Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki komputer do zaawansowanej grafiki, animacji 3d i obrobki video?

13 Mar 2013 13:58 9660 13
  • Poziom 11  
    Zajmuje się grafiką, animacją 3d i obróbką video.
    Chcę założyć działalność i kupić nowy sprzęt. Mogę zainwestować dużo więcej niż 4 tys. powiedzmy do 8 tys. Ten komputer ma byc do projektowania i renderowania. Używam programów 3ds max, Inventor, Sony Vegas Pro11, After Effects itp.
    Poprzedni komputer złożyłem sam, jednak listę zakupów dostałem od kolegi, który ma wieksze pojęcie w tym temacie. Dla mnie najważniejsza jest znajomość programów i kreatywność.
    Spotkałem się z krytyką mojego komputera i dlatego zwracam się o pomoc do was.
    Jeżeli lubicie składać "idealne maszyny" i możecie doradzić, to bardzo proszę o propozycję.

Mój obecny sprzęt to:

Windows 7 Home Premium, 64-bit,
    RAM 12GB

ASUS P8P67 B3, Socket-1155
    ATX, P67, DDR3, 2xPCIe(2.0)x16, Crossfire, SATA 6G

Intel Core? i7 Quad Processor i7-2600
    3,4GHz, Socket LGA1155, 8MB, Boxed

Antec One Hundred Midi Tower Sort
    Vifter: 1x 140mm Topp, 1x 120mm Bak, 4x USB 2.0, A

Chieftec Nitro Series BPS-650C 650W PSU
    ATX 12V V2.3, 80 Plus Bronze, Modular, 2x 6+2pin P

Corsair Dominator DHX DDR3 1600MHz 12GB
    Kit w/3x 4GB XMS3 DHX, CL9-9-9-24, for Core i7, co

Western Digital Caviar® Black 1TB
    SATA 6Gb/s (SATA 3.0), 64MB Cache, 7200RPM, 3,5",

Zalman CNPS9900 MAX Blå CPU Cooler
    Socket 775/1155/1156/1366/, AM2/AM2+/AM3, 900~1700

ASUS GeForce GTX 570 1280MB PhysX CUDA
    PCI-Express 2.0, "DirectCU II", GDDR5, 2xDVI, nati

PreSonus AudioBox 22VSL

używam dwóch monitorów:

DELL U2711 (2560x1440)

BenQ 24 LED G2420HDBL
    1920x1080, 5000000:1, 5ms, VGA/DVI
    (ten chcę wymienić na lepszy, pod kątem obrazu ruchomego)

używam też
    tablet do rysowania Intuos4
    i Space Navigator

Klawiatura, myszka... mam juz i dla drugiego zestawu.
    Chodzi mi o sam komputer, ewentualnie ten drugi monitor.

Ciekaw jestem jak potoczy sie ten temat.
    Proszę o propozycję i komentaże.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeśli ten komputer Ci nie wystarcza, to niestety musiałbyś przeznaczyć chyba sporo więcej na maszynę wieloprocesorową :) Ewentualnie zainwestować w nową płytę i 50% szybszy procesor, np. Core i7 3930K (~2200 PLN) lub jeszcze lepiej 3960K (~4100 PLN) aczkolwiek ten ostatni nie jest wart wydawania dodatkowych pieniędzy. Inwestycja w płytę + 3930K to wydatek rzędu 3000 PLN. Warto? Zależy ile dzięki temu zarobisz.

Nie widzę też w spisie dysku SSD. Powinieneś mieś takowy jako systemowy. Polecam Samsung z serii 840 PRO.

Jeśli programy (np 3D studio) masz w odpowiednich wersjach i poprawnie skonfigurowane to powinny korzystać też z karty graficznej (CUDA) do renderowania. Może też warto zainwestować w kartę graficzną z profesjonalnej serii Quadro? Seria 4000 (768 rdzeni CUDA) to koszt około 3000 PLN.

Poczytaj na stronach producentów Twojego oprogramowania jaki sprzęt jest zalecany do pracy z nimi. Jest sporo informacji na ten temat.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 11  
    Zapomniałem:
    TSST CorpCDDVDW SH-S223L ATA
    i mam jeszcze Blu-Ray ASUS BW-12B1ST ATA.

Moze kiedyś będę musiał zainwestować w ten wieloprocesorowy żeby się wyrobić.
    Renderfarmy są dosyć drogie, a zleceniodawcy nie chcą aż tyle płacić.
    Na razie wystarczy jeden podobny.
  • Poziom 35  
    Jakie są priorytety ww programów? Ilość RAM vs liczba rdzeni procesora? Czy wykorzystają 2 GPU? Ile programów uruchamiasz na raz?
    Od razu rozbudowałbym podsystem dyskowy: SSD na programy i aktualne projekty a do tego WD Black dokup drugi taki sam model i zepnij w RAID1 na pozostałe dane i archiwum.
    Na tej płycie możesz jeszcze rozbudować pamięć do 32GB ale musisz zmienić wersję Windows na Pro/Ultimate. Procesor można teoretycznie zmienić na i7-3770 zachowując płytę ale IMO nie ma to większego sensu. Od odpowiedzi na początkowe pytania zależy czy zostawimy płytę z procesorem czy przejdziemy na 6 rdzeni.
  • Poziom 43  
    Ten PC to z używanych części ? Bo niektóre są już że tak powiem "nieświeże". Obowiązkowo dysk SSD powinien się znaleźć aż dziw że się nie znalazł. Procesor można zmienić na i7 3770 jak wyżej sugerowano, płytę dobrze byłoby zmienić na chipset Z77 (SATA3/USB3.0/RAID).
    Pamięć można od razu wziąć 4x4GB DDR3 1600 CL9.
    Grafika GTX660 lub Quadro 2000.
  • Poziom 11  
    Ten komputer składany był ponad półtora roku temu.
    Ogólnie nie narzekam, ale ten drugi komputer chciałbym mieć na prawdę jak najlepszy. Może jeszcze jakiś krajobraz namaluje na prawdziwym płótnie, olejami i wpadnie 2 tys dodatkowo :) to może będę mógł wydać 10 tys. Fajne są takie fuchy, odskocznie od kompa, a ten niech sobie renderuje.

Kiedy mam otwartego Maxa, to też często Photoshopa, program do tabletu i navigatora. Do tego internet i windowsowski program do ogladania zdjęć.
    Stary komputer będzie miał monitor Benq,
    a na nowym chcę pracować na dwóch monitorach, tym Dell co już mam i jeszcze jakiś nad którym muszę pomyśleć (pod kątem obrazu ruchomego).
  • Poziom 35  
    Pierwsza przymiarka:
    Asus PX79: 1000 zł.
    i7 3930K: 2200 zł.
    KINGSTON KHX1600C9D3K6/24GX(XMP) 24GB ( 6x 4GB ): 600 zł.
    Samsung Series 840 MZ-7TD250KW: 700 zł.
    Windows 7 Pro - koszt zależny od kupowanej licencji

4500 zł. bez systemu
    W tym, co podał kolega powyżej wymienił bym tylko dysk SSD na serię PRO.

Co do RAIDa wspomnianego gdzieś wcześniej, to się zgadzam, że dla bezpieczeństwa warto byłoby mieć RAID 1 na dane, czyli 2 x 1TB WD Black.

Co do pamięci, to przepustowość szyny pamięci procesora i7 3930K to 51,2 GB/s. Obsługuje on 4 kanały pamięci. Moim zdaniem lepiej wstawić 4x 4GB lub 4x8 GB zamiast 6x4 GB gdyż procesor nie wykorzysta maksymalnej przepustowości pamięci w takiej konfiguracji i tak. Co do ilości potrzebnego RAMu, to autor wątku będzie wiedział najlepiej czy 16GB wystarczy.

Co do karty graficznej, to żadne Quadro 2000 wspomniane powyżej! Quadro 2000 ma 192 rdzenie CUDA, a obecny GTX 570 ma ich 480. Jeśli inwestować w Quadro, to tylko K4000 (768 rdzeni CUDA) i literka "K" jest istotna w oznaczeniu, bo Quadro 4000 ma tylko 256 rdzeni CUDA.
  • Poziom 35  
    No więc SSD mógłby być np. SAMSUNG 840 Pro Series 256 GB MZ-7PD256: 900 zł.
    Jeśli chodzi o o HDD RAID to autor musiałby podać dokładny model HDD jaki ma obecnie - nie wiem czy uda się dokupić drugi taki. W każdym razie WD1002FAEX - 330 zł./szt.
    Pamięć pochodzi z listy QVL dla tej płyty - największa ilość na liście chociaż płyta ma w specyfikacji do 64 GB. Przy 16 GB jest większy wybór modułów 4x4GB no ale autor musiałby odpowiedzieć na postawione wyżej pytania czy woli inwestować w rozszerzenie pamięci, zwiększenie liczby rdzeni CPU czy jedno i drugie.
    W sumie to autor nie napisał, że ma jakiekolwiek problemy z obecnym komputerem i jego wydajnością :)
    Jaki jest priorytet dla nowego komputera? Skrócenie czasu przetwarzania w którymś z wymienionych programów? O ile %? Bo z opisu wynika, że z wielozadaniowością obecny sprzęt nie ma problemu.
  • Poziom 11  
    Nie napisałem, że mam problemy, ale że ktoś, kiedyś skrytykował ten zestaw, że można było lepszy zlożyć o tej samej wartości. Po upływie półtora roku, to na pewno i na pewno za tą sumę ktorą podałem. Nie jestem biegły w temacie składania komputerów (brzydko mówiąc, tępy) więc zwracam się o poradę do was, którzy wiedzą co, z czym się je.

Dodałem do listy Blu-Raya i CDDVDW, a miałem też dodać dysk twardy.
    Mam WDC WD1002FAEX-00Z3A0
    i jeszcze WD My Passport 0740 USB

Dane przechowuje głównie na tym ostatnim.

Myślę, że w moim przypadku ważniejszy jest procesor, albo procesory w dalszej przyszłości, kiedy będę miał poważniejsze zadania wymagające renderinguuuuu.
    Używałem renderfarmy dwa razy (raz też na studiach, aby oddać zadanie na czas, bo byłem za ambitny) i takie usługi sporo kosztują, kiedy sceny wizualek lub animacji są bardzo złożone i jedna klatka (przy 25fps) renderuje się np. 22 minuty.
    Czasami używałem do renderowania np. 8 komputerów na uczelni, jak były wolne.
    Teraz jedyne co mam dodatkowo, to laptop żony (z procesorem i5) i ta sama przykładowa klatka renderuje się już 44 minuty. Nie chce zarzynać jej sprzętu, to bez sensu.

Cały czas mowa głównie o 3ds maxie 2012, wizualkach z najazdem kamery i animacjach
    Z renderowaniem długich filmów video w najlepszej jakości (używam kamery Full HD), które wypalam czasmi na płytach Blu-Ray,
    nie miałem nigdy problemów. Sony Vegas Pro11 i After Effects spisują się na medal.
    Mi odpowiada to "połączenie" programów.
    Stworzyłem coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/OmvcRD/

Małe wyjaśnienie dlaczego GF 670GTX...
    Na podstawie tej strony: https://developer.nvidia.com/cuda-gpus
    Wydajność obliczeniowa jest o 50% większa niż GTX 570. W zasadzie wystarczyła by nawet GTX 650, która według podanej tabeli ma taki sam indeks wydajności, jednak chyba nie do końca, wystarczy porównać moc obliczeniową w Gflopsach ;) Quadro K4000 ma wskaźnik wydajności równy serii GTX650-690, więc nie warto w niego inwestować. Lepiej dołożyć drugiego GTXa uzyskując wydajność porównywalną z GTX TITAN. Z drugiej strony karty z serii Quadro mają specjalnie optymalizowane sterowniki i lepiej współpracują z aplikacjami graficznymi. Przeglądałem jednak gdzieś "real life" test, gdzie GTX580 był szybszy od Quadro 4000 (bez literki K!) w 3DS Max 2011. Decyzja należy do Ciebie.

Podsumowując:
    Zaproponowany procesor o 50% szybszy, karta graficzna też. Powinno się to przełożyć na znaczne skrócenie czasu renderowania. Trudno jednoznacznie zawyrokować o ile skróci się ten czas, ale powinno to być widoczne. Będzie to zależało od aplikacji i konkretnego projektu.
  • Poziom 11  
    Wow !
    To lubię. Jesteś sprzedawca? Bardzo szanuje dobrych sprzedawców.
    Konkretna propozycja, wyjaśnienie oparte faktami ze zródeł.
    Dzięki kolego. Jestem w stanie podjąć decyzję o zakupie tego właśnie sprzętu,
    ale oczywiście dyskusja, krytyka i PROPOZYCJE nadal mile widziane.
    Lubie to forum, bo tu nikt nikogo nie obraża.

Niestety, albo stety sprzęt taki mogę kupić dopiero za ok. 3 miesiące.
    Może wtedy będzie już coś lepszego, ale to nie jest dla mnie aż tak istotne.
    Nowy komputer pomoże skrócić czas renderingu, ale nie pomoże np. w szybszym modelowaniu i ustawianiu renderowania. Nie pomoże też na pewno "wenie twórczej", ani w podejmowaniu decyzji w projektach.
    Powiem tak. Z ogólnodostępnych podzespołów w zasadzie nic wiele szybszego nie złożysz. Następny krok to profesjonalne stacje robocze, z serwerowymi procesorami Opteron lub Xeon (8-10 rdzeni). Ale to nie ta półka cenowa. Za stację o wydajności znacznie przewyższającej ten zestaw musiałbyś zapłacić kilkadziesiąt tysięcy zł. Pomijam zużycie prądu, bo taka stacja domyślnie ma zasilacz >1000W i pewnie niedużo mniej pobiera podczas renderingu. Chyba lepiej sporadycznie korzystać z renderfarm ;)