Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik bramy - jak zwiększyć prąd do silnika

11 Mar 2013 16:28 2886 7
 • Specjalista Sieci, Internet
  Posiadam sterownik bramy jak na zdjęciach.
  Max prąd na silnik to około 6A, potrzebuję zwiększyć prąd do około 15A bo tak mi ciągnie silnik z przekładnią pod obciążeniem.

  Myślałem aby sterować 'duże' przekaźniki za pomocą przekaźników z płytki.

  Ale zostaje problem z wykryciem przeciążenia. Płytka realizuje wyłączenie przeciążeniowe, jak puszczę główny prąd przez zewnętrzne przekaźniki to płytka nie zobaczy prądu przez silnik (tylko widzi prąd na przekaźniki zewnętrzne).

  Jak to rozwiązać ? tzn zwiększyć prąd max do 15-20A i aby płytka nadal realizowała przeciążenie prądowe ?
  Nie jestem pewny jak płytka realizuje przeciążenie prądowe ale myślę że jest jakiś rezystor i pomiar spadku napięcia na rezystorze wyzwala logikę płytki. Jeśli to prawda to może puścić prąd z silnika przez zbocznikowany rezystor kontrolny płytki ?

  Rezystory podkówkowe na płytce realizują próg przeciążenia, po jednym dla każdego kierunku posuwu bramy.

  sterownik bramy - jak zwiększyć prąd do silnika sterownik bramy - jak zwiększyć prąd do silnika

  Raczej zalatuje odemnie zieleniną elektroniczną ale mam lutownicę i nie waham się jej używać.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 33  
  Wygląda na to, że pomiar jest dokonywany na rezystorze drutowym, duży biały element. Jaka widnieje na nim wartość? Potem obejrzyj cały tor pomiarowy z tego rezystora do mikroprocesora i zmień rezystor w tym torze na np potencjometr (nie ten biały) itd itd.
  Nowe mocniejsze przekaźniki najlepiej jak by były sterowane tak jak obecne ale może to wymagać zmiany tranzystorów, które nimi sterują na mocniejsze. Bez schematu ciężko coś konkretnego powiedzieć.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista Sieci, Internet
  gromleon napisał:
  Jaka widnieje na nim wartość?

  Dostęp do płytki lekko mam utrudniony, na zewnątrz płytka opatulona w warstawch pudełek, a zimno teraz jak diabli i siąpi, ostatnio się zaziębiłem jak robiłem diagnostykę, postaram się to odczytać jak się pogoda trochę poprawi.

  Dodano po 2 [minuty]:

  gromleon napisał:
  obejrzyj cały tor pomiarowy z tego rezystora do mikroprocesora i zmień rezystor na np potencjometr itd itd.
  Nowe mocniejsze przekaźniki najlepiej jak by były sterowane tak jak obecne.

  Nie jestem pewny czy rozumiem, proponujesz wymianę przekażnikow na mocniejsza na płytce ? bo patrz tam jest bezpiecznik 6.3A, czy 15A nie przepali obwodów płytki ?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Fakt to zasil wyjścia przekaźników z pominięciem tego rezystora pomiarowego i do sterowania mocniejszych przekaźników użyj tych poprzednich potem na przewodzie zasilającym silniki (minusowym) dodaj rezystor o odpowiedniej mocy dla silników na nim to będzie następować pomiar i sygnał skieruj znów na płytkę pewnie trzeba będzie przeciąć co najmniej jedną ścieżkę na płytce.
  Nowe przekaźniki podłącz dokładnie tak jak te na płytce z tym, że sterowanie ich zrób na obecnych przekaźnikach.
  Nie wiem czy się rozumiemy bo chyba strasznie plączę :D
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Sposób ze zmniejszeniem opornika pomiarowego (drutowego) - a dokładniej na dołożeniu drugiego takiego samego równolegle- (właściwie drugich - bo skrzydłowa) wypróbowany z powodzeniem na sterowniku SB-01 od PowerJacków (zielonybonzaj) - tylko tam prądy były rzędu 5A.
  Z fotek wynika że na drodze zasilanie-silnik nie ma żadnych półprzewodników (jedyny tranzystor albo triak jest od mrugania lampki 24V AC). Czyli wstawienie mocniejszych przekaźników (ale o tej samej rezystancji uzwojeń - coby te malutkie powierzchniowe tranzystorki się nie skopciły), wstawienie mniej-omowego opornika (3 krotnie mniejszy - napęd będzie myślał że na silnik idzie 6A a będzie szło 18A), ale o 3x większej mocy - (chyba już poza płytką go trzeba.... , a znalezienie opornika rzędu 0,03 ohm/40W albo zrobienie - najprościej połączyć 3 takie same jak już jest równolegle - też kłopotliwe), zwiększenie bezpiecznika i pogrubienie cyną ścieżek przekaźniki-zasilanie-silnik (fabrycznie i tak już całe pocynowane).
  Jedno ale - czy ci wytrzyma zasilanie - (tzn trafo) ale głównie to popatrz też na amperaż mostka na płytce - takie mostki z drucianymi wypowadzeniami maja do 10A a ty chcesz 15A.
  Opcjonalnie -jak juz napisano wcześniej (dla odciążenia tranzystorków sterujących) - zdubluj przekaźniki mocniejszymi i nieco trzeba będzie przerobić podłączenie opornika pomiarowego.
 • Specjalista Sieci, Internet
  http://lispol.pl/file/1245/0/s4.pdf

  W specifikacji przekażnika, jaka jest różnica między

  rated - 14VDC
  a max allowable voltage 42VDC

  między 14 a 42 [V] jest spora różnica, o co w tym biega ?

  ten przekażnik a 24V i 15A się nie nada ?
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Powinien pociągnąc (ale jeszcze trochę większy by nie zaszkodził) -
  rated current - znamionowy prąd przy napięciu 14V
  Max allowable current - dopuszczalny prąd
  Max allowable voltage - dopuszczalne napięcie

  Czyli jak silnik ciągiem nie będzie brał 20A tylko trochę mniej to wyda.

  Nie zapomnij wziąć przekaźników z cewkami 24V - i koniecznie sprawdź jaki masz eldrimowski prostownik na płytce i trafo - czy dadzą radę.
 • Poziom 10  
  Prąd można zwiększyć tylko mocą transformatora i tak-jeżeli mamy siłowniki na 12v(np.POWER JACK) i zasilacz 50 WAT,to napewno jest za mała moc transformatora,poniewaz siłownik potrzebuje 3,0 AMPERA,i tak 12vx3,0=36Watx2siłowniki=72 Waty.Więc potrzebny jest transformator o mocy 100Wat i po problemie..Tak zrobiłem i mam po problemie z siłownikami,brama zamyka sie i otwiera(rwelacja)...