Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uciekający prąd w mieszkaniu

cinul 12 Mar 2013 21:41 2538 6
  • #1 12 Mar 2013 21:41
    cinul
    Poziom 10  

Witam.

Mam problem ze "znikającym prądem" w mieszkaniu jednorodzinnym w bloku.
    Sytuacja zaczęła się dokładnie rok temu zaraz po wymianie liczników ze starego na nowy typ. Po pół roku użytkowania przyszła mi dopłata za zużycie prądu w wysokości 500 zł. Ale z racji tego, że urodziło nam się dziecko w rodzinie i zużycie prądu faktycznie wzrosło ze względu na częste używania nawilżacza powietrza i wentylatora na ciepłe powietrze - zbagatelizowaliśmy z żoną całą sytuację.
    Rozliczenie za prąd przychodzi raz na pół roku. A że nasz maluch trochę podrósł to jednak oszczędniej korzystaliśmy z urządzeń elektrycznych. w tym miesiącu przyszło nam rozliczenie z dopłatą już 800 zł, więc zaistniała sytuacja wydała mi się podejrzana.
    Zaopatrzyłem się w miernik poboru zużywanej energii i sprawdziłem cały sprzęt czy aby jakieś urządzenie nie szwankuje. No ale moim zdaniem wszystko jest ok. Zgłosiłem więc sprawę do zakładów energetycznych z prośbą o sprawdzenie licznika, gdyż czytałem swego czasu że zdarzają się wadliwe partie.
    Średnie zużycie prądu w moim mieszkaniu wynosiło 14 kW na dobę i pani w zakładzie energetycznym z góry powiedziała mi że to bardzo dużo. W bloku średnio powinno być około 6 kW na dobę, gdzie używa się pralki, zmywarki i odkurzacza.
    I tu pojawia się ciekawostka, bo dzisiaj panowie elektrycy sprawdzali licznik i co się okazało ... Licznik jest sprawny, granica błędu wynosi 0,25% i mieści się w normie. Co ciekawsze, przy wyłączonych korkach, licznik stoi (sprawdzaliśmy po kolei wszystkie) ale gdy włączę korek od pokoju dziennego, to od razu na mierniku pokazuje się pobór rzędu 250 W, dodam że wszystko jest wyłączone a w pokoju znajduje się telewizor (w spoczynku) dekoder n-ki (w spoczynku ale na moim mierniku pokazywał pobór 15 W) dvd (w spoczynku) i komputer (wyłączony a monitor w spoczynku). Więc pytanie brzmi skąd pobór prądu aż 250 W ?? Ten korek jest tylko i wyłącznie od gniazdek w tym jednym pokoju.
    Panowie mi powiedzieli, że to może być jakieś przepięcie na kablu w ścianie i może powstać taki efekt.
    Co zrobiłem: Panowie byli od 10 rano, od tamtego momentu mam wyłączony korek ale wszystkie urządzenia wpięte przedłużaczem pod gniazdko w innym pokoju i użytkowane jak dotychczas. Po 12 godzinach na liczniku mam nabite tylko 2 kW a nie 8-14 jak do tej pory.
    Co w związku z tym mam robić i jak działać - ktoś miał podobny przypadek ??
    Z góry dziękuję za pomoc i cenne rady

-1 6
  • #2 12 Mar 2013 21:46
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Trzeba wezwać elektryka z przyrządami pomiarowymi, sam nic nie zrobisz.
    Wiele wskazuje na to , że w tym feralnym obwodzie nastąpiła degradacja, bądź uszkodzenie izolacji przewodów.

0
  • #3 12 Mar 2013 21:49
    1684985
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 12 Mar 2013 22:03
    cinul
    Poziom 10  

Chyba faktycznie bez elektryka się nie obejdzie bo ja aż takim specjalistą nie jestem. Fakt 4 lata temu gdy robiłem remont to zakładałem jedno dodatkowe gniazdko w tym pokoju, podpinałem szeregowo, stosując przewód 3 żyłowy z uziemieniem. Wszystkie gniazdka wymieniane były na nowe i wówczas nie stwierdziłem żadnego uszkodzenia izolacji przynajmniej w puszkach. Jedyne co mogę jeszcze sam zrobić to zerknąć na przewody w puszkach bo od 4 lat nie zaglądałem.
    Zastanawiałem się czy przyczyną może być sam korek ale powiedziano mi, że nie ma takiej możliwości.
    Cóż jeszcze mogę dodać, być może to ważne. Właśnie w tym pokoju, gdy włączało się odkurzacz to zdarzały się sytuacje i to właśnie ostatnio, że korek wyskakiwał ...

0
  • #5 12 Mar 2013 22:08
    serwisor
    Poziom 29  

I właśnie wszystkie takie sytuacje przekaż elektrykowi, jak kumaty, to załapie odrazu o co chodzi.
    Dalsze rozmowy to już z nim.
    Pozdr.

0
  • #6 12 Mar 2013 22:15
    jann111
    Poziom 31  

Może masz wspólnika za ścianą? Kradzież prądu w budynkach wielorodzinnych to nie taka rzadkość.Ale najpierw dokładnie sprawdź swój "ogródek" za pomocą elektryka ,(byle nie był nim sąsiad).

0
  • #7 12 Mar 2013 22:22
    retrofood
    Moderator

Wystarczy. To jest temat właśnie dla fachowców, a nie dla amatorów. Prawdziwy elektryk znajdzie przyczyny. Zamykam.

0