Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba L675-10r - "Fale" na ekranie

12 Mar 2013 22:34 1917 7
  • Poziom 7  
    Witam.

Dziś podczas używania laptopa pojawił się problem tego rodzaju, że na ekranie migoczą poziome pasy. Wygląda to trochę jak falowanie. Przypomina mi też trochę efekt jaki zachodzi kiedy w TV (np. wiadomościach) pokazany jest obraz z telewizora starego typu (z dupą )czy monitor CRT. Wchodzi to w jakiś konflikt z kamerą i jest taki specyficzny efekt. Ja mam coś podobnego na moim laptopie.

Laptop to Toshiba l675-10r, z karta graf. ATI 5650. Dodam, że na baterii problem jest uciążliwy, jednak po podłączeniu zasilania problem jest mniej uciążliwy a zwykle w ogóle niknie.

Ekran wyraźnie reaguje na naciskanie. Porządne dociśnięcie u dolnego obramowania ekranu, w jego centrum, gdzie jest napis "Toshiba", likwiduje problem nawet na dzień lub 2, ale obecnie przestaje to powoli pomagać. Problem nie dotyczy systemu, akcja zaczyna się już w BIOS-ie.

Choć problem tak na prawdę zauważyłem dziś, to pierwszy raz wspomniane fale, zauważyłem na monitorze wczoraj, po tym jak podłączyłem lapka za pomocą kabla VGA do telewizora. Myślałem ze automatycznie się wykryją, ale musiałem ustawić w lapku żeby potraktował telewizor jak projektor i wtedy na ekranie lapka pojawiły się fale, a na TV wszystko było OK.

Ważne też jest to że ok 3 miesiące temu wymieniałem zalaną matrycę na nową. Wtedy tez sprawdzona była taśma inwertera. Miałem 3 miesiące spokoju. Jednak co mnie martwi, to fakt, że facet namówił mnie na matrycę Full HD, choć fabrycznie w tej Toshibie była HD+. Powiedział że moja karta to uciągnie. Czytając na forach o podobnych problemach (choć innych niż mój i dlatego piszę) podawano jako możliwy powód oprócz taśmy, matrycy czy zasilania, także kartę graf. i choć się na tym nie znam, to zastanawiam się czy przypadkiem karta nie była zbyt obciążona przez matrycę do której nie była stworzona i przez to zaczyna teraz nawalać.

Mam nadzieje że ktoś pomoże mi znaleźć źródło problemu i oby to nie była karta :/ Z góry dzięki za odpowiedź.

A jeszcze kolejna nietypowa obserwacja - migocze przede wszystkim pulpit i ew film albo gra. Ale np. okienko google chrome jest czyściutkie tak samo word, a jak tylko zminimalizuje na pulpit to pojawia sie migotanie. Dziwne to jakieś.
  • Zasilacze UPS
  • Moderator - Komputery Serwis
    Możesz zrobić zdjęcie tego i wkleić tutaj?.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 7  
    Jak tylko pojawi się problem to tak zrobię. Jakieś pół godziny temu porządnie puknąłem obramowanie ekranu i pewnie spory czas wszystko będzie ok.

Czy taka reakcja wskazuje przede wszystkim na taśmę?
  • Poziom 7  
    Dziś udało mi się to nagrać. Wygląda to tak:

Dodam, że jest coraz gorzej, dziś po odłączeniu zasilania ekran zaczął migotać na biało...
  • Spec od komputerów
    To może w końcu rozbierzesz klapę matrycy i sprawdzisz np. połączenia taśm?
    Wróżki są obecnie na urlopie.
  • Poziom 7  
    Rozkręciłem go dzisiaj choć nigdy się w to nie bawiłem.

Toshiba L675-10r - "Fale" na ekranie Toshiba L675-10r - "Fale" na ekranie Toshiba L675-10r - "Fale" na ekranie

Obejrzałem dokładnie taśmę czy nie ma żadnych przetarć, ale samo połączenie taśmy z matrycą zostało w serwisie zaklejone a nie chciałem tego ruszać bo dookoła są plomby serwisu (dostałem 6 m-cy gwarancji na nową matrycę). Jedyne więc co zrobiłem do docisnąłem dokładnie miejsce zaklejenia taśmą i ułożyłem samą taśmę w odrobinę innej pozycji - wydawało mi się że haczy on klapę przy zamykaniu.

Od kiedy go złożyłem problem nie wystąpił ani raz a cały czas trzymam go na baterii. To pewnie tylko przypadek i wkrótce problem znów sie pojawi.

Pisząc tego posta chciałem uzyskać informację co to może być a nie rozkręcać laptopa zastępując serwis. Na matryce mam gwarancję więc jak już mam cos ruszać to wole jechać z nim do serwisu.
  • Poziom 13  
    Ogólnie nie stosuje się takiego zaklejenia gniazda matrycy, pojawi ci się taki sam problem zanieś do nich i niech robią w ramach gwarancji. Duże prawdopodobieństwo leży w połączeniu taśmy z matrycą.
  • Poziom 7  
    No nic w takim razie muszę się fatygować do serwisu, czego chciałem uniknąć. Dzięki za pomoc.

O dziwo laptop nadal chodzi bez żadnych zarzutów... Wątpię żebym go naprawił przez podociskiwanie wszystkiego, ale różnica jest znaczna, więc to na pewno taśma.