Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SHARP LC 37DH65E - Nie załącza sie czasem.

13 Mar 2013 14:17 4677 14
  • Poziom 27  
    Witam serdecznie. Nie jestem w te "klocki" naprawy tych nowych TV dobry ale jak mnie się naprowadzi to jestem w stanie to zrobić.

Telewizor płaski - LCD. Podobno przez jakiś czas działał dobrze i od pół roku coraz to dłużej się załącza.
    Jak się już załączy to działa już dobrze. Gdy tylko go się wyłączy to potem już się go nie da załączyć i słychać "cykanie" przekaźnika - robi to tak jak by chciał go resetować , czyli cyk , cyk i jest odstęp czasu jakby czekał na wznowienie procedury załączeniowej.
    Po chwili znów cyk, cyk... i czekamy.
    Po 15 min. wyłączeniu kabla sieciowego, TV załączyć się nie potrafi ale po 5 min. przytrzymaniu go na standby - przekaźnik robi w/w, TV się załączy i gra znów dobrze.

Moja naprawa polegała na wymianie kondensatorów i usunięciu "zimnych" lutów na module zasilacza lecz to nie pomogło. Mam 13.4V i 5.2V wychodzą z przetwornicy.

Co mogę dalej zmierzyć lub wymienić - gdzie tego szukać ?

dodano godz. 22:20

ps: w okolicach układu IC9101 gdzie znajdują się dwie diody led słabo świecą lecz żarzą się i tak jakby się im nie chciało mrugać a w okolicach układuIC2003 jest jedna dioda led i ona cały czas sobie mruga normalnym światłem. Gdy Tv się uruchomi to te dwie diody już normalnie mrugają normalnym światłem. Co mogę zmierzyć - pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Jaki symbol zasilacza ??
  • Poziom 27  
    Witaj - dzięki że się chodź jeden zlitował nademną ;)

Czy jest to PSD 02553 ???
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Witaj - dziękuję za informację - poczytałem na ten temat - przyczyna dość ciekawa zaraz się zabieram do roboty... ale nie umiem zassać tego jak to zrobić - zaraz podam nr. model zasilacza. jeszcze raz dziękuję.

Aha u mnie jest raz 2.4V raz 3.3V - czyli mam już punkt zaczepienia. Bo coś mi świtało w głowie ale chciałem się podzielić problemem i uzyskać trochę wskazówek - dziękuję CI jeszcze raz ! ;)
  • Poziom 27  
    Witam,

DZIĘKI TEMU FORUM I TYM LUDZIOM ? OSOBOM NAPRAWIŁEM TV !!! DZIĘKUJĘ !!!

Poczytałem tematy, które mi dałeś i inne podobne. Powiem tak: nie jestem tak biegły w te klocki może jak Ty :) ale odszukałem dzięki schematowi, który mi dałeś, tą nieszczęsną cewkę i skupiłem się nad podobnym może i trafnym problemem.

-Wymieniłem na początek kondensator smd 220uF /6,3V na przewlekany - bo taki miałem ;) nie pomogło.
    -Przewinąłem cewkę - trochę mi się pokruszyła obudowa ale rdzeń został i nauczyłem się że ta obudowa tez była częścią przenoszącą pole magnetyczne.
    Przylutowałem ją i TV już się dławił nie załączał się tylko natychmiast cykał przekaźnik.
    Na próbę wylutowałem z laptopa też podobną 1-ną cewkę. Objaw napięcie miałem 2.2V i stałe było.
    - ktoś napisał że dał w szereg drugą, ja dałem równolegle (tv znów się dławił) dałem w szereg i mam teraz 3.72V też stałe / nie wahające się.
    TV załączą się po około 5 sek. gdy go wyłączę obojętnie jak czy z pilota,przycisku na TV, czy nawet z sieci. TV załącza się bez problemu i działa OK.

Co może mi się popsuć po takim eksperymencie ? Co mogę jeszcze zrobić by zapobiec czemuś nieprzewidzianemu. ;)

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE ZA POMOC !!!
  • Poziom 43  
    DamianRTV napisał:
    Poczytałem tematy, które mi dałeś i inne podobne.

Nie widzę nic. Co podano? Gdzie podano? Kto podał? Które tematy? Może raczysz przytoczyć to, co było pomocne??
    Pomijając fakt, że powinieneś te tematy poznać przed napisaniem swojego. ;)
    DamianRTV napisał:
    -Przewinąłem cewkę - trochę mi się pokruszyła obudowa ale rdzeń został i nauczyłem się że ta obudowa tez była częścią przenoszącą pole magnetyczne.

Którą?! Konkrety, skoro już piszesz. Niech chociaż ten temat ma jakiś sens i niesie pożytek dla innych!
    DamianRTV napisał:
    ale nie umiem zassać tego jak to zrobi

To korzystaj z naszej bazy schematów! Nie będziesz miał problemu z umiejętnością pobrania.
    http://schematy.elektroda.pl/
    lisek napisał:
    Poczytaj szybko /skopiuj sobie temat z Kosza
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2461289.html

Może ty wytłumaczysz jaki cel miało poleceni ci tego tematu? ;) Bo lisek chwilowo nie może.
  • Poziom 27  
    No witam - lisek chwilowo nie mógł ale ja pisałem do samego admina o jego odblokowanie ;)

- więc cytat tego co przeczytałem w jednym w w/w tematu - już tłumaczę po co mi to przesłał - żebym poczytał i zaznajomił się bbo była prawie, że identyczna usterka ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2316427.html

jackrud napisał:

W układzie IC9610 w przetwornicy dającej napięcie 2,4V zamiast 3.3V, opartej na układzie IC9610 oraz cewce L9607 ... Dopiero po połączeniu w szereg oryginalnej cewki (SLF7055T-150M2R1-3PF) 15uH + 22uH... napięcie na wyjściu przetwornicy wzrosło do 3.3V, tj. do wymaganej wartości i sprzęt ruszył.

Jak na razie to sprzęt działa OK i teraz pytanie co mi się może popsuć (jeszcze albo lub ) na co zwrócić uwagę i co mogę jeszcze zrobić ?
  • Poziom 43  
    Kolego Damianie!
    Kolega jakrud nic takiego, co tutaj zacytowałeś, nie napisał. To kompilacja jego wypowiedzi, a nie cytat.
    Prosiłem wyraźnie abyś ty napisał - tutaj i jednoznacznie - co zrobiłeś, wraz z opisem numeracji elementów, a nie cytował kogoś.

Botemat ma być pomocny. Podobno. Innym szukającym. Żeby nie musieli zakładać zbędnych tematów, choć opis naprawy już na forum istnieje. I o ile mnie pamięć nie myli, nie tylko raz o tym pisano. O tym, czyli poprawności 3,3V.
    Takich właśnie tematów jak ten.
    (Wraz z bzdurkami liska w tym temacie. ) ;)

Zaprawdę pomocna wypowiedź - link do innego portalu, choć u nas w bazie schemat od dawna, plus link do tematu z kosza, o niczym. ;) Który niedługo będzie nieaktualny.
    Zamiast ewentualnie linku do konkretnego tematu. ;) Ja też chyba zacznę odsyłać po informacje do kosza. ;)
  • Poziom 27  
    Drogi Mirku - bo trochę poskracałem jego wypowiedź ;)

A elementy to, którymi operowałem to te sam co on miał : dla przetwornicy dającej napięcie 2,4V zamiast 3.3V, opartej na układzie IC9610 oraz cewce L9607 i tu dałem (nie wiem jakie ) 2 cewki z przetwornicy z laptopa acer z napięcia 3.3V i 5 V - i ruszył. napisz mi co się może stać dalej ? Lub pokaż mi ten temat co jest tak poruszany to go poczytam - pozdrawiam Cęę serdecznie drogi kolego ;)
  • Poziom 43  
    No i widzisz! Dało się!
    Sharp > nie załącza się >.... i od razu wali po oczach IC9610 oraz L9607! :)

DamianRTV napisał:
    Drogi Mirku - bo trochę poskracałem jego wypowiedź :wink:

To daj kilka fragmentów w kilku cytatach. Cytat to cytat! Czy autor upoważnił cię do ingerencji w JEGO tekst? ;)
    DamianRTV napisał:
    tu dałem (nie wiem jakie ) 2 cewki z przetwornicy z laptopa acer

A nic tam na nich nie było napisane? ;)
    DamianRTV napisał:
    napisz mi co się może stać dalej ? Lub pokaż mi ten temat co jest tak poruszany to go poczytam - pozdrawiam Cęę serdecznie drogi kolego

A skąd ja mam wiedzieć co może stać się kiedyś? :) Jasnowidz jestem? ;) Na razie działa.

Nie chodziło mi o tematy o przyszłych usterkach, ale o tematy o IC9610 i okolicach.
    Ale o słabych punktach tych TV (bo są) możesz sobie poczytać na forum. Nauki nigdy dość. ;)
    Ale żebym miał za ciebie szukać? :) No już bez przesady. ;)
  • Poziom 27  
    No poskracałem jego wypowiedź bo stwierdziłem że to co Mu "zabrałem" z wypowiedzi to były najważniejsze informacje. ;)

Ale OK - skoro działa to tak zostawię - jeszcze zobaczę co pisze na tych cewkach by było jakie tu włożyłem - dla potomnych ale stwierdzam że przewinięcie cewki nie pomogło. ;( pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Witaj szanowny kolego Mirku więc dałem dwie takie cewki szeregowo bo na jednej to miałem tylko 2.3V. A teraz mam te 3.5V Wink zostawić tak ? już 3 dzień to sprawdzam i nawet się załącza czy zimny czy ciepły - gra, nic się nie grzeje i swądu nie ma ;)

SHARP LC 37DH65E - Nie załącza sie czasem.
  • Poziom 43  
    DamianRTV napisał:

No poskracałem jego wypowiedź bo stwierdziłem że to co Mu "zabrałem" z wypowiedzi to były najważniejsze informacje. :wink:

No to proszę!
    DamianRTV napisał:
    [ciach]

jackrud napisał:

W układzie IC9610 w przetwornicy dającej napięcie 2,4V zamiast 3.3V, opartej na układzie IC9610 oraz cewce L9607 ... Dopiero po połączeniu w szereg oryginalnej cewki (SLF7055T-150M2R1-3PF) 15uH + 22uH... napięcie na wyjściu przetwornicy wzrosło do 3.3V, tj. do wymaganej wartości i sprzęt ruszył.

Tymczasem oryginał brzmi:
    jackrud napisał:
    Dopiero po połączeniu w szereg oryginalnej cewki (SLF7055T-150M2R1-3PF) oraz cewki z pozycji 1. (15uH - SLF7045T-150M1R1-PF), napięcie na wyjściu przetwornicy wzrosło do 3.3V, tj. do wymaganej wartości i sprzęt ruszył.

Widzisz różnicę??
    -------------

Jak chcesz, to zostaw. A jak nie, to naprawiaj. Chciałem tylko zauważyć, że od nowości na tej oryginalnej cewce działał poprawnie, więc trzeba by sobie zadać pytanie co takiego się stało, że teraz chce pracować dopiero po dołożeniu drugiej:
    a) - uszkodzeniu uległa cewka? co się z nią stało? Zwarcie ma?
    b) - cewka jest sprawna i jednak co innego jest uszkodzone. Co w takim razie?

Bo przypominam:
    jackrud napisał:
    Dopiero po połączeniu w szereg oryginalnej cewki (SLF7055T-150M2R1-3PF) oraz cewki z pozycji 1. (15uH - SLF7045T-150M1R1-PF), napięcie na wyjściu przetwornicy wzrosło do 3.3V, tj. do wymaganej wartości i sprzęt ruszył.
  • Poziom 27  
    No to jeszcze raz przepraszam, że skróciłem wypowiedź kolegi... PRZEPRASZAM - a Tobie Szacunek za to, że zwróciłeś mi uwagę, a jemu honor ! ;) niby nic się nie stało ale już są inne wypowiedzi jeszcze ktoś inny to przekręci i tyle z tego...

Hmmm - to mnie kolega teraz dał do myślenia ! No !

Ile ma ta moja cewka... - wiem ośmieszam się teraz - bo wychodzi teraz na to, że włożyłem coś pochodne i ruszyło. Ale sytuacja jest prawie że identyczna co u kolegi...

Czyli co mam jeszcze zrobić ? Napięcie siada? na jakiejś odnodze tego 3.3V ? i go obciąża - Tak ? Dobrze zrozumiałem co chciałeś mi przekazać ?
    Aczkolwiek - gdy jest zimny (czasem wskoczy nawet jak jest ciepły) to udaje mu się wystartować od razu i napięcie jest dobre 3,3V i nie waha się. Dopiero po wyłączeniu i załączeniu już mu "odbija" No szukanie igły w stogu siana - wiem i nasza rola właśnie na tym polega - ale proszę Cię doradź mi... ;)

Czy tak może mogę zostawić ? Na mierniku cewka pokazała 0.7 ohma - myślę że przy tak małym nawinięciu (długości drutu ) tyle będzie miało.