Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CANDY FCO105X - Jak podłączyć kuchenke elektryczną??

boldos 13 Mar 2013 13:32 6300 18
  • #1 13 Mar 2013 13:32
    boldos
    Poziom 8  

Witam to moj pierwszy post na tym forum także prosze być wyrozumiałym za błedy:)

A wiec moje pytanie to jak podłącz kuchenke elektryczną firmy CANDY z ( płyta indukcyjna).

foto 1 kostka w ścianie
    foto 2 kable były juz tak podpiete w kuchence po zakupie
    foto 3,4 schemachty na kuchence i w instrukcji

mam 3 kable ktore wychodzą z kuchenki w ścianie jak widać jest 5
    czy mam to podpiąć poprostu kolorami i bedzie śmigać czy musze cos kombinować??

0 18
  • #2 13 Mar 2013 15:04
    barabasz1
    Poziom 10  

Musisz mieć neonówkę i sprawdzić, czy w ścianie nie masz przypadkiem 400V, czyli prąd trójfazowy, bo Twoja kuchenka patrząc na wtyk jest jednofazowa na 230V, jeśli w ścianie masz trzy fazy to neonówka powinna świecić na trzech kablach, bo dwa pozostałe to zabezpieczenie, dawniej było tylko cztery kable, czyli trzy fazy i zero, a teraz jest jeszcze dodatkowo drugie zabezpieczenie.

0
  • #3 13 Mar 2013 15:24
    boldos
    Poziom 8  

Sprawdzałem tylko probowką i dwa czarne i brązowy świecą ,niebieski i zółty nie.
    Troche lajik w tym jestem nawet nie wiem co to ta neonówka?? a miernikiem do produ tez dam rade sprawdzc??

0
  • #4 13 Mar 2013 15:39
    barabasz1
    Poziom 10  

To teraz weź sobie normalną żarówkę z oprawką i sprawdź, gdzie świeci normalnie, tylko uważaj, bo jak włączysz międzyfazowo, to albo spalisz żarówkę, albo ją rozwali, podłącz jeden kabel do przewodu, który nie świecił na probówce i dotykaj tych, które świeciły, jak żarówka będzie świecić normalnie, to masz 230 Volt, neonówka to taki śrubokręt z neonówką w środku, w każdym sklepie kupisz za 2 zł.

0
  • #5 13 Mar 2013 16:45
    boldos
    Poziom 8  

A więc zakupiłem na szybkości taką neonówkę ze skalą od 120 do 440V i po sprawdzeniu kabli świeci się ta sama kontrolka na wszystkich kablach 240, identycznie jak przy zwykłym gniazdku. Czyli mam rozumieć, że mogę podpiąć do którego z tych kabli mi się podoba??

0
  • #6 13 Mar 2013 16:58
    barabasz1
    Poziom 10  

Mi chodziło o neonówkę taką, którą jednym końcem dotykasz kabla, a drugiej strony dotykasz palcem i jak jest faza, to ma świecić, jak zero albo ochronny, to nie, taką trzeba sprawdzić.

0
  • #7 13 Mar 2013 17:01
    andrefff
    Poziom 36  

Podłączasz tak czarny, czarny i brązowy pod 1,2,3, niebieski pod 5, żółto-zielony pod 6. Dwa mostki wpięte w tej chwili pod 1,2,3 usuwasz. Ten pojedynczy zostaje.

Dodano po 1 [minuty]:

A kolego barabasz1 nie mieszaj, bo nie masz o tym pojęcia.

0
  • #8 13 Mar 2013 17:18
    boldos
    Poziom 8  

To z tego, co rozumiem kable czarny, brązowy, czarny te ze ściany mam podpiąć bezpośrednio do kuchenki w złączki 1,2,3, czyli chodzi o kable fazowe mają być pod 1,2,3 obojętnie w jakiej kolejności?

A co się stanie, jak zostawię mostki i wepnę się w obojętnie który kabel fazowy tylko brązowym przewodem??

0
  • #9 13 Mar 2013 17:22
    andrefff
    Poziom 36  

Jak podłączysz wszystkie trzy przewody z kostki pod odpowiednie zaciski 1, 2, 3 to kuchenka będzie działać na wszystkich trzech fazach, przy podłączeniu jednym z tych przewodów(powiedzmy że brązowym), na jednej. Nie znam wartości zabezpieczenia tego obwodu, ale jakie by nie było, korzystniej dla instalacji jest zasilenie kuchenki przez pierwszy z podanych sposobów. Kolejność nie ma znaczenia, kuchenka to nie silnik, mostki trzeba ściągnąć.

0
  • #10 13 Mar 2013 17:28
    barabasz1
    Poziom 10  

Co ty chrzanisz, kuchenka jest pod 230, a nie pod siłę, nie widzisz wtyczki na zdjęciu? Tam jest tylko brązowy i niebieski 230 i żółto-zielony zero.

0
  • #11 13 Mar 2013 17:28
    boldos
    Poziom 8  

Dzięki kolego za uświadomienie załapałem, dzisiaj tego juz ne podłącze bo potrzebuje kabel 5 żyłowy zeby to fajnie wszystko podpiąć takwiec jutro sie pobawie. Dzieki jeszcze raz pozdrawiam:)

0
  • #12 13 Mar 2013 17:29
    andrefff
    Poziom 36  

barabasz1 napisał:
    co ty chrzanisz , kuchenka jest pod 230 a nie pod siłę , nie widzisz wtyczki na zdjęciu ?

Doucz się, to pogadamy.

0
  • #13 13 Mar 2013 17:31
    barabasz1
    Poziom 10  

No to dziękuję, jak gość nawet nie wie, który fazowy, a który ochronny, czy nie wiesz, że różnie podłączają, nawet fazowy pod żółto-zielony, pozazdrościć fachowości i optymizmu.

0
  • #14 13 Mar 2013 17:54
    boldos
    Poziom 8  

nie no spokooo fazowy od ochronneo to jeszcze rozróżnie, mieszkam po za tym w niemczech wizyta elektryka tutaj to koszt 200euro min. za 5 minut pracy przy takim podpieciu, instalacja nie jest w tym domu najnowsza. Zmylił mnie nie ten podpiety kabel ktory juz był przy kuchennce dlatego myślałem ze wystarczy podpiac sie w jedna faze zwarywszy na mostki ale teraz jjuz wiem ze trzeba sie podpiąć pod kazdą faze osobna i gitara.

0
  • #15 13 Mar 2013 18:09
    barabasz1
    Poziom 10  

Nie chciałem nikogo urazić, ale 230 to nie żarty, wystarczy jak fazowy podepniesz nie tam, gdzie trzeba.

0
  • #16 13 Mar 2013 18:10
    andrefff
    Poziom 36  

barabasz1 napisał:
    no to dziękuje jak gość nawet nie wie który fazowy a który ochronny , czy nie wiesz że różnie podłączają , nawet fazowy pod żółto - zielony , pozazdrościć fachowości i optymizmu

Jakbyś czytał, co Autor sprawdził, to byś takich głupot nie pisał.

0
  • #17 13 Mar 2013 18:13
    barabasz1
    Poziom 10  

Co sprawdził i czym? Czytałeś? Ryzykant z Ciebie i nie pisz, że inni GŁUPOTY wypisują, kiedyś się na tej nieomylności przejedziesz.

0
  • #18 13 Mar 2013 18:28
    boldos
    Poziom 8  

Zrobiłem jeszcze fotę przyrządu, którym mierzyłem, to chyba dużo wyjaśni??

0