Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maszyna do cięcia granitu - Przyklejenie pasów plastikowych

13 Mar 2013 14:40 1707 8
 • Level 9  
  Witam,

  Mam nietypowy problem. Posiadam maszynę do cięcia granitu i marmuru z posuwem. Praca odbywa się na metalowym stole zbudowanym z wielu profili zamkniętych o szerokości 6 cm każdy. Łącznie jest około 40mb tych profili równolegle ustawionych do siebie w odległości ok. 8 cm - równoległe pasy.

  Granitowe płyty są przenoszone rolkami wielokierunkowymi i gdy te rolki się opuszczają to granitowa płyta spoczywa podczas cięcia na stole opisanym powyżej.

  Oryginalnie na tych profilach były naklejone paski plaskitowe, ale z czasem się wytarły. Posiadam aktualnie naklejone na profilach paski polipropylenowe na taśmie piankowej obustronnej, jednak podczas używania paski te się rozszerzają i wybrzuszają. Nie wiem czy problem polega na reakcji kleju taśmy obustronnej z polipropylenem czy może od tego, że całość pracuje w wodzie, a może też tempreratura robi swoje.

  Myślałem, by zastąpić je paskami z pleksy, jednak nie bardzo wiem czym to przykleić by zdało egzamin. Pasy te są potrzebne, by ciężkie płyty granitowe nie wycierały metalowych profili i nie powodowały rdzy. Na stole też nie przesuwa się niczego - robią to rolki podnosząc płytę.

  Proszę o pomoc jeśli ktoś zna się na tworzywach i możliwościach klejenienia do metalu. Byś może są standardowe sposoby na mój problem.
 • Level 27  
  Teflon wg. mnie jest za miękki, będzie się deformował.
  A plexi za kruche.
  Najlepiej użyć sylikonu do przyklejenia, duża wytrzymałość, elastyczny odporny na wodę i temperaturę. I oczywiście łatwy do wyczyszczenia przy ponownej naprawie.
 • Level 9  
  Silikon czy teflon może być za miękki. Tutaj chodzi o to, że podczas gdy płyta leży nieruchomo, a piła może, (a na pewno powoduje) wibracje, które dobrze gdyby były niwelowane przez plastikowe podkładki.

  Chodzi o to, że te paski polipropylenowe dziwnie się zachowują - wybrzuszają.
 • Level 32  
  PP jest prawie "nieklejalny" teflon również (wyjątek stanowi technologia trawienia teflonu)

  Możesz zastosować PVC PC PA tekstolit. Klejone na kleju do szyb samochodowych. I jeszcze ważne jaka grubość tego tworzywa może być.
 • Level 9  
  jacur no właśnie - on nie bardzo chce się skutecznie kleić, a mam wrażenie że jakoś reaguje z klejem taśmy i się...rozszerza.

  Z tym klejem do szyb to mądra uwaga - wezmę to pod uwagę.

  A czy PVC PC PA tekstolit to jednolita nazwa? czy PC a PA a tekstolit to różne nazwy?
  Kompletnie nie znam się na tworzywach...

  Grubość nie powinna przekraczać 1 mm i nie powinna być bardzo cienka. Chodzi o zamortyzowanie drgań i pewien niewielki dystans.
 • Helpful post
  Level 32  
  PVC to pcv potocznie PC to poliwęglan PA to poliamid a tekstolit to tekstolit :D

  Polipropylen przy tej grubości i na piance to może się rozszerzać pod wpływem ciężaru.
 • Level 9  
  Właśnie kolego jacur! Może wybrzuszanie jest spowodowane ciężarem? a nie klejem.
  Paski mają długość kilku metrów, płyty co prawda są delikatnie na niej kładzione, ale podczas cięcia powstają mini wibracje i tam gdzie kończy się płyta pojawia się brzuszek, nawet do 1 cm wysokości jakby taśma była za długa.

  Brzuszek zostaje i robi się problem. Może masz racje i powinno się zastosować wytrzymały, ale cieńszy pasek. Albo może materiał ma złą sztywność i powinno sie zastosować twardszy niż PoliPropylen - właśnie takie jak podajesz.

  Poszukam firm, które tym handlują w moim regionie. Może dadzą rade coś pomóc. Ale z tym klejem do szyb to strzał w 10.
  Dzięki.