Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dell n5030 - Nie ładuje baterii

sikor83 13 Mar 2013 00:21 2595 8
  • #1 13 Mar 2013 00:21
    sikor83
    Poziom 14  

Witam mam laptopa jak w temacie ma prawie 2 lata i mam problem z baterią od nowości działała super spokojnie z 3 godziny niedawno strasznie spadł czas baterii, od kilku dni mam pustą baterię napis ładuje, ale po odłączeniu ładowarki laptop gaśnie. jest tam bateria J1KND. Dziwne żeby w tak krótkim czasie padły ogniwa pewnie elektronika zablokowała, ma ktoś może wsad pamięci to wgram nowy może jeszcze trochę pożyje. Jeszcze pytanko muszę rozbierać baterie czy jak znalazłem w innych tematach można przez gniazdo ładowania znając opis gniazda?. Chociaż wsad było by łatwiej nie musiałbym robić tamtego programatora.

0 8
  • #2 13 Mar 2013 07:28
    Lupo - baterie

Poziom 23  

To że bateria do laptopa psuje się z dnia na dzień nie jest niczym nadzwyczajnym, jest to normalne następstwo starzenia się baterii. Twoja ma 2 lata i jak na baterie lit-ion to już całkiem sporo. W pierwszej kolejności kolego zamieść screen z BatteryMon zobaczymy w jakiej kondycji masz ogniwa. Później otwórz baterie i sprawdź napięcie na poszczególnych sekcjach, sprawdź czy występują duże różnice w napięciu przed i po obciążeniu ogniw. Następnie zobacz jaki kontroler jest w baterii oraz sprawdź bezpiecznik. Czasami można wgrać wsad po szynie SMBus, jednak musisz mieć do tego zbudowany interfejs, ale o tym masz w tematach podwieszonych na forum. Zacznij od otworzenia baterii. Bez tego się nie obejdzie :)

0
  • #3 13 Mar 2013 07:45
    sikor83
    Poziom 14  

Witam sprawdź czy te screeny wystarczą czy coś jeszcze?
    Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

dell n5030 - Nie ładuje baterii

0
  • #4 13 Mar 2013 08:04
    Lupo - baterie

Poziom 23  

Wystarczy do stwierdzenia, że masz w baterii "rozjechany" wsad. FCC jest kilkukrotnie wyższe od DC, a zatem na podstawie nadesłanego screen'a nie da się ocenić kondycji ogniw. Chociaż powiem, szczerze, że jak mają 2 lata, to na pewno są do wymiany. Podsumowując - czeka Cię wymiana ogniw oraz reset wsadu.

0
  • #5 13 Mar 2013 08:15
    sikor83
    Poziom 14  

Pytanie gdzie znajdę wsad do takiej baterii, mogę spróbować i tak tej baterii w sumie teraz nie mam bo nic nie trzyma najwyżej się nie uda.

0
  • #6 13 Mar 2013 11:47
    Lupo - baterie

Poziom 23  

najpierw zobacz jaki masz kontroler, odczytaj z niego wsad i zamieść plik bin na forum. Ktoś na pewno Ci zresetuje wsad i wgrasz go ponownie w kontroler baterii. Oczywiście wcześniej zbuduj interfejs I2C i wykup przynajmniej dzienną licencje na Be2works. Przed wykupieniem licencji ściągnij wersje demo i upewnij się, że nie masz kontrolera zabezpieczonego niestandardowym hasłem. W teorii wydaje sie proste, zapewniam Cię jednak, że proste to nie jest :-)

0
  • #7 13 Mar 2013 13:39
    sikor83
    Poziom 14  

Czyli nie wystarczy wgrać zresetowanego bina w pamięć, muszę jeszcze interfejs robić?

0
  • #9 13 Mar 2013 14:39
    sikor83
    Poziom 14  

Nie wystarczy wgrać dobrego bina i będzie działać normalnie trzeba jeszcze łączyć się z bateria? , nigdy tego nie robiłem dlatego pytam, mierzyłem ogniwa mają idealnie takie same napięcia po 3,85v całość 11,55 bez obciążenia.

0