Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BC-700 - Niby FULL a jednak nie do końca...

XII 13 Mar 2013 13:30 1416 3
  • #1 13 Mar 2013 13:30
    XII
    Poziom 2  

Witam,
    Na wstępie zaznaczę, że szukałem podobnego tematu zanim zdecydowałem się utworzyć ten temat - nie znalazłem podobnego... który rozwiał by moje wątpliwości.

Problem polega na tym, że wpadłem na pomysł odświeżenia akumulatorków ze słuchawki bezprzewodowego telefonu Panasonic (są tam 2x aku AAA o pojemności 850mAh tej samej firmy) no bo na dniach stałem się szczęśliwym posiadaczem super ładowarki BC-700.

Może to odświeżenie nie było wg refresh mode - bo ustawiłem discharge mode z tego względu, że akumulatorki mają jakieś 3, 4 miesiące (zawsze starałem się nie trzymać słuchawki na bazie/ładowarce od telefonu, tylko raczej rozładowywać ją i ładować dopiero wtedy gdy tego wymagała w celu przedłużenia żywotności akumulatorków).

Wracając do tematu po umieszczeniu ów akumulatorków w ładowarce BC-700 i ustawieniu discharge mode, prąd rozładowania/ładowania min. standard czyli 100mA/200mA po kilku godzinach (przez noc) pojawił się komunikat FULL na obu - jednej nabiło 880mAh, a drugiej 830mAh i ku mojemu zaskoczeniu i zdziwieniu po włożeniu do słuchawki i jej odpaleniu słuchawka pokazuje jedna kreskę naładowania aku na 3 możliwe. Żeby było jeszcze ciekawiej ładowarka/baza do telefonu potrafi naładować te same akumulatorki w słuchawce na 3 kreski które utrzymują się przez kilka dni.

Czy jest możliwość, że moja BC-700 nie doładowuje do końca akumulatorków?
    Czy może to niby podtrzymanie po naładowaniu w BC-700 mogło je tak rozładować?

Pozdrawiam.

edit:

Z ciekawości jeszcze raz postanowiłem rozładować i naładować te akumulatorki ze słuchawki ładowarką BC-700 po przez test - test wyszedł pozytywnie tj. 105% pojemności dla każdego akumulatorka i znowu niby proces testu zakończony komunikatem FULL - wkładam aku do telefonu/słuchawki i znowu na wyświetlaczu informacja o niepełnym naładowaniu akumulatorków w postaci tym razem 2/3 kresek. Dziwne bo na niby naładowanych eneloopach AAA też jest 2/3 kreski. Czyli nie wiem czy moja BC-700 ładuje na full czy nie. Czy po prostu tak ma być i nie przejmować się tym co pokazuje urządzenie - mimo, że ładuje niby bardziej na full.

0 3
  • #2 17 Mar 2013 14:48
    morcin2
    Poziom 18  

Może po prostu aaa potrzebują odpowiedniego prądu rozładowującego żeby się ustabilizować.

0
  • #3 18 Mar 2013 08:34
    XII
    Poziom 2  

Chyba wiem o co biega tylko nie jestem w stanie tego racjonalnie wytłumaczyć. Zrobiłem eksperyment polegający na mierzeniu napięcia akumulatorków w różnym niby stadium rozładowania przez słuchawkę tj. przy 3 kreskach zaraz po naładowaniu na full ładowarką od telefonu, przy 2ch kreskach i przy jednej kresce. Test pomiaru powtórzyłem z eneloopami AAA ładowanymi w BC-700 no i wyszły jaja.

Aku ładowane w telefonie: 3 kreski - 1,391V; 2 kreski - 1,355V; 1 kreska - 1,308V
    eneloop ładowany BC-700: 2 kreski - 1,385V; 1 kreska - 1,372V

na eneloopie ładowanym BC-700 nie udało mi się uzyskać 3ch kresek na telefonie z tym, że nie do końca - o czym niżej.

Żeby jeszcze bardziej namieszać dopowiem takie dziwne zjawisko... mianowicie naładowałem na full aku telefonu w telefonie i po naładowaniu zastąpiłem te aku eneloopami które nie były doładowywane miały 1,37V i o dziwo telefon pokazał 3 kreski! a wcześniej uzyskanie 3ch kresek na wskaźniku telefonu było niemożliwe jakoś. Doszedłem do wniosku, że w telefonie jest jakiś układ który wcale nie próbkuje poziomu naładowania aku tylko mierzy czas od naładowania - żeby to potwierdzić zrobiłem kolejny test - przełożyłem oryginalne akumulatorki i jak pokazała się jedna kreska zapodałem eneloopa na którym również pokazała się 1 kreska.

Co Wy na to?

0
  • #4 18 Mar 2013 09:53
    morcin2
    Poziom 18  

Próbkowanie dobrze nazwane ? raczej pomiar po co ci te wszystkie pomiary musisz mieć akumulatorki miejszej pojemnosci.

0
  Szukaj w 5mln produktów