Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kospel pph2-15 podlaczenie -

legion-am 13 Mar 2013 13:51 3036 4
  • #1 13 Mar 2013 13:51
    legion-am
    Poziom 2  

Witam.
    W moim domu instalacja elektryczna zostala zmodernizowana tj. od zlacza do domu poprowadzony jest kabel piecioprzewodowy a byl wczesniej cztero-, zabezpieczenie przedlicznikowe zostalo zamienione na "S" i rozdzielnia domowa zostala odnowiona i rozbudowana.
    W skrzynce z przylaczem na granicy dzialki znajdua sie przylacza na 3 czesci domu, wiec jest troche tlok, ale jestem prawie pewien ze kable PE i N są podlaczone do tej samej szyny. W domu nie ma dodatkowego uziemienia.
    Do rzeczy: Kupilem elektryczny podgrzewacz wody kospel pph2-15kW. Wczesniej w rozdzielnicy zostalo przygotowane przylacze do tego urzadzenia: roznicowka z przylaczeniami 3 fazowymi i N, a za roznicowka jest zabezpieczenie nadpradowe. Myslalem ze podrzewacz podlacze piecioma przewodami biorac 3 fazy z zabezpieczenia nadpradowego, N z roznicowki, a PE z listwy. Okazalo sie po zakupie podgrzewacza ze on wymaga 4 przewodow: 3 fazy i PE. Nie wiem co z roznicowka w tej sytuacji, czy podlaczyc do niej PE na wejsciu? Czy zamiast PE zostawic N? Czy ta zamiana ma jakiekolwiek znaczenie?
    Przesylam schemat z podgrzewacza. Prosze o podpowiedz.

• #2 13 Mar 2013 14:08
    tehaceole
    Poziom 28  

Podgrzewacz nie wykorzystuje przewodu neutralnego. Podłączyć go należy wg schematu producenta. PE do podgrzewacza to ma być PE z listwy PE a nie kombinacja z N w okolicach wyłącznika RCD.

• #3 13 Mar 2013 19:12
    legion-am
    Poziom 2  

Tak, zgadzam sie. Moze troche zle opisalem sprawe... Generalnie chodzi o to czy do roznicowki nie dac przewodu PE zamiast N , i tak to pole bedzie wolne, a roznicowka tylko dla obwodu podgrzewacza. Nie wiem czy to cos da ale dla zabezpieczenia i niech roznicowka sobie wylapuje roznice takze na obwodzie PE. Nie wiem czy dobrze mysle i wiem ze nie do konca czuje dzialanie, ale tak sobie wymyslilem i pytam.

• #4 13 Mar 2013 21:13
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

legion-am napisał:
    Okazalo sie po zakupie podgrzewacza ze on wymaga 4 przewodow: 3 fazy i PE. Nie wiem co z roznicowka w tej sytuacji, czy podlaczyc do niej PE na wejsciu? Czy zamiast PE zostawic N? Czy ta zamiana ma jakiekolwiek znaczenie?

Zawołaj elektryka, bo zepsujesz sprzęt, albo zrobisz sobie krzywdę.
    Z tego co wiem to by mieć gwarancję musisz zawołać człowieka z autoryzacją Kospel'a na pierwsze uruchomienie.

• #5 14 Mar 2013 00:04
    legion-am
    Poziom 2  

Przyznaje racje, ktos kompetentny dla bezpieczenstwa i spokojnego sumienia bedzie potrzebny.
    Tylko jedna rzecz mnie nurtuje. Do roznicowki dochodza 3 fazy, ktore nastepnie przez zabezpieczenie nadpradowe sa przekazane do urzadzenia. PE bedzie z listwy.
    Tak to powinno byc podlaczone.
    Dla samego siebie chce wiedziec czy roznicowka bedzie prawidlowo pracowala jesli zaciski z fazami beda obsadzone a przedzial N nie? Tak na marginesie.
    Dzieki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME