Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena typu J na pasmo 2m z miedzi.

Mcgiver 19 Lis 2013 11:17 25020 44
    Mcgiver
    Poziom 12  
    @SP5ANJ wiem co jest w zestawie wraz z anteną, nie wiem co ma wspólnego główka którą mi pokazujesz do mojego pytania, czy da radę oszukać sztucznie antenę, antena która nie jest zamontowana na samochodzie i która nie ma przeciwwag.

Już namierzyłem taki sposób: Balum, sprawdzę czy to zadziała z samochodową anteną CB na maszcie,
    na rurę PVC o średnicy 5cm nawijamy 37 zwojów przewodu RG58 zgodnie ze wskazówkami zegara.
    sq9cwd
    Poziom 27  
    Mcgiver napisał:
    @SP5ANJ wiem co jest w zestawie wraz z anteną, nie wiem co ma wspólnego główka którą mi pokazujesz do mojego pytania, czy da radę oszukać sztucznie antenę, antena która nie jest zamontowana na samochodzie i która nie ma przeciwwag.

Ano tyle ma wspólnego, iż taką głowicę przykręcasz do karoserii pojazdu, która od tego momentu robi za przeciwwagę.
    W Twoim przypadku najlepszym będzie zamocowanie na maszcie kawałka blachy i połączenie elektryczne z całym masztem.
    W latach 90tych pojechałem z radiem nad morze. Zamontowałem antenę DV, która jest przeznaczona do takiego właśnie montażu. Wykorzystałem jakąś sporą pokrywkę, znalezioną na miejscu. Hulało aż miło.
    Mcgiver
    Poziom 12  
    To, to ja wiem że po przykręceniu przez karoserię, karoseria robi za przeciwwagę,
    ale na maszcie przy kominie trudno mocować kawał blachy, wytarga go przy pierwszej wichurze.

Lepiej zastosuje jakiś winkiel przez który będzie umocowana główka i antena,
    z kolei ten winkiel przymocuję do masztu i do winkla przyspawam 4 nakrętki w które wkręcę pręt nagwintowany.

Może to będzie lepsze rozwiązanie.
    Tylko szkoda że robię OF w tym temacie, utworzę nowy temat i dodam tu linka.
    Dzięki.
    Driver-
    Poziom 38  
    versago napisał:
    Do pietia434 i pozostałych amatorów.

Antena nie ma przeciwwag, więc taką sztuczną - "oszukaną" ziemię lepiej zamontować.
    Ta antena nie potrzebuje przeciwwag.

versago napisał:
    Co do tego, gdzie masz podłączyć ekran a gdzie żyłę gorącą, to z doświadczenia ci powiem, że jak pomylisz, to też antena działa. Nie wiem dlaczego, ta antena jest nietypowa. Łamie znane nam, amatorom prawa.
    Ta antena nie łamie żadnych praw, i wcale nie jest jakaś nietypowa. Antena J, nazywa się tak z racji kształtu kojarzącego z literą "J". Jest to dipol półfalowy zasilany na jednym z jego końców i dopasowany do linii przesyłowej za pomocą transformatora ¼λ.
    Poradnik UKF napisał:

To gdzie mamy podłączyć ekran a gdzie żyłę środkową kabla nie ma znaczenia. Natomiast ma znaczenie to aby kabel nie stał się częścią anteny i aby prąd w.cz. nie płynął po jego oplocie. Aby temu zapobiec na kablu stosuje się dławik tuż przy zaciskach anteny, którym są owe 4 zwoje fidera lub pierścienie ferrytowe założone na kabel. Można też prowadzić kabel wewnątrz rurki stanowiącej mocowanie do masztu. W takim przypadku kabel wyprowadza się przez otwór przy zaciskach anteny, ekran podłączając w pobliżu otworu a żyłę środkową do otwartego ramienia transformatora. Odległość od miejsca wyprowadzenia kabla (zacisków) do końca rurki w którą wchodzi kabel powinna wynosić ~¼λ.
    Lonek
    Poziom 19  
    Zrobiłem właśnie taką J-kę cała z rurek miedzianych fi 15 mm [kabel bez tych 4-zwojów fidera]
    Polutowałem , postawiłem przed oknem na Ip w bloku ok 50 cm od szyby
    Nic nie stroiłem - pożyczyłem od znajomego K-SWR-500 firmy MAAS
    i jest tak:
    140000 MHZ 2.5
    142000 1.6
    144000 1.15
    145000 1.1
    146000 1.2
    147000 1.4
    154700 PMR 4.2
    446000 PMR 1.4

Czy to normalne że ta antena na częstotliwości PMR 446 MHz ma 1.4 ?
    Pomiar mocy - ręczniak INTEK KT960+ [moc max. 5W]
    Power FWD 5Wat
    Power REF wskazówka ledwie drgnęła

Jak oceniacie tą antenę ?

robson42
    Poziom 19  
    Lonek napisał:
    Zrobiłem właśnie taką J-kę cała z rurek miedzianych fi 15 mm [kabel bez tych 4-zwojów fidera]
    Polutowałem , postawiłem przed oknem na Ip w bloku ok 50 cm od szyby
    Nic nie stroiłem - pożyczyłem od znajomego K-SWR-500 firmy MAAS
    i jest tak:
    140000 MHZ 2.5
    142000 1.6
    144000 1.15
    145000 1.1
    146000 1.2
    147000 1.4
    154700 PMR 4.2
    446000 PMR 1.4

Czy to normalne że ta antena na częstotliwości PMR 446 MHz ma 1.4 ?
    Pomiar mocy - ręczniak INTEK KT960+ [moc max. 5W]
    Power FWD 5Wat
    Power REF wskazówka ledwie drgnęła

Jak oceniacie tą antenę ?
    Tak to normalne,że ta antena na 446MHz ma 1,4WFS,ponieważ ok.częstotliwości 148-149 MHz prawdopodobnie masz ok. 1,4 to 148.500MHz * 3 =445.500MHz.Ja osobiście rozmawiam na 70cm z anteny Slim-Jim na 2m, gdzie WFS w obydwu pasmach wynosi 1,6
    saper2004
    Poziom 10  
    Witam kolegów chciałbym wykonać sobie taka antenie do skanera tylko nie wiem na jaka częstotliwość wyliczyć głownie chciałbym posłuchać straży i policji a jak wiadomo jest tu różnica 149 i 173 wiec jakie wyliczenie by koledzy polecili

Moderowany przez c2h5oh:

Poczytaj na temat "podpinania się" pod cudze tematy i żerowania na cudzej pracy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725727.html

Olek II
    Moderator
    saper2004 napisał:
    na jaka częstotliwość wyliczyć głownie chciałbym posłuchać straży i policji a jak wiadomo jest tu różnica 149 i 173 wiec jakie wyliczenie by koledzy polecili

Środek między 149 MHz, a 173 MHz.
    saper2004
    Poziom 10  
    Witam wykonalne swoja j naradzie postawilem ja w domu i celem krótkiego testu i niestety muszę stwierdzić ze oryginalna antena łapie identycznie a czasami nawet jakieś szumy więcej złapie antenka ręczna (mam dostęp do 2 identycznych radyjek) czy tak powinno być?
    Olek II
    Moderator
    saper2004 napisał:
    czy tak powinno być?

Nie, a może napiszesz coś o strojeniu? Stroiłeś ją? W jaki sposób? Gdzie zamontowana i jak?
    saper2004
    Poziom 10  
    Naradzie nie stroilem będzie to roboil znajomy narazie nie była zamontowana tylko jak napisałem wyżej postawiona w domu docelowo trafi na komin uzylem kabla h155 6m zalozylem na niego filtr ferrytowy
    Olek II
    Moderator
    saper2004 napisał:
    narazie nie była zamontowana tylko jak napisałem wyżej postawiona w domu

Przepraszam, pisanki sobie robisz? Czyli jaja jakieś wielkanocne? W domu antena J i chcesz "świetnie" słyszeć stacje? A ten niby "filtr ferrytowy", to po co? Jak wygląda ten filtr? Jakieś zdjęcie? Przy tej długości kabla i częstotliwości, wystarczy RG 58. Nie poznasz różnicy.

Tak przy okazji, popraw pisownię, łamiesz regulamin pkt 3.1.13.
    saper2004
    Poziom 10  
    Z tego co wyczytałem to można go użyć zamiast nawijać kabelek 4 razy, a h155 uzylem bo został mi po antenie Wi-Fi jak to widać

Olek II
    Moderator

Chcesz więcej siana, leć do Bociana.

Kolego, link nie ten.

Popraw link, albo cały temat wyląduje w koszu. Nie będę się rozpisywał, zamieść dokładne zdjęcia anteny, oraz tego filtra.