Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chodzi mi o 16 diod zapalanych pokolei...

12 Mar 2003 18:57 2351 8
  • Poziom 1  
    Chodzi mi oto aby 16 diod zapalaly sie po kolei, tzw. biegnące diody. Jednoczesnie palic by sie miale jedna z diod. Pomóżcie... :?: :!: :!:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dwa scalaki :
    -74154 [demultiplexer]
    -7493 [4-bitowy licznik dwojkowy]
    Sciagnij sobie ich aplikacje i powinienes sobie poradzic :)
  • Poziom 24  
    Możesz to zrobić na UAA170 lub UL1970 (biegający punkt) m.in stosowany w starszych odbiornikach RADMOR AM .jeśli Cię interesuje to mogę przesłać schemat na priva nie chcę zawalać elektrody plikami..
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kiedyś praktyczny elektronik opublikował Elektroniczną ruletkę właśnie na 74154 w końcówce, a diód było 2x 32 sztuki, wszystko sterowane generatorem VCO, na koniec przeskoki były coraz wolniejsze aż do zatrzymania. Pamiętam że zamawiałem płytkę do tego i odpalałem ten kit.
  • Poziom 19  
    Był też kiedyś w radioelektroniku chyba 11/93 schemat na ostatniej stronie .Jedna dioda św to jeden tranzystor 2 op. kondensator , ale rozbudowa możliwa w liczbie niepażystej 15 , 17. To działało, sam kiedyś zaczynałem od takich zabawek.
  • Poziom 12  
    Jest jeszcze opcja wykorzystania rejestru szeregowo-równoległego, dwa 8mio bitowe połaczone szeregowo+generator sygnału prostakoątnego.
  • Poziom 16  
    najprosciej to uprocesor np 89c2051 i dwa rejesstry osmiobitowe sterowane I2C i wtedy robisz co chcesz :-)
  • Poziom 23  
    Jest kit Nord-elektronika: elektroniczna ruletka, tam jest akurat 16 diod i one sie zapalają pokolei (no może trzeba je pociągnąć na kabelkach). Wystarczy dać większe kondensatory i efekt jest oki!