Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora Relax 2 - Oryginalne podłączenie głowicy UKF

12 Mar 2013 23:05 3963 7
 • Poziom 12  
  Witam. Mam bardzo poważny problem- otóż nabyłem w bardzo ładnym stanie to super radyjko. Niestety po wyjęciu z obudowy wnętrza radia doszedłem do wniosku że głowica jest niepodłączona... Czy ktoś mógłby mnie nakierować- od głowicy idzie taki czerwony spiralny kabelek, niebieski, zielony, czarny i biały. Ten biały- wogóle nie mogę dojść gdzie on na płycie powinien siedzieć, no nie jestem w stanie przenieść schematu na płytę tego radia:( Czy ktoś mógłby mnie pokierować, bo wiem że na forum sporo poruszano na temat radyjek lampowych z tamtego okresu. Przedstawiam jak to wygląda żywcem, może komuś udałoby się mi to objaśnić na zdjęciu?? Normalnie wysyłam dobrego browarka temu, komu uda się mi pomóc;) Pozdrawiam serdecznie i proszę o uszanowanie mojej prośby i laictwa- ale naprawdę z radiem lampowym jest to mój pierwszy i na dodatek bolesny raz;)Diora Relax 2 - Oryginalne podłączenie głowicy UKF Diora Relax 2 - Oryginalne podłączenie głowicy UKF
 • IGE-XAO

 • VIP Zasłużony dla elektroda
 • Poziom 12  
  Dzięki Kolego "Predator" ale sam schemat mam, a zaznaczyłeś mi drugą stronę. Głowica jest na lampie ECC85. No nic będę próbował coś zmącić byle nie namieszać gorzej...;) Ale dzięki za chęci!!! Pozdrawiam!
 • IGE-XAO
 • Poziom 22  
  scigacz220 napisał:
  od głowicy idzie taki czerwony spiralny kabelek, niebieski, zielony, czarny i biały. Ten biały- wogóle nie mogę dojść gdzie on na płycie powinien siedzieć,


  Czyli, jak rozumiem, wszystkie są gdzieś podłączone, tylko ten biały nie? Spróbuj zrobić takie zdjęcie, na którym będziesz w stanie zaznaczyć na płytce wszystkie punkty, do których polutowane są te kabelki i być może wtedy drogą eliminacji dojdzie się, gdzie powinien być biały. U mnie w podobnym radiu "Meteor II" biały był wyjściem p.cz., ale z tego co pamiętam, pozostałe kabelki miały inne kolory niż u Ciebie, więc chyba nie ma tu reguły.
 • Poziom 12  
  Wg mnie również to kabel od pośredniej częstotliwości. Dokładne zdjęcie głowicy- chodzi o ten kabel, od tej strony. Za chwilę podam zdjęcie płyty.
  Diora Relax 2 - Oryginalne podłączenie głowicy UKF

  Dodano po 9 [minuty]:

  Oto zdjęcie płyty- zaznaczyłem gdzie łączy się zielony, jak widać podłączony jest też czerwony spiralny, niebieski oznaczyłem kropką ze strzałką, zostaje mi tylko ten biały przy prawej krawędzi głowicy- na poprzednim zdjęciu jest to dobrze ukazane. Ciężko mi przeczytać schemat i przenieść go na płytę...
  Diora Relax 2 - Oryginalne podłączenie głowicy UKF
 • Poziom 22  
  Zatem wychodzi, że biały tam gdzie biała strzałka

  Diora Relax 2 - Oryginalne podłączenie głowicy UKF
 • Poziom 32  
  Na fotce którą przedstawiłeś
  https://obrazki.elektroda.pl/5596378100_1363125859.jpg
  ten czerwony spiralny kabelek - to zasilanie anodowe głowicy.
  Na schemacie podanym przez PREDATORa
  http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1970_11_1.htm
  występuje on jako dlawik L20, i powinien iść na kontakt B-1 przełącznika zakresow. Rysunek przełacznika masz w lewym dolnym rogu na schemacie.
  Kolejne pole lutownicze na płytce kontaktowej głowicy - to masa. Od niej zgodnie z tym co piszesz powinien iść kabelek niebieski - na masę głównej płytki drukowanej, której znalezienie nie powinno być trudne.
  Kolejne pole lutownicze jest niewykorzystane (zwarte w głowicy z masą) Prawdopodonie w odbiorniku "Meteor" gdzie zastosowano szeregowy obwód żarzenia z lampami serii "U" wykorzystuje się je jako drugą końcówkę żarzaniową; wówczas zworki na płytce głowicy oczewiście nie ma.
  Kolejne pole (przedostatnie) - to żarzenie 6,3V AC. połączone ze ścieżką żarzenia pozostałych lamp odbiornika na płytce głównej. Wg Twojego opisu prowadzi do niej kabelek zielony.
  Ostatnie pole lutownicze (wąskie, podobnie jak i poprzednie, w przeciwieństwie do szerokich pozostalych pól) - to wyjście p.cz. Od niego powinien iść ów biały kabelek (zwykle jednak stosowało się tu kabel ekranowany, w grubej polietylenowej izolacji) na cewkę L12, obok krórej powinien znajdować się kondensator C68 - 33pF. Najpewniej oba te elementy znajdują się w pobliżu sekcji "A" (UKF) przełącznika zakresów.
  Teraz już się połapiesz?
 • Poziom 12  
  Tak a nawet dokładnie- teraz już ciężko się nie połapać;)) Dziękuję wszystkim Wam za pomoc gdyż głowica ruszyła choć działanie jej póki co jest dalekie od oczekiwań;) Pozdrawiam serdecznie wszystkich wytrwałych i cierpliwych dla takich osób jak ja;P