Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG WF7450NAW - Pralka wyświetla błąd 4E

12 Mar 2013 12:47 12042 6
  • Poziom 10  
    Pralka podczas cyklu prania przy pobieraniu wody wydaje sygnał dźwiękowy i wyświetla błąd 4E (według tego co znalazłem w sieci 4E - to sprawdź ciśnienie wody oraz sprawdź czy zawór wody jest otwarty), przy naciśnięciu przycisku START pralka dalej zaczyna pobierać wodę i tak błąd pojawia się po kilka razy w czasie każdego nabierania wody w jednym cyklu prania (łącznie kilkanaście razy w czasie jednego prania).
    Błąd nie występował od razu pojawił się gdy gwarancja na pralkę się skończyła, nie a ciśnienie w kranie zdaje się być takie samo (lecz tylko wizualnie nie posiadam żadnego manometru by to sprawdzić nie ma też podanego ciśnienia jakie powinno być).

Może manual serwisowy i shemat coś by mi pomógł.

Sprawdziłem:
    - zawór wody i wąż doprowadzający wodę,
    - filterek przed elektrozaworem,
    - elektrozawór (łącznie z demontażem i rozebraniem na części),
    - wężyki po elektrozaworze,
    - wąż z zasobnika proszku,
    - podmieniałem hydrostat na nowy,
    - sprawdziłem odpływ wody z bębna,
    - sprawdziłem też filtr w odpływie oraz odpływ,
    Wszystko bez żadnego efektu, nic też nie było zatkane, błędy pojawiają się po kilkanaście razy przy każdym praniu o każdej porze dnia i nocy.
  • Specjalista AGD
    kafarafa napisał:
    Wszystko bez żadnego efektu

Bo zapomniałeś o podstawowej rzeczy - wąż odpływowy jest za nisko, lub jest szczelnie osadzony w nieodpowietrzonej kanalizacji (występuje podciśnienie i woda jest wysysana).
  • Poziom 10  
    Odpływ w zasadzie nie ma nic do tego błędu, jest to błąd przy pobieraniu wody nie przy wypuszczaniu, podciśnienia żadnego nie ma a wąż założony jest na wannę.
    Przyczyna na 90% jest wyjaśniona za niskie ciśnienie wody (budynek z lat 50).

Faktem jest że woda słabo leci, więc przy każdym pobieraniu wody dolewałem wodę przez zasobnik proszku, błąd ani razu sienie pojawił, biorąc pod uwagę że elektrozawór działa normalnie pozostaje ciśnienie wody w sieci.
  • Specjalista AGD
    kafarafa napisał:

Odpływ w zasadzie nie ma nic do tego błędu

I tu jesteś w błędzie, ale nie jesteś związany "z branżą", więc rozumiem.
    kafarafa napisał:
    Przyczyna na 90% jest wyjaśniona za niskie ciśnienie wody (budynek z lat 50).

A tu, nie rozumiem potrzeby zakładania tematu i zadawania zbędnych pytań, skoro przyczyna jest tak prozaiczna.
  • Poziom 10  
    Pytanie zadałem przed tym jak z nowszego modelu samsunga przeczytałem bardziej rozwinięty opis kiedy bład powstaje, pralka liczy czas 10 min przy napełnianiu i jeżeli woda nie osiągnie odpowiedniego poziomu w tym czasie hydrostat nie poda odpowiedniej częstotliwości wynikiem jest błąd 4E.
    Wcześniej mogłem się tylko domyslać, sądziłem iż głównym winowajcą jest hydrostat. Nie wiem też jakie ma być ciśnienie wody z sieci, nie mam też jak tego ciśnienia sprawdzić.
    Próbę z dopełnianiem wodą zrobiłem po założeniu tematu, poza tym napisałem też co do tej pory sprawdziłem (czyli że sprawdziłem odpływ i to calutki zaczynając od samego bębna).

Prozaicznym wydaje sie być fak iż nie mogę kożystać normalnie z pralki ze względu na zbyt długi czas napełniania się wodą mieszkam w bloku i moi sąsiedzi przecież też mają pralki.

Temat narazie uważam za zamknięty.
  • Poziom 14  
    Sprawdz ile tej wody sie nabiera. Na normalnym programie np bawelna powinno byc prawie do pionowej scianki szybki. Jesli wody nalewa sie do polowy bebna i wiecej to problem moze byc w zapchanych wezach hydrostatu. Jezeli woda nabiera sie powoli i jest jej bardzo malo to sprawdz waz doprowadzajacy wode, powinno z niego tryskac pod sporym cisnieniem, jesli jest ok to moze byc problem z el. zaw.
    Waz odplywowy masz zawieszony na wannie? Wiec raczej samoczynnie woda z niego nie wylatuje
  • Poziom 10  
    Problem rozwiązany! Można zamknąć temat.

W zasobniku proszku w plastikowych króćcach (do których podłączone są wężyki idące od elektrozaworu) na ich końcach jest zwężenie. W środku w tych zwężeniach zebrał się kamień (który wyglądał dosłownie jak większe zwężenie niż powinno być) z dziurką wielkości około 2 mm. kamień usunięty i pralka normalnie nabiera wodę.