Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepoprawnie działający obrotomierz z poloneza

12 Mar 2013 19:29 1305 2
 • Poziom 8  
  Witam
  Na wstępie chciałbym poprosić aby nie usunięto od razu tego tematu, gdyż przeczytałem mnóstwo tematów i nie znalazłem rozwiązania. A więc zamierzam podpiąć obrotomierz z poloneza do chińskiego crossa 4t 110ccm. Problem jest taki, że gdy go podepnę bez żadnych przeróbek to po ustawieniu potencjometrem pokazuje dobre obroty do około 5000obr/min. Po przekroczeniu 5000 zaczyna wariować i skakać np. od 3tyś do 7tys. Co może być powodem? Czyżby za mocny impuls z cewki WN? Wymieniałem kondensator od 2x większego do 2x mniejszego i obroty się zmniejszają lub zwiększają o te 2x ale dalej po przekroczeniu pewnych obrotów wariuje. Pomożecie?
  Zdjęcia obrotomierza
  Niepoprawnie działający obrotomierz z poloneza Niepoprawnie działający obrotomierz z poloneza
 • Poziom 29  
  Z grubsza ujmując obrotomierz "poloneza", to multiwibrator monostabilny wyzwalany impulsem z cewki zapłonowej.
  Do wyzwolenia multiwibratora potrzebna jest odpowiednia energia, w twoim układzie jest ona najprawdopodobniej za słaba przy wysokich obrotach.
  Spróbój skorygować elementy w układzie wyzwalania.
 • Poziom 8  
  Tylko mógłbyś powiedzieć jak mam to skorygować? A może wyciągnąć impuls z połączonej równolegle cewki WN i zwykłej do ładowania aku przez jakiś układzik? Chyba że istnieje możliwość przerobienia układu w obrotomierzu na niższe napięcie?
  ---
  Zrobiłem kilka pomiarów i rzeczywiście janszy3643 masz racje. Wszystkie pomiary robiłem mierząc prąd zmienny. Przy obrotach do 4500 prąd wynosi około 90V. Gdy zbliża się do granicy zaczyna trochę maleć mniej więcej 87/85V a po przekroczeniu magicznej granicy 4500obr drastycznie spada do 60V i w dół.(nie sprawdzałem do końca gdyż go nie gazowałem do spodu). Jak temu zapobiec? Chciałbym choć te 2-3tys więcej aby pokazywało. Może jakiś dodatkowy magnes na magneto? Cewki od ładowania aku mają stałe koło 12V. Może jakiś układzik wzmacniający sygnał? Pomóżcie

  Moderowany przez _PREDATOR_:

  Nie pisz posta pod postem!