Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik pierścieniowy - 74194.

11 Mar 2013 20:41 3258 7
  • Poziom 15  
    Witam!
    Czy moglibyście sprawdzić ten schemat i podpowiedzieć co jest źle?
    Treść zadania to: Zrealizować licznik pierścieniowy na rejestrze 74194.
    W założeniach podane jest, że ma być możliwość podania początkowej wartości licznika.
    Objaśnienia do rysunku: f1,f2,f3... - zadajniki stanów logicznych (0,1)
    d1,d2,d3... - wskaźniki wyjść (diody)
    Reszta oznaczeń standardowa.
  • Poziom 33  
    Narysuj to w jakimś programie do projektowania lub symulacji obwodów, bo jest nieczytelne. Ewentualnie sam sprawdź czy działa w jakimś symulatorze.
  • Poziom 43  
    plcsystem napisał:
    Witam!
    Czy moglibyście sprawdzić ten schemat i podpowiedzieć co jest źle?
    Treść zadania to: Zrealizować licznik pierścieniowy na rejestrze 74194.
    W założeniach podane jest, że ma być możliwość podania początkowej wartości licznika.
    Objaśnienia do rysunku: f1,f2,f3... - zadajniki stanów logicznych (0,1)
    d1,d2,d3... - wskaźniki wyjść (diody)
    Reszta oznaczeń standardowa.
    Jak dotąd jest to schemat "gołego"4 bitowego uniwersalnego dwukierunkowego rejestru.
    Zaś swoje opisy tego rejestru to możesz sobie schować - ja je znam na pamięć.
    Masz z tego zrealizować licznik pierścieniowy - choć znasz kod tego licznika i jego 'długość'?
  • Poziom 15  
    Licznik ma być na 4 bitach i ma być to krążąca jedynka/zero.
    Dlaczego uważasz , że jest to schemat "gołego" rejestru?
    Generalnie chodzi o to by na zadajnikach F1... podać 0/1 w taki sposób by na diodach pokazać np. krążącą jedynkę.

Dodano po 13 [minuty]:

Wrzucam ładniejszy schemat.
    Nie wiem czy dobrze wrysowałem te diody.
  • Poziom 43  
    plcsystem napisał:
    Licznik ma być na 4 bitach i ma być to krążąca jedynka/zero.
    Dlaczego uważasz , że jest to schemat "gołego" rejestru?
    Generalnie chodzi o to by na zadajnikach F1... podać 0/1 w taki sposób by na diodach pokazać np. krążącą jedynkę.
    To narysuj owe zadajniki - jak dotąd to ich tu nie widzę.
    To ma być licznik, więc owe 'zadawanie' ma odbywać się z automatu kombinacyjnego - jeśli wiesz co to znaczy - a nie z 'ręki'.

plcsystem napisał:
    Dodano po 13 [minuty]:

Wrzucam ładniejszy schemat.
    Nie wiem czy dobrze wrysowałem te diody.
    A co to zmieniło - patrz wyżej - jesteś w tym samym miejscu co w tematowym poście.
  • Poziom 15  
    No właśnie tymi zadajnikami są takie przełączniki na zestawie laboratoryjnym (na schemacie U1,U2...)
    I chciałem zrobić tak, że wybieram na S0=1 i S1=1, wpisuję na ABCD np 0001, zmieniam S0S1 na 10, i dalej licznik przesuwa jedynkę w prawo itd.
  • Poziom 43  
    plcsystem napisał:
    No właśnie tymi zadajnikami są takie przełączniki na zestawie laboratoryjnym (na schemacie U1,U2...)
    Bredzisz, bez automatu sekwencyjnego i umiejącego wyprowadzać ten rejestr przesuwny ze fałszywych stanów nigdy nie będzie to licznik pierścieniowy z prawdziwego zdarzenia,

plcsystem napisał:
    I chciałem zrobić tak, że wybieram na S0=1 i S1=1, wpisuję na ABCD np 0001, zmieniam S0S1 na 10, i dalej licznik przesuwa jedynkę w prawo itd.
    Patrz wyżej, Ty nie masz robić ręcznie nic - włączasz zasilanie i podajesz impulsy zegarowe, a po iluś tam taktach rejestr opuszcza fałszywe stany i staje się licznikiem pierścieniowym w którym to liczniku krąży tylko jedna "1" logiczna.
    Zaś Twoim zadaniem jest zaprojektować ów - wcześniej wspomniany tu przeze mnie - automat kombinacyjny.
    Innymi słowy jakieś - ale właściwe - połączenie bramek logicznych a włączonych pomiędzy wyjście a wejście tego rejestru przesuwającego.
    Jeszcze przy wykorzystaniu odpowiedniego wejścia należy ustalić kierunek przesuwania owej "1" logicznej.
  • Poziom 15  
    ok, tylko dostałem takie polecenie : "żeby była możliwość wpisania do układu wartości początkowej licznika" i żeby to zrobić chce wpisać równolegle na wejścia ABCD, a żeby to zrobić s0s1=11, i potem chce żeby układ szedł samodzielnie dalej tak jak Ty to mówisz

Dodano po 2 [minuty]:

Quarz napisał:
    Jeszcze przy wykorzystaniu odpowiedniego wejścia należy ustalić kierunek przesuwania owej "1" logicznej.

rozumiem, że chodzi o SR i SL ?

Dodano po 2 [minuty]:

mam coś takiego do dyspozycji