Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody

krzych1-b 12 Mar 2013 08:56 6477 13
 • #1
  krzych1-b
  Level 21  
  Witam.
  Problem z piecem wygląda następująco .
  Piec wyłącza samoczynnie c.o. po czym następuje zapalenie się diody na panelu na temp. 80 , a za moment mrugają wszystkie .W panelu elektroniki słychać przekaźnik jakby chciał coś załączyć ,ale nie może.
  Nie mam instrukcji z kodami migania diod i nie wiem gdzie zacząć szukać usterki.
  Dodam tylko , że po przełączeniu pokrętłem na c.w.u. , piec się czasami odpala ( bez odkręcania wody w kranie).Pracuje wtedy pompa i grzeje c.o. !!!
  Jeżeli ktoś z kolegów ma jakieś informacje ( serwisówkę , instrukcję obsługi itp.) na temat tego kotła , to proszę w trybie pilnym o przesłanie na PW lub emaila.
  Z tego co wiem ,to były produkowane dwa rodzaje tego typu pieca ( jeden był z modulacją płomienia , przy poborze c.w.u.)
  Dane z tabliczki znamionowej
  Typ -LASER 24E
  CODICE-CHM311021
  TIPO- B11BS
  MATRICOLA-26633/24.98 - to chyba rok produkcji ale nie jestem pewien
  FOTO kotła Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody

  Koledzy serwisanci ! Pomóżcie w temacie , bo zimno w chałupie.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  MaMik
  Level 15  
  Z powyższego opisu wynika, że kocioł ma problem w momencie przełączania się na produkcję ciepłej wody. Jak widać na załączonej fotce jest on wyposażony w mini zasobnik CW w celu podniesienia komfortu użytkowania tejże ciepłej wody poprzez skrócenie czasu oczekiwania na pojawienie się jej w kranie. Samoczynne załączanie kotła na CW wymuszane jest działaniem funkcji utrzymywania stałej temp. CW w mini zasobniku.
  1. Proponuję w celu diagnostycznym skręcić regulator temperatury CW na minimum i obserwować częstość występowania usterek.
  2. Czy usterki występują tylko samoczynnie, czy również po odkręceniu ciepłej wody w kranie ?
 • #3
  W0jtek92
  Level 37  
  A czy podczas tego odpalania się kotła na funkcji CWU pompa w piecu kręci? Jeśli tak to czy w tym momencie nagrzewają się kaloryfery.?
 • #4
  krzych1-b
  Level 21  
  WOjtek22. Pompa działa jednocześnie na c.o. jak i na c.w.u.
  MaMik - jak migają diody , próbowaliśmy odpalić piec przez wyłączenie go na pozycję 0 i schłodzenie do 40 stopni . Następnie odkręcałem ciepłą wodę w kranie i po kilkunastu sekundach szybko przełączałem pokrętło w pozycję c.o. i piec zaczął pracować. W ten sposób uruchamialiśmy go parokrotnie i w końcu załapał .
  Spóbuję z tym pokrętłem od wody jak ,radzisz .
  Woda ciepła leci , natomiast piec nie chce przejść w funkcję grzania po wyłączeniu cwu.
  Czy to nie przypadkiem sterownik Honeywell siada ( tam jest silniczek elektryczny) ew.zacina się zwór trójdrożny?
 • #5
  MaMik
  Level 15  
  krzych1-b wrote:
  tam jest silniczek elektryczny) ew.zacina się zwór trójdrożny
  Takie mam właśnie podejrzenia co do siłownika. Może zdjąć go i spróbować ręcznie przełączać -w celu zdiagnozowania oczywiście.
 • #6
  krzych1-b
  Level 21  
  Na razie udało mi się ustalić miganie diody " Za niski (mały) poziom wody w obiegu" - to jest ta dioda z trójkącikiem i dwoma kreseczkami pod spodem.
  A te dwa następne rysuneczki z kranem i kaloryferem , to będzie najprawdopodobniej przegrzanie c.w.u. oraz przegrzanie c.o.-ale nie jestem pewien
  Dodam jeszcze , że kocioł ma max. temp. grzania 95° C .
  A czy po odkamienieniu nagrzewnicy i wymiennika , może szwankować któryś z czujników ? Np. dostaje zwarcia ?
 • #7
  MaMik
  Level 15  
  Odkamienianie nie szkodzi czujnikom. Przegrzanie jest w tym przypadku naturalną konsekwencją nieprzełączenia się zaworu trójdrogowego na CO, jak podejrzewamy. Trudno Ci chyba jednak odczytać temp. kotła w czasie usterki z powodu niesprawnego termometru, jak widać na załączonej fotce.
 • #8
  krzych1-b
  Level 21  
  Termometr wskazówkowy jest padnięty a dodatkowo jest jeszcze w nim kapilara od ustawienia ciśnienia, podczas dopuszczania wody do instalacji.To ta wskazówka na dole.Diody wyświetlają temperatury c.o i c.w.u. z czujników wkręconych w wymiennik ( ale nie są to za dokładne wskazania) .
  Na dzień dzisiejszy jestem w trakcie szukania zaworu (tylko nie wiem od jakiego kotła można dopasować ). Kocioł jest produkcji włoskiej . Może ktoś podpowie ew.wie z jakich włoskich modeli można podejrzeć ( dobrać )?

  Przed chwilą jeszcze raz poobserwowałem siłownik. We wszystkich trzech pozycjach: sama c.w.u. , c.o. i używanie c.w.u. na przełączeniu w pozycję c.o. działa prawidłowo. A więc siłownika nie ma co się czepiać.
  A może , któryś z czujników jest uszkodzony i temperatura warjuje? Już sam nie wiem.
  Czy przy przydławionym powrocie np. przytkane sitko , może występować przegrzanie , bo jest wolniejszy przepływ c.o. i pompa nie daje rady pociągnąć ?
 • #9
  krzych1-b
  Level 21  
  Przy nic nie robieniu przy piecu , na razie działa .Dalej nie wiem co było przyczyną migania diod i wyłączania się pieca .
  Koledzy proszę o jakieś rady , bo wiosna jeszcze jak widać daleko , a awaria może być w każdej chwili.

  Po kilu dniach znowu to samo!

  Chyba jest winowajca . Znalazłem co prawda w starszym typie kotła Laser 24
  Jest to sonda o symbolu : TOD 10/250V , 89720
  36TXE21 12166
  L.90-10C Ti 75
  Jak go sprawdzić miernikiem czy dobry? ( ma przejście na zimnym między nóżkami)
  Kolor przewodów sondy w moim kotle są czerwone ( na zdjęciu w głębi za siłownikiem po prawej stronie ). I niestety chyba jest wkręcana w rurkę.
  Ten starszego typu działa na zasadzie przylgni z pastą przewodzącą.
  Foto starszego typu Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diodyKocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
  Czy ktoś może rozszyfrować symbole sondy i z jakiego kotła może pasować do mojego.
  Z góry dziękuję za pomoc .
  Już jest trochę cieplej -7C° :D
 • #10
  krzych1-b
  Level 21  
  A to są zdjęcia sond ,które są zamontowane w moim kotle .
  Sonda przy zaworze trójdrożnym ma podłączone przewody koloru czerwonego .
  Sonda przy wymienniku posiada przewody koloru białego . Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
  Czy ktoś zna parametry sondy NTC riscaldamento (c.o. grzanie)?
  P.S.
  Po odłączeniu sondy NTC riscaldamento (to ta przy zaworze trójdrożnym) ,kocioł wchodzi w tryb awaryjny(80°C)- dioda miga .
  Po odłączeniu sondy przy wymienniku ,kocioł wchodzi w tryb awaryjny(70°C)-dioda miga.
  Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
 • Helpful post
  #11
  MaMik
  Level 15  
  Elementy umieszczone w poście #9, na zdjęciach 1 i 2 to wyłączniki termiczne. Najczęściej umieszczane w kotle do zabezpieczenia przed przegrzaniem wymiennika głównego (spaliny-woda) i brakiem ciągu kominowego. Praca styki zwarte, przegrzanie styki rozwarte.
  To co nazwałeś sondą to półprzewodnikowy czujnik NTC temperatury wody w kotle i CW sanitarnej. Jego działanie polega na zmianie oporu elektrycznego w zależności od temperatury. W kotle wykorzystywany jest do regulacji temp. wody poprzez zmianę mocy palnika. U Ciebie to te podłączone czerwonymi i białymi przewodami. Wszystkie wyłączniki termiczne i czujniki można podmieniać pod warunkiem zachowania zgodności charakterystyk temperaturowych, no i oczywiście wymiarów.
  Typowa charakterystyka Czujnika NTC do kotła:
  Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
  Są to czujniki dość popularne, dostępne np. u serwisantów kotłów.
 • #12
  krzych1-b
  Level 21  
  Wielkie dzięki MaMik. Nareszcie coś konkretnego.
  Podczas pomiaru omomierzem na pracującym kotle, za pierwszym razem uzyskałem wynik 6,8kΩ ( rurki gorące ale nie parzyły) aż do wejścia kotła w stan awarii ( dioda.80°C). Gdy chciałem sprawdzić po raz drugi opór na pracującym kotle -po dotknięciu do pinów sondy przewodami miernika , po prostu kocioł wszedł w tryb awaryjny :?: To tak wyglądało , jakbym zrobił jakieś zwarcie miernikiem na sondzie?
  Sonda kaput ? Jeśli się mylę to mnie popraw.

  P.S. Dla zainteresowanych tematem czujników (sond), podaję namiary na człowieka , który posiada oryginały do tych kotłów. E-mail : kajtel(malpa)wp.pl
 • #13
  MaMik
  Level 15  
  Podczas pracy kotła wykonanie pomiaru obarczone jest błędem, ponieważ nie mierzymy oporności tylko czujnika, a części układu elektroniki. Poza tym przypadkowe zwarcie generuje błąd -'przegrzanie', natomiast odpięcie przewodu do pomiaru, będzie dla elektroniki błędem- 'brak czujnika'. Na koniec dodam, że te prawdziwe błędy (odchylenia od charakterystyki) pojawiają się często tylko dla określonych temperatur, co utrudnia diagnozę. Jeśli występuje podejrzenie o nieprawidłową pracę czujnika, dobrze jest wymienić go na nowy i obserwować.
 • #14
  krzych1-b
  Level 21  
  Zamówiłem już czujnik . Ma gość trochę wiedzy na temat tych kotłów , bo po rozmowie tel.pytał o jaki typ chodzi ( dwu pinowy wtyk mikro i czy jest wkręcana),oraz jaki kolor przewodów.Jak sam twierdzi ,te dwa czujniki: c.w.u. i c.o. ,różnią się parametrami , ale można je zamieniać miejscami. Z tym ,że wtedy temperatura c.w.u. będzie wyższa.


  Koledzy . Awaria kotła nie była skomplikowana ( kody błędów migania diod sprecyzowałem wcześniej w postach i przy pomocy kol. MaMik).
  Po zamontowaniu nowego czujnika, kocioł powrócił do normalnej pracy :D .
  Stary czujnik był pokryty twardym , czarnym kamienieniem i trudno go było usunąć .
  Po podłączeniu jeszcze raz miernika ,wskazania pokazywały ( patrz tabela kol.MaMika) właśnie błąd 80°C.
  Nowy czujnik w temp. pokojowej wskazuje ok. 1 kΩ co odpowiada temp . ok. 93°C
  ( tak plus minus- błąd pomiaru).
  Podejrzewam na 99% , że sprawcą był nieusunięty , kamień kotłowy zalegający na końcówce , bo obecnie pod miernikiem , czujnik zachowuje swoją modulację ( czytaj zmiana temperatury otoczenia) oporu. Tak jak pisał wcześniej kol. Mamik.
  Do czasu dokładnego sprawdzenia działania kotła , tematu nie zamykam.

  Kocioł działa prawidłowo :D Czujniki( sondy) teraz reaguje na najmniejsze ruszenie potencjometrem idealnie .Pozostał do wymiany tylko termometr .

  Jeszcze raz dziękuję za pomoc .Temat zamykam.