Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Możliwości wyciszenia zasilacza ?

19 Lut 2005 17:41 5570 41
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    zmniejszenie obrotów oznacza ze należy sprawdzic czy zasilacz nie grzeje sie zaduzo po tej operacji. najlepiej jest wyciszyc w ten sposób ze wymienic wentylator na inny czytaj cichy.
  • Poziom 12  
    moja propozycja jest taka : kup sobie Arctic Fan Pro TC z arctic coolinga i wymien go z tym co masz w zasilce. wentylek ten ma czujnik temperatury i im jest cieplej tym szybciej chodzi a przy tym jest calkiem cichy
  • Poziom 15  
    albo kup sobie wentyl na 120mm na 120 mm .. .. Zamontuj go n agórze zasiłki . .. maz wery chłodno i cicho . . .
  • Poziom 23  
    Polecam wentyle Cooler Master, Sanyo Denki. Wejdź na stronki, wybierz taki jaki Ci trzeba, kup go i zamontuj.
    Pozdrawiam YR1
  • Poziom 18  
    A ja wlasnie dzisiaj przerabialem PieCa zeby dalo sie go wykorzystac do surfania po necie w nocy. I nie mam w ogole wiatraka w zasilatorze.
    Otoz powylutowywalem wszystkie Tanzystory i inne grzejace sie elementy. Mam bude typu "desktop-walizka" (AT) to latwo mi bylo w ogole pozbyc sie budy z zasilatora. Wyprowadzilem te tranzystory na kablach 1mm/25cm i poprzykrecalem do %^&nego radiatora, jakim jest obudowa. Oczywiscie wszystko na podkladkach izolacyjnych, jak w oryginale. Polozylem plytke zasilacza na kartonie na dnie kompa. Przykleilem to ustrojstwo silikonem. Cichutkie, buda nieznacznie ciepła. Na proca (pentium 133) nalozylem radiator od wzmacniacza 250w ((jakis taki jak dla 3 szt. pentium4) i wetylator od grafy podlaczony do 3,5v (na nizszym nie chcial dzialac - a to i tak plasterek na sumienie). choc do 2-3 godzin w ogole mozna olac wentylator jesli nie zamkne budy.
    Dysk wywalilem poza bude na 1-metrowych kablach i postawilem na termoforze (gumiany worek napelniony wodą)
    Calosc siedzi pod wyrkiem i z odl pol metra tylko kompozyor by go wyczul :)
    Pozdro
    BoBeR

Dodano po 17 [minuty]:

1. Aha. Polecam zawsze zasilator 2x za mocny dla danej konfiguracji. To po prostu bezpieczne.
    2. Polecam program RAIN - ogranicza moc elektryczna pobierana przez procesor poprzez wylaczanie blokow jesli w danym momencie sa niepotrzebne. np w tym momencie mam25% proca odlaczone od pradu
    3. Program Cacheman - ustawic cache dyskow na 10-15% calego RAM w kompie i w biosie sleep dysku po minucie - halasują raz na 5 minut
    4. Proca radze "skrecic", tzn. jak ma sie 750MHZ to ustawic 633 - pobiera mniej energii a prze to chlodzic go tak dokladnie nie trzeba
    5. Karte graf. zmienilem z AGP na PCI - oszczedzilem 5 WATT. W skrajnych przypadkach oszczednosc siegnie 25 WATT i przynajmniej winda sama drivery ma do niej
    6. Uzywac windy jak najstarszej, a juz na pewno nie XP (ja mam 95 nawet na PIII 600) - mniej obciaza proca i mniej energii chlonie
    7. Mozna zamiast wentylatora na procu uzyc ICE-Blocków z lodówki turyst - ale trza pamietac o okresowej wymianie - 1 komplet w zamrazarce na 1 komplet w kompie - probowalem przy kreceniu procków "na maxa zegar".
    to chiba wszystko
    Pozdro
    BoBeR
  • Poziom 21  
    Hehe można przesiąść się na 386 one niepotrzebowały radiatora zainstalować linuxa i przeglądarkę internetową w wersji textowej - wtedy będzie mega cicho i chłodno ;-)

A propos tematu to możesz pomyśleć nad chłodzeniem wodnym - bloki na zasiłkę, CPU, GPU i wtedy będiesz mógł się rozkoszować smakiem ciszy.
  • Poziom 23  
    Co do zasilacza w wktórym tranzystory, diody prostownicze czy też stabilizatory są zaczepione do radiatora, to przerabiałem takie coś już dawno. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie coś. Jeśli zasilacz jest na gwarancji to można zapomnieć o rozbieraniu go. Nie jest to problem, jeśli zasilacz zakupiliśmy z obudową za 100PLN. Nawet jak padnie to naprawa we własnym zakresie nie robi problemów, a nawet wymiana na nowy.
    Kiedyś chciało mi się bawić w różne udoskonalenia, ale obecnie komp mi służy do pracy.
    Procek w kompie, na którym piszę ten post to Athlon 3000+ na Abicie AN7. Wyobraźcie sobie, że nia jest on podkręcony nawet o 1Hz, poprostu wystarcza mi sprzęt do tego co robię. Jeśli będzie za słaby to go wymienię.
    Pozdrawiam YR1
  • Poziom 14  
    heh co do tego 386 to rzeczywiście nie potrzebowało to radiatora (ramy sie bardziej grzały niż CPU), ale zasilka chodziła dosyć głośno (chociaż miała tylko 118 W i wentylator 90x90 - może, dlatego że nigdy nie był smarowany, bo zasilka była nieotwieralna - nity)

jeżeli chodzi o temat to możesz spróbować nasmarować wentylator - nie każdy na to pozwala i nie zawsze daje to zauważalne efekty (z powodzeniem wyciszyłem tak COdegena 250XA1 )

ciekawy pomysł na bezgłośne chłodzenie wodne http://forum.neotec.pl/viewtopic.php?t=224&postdays=0&postorder=asc&start=17

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic251501.html

Ja w taki sposób wyciszyłem zasilacz jest to radiator od spalonego wzmacniacza, ale jest jeden problem nie włoży się go do bodowy, w moim wypadku nie było z tym problemy, bo nie miałem takiej potrzeby.(Zobacz foto, jakie umieściłem w tamtym temacie) inny sposób to wytnij te kratki, co są przy wiatraczku tak, aby był swobodny przepływ powietrza, albo z tym radiatorem wystawał poza obudowę z tyłu.
  • Poziom 18  
    Przeczytaj moja wypowiedz doquadnie
    dodaje jeszcze, ze buda jako radiatór starcza do 250 wttowego zasilacza (obciazalismy obciazeniem do akkusiów samochodowych.
    a wiatraki zawiszone na 4 gumach lub sprezyny zamiast srub daj , tez wycisza
  • Poziom 15  
    Moim zdaniem najprostsza i bardzo skuteczna metoda na wyciszenie zasilacza to zastosowanie diód prostujących o większej powierzchni odprowadzania ciepła takich jakie stosują w zasilaczach firmowych.
    Cena jednej takiej diody to ok 5zł. potrzebne będą 2 lub 3 w zależności od budowy zasilacza (czsem napięcie 3,3V jest obniżane z 5 poprzez tranzystor i układ 431) w takim wypadku tranzystora nie wymieniasz.
    Po zakupie należy powierzchnie radiatora i diód zeszlifować i położyć na paście termoprzewodzącej. Potem tylko coolera skręcić na 5V i cieszyć się ciszą. Przy podkręconym procu (nap. 1,9) radiatory były ledwo chłodne.
  • Poziom 15  
    qura16 napisał:
    jaki jest koszt takich wentylatorów i jak mam zamontowac ten 120x120 ? bo nie czaje ?

w sumie zalezy jak masz amontowany zasilacz .. . jeżlei od górnej strony zasiłki jest coś miejsca czyli nie styka się bezpośrednio z obudową to wycinasz łądny kwadrat o wielkości ciut mniejszej niż 120x120 . .. Jego koszt w zależności od firmy i bajerków to od ok 25 do ok 60 :P .. . .

Montujesz tam wentyl, aha kupuj najlepiej wentyle dwu pinowe łatwiej sobie podłaczysz do zasiłki . ..

Przykręcasz wiec ten wentyl do scianki zasilacza, dajesz jakąś zaślepke, albo nie . . . i właczasz kompa. .. . Jak dalej nie wiesz o co mi chodzi to bede rysował .. .:P. . .
  • Poziom 20  
    Cytat:
    A ja wlasnie dzisiaj przerabialem PieCa zeby dalo się go wykorzystac do surfania po necie w nocy. I nie mam w ogole wiatraka w zasilatorze.
    Otoz powylutowywalem wszystkie Tanzystory i inne grzejace się elementy. Mam bude typu "desktop-walizka" (AT) to latwo mi bylo w ogole pozbyc się budy z zasilatora. Wyprowadzilem te tranzystory na kablach 1mm/25cm i poprzykrecalem do %^&nego radiatora, jakim jest obudowa. Oczywiscie wszystko na podkladkach izolacyjnych, jak w oryginale. Polozylem plytke zasilacza na kartonie na dnie kompa. Przykleilem to ustrojstwo silikonem. Cichutkie, buda nieznacznie ciepła. Na proca (pentium 133) nalozylem radiator od wzmacniacza 250w ((jakis taki jak dla 3 szt. pentium4) i wetylator od grafy podlaczony do 3,5v (na nizszym nie chcial dzialac - a to i tak plasterek na sumienie). choc do 2-3 godzin w ogole mozna olac wentylator jesli nie zamkne budy.
    Dysk wywalilem poza bude na 1-metrowych kablach i postawilem na termoforze (gumiany worek napelniony wodą)
    Calosc siedzi pod wyrkiem i z odl pol metra tylko kompozyor by go wyczul
    Pozdro
    BoBeR

Dodano po 17 [minuty]:

1. Aha. Polecam zawsze zasilator 2x za mocny dla danej konfiguracji. To po prostu bezpieczne.
    2. Polecam program RAIN - ogranicza moc elektryczna pobierana przez procesor poprzez wylaczanie blokow jesli w danym momencie sa niepotrzebne. np w tym momencie mam25% proca odlaczone od pradu
    3. Program Cacheman - ustawic cache dyskow na 10-15% calego RAM w kompie i w biosie sleep dysku po minucie - halasują raz na 5 minut
    4. Proca radze "skrecic", tzn. jak ma się 750MHZ to ustawic 633 - pobiera mniej energii a prze to chlodzic go tak dokladnie nie trzeba
    5. Karte graf. zmienilem z AGP na PCI - oszczedzilem 5 WATT. W skrajnych przypadkach oszczednosc siegnie 25 WATT i przynajmniej winda sama drivery ma do niej
    6. Uzywac windy jak najstarszej, a juz na pewno nie XP (ja mam 95 nawet na PIII 600) - mniej obciaza proca i mniej energii chlonie
    7. Mozna zamiast wentylatora na procu uzyc ICE-Blocków z lodówki turyst - ale trza pamietac o okresowej wymianie - 1 komplet w zamrazarce na 1 komplet w kompie - probowalem przy kreceniu procków "na maxa zegar".
    to chiba wszystko
    Pozdro
    BoBeR

Fajnie tylko..... po co się katować windows 95?? może lepiej 3,1
    a co do trazystorów na przewodach kiepski pomysł może się to żle skończyć nie powinny mieć takich przewodów!!!!
    ja na ciszę mam swój sposób ale ......... nie da się go wszędzie zrealizować !
    Kompa mam na ścianie w piwnicy pod swoim pokojem klawiatura i mysz na przedłużkach wyprowadzone przyciski power i reset jakiś czas problemem był napęd cd ale mam już kontroler na usb więc problemu nie ma jak chcę podpinam nagrywarę a jak potrzebuję drugi dysk twardy.
    w pokoju cisza w piwnicy chłodno więc nic się nie grzeje a więc ideał ale niestety nie każdy ma takie możliwości.
  • Poziom 15  
    Ja mieszkam na parterze, ale musiałbym ok 20 m przedłuążek mieć. . .:P . .
  • Poziom 12  
    Ja się zastanawiam, czy ładny kawałek aluminium (9 x 9) z rzeberkami ok. 4 cm wystawiont po za obudowę wystarczy do schłodzenia tranzystorów i diód w HuntKeyu LW-8250 (300W).
  • Poziom 12  
    Albo sobie kup nowy zasilacz.
    Albo wytnij grila i kolko na gorzeobudowy, wstaw 2 wentylatory wolnoobrotowe i podlacz je pod 5V.
    Powodzenia.
  • Poziom 31  
    zastanawiam sie gdzie jest najwieksza glupota?
    w polecaniu zasilacza wiekszego o dwa razy niz potrzeba czy w kombinowaniu z wiatrakami?

dlaczego laptop o wydajnosci athlona 2000xp zuzywa tylko ok120watt a komputerowi fachowcy zalecaja 350 watt?
    w dodatku 350 watt syfu ktory grzeje sie niemilosiernie?i do tego dziala w nim dodatkowo przynajmniej 2 wiatraki?
    jaki ma to sens?

doszedlem do wniosku ze jak mam kupic nowy wydajny komputer to zyskam kupujac laptopa(moze strace na jakosci)mniejszy pobor pradu(prawie 3 krotnie) cisze wygode i miejsce.....

dla geniuszy - 2 wiatraki wolnoobrotowe szumia praktycznie tak samo jak jeden szybkoobrotowy......
    ratuje cie wielki radiator(ale nigdy kretynskie przykrecanie jakichkolwiek ukladow do obudowy kompa!!!!)

aha jeszcse jedno - zasilaze laptopow nie maja wentylatorow i sa zabudowane w kawalku plastiku - i sa mniesze niz zasilacze atari,c64 czy amigi.....

cos w tym jest a ceny spadaja......

a i tak glosniej bedzie chodzil cd i dyski twarde...
  • Poziom 11  
    Ja osobiście zrobił bym tak:
    1. nowy wentyl 80mm zamiast starego
    2. wycięcie otworu tam gzdie jest wemtyl (tą kratke wyciąć)
    3. zamontowac w tym wycietym otworze grill lub zostawic dziure
    4. zamontowac drugi wentylator od spodu do obudowy zasilacza na zewnątrz i podłączyć go na 5v
    to polecam bo sprawdzilem
    polecam
  • Poziom 25  
    Jeszcze tego nie sprawdzalem ale mysle ze wentylator ciszej by chodzil po zdjeciu obudowy-pokrywy zasilacza , wtedy będą mniejsze opory przy zaciąganiu powietrza . Tak naprawde wentylator glosno chodzi przez to ze sa opory powietrza a nie glosny silnik, mam jakis stary wentylator od zasilacza i gdy go podlaczyłem luzem bez mocowania do czegokolwiek prawie nic nie było słychać !!!
  • Poziom 26  
    Jest dokladnie tak jak mowi krzysieg. Sam kupilem nowy wentylator do zasilacza (Zalman), z obnizonymi obrotami. Po podlaczeniu go bez montazu podczas pracy wcale go nie slychac. Gdy wmontowalem go w zasilacz, okazalo sie ze calosc strasznie szumi. To wlasnie jest spowodowane przeplywem powietrza. Moj zasilacz w srodku ma dosc spory radiator, ktory w dodatku jest blisko wentylatora i dlatego przeplywajace powietrze strasznie halasuje.
  • Poziom 21  
    Do tego pamietajcie jeszcze o przenoszeniu drgań, które trzymając w rece wentylator nie "hałasują". Ja swój na obudowie wywiewajacy zamonyowalem wypelniając dziury montazowe silikonem tak by troche wystawalo, po wyschnioeciu przylożyłem do obudowy i po "kropli" od zew. strony żeby sie trzymał, plastik wentyla nigdzie nie styka sie z obudową, do tego wycieta tylnia kratka- i szum zniwelowany. zależnie od konstrukcji zasilacza mozna też powiekszyć otwory którymi zasysa z wnetrza obudowy, zmniejszyc wtedy doświadczalnie obroty wentyla lub poprostu wymienic wentyl... Ale chyba wiekszośc sie ze mna zgodzi że przyjemniej jest robic cos z niczego niz tylko - kup to, kup tamto... trza jeszcze miec wystarczająco dużo kasy...a nawet jak sie ma, to za zaoszczedzone fundusze wybrac sie z kumplami na piwo i przedyskutowac kolejne ciekawe pomysły oszczedzajac na nastepny raz :-)
    Pozdro
  • Poziom 14  
    Witam

Ja wyciszyłem zasilacz dodając do niego drugi wentylator na boku obudowy tegoż zasilacza; oba wentyle połączyłem szeregowo czyli każdy zasilany jest 6V. Jeden wentyl (dodany) zasysa powietrze do środka zasilacza, a drugi wysysa je na zewnątrz. Chłodzenie jest równie wydajne jak poprzednio (jeżeli nie wydajniejsze) no i zasilacz jest bardzo cichy niemal niesłyszalny. Dodany wentyl pochodzi z innego wyeksploatowanego zasilacza - czyli modyfikacja nic mnie nie kosztowała.
  • Poziom 26  
    ilubek a jak jest u Ciebie z przeplywem powietrza przez zasilacz? Ja zrobilem podobnie jak ty tyle ze bez dodatkowego wentylatora od spodu (wycialem tylko dziure). Zamontowalem wentylator Zalmana ustawiony na 7V. Moj zasilacz ma w srodku spory radiator, w dodatku zamontowany zaraz przy wentylatorze, i przez to wyraznie slychac szum dochodzący z tamtego miejsca. Jak to jest u ciebie?
  • Poziom 14  
    Witam

Tak wygląda moja zmodyfikowana zasiłka
    Powiększ

Powiększ

Radiatory w moim zasilaczu mają kształt odwróconej litery L.
    Ten duży wentyl 92mm na boku jest dodany przeze mnie i zasysa powietrze z wnętrza budy do zasilacza, a ten mniejszy 80mm (standardowy) wysysa je na zewnątrz zasilacza i budy.

Te wentyle niezamontowane chodzą na tych napięciach bezgłośnie, zaś po zamontowaniu słychać bardzo lekki szum powietrza. Sprawcą tego są pewnie radiatory, ale już nie wnikałem w to bo i tak po zamontowaniu w budę zasilacza nie słychać.