Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Offset czujników temperatury i ciśnienia

withoutname 13 Mar 2013 09:50 3138 12
 • #1 13 Mar 2013 09:50
  withoutname
  Poziom 8  

  Witam,
  Potrzebuję ustalić offsety/wykonać kalibracje do pomiarów:
  -temperatury 2x2PT100(połączenie dwuprzewodowe)
  -temperatury 1xPT100(p. trzyprzewodowe)
  -temperatury 1xPT100(p. czteroprzewodowe)

  wszystkie w zakresie od temp. otoczenia do ok. 150°C lub 250/300°C chciałbym aby dokładność była na poziomie ok. 0,5 °C.

  oraz czujników ciśnienia w zakresie od 5 kPa do 450 kPa (ciśnienie absolutne), dokładność ok. 0,1 kPa.

  Co do temperatury myślałem o piecyku, jednak najtańsze wersje (które znalazłem w internecie) zaczynają się od 5000 zł. Odnośnie ciśnienia-ręczne pompki z gniazdem na w miarę dokładny cyfrowy manometr ale cena też powala na kolana prawie 3600 zł razem z manometrem. Może zna ktoś tańszy, w miarę dokładny sposób na ustalenie w.w. wartości mierzonych lub tańsze urządzenia godne polecenia? Dodam tylko że urządzenia posiadają opcję ustawienia offsetów(1,2 lub 3 punkty).

  0 12
 • #3 13 Mar 2013 18:19
  Steryd3
  Poziom 32  

  Jeżeli jest to jednorazowa akcja kalibracyjna to warto komuś to zlecić tak jak sugeruje to gervee. Kupno kalibratorów lub piecyka do 5 czy 10 czujników czy przetworników nie ma wielkiego sensu. Co do ustalenia offsetu temperatury można dość łatwo uzyskać 0°C (mieszanina lodu-z wody destylowanej i wody destylowanej) ale to tylko jeden punkt pomiarowy więc nie wiele to mówi o całym zakresie. Ja w pracy mam do dyspozycji kalibratory temperatur, piecyki, kalibrator ciśnień ale do kalibracji są setki torów pomiarowych. Dodatkowo każdy kalibrator też trzeba wysłać do akredytowanego laboratorium raz na rok i uzyskać dla niego świadectwo wzorcowania z poprawkami i niepewnościami. To też generuje koszty.

  0
 • #4 14 Mar 2013 13:42
  withoutname
  Poziom 8  

  Czujniki można wymontować ale sęk w tym, że nie mogę sobie pozwolić na jakikolwiek(pow 2h) przestój maszyn.... czujników było by trochę, offsety muszę ustawiać przy wymianie czujnika na nowy oraz przy przeglądzie....Może znacie chociaż jakieś tańsze urządzenia?
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 14 Mar 2013 13:52
  Steryd3
  Poziom 32  

  Podzwoń po firmach zajmujących się wzorcowaniem-może może ktoś pożyczyć Ci ten sprzęt. Jeżeli nie ma potrzeby wystawiania świadectwa wzorcowania sprawa się dość upraszcza. Sam czujnik można kupić w takiej klasie by błąd który wnosi był minimalny(w każdym razie określony). Zazwyczaj bardziej chodzi o kalibrację reszty toru niż o sam czujnik (choć opcja kalibracji całości toru jest jak najbardziej wskazana). Tor Pt100 można spróbować w kilku punktach skalibrować rezystorem(rezystorami) o znanej rezystancji (ale to znów rezystor wzorcowy, ewentualnie miernik rezystancji i znów jego dokładność i kalibracja...). No niestety -albo pobieżnie i tanio albo profesjonalnie i drożej. Jaki region Polski reprezentujesz?

  0
 • #6 14 Mar 2013 15:58
  Marek_Pe
  Poziom 23  

  Jak robi to kolega dla siebie, to do 95 Cdeg spokojnie wystarczy termos z wodą.
  Należy tylko złapać razem czujnik temperatury z termometrem. Woda ma bardzo dużą pojemność cieplną i do skalibrowania kilku czujników wystarczy.

  Co do ciśnienia także można użyć wzorcowego manometru, najlepiej cyfrowego, podłączonego równolegle i skalibrować przetwornik ciśnienia porównując odczyty.

  Trochę z tym zabawy ale wynik taki sam a koszt bez porównania mniejszy.

  Gorzej jeśli warunki zewnętrzne wymagają kalibracji czujników (proces technologiczny, warunki kontraktu lub licencji), wtedy nic innego nie pozostaje jak zakupić sprzęt do kalibracji.

  0
 • #7 14 Mar 2013 16:53
  Steryd3
  Poziom 32  

  Marek_Pe napisał:
  Należy tylko złapać razem czujnik temperatury z termometrem. Woda ma bardzo dużą pojemność cieplną i do skalibrowania kilku czujników wystarczy


  Pomijając wspomniane kwestie bezwładności to trzeba mieć dokładny termometr laboratoryjny też z wyznaczonymi poprawkami i niepewnością.

  Temat wzorcowania torów temperatury i ciśnienia (wraz z wystawianiem świadectw wzorcowania oraz wyznaczania niepewności wzorcowania) jest między innymi przedmiotem moich codziennych zmagań(do znudzenia), tak więc w tej tematyce mogę szukać dziury w całym. Oczywiście przepisy i kwestia jak ma to wyglądać nie zawsze idzie w parze z praktycznym podejściem i zdrowym rozsądkiem.

  Wracając do tematu -może się okazać, że do kalibracji temperatury z dokładnością 0,5°C potrzeba nieco lepszej metody niż termos z herbatą z wetkniętym termometrem.

  0
 • #8 21 Mar 2013 08:17
  withoutname
  Poziom 8  

  Witam,
  reprezentuje południe Polski, aczkolwiek wyjazdy np. do Poznania również się zdarzają.
  Odnośnie samej kalibracji to wiem że czujniki typu PT100 na ogół kalibracji nie wymagają, chodzi jednak o to że przy metodzie 2 przewodowej rezystancja przewodów robi swoje, czujniki fabrycznie mają dosyć długie kable, niektóre ok. 3(a może i więcej) metrów. Poza tym offsety pasuje ustawić przynajmniej w 2 a najlepiej w 3 punktach.
  A możecie mi przedstawić ideę kalibracji poprzez symulację? Są kalibratory wielofunkcyjne, np: http://www.introl.pl/pl/katalog/Introl_kalibratory_wielofunkcyjne/beamex_mc4_1#description

  Rozumiem że tutaj symulujemy działanie przetwornika, ale jak się to ma do rzeczywistości? Czy taki "symulator" sprawdza się w pomiarach ciśnienia jeżeli
  czujnik ma wtyczkę "na sobie" i kabel prowadzący do płyty jest ten sam, nawet po wymianie czujnika?
  Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.

  0
 • #9 24 Mar 2013 20:50
  Marek_Pe
  Poziom 23  

  Wszystko kwestia skali, potrzeb i możliwości finansowych.
  Gdyby sprzęt do kalibracji nie byl taki drogi, nikt by się nie zastanawiał nad kupnem.

  Z drugiej strony czasami po prostu nie warto inwestować, bo wystarczy właśnie "termosik"

  Pamiętam z daaawnych lat, w czasach głębokiej komuny pracownicy MORS w Gdyni chodzili z takim fajnym termosikiem z grzałeczką i mieszadełkiem na kalibracje.

  0
 • #10 25 Mar 2013 08:33
  kishon
  Poziom 13  

  dokładnie roboczo kalibrator może wyglądać tak jak opisali powyżej:

  termos z ciepła wodą plus termometr wzorcowy, dobrze by było jakby termometr i czujka były w niewielkich odległościach od siebie

  0
 • #11 25 Mar 2013 09:49
  withoutname
  Poziom 8  

  No ta metoda może i była by skuteczna, ale powyżej 100°C to z wodą już ciężko, trzeba by kombinować z jakimiś olejami (dobrze by było żeby miały sporą pojemność cieplną co by zapewniało stabilność temperaturową) ale i tak to odpada bo jak przyjdzie 250°C albo 300°C to termos musiałby być bardzo solidny. Pomijam już bezpieczeństwo samego pomiaru. Może jakieś inne pomysły?

  0
 • Pomocny post
  #12 25 Mar 2013 15:08
  Marek_Pe
  Poziom 23  

  Na wyzsze temperatury tez jest "domowy sposób"
  Lity blok miedziany z nawierconymi otworami pod termometr i czujnik, osłona aby lepiej stabilizować temperaturę. Ale tu juz ciężko uzyskać wymaganą stabilność i dokładność 0,5deg....

  Taka zabawa gdy chodzi o domowe sprawdzenie kilku czujników.
  Podpina się dwa Fluke 289 do rejestracji parametrów(jeden na czujniku badanym, drugi z własnym czujnikiem temperatury) i wyniki zrzuca do jednej tabeli.

  Jeżeli faktycznie zależy koledze na dużym zakresie temperatur i większym bezpieczeństwie to zostaje zakupić/wypożyczyć piecyk.

  Pozdrowienia

  0
 • #13 03 Kwi 2013 18:50
  withoutname
  Poziom 8  

  No w takim razie pozostaje kupić piecyk. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

  0