest ok.
  • Poziom 12  
    Pompki to kółka ze strzałką.
    Rzeczywiście kolory czarny i zielony wyglądają na tym skanie podobnie, ale nie jest to istotne.

Najbardziej interesuje mnie czy takie podłączenie kotła i mieszacza podłogówki do instalacji CO jest ok?
    Czy występujące w nich pompki nie będą pompowały wody w przeciwną stronę ?
    Czy zawór zwrotny nie powinien być także na drugim rozdzielaczu (tym najwyżej) ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam

Wszystko jest dokładnie tak, jak trzeba :D Dodatkowe zaw.zwrot. nie są Ci do niczego potrzebne
  • Poziom 12  
    Dziękuję, o to mi chodziło.
    Czyli pozostała połowa sukcesu to już sama regulacja.
    Temat zamykam.