Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody

12 Mar 2013 08:56 5805 13
 • Poziom 21  
  Witam.
  Problem z piecem wygląda następująco .
  Piec wyłącza samoczynnie c.o. po czym następuje zapalenie się diody na panelu na temp. 80 , a za moment mrugają wszystkie .W panelu elektroniki słychać przekaźnik jakby chciał coś załączyć ,ale nie może.
  Nie mam instrukcji z kodami migania diod i nie wiem gdzie zacząć szukać usterki.
  Dodam tylko , że po przełączeniu pokrętłem na c.w.u. , piec się czasami odpala ( bez odkręcania wody w kranie).Pracuje wtedy pompa i grzeje c.o. !!!
  Jeżeli ktoś z kolegów ma jakieś informacje ( serwisówkę , instrukcję obsługi itp.) na temat tego kotła , to proszę w trybie pilnym o przesłanie na PW lub emaila.
  Z tego co wiem ,to były produkowane dwa rodzaje tego typu pieca ( jeden był z modulacją płomienia , przy poborze c.w.u.)
  Dane z tabliczki znamionowej
  Typ -LASER 24E
  CODICE-CHM311021
  TIPO- B11BS
  MATRICOLA-26633/24.98 - to chyba rok produkcji ale nie jestem pewien
  FOTO kotła Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody

  Koledzy serwisanci ! Pomóżcie w temacie , bo zimno w chałupie.
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Z powyższego opisu wynika, że kocioł ma problem w momencie przełączania się na produkcję ciepłej wody. Jak widać na załączonej fotce jest on wyposażony w mini zasobnik CW w celu podniesienia komfortu użytkowania tejże ciepłej wody poprzez skrócenie czasu oczekiwania na pojawienie się jej w kranie. Samoczynne załączanie kotła na CW wymuszane jest działaniem funkcji utrzymywania stałej temp. CW w mini zasobniku.
  1. Proponuję w celu diagnostycznym skręcić regulator temperatury CW na minimum i obserwować częstość występowania usterek.
  2. Czy usterki występują tylko samoczynnie, czy również po odkręceniu ciepłej wody w kranie ?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 36  
  A czy podczas tego odpalania się kotła na funkcji CWU pompa w piecu kręci? Jeśli tak to czy w tym momencie nagrzewają się kaloryfery.?
 • Poziom 21  
  WOjtek22. Pompa działa jednocześnie na c.o. jak i na c.w.u.
  MaMik - jak migają diody , próbowaliśmy odpalić piec przez wyłączenie go na pozycję 0 i schłodzenie do 40 stopni . Następnie odkręcałem ciepłą wodę w kranie i po kilkunastu sekundach szybko przełączałem pokrętło w pozycję c.o. i piec zaczął pracować. W ten sposób uruchamialiśmy go parokrotnie i w końcu załapał .
  Spóbuję z tym pokrętłem od wody jak ,radzisz .
  Woda ciepła leci , natomiast piec nie chce przejść w funkcję grzania po wyłączeniu cwu.
  Czy to nie przypadkiem sterownik Honeywell siada ( tam jest silniczek elektryczny) ew.zacina się zwór trójdrożny?
 • Poziom 15  
  krzych1-b napisał:
  tam jest silniczek elektryczny) ew.zacina się zwór trójdrożny
  Takie mam właśnie podejrzenia co do siłownika. Może zdjąć go i spróbować ręcznie przełączać -w celu zdiagnozowania oczywiście.
 • Poziom 21  
  Na razie udało mi się ustalić miganie diody " Za niski (mały) poziom wody w obiegu" - to jest ta dioda z trójkącikiem i dwoma kreseczkami pod spodem.
  A te dwa następne rysuneczki z kranem i kaloryferem , to będzie najprawdopodobniej przegrzanie c.w.u. oraz przegrzanie c.o.-ale nie jestem pewien
  Dodam jeszcze , że kocioł ma max. temp. grzania 95° C .
  A czy po odkamienieniu nagrzewnicy i wymiennika , może szwankować któryś z czujników ? Np. dostaje zwarcia ?
 • Poziom 15  
  Odkamienianie nie szkodzi czujnikom. Przegrzanie jest w tym przypadku naturalną konsekwencją nieprzełączenia się zaworu trójdrogowego na CO, jak podejrzewamy. Trudno Ci chyba jednak odczytać temp. kotła w czasie usterki z powodu niesprawnego termometru, jak widać na załączonej fotce.
 • Poziom 21  
  Termometr wskazówkowy jest padnięty a dodatkowo jest jeszcze w nim kapilara od ustawienia ciśnienia, podczas dopuszczania wody do instalacji.To ta wskazówka na dole.Diody wyświetlają temperatury c.o i c.w.u. z czujników wkręconych w wymiennik ( ale nie są to za dokładne wskazania) .
  Na dzień dzisiejszy jestem w trakcie szukania zaworu (tylko nie wiem od jakiego kotła można dopasować ). Kocioł jest produkcji włoskiej . Może ktoś podpowie ew.wie z jakich włoskich modeli można podejrzeć ( dobrać )?

  Przed chwilą jeszcze raz poobserwowałem siłownik. We wszystkich trzech pozycjach: sama c.w.u. , c.o. i używanie c.w.u. na przełączeniu w pozycję c.o. działa prawidłowo. A więc siłownika nie ma co się czepiać.
  A może , któryś z czujników jest uszkodzony i temperatura warjuje? Już sam nie wiem.
  Czy przy przydławionym powrocie np. przytkane sitko , może występować przegrzanie , bo jest wolniejszy przepływ c.o. i pompa nie daje rady pociągnąć ?
 • Poziom 21  
  Przy nic nie robieniu przy piecu , na razie działa .Dalej nie wiem co było przyczyną migania diod i wyłączania się pieca .
  Koledzy proszę o jakieś rady , bo wiosna jeszcze jak widać daleko , a awaria może być w każdej chwili.

  Po kilu dniach znowu to samo!

  Chyba jest winowajca . Znalazłem co prawda w starszym typie kotła Laser 24
  Jest to sonda o symbolu : TOD 10/250V , 89720
  36TXE21 12166
  L.90-10C Ti 75
  Jak go sprawdzić miernikiem czy dobry? ( ma przejście na zimnym między nóżkami)
  Kolor przewodów sondy w moim kotle są czerwone ( na zdjęciu w głębi za siłownikiem po prawej stronie ). I niestety chyba jest wkręcana w rurkę.
  Ten starszego typu działa na zasadzie przylgni z pastą przewodzącą.
  Foto starszego typu Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diodyKocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
  Czy ktoś może rozszyfrować symbole sondy i z jakiego kotła może pasować do mojego.
  Z góry dziękuję za pomoc .
  Już jest trochę cieplej -7C° :D
 • Poziom 21  
  A to są zdjęcia sond ,które są zamontowane w moim kotle .
  Sonda przy zaworze trójdrożnym ma podłączone przewody koloru czerwonego .
  Sonda przy wymienniku posiada przewody koloru białego . Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
  Czy ktoś zna parametry sondy NTC riscaldamento (c.o. grzanie)?
  P.S.
  Po odłączeniu sondy NTC riscaldamento (to ta przy zaworze trójdrożnym) ,kocioł wchodzi w tryb awaryjny(80°C)- dioda miga .
  Po odłączeniu sondy przy wymienniku ,kocioł wchodzi w tryb awaryjny(70°C)-dioda miga.
  Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Elementy umieszczone w poście #9, na zdjęciach 1 i 2 to wyłączniki termiczne. Najczęściej umieszczane w kotle do zabezpieczenia przed przegrzaniem wymiennika głównego (spaliny-woda) i brakiem ciągu kominowego. Praca styki zwarte, przegrzanie styki rozwarte.
  To co nazwałeś sondą to półprzewodnikowy czujnik NTC temperatury wody w kotle i CW sanitarnej. Jego działanie polega na zmianie oporu elektrycznego w zależności od temperatury. W kotle wykorzystywany jest do regulacji temp. wody poprzez zmianę mocy palnika. U Ciebie to te podłączone czerwonymi i białymi przewodami. Wszystkie wyłączniki termiczne i czujniki można podmieniać pod warunkiem zachowania zgodności charakterystyk temperaturowych, no i oczywiście wymiarów.
  Typowa charakterystyka Czujnika NTC do kotła:
  Kocioł HERMAN Laser 24E - Awaria c.o. Migające diody
  Są to czujniki dość popularne, dostępne np. u serwisantów kotłów.
 • Poziom 21  
  Wielkie dzięki MaMik. Nareszcie coś konkretnego.
  Podczas pomiaru omomierzem na pracującym kotle, za pierwszym razem uzyskałem wynik 6,8kΩ ( rurki gorące ale nie parzyły) aż do wejścia kotła w stan awarii ( dioda.80°C). Gdy chciałem sprawdzić po raz drugi opór na pracującym kotle -po dotknięciu do pinów sondy przewodami miernika , po prostu kocioł wszedł w tryb awaryjny :?: To tak wyglądało , jakbym zrobił jakieś zwarcie miernikiem na sondzie?
  Sonda kaput ? Jeśli się mylę to mnie popraw.

  P.S. Dla zainteresowanych tematem czujników (sond), podaję namiary na człowieka , który posiada oryginały do tych kotłów. E-mail : kajtel(malpa)wp.pl
 • Poziom 15  
  Podczas pracy kotła wykonanie pomiaru obarczone jest błędem, ponieważ nie mierzymy oporności tylko czujnika, a części układu elektroniki. Poza tym przypadkowe zwarcie generuje błąd -'przegrzanie', natomiast odpięcie przewodu do pomiaru, będzie dla elektroniki błędem- 'brak czujnika'. Na koniec dodam, że te prawdziwe błędy (odchylenia od charakterystyki) pojawiają się często tylko dla określonych temperatur, co utrudnia diagnozę. Jeśli występuje podejrzenie o nieprawidłową pracę czujnika, dobrze jest wymienić go na nowy i obserwować.
 • Poziom 21  
  Zamówiłem już czujnik . Ma gość trochę wiedzy na temat tych kotłów , bo po rozmowie tel.pytał o jaki typ chodzi ( dwu pinowy wtyk mikro i czy jest wkręcana),oraz jaki kolor przewodów.Jak sam twierdzi ,te dwa czujniki: c.w.u. i c.o. ,różnią się parametrami , ale można je zamieniać miejscami. Z tym ,że wtedy temperatura c.w.u. będzie wyższa.


  Koledzy . Awaria kotła nie była skomplikowana ( kody błędów migania diod sprecyzowałem wcześniej w postach i przy pomocy kol. MaMik).
  Po zamontowaniu nowego czujnika, kocioł powrócił do normalnej pracy :D .
  Stary czujnik był pokryty twardym , czarnym kamienieniem i trudno go było usunąć .
  Po podłączeniu jeszcze raz miernika ,wskazania pokazywały ( patrz tabela kol.MaMika) właśnie błąd 80°C.
  Nowy czujnik w temp. pokojowej wskazuje ok. 1 kΩ co odpowiada temp . ok. 93°C
  ( tak plus minus- błąd pomiaru).
  Podejrzewam na 99% , że sprawcą był nieusunięty , kamień kotłowy zalegający na końcówce , bo obecnie pod miernikiem , czujnik zachowuje swoją modulację ( czytaj zmiana temperatury otoczenia) oporu. Tak jak pisał wcześniej kol. Mamik.
  Do czasu dokładnego sprawdzenia działania kotła , tematu nie zamykam.

  Kocioł działa prawidłowo :D Czujniki( sondy) teraz reaguje na najmniejsze ruszenie potencjometrem idealnie .Pozostał do wymiany tylko termometr .

  Jeszcze raz dziękuję za pomoc .Temat zamykam.