Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM uruchomienie podprogramów

12 Mar 2013 14:18 1131 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich .Chciałbym prosić o wskazówkę ,w jaki sposób uruchomić dwa niezależne podprogramy z jednego przycisku (nie wyłącznika)w baskom
    Przedstawiam część mojego programu którym załączam podprogramy z dwóch przycisków S! i S2
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Chciałbym ,żeby było
    kliknięcie na przycisk S1 to PR1
    następne kliknięcie na S1 to PR2
    następne kliknięcie na S1 to PR1
    kolejne klikniecie na S1 to PR2
    itd

Podprogramy miałyby się uruchamiać bez przycisku S2.Jeżeli będzie taka potrzeba ,mogę przedstawić cały program
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Musiałbyś to zrobić na przerwaniach aby podczas działania PR1 lub PR2 wyłapać wciśnięcie S1. Wg mnie to najbardziej optymalne rozwiązanie.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedz,Może zapytam inaczej i mój problem rozwiążę w inny sposób przedstawię jeden z podprogramów ,który gasi dwie diody za pomocą pwm,
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

jak widać z programu ,jeżeli S1 = 0 to diody kolejno gasną do czasu pojawienia sie na S1 = 1,chciałbym ,aby zatrzymać program czyli świecenie diod w punkcie kiedy obydwie "nie świecą"
    czyli
    S1 = 0
    1. świecą D1 i D2
    2. D1 powoli gaśnie, D2 max
    3. D1 zgasła ,D2 powoli gaśnie
    4. D1 zgasła , D2 zgasła
    5. STOP
    6. następnie odpalam PR2 przy S1 = 1

W moim pierwszym poście program miał działać na przycisku,ale mogę to wykonać po małej przeróbce na wyłączniku
  • Poziom 35  
    paluch_gda napisał:
    Musiałbyś to zrobić na przerwaniach aby podczas działania PR1 lub PR2 wyłapać wciśnięcie S1. Wg mnie to najbardziej optymalne rozwiązanie.

W tym wypadku nie ma konieczności stosowania przerwania.
    Wystarczy posłużyc się dodatową flagą lub pomocniczą zmienną i odpowiednio icrementowac jej wartośc w zależności od potrzeb - w analogiczny sposób jak przy sporządzaniu wielolstopniowego 'menu'; posługując się tylko jednym przyciskiem przy przejściach do kolejnych stopni.

e marcus