Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłacznie dwóch styczników lewo prawo wiertarka

11 Mar 2013 19:44 3840 11
 • Poziom 2  
  Jak podłączyć dwa styczniki sterowane dwoma końcówkami lewo prawo z podtrzymaniem do wiertarki WS-15?
  Prosze o jakiś schemat lub dokładny opis.

  Moderowany przez _PREDATOR_:

  Nie pisz 'tłusto'!
  Poprawiono!

 • PCBwayPCBway
 • Poziom 17  
  Rozumiem że chcesz wymienić stycznik w wiertarce? Jeśli tak to daj jego zdjęcie lub dokładną nazwę.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 34  
  http://www.falowniki.edu.pl/nauka,4,5,19,sterowanie-silnikiem-2-kierunki-obrotow-nawrotny-.html
  Jak chcesz dać krańcówki (nie końcówki...) w obu kierunkach (ograniczenie wiercenia i zatrzymanie w górze?) to wykorzystujesz ich zestyki NC i włączasz je w obwód cewek styczników.
  PS- WS-15 nie miała układu stycznikowego, tylko łącznik krzywkowy L-0-P jak pamiętam, chyba, że w jakiejś nowej wersji...
  V.
 • Poziom 2  
  Nie chodziło mi o to żeby włączać przyciskami tylko krańcówkami lewo prawo.
 • Poziom 34  
  To może napiszesz łaskawie, jak to według Ciebie ma działać? Czego oczekujesz?
  Układ prosty jak konstrukcja gwoździa, ale można go zrobić na kilka sposobów i zależnie od tego, jak się go skleci, tak będzie działał...
  V.
 • Poziom 2  
  Na dźwigni którą się wierci sa dwie krzywki które załączają krańcówkami obroty Lewe Prawe do gwintowania.
 • Poziom 34  
  Prosty układ sterowania lewo-prawo z podtrzymaniem prawych obrotów.
  Na rysunku jest szkic wrzeciona z najazdówką wyłączników krańcowych na tulei wrzeciona, ale można to zrobić na kółku z krzywką zamocowanym na ośce dźwigni wiertarki. "Użyte" elementy to tylko sprawa poglądowa, nie reklama producentów :D
  "Zastosowałem" np. stycznik i zestyki Schneidera, bo na znam je na pamięć :P
  W tym przypadku napięcie sterownicze to 230V 50Hz, oczywiście można zastosować napięcie obniżone i dobrać pod nie cewki stycznika. Ten na schemacie to wersja nawrotna, czyli dwa sprzężone styczniki z mechaniczną blokadą wzajemną (Interlock). Można dać dwa zwykłe styczniki, ale tak jest bezpieczniej.
  Użyte zestyki opóźniające (pneumatyczne) zabezpieczają przed natychmiastową zmianą obrotów i oszczędzają silnik i mechanizm- sugerowana nastawa 2s.
  Działanie- naciskamy dźwignię w dół, zostaje załączony wył. krańcowy S2, który włącza stycznik K1- wiertarka kręci w prawo. Dojeżdżamy do zadanej głębokości- wył. krańcowy S3 wyłącza stycznik K1 i załącza K2, który jednocześnie wchodzi w podtrzymanie (zestyk 13-14) i wiertarka kręci w lewo dopóki nie podniesiemy wrzeciona do pozycji spoczynkowej i nie zostanie zwolniony wył. krańcowy S2.
 • Poziom 36  
  Witam.
  Dobre rozwiązanie ale wydaje mi się że tak nie do końca. Mamy gwintownik wprowadzony w otwór, po wykonaniu operacji gwintowania, S3 wyłącza obroty prawe i przełącza na lewe, wykręcamy gwintownik i może dojść do wyłączenia krańcowego S3 przed całkowitym wyprowadzeniem gwintownika z otworu.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 26  
  Witam
  Styk pomocniczy K2 powinien być włączony równolegle do krańcówki S3. Będzie wtedy podtrzymywał pracę stycznika K2, aż ten zostanie wyłączony przez krańcówkę S2.
 • Poziom 34  
  Ryszard49- jest OK, tylko w opisie pomyliłem sobie kierunki obrotów, teraz się zgadza :)
  zyzy52- zgadza się, poprawię rysunek.
  Nie powinno się bawić w rysowanie po północy :D
  V.
 • Poziom 26  
  Vorlog - wiem coś o tym. Też niedawno zaliczyłem pomyłkę na schemacie robionym późno wieczorem. W jakim programie robiłeś ten schemat? Bo ja szukam programu do rysowania.
  Pozdrawiam :)
 • Poziom 34  
  Nie używam wspomagaczy, choć pewnie szef by mi kupił gdybym poprosił. Pracując nad urządzeniami, które w zasadzie są bardzo podobne choć jest ich dużo, nie widzę powodu angażować do tego "rozumu" komputera, wystarcza mi na ogół własny :P
  Testowałem SeeElectricala, Elcada, AutoCAD Electrical ale odpuściłem.
  Rysuję w AutoCADzie 2008LT, mam licencję na własne stanowisko, ale pewnie przejdę na 2012, bo zwolniły się licencje w firmie, jak część konstruktorów dostała Inventora.
  ACAD to świetne narzędzie. A że mam go na służbowym lapku, to używam gdzie chcę legalnie.
  Porobiłem sobie biblioteki bloków z symbolami itd., większość producentów oferuje też rysunki swych produktów w .dwg lub .dxf, więc da się żyć :)
  Da się również, po odpowiednim przygotowaniu pola walki, robić projekty płytek drukowanych- przyzwyczaiłem się do tego i nie potrzebuję żadnych Eagle itd. Fakt, nie robię na użytek prywatny płyt komputerowych :D
  Pozdrawiam, również.
  V.