Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka indesit IWC6105 - migajace diody, przerywanie programu

mariows 13 Mar 2013 16:06 22104 25
  • #1 13 Mar 2013 16:06
    mariows
    Poziom 9  

Witam
    Tak jak napisałem w temacie pralka Indesit IWC6105, na programach prania normalnie zaczyna nabierać wodę, ale po pewnym czasie (kilkadziesiąt sekund) zaczynają migać górne diody i wypompowuje cały czas wodę. Czyli nic nie można zrobić jedynie wyciągnięcie wtyczki z gniazdka ją zatrzymuje. Na programach płukania, wirowania, wypompowywania wody normalnie działa.

W pralce została naprawiona blokada i wymienione 2 tranzystory i parę diod w układzie sterowania silnikiem. Dodam jeszcze ze gdy dmuchnę w hydrostat symulując napełnienie wody zanim zaczną migać diody to w pralce zaczyna obracać się bęben tylko chyba troszkę szybciej niż przy normalnym praniu i tylko w jedną stronę.
    Migające diody:

Link

Schematy:
    Pralka indesit IWC6105 - migajace diody, przerywanie programuPralka indesit IWC6105 - migajace diody, przerywanie programu
    Proszę o pomoc w naprawie pralki, ja stawiam na jakieś błędy w kodzie programu wiec wsad by się przydał i ewentualnie jak wgrać, a może coś przeoczyłem i inny jest powód.
    Pozdrawiam i czekam na pomysły, pytania, podpowiedzi.

1 25
  • #2 13 Mar 2013 16:17
    cinko
    Poziom 22  

Sprawdź przekaźniki roboty nie dużo. Miałem podobną usterkę - brak obrotów rewersyjnych.

1
  • #3 15 Mar 2013 08:36
    mariows
    Poziom 9  

Sprawdziłem przekaźniki i wygląda, że są dobre. Zastanawiam się jak sprawdzić UC2003A może jakbym podał +5V po kolei na jego wejścia to bym widział czy załączają się przekaźniki. Procesor chyba nie powinien się uszkodzić bo przez rezystory steruje UC2003, czy ta pralka nie ma trybu serwisowego lub testowego?

0
  • #4 16 Mar 2013 02:43
    probobo
    Poziom 12  

Wygląda na jakiś problem z grzałką lub jej sterowaniem. Spróbuj odłączyć wężyk od presostatu (czujnika ciśnienia, poziomu wody) i zobacz czy po tych kilkunastu sekundach zaczyna wariować. Jeśli tak - to rzeczywiście może problem z softem. Jeśli będzie dłużej nabierać wodę bez wariowania - to coś w obwodzie który włącza presostat. Oczywiście pilnuj żeby nie nalała zbyt dużo wody :). Sprawdź triaki i jak jest zasilana grzałka. Sprawdź grzałkę - rezystancja dwadzieścia parę omów między wyprowadzeniami i ponad 200 kiloomów między wyprowadzeniem i obudową. Możesz spróbować odłączyć grzałkę (oba przewody) i włączyć w jej miejsce jakiś odbiornik o dużej mocy 1,5-2kW. Uważaj na wydzielaną moc, ciepło. Najlepiej jakiś grzejnik, farelkę, czajnik. Uważaj na wysokie napięcie! Wszystko przełączaj i mierz przy wyciągniętej wtyczce z gniazdka! Sprawdzić wszystkie półprzewodniki.

0
  • #5 17 Mar 2013 15:35
    mariows
    Poziom 9  

Bez czujnika cisnienia-poziomu wody tak samo wariuje jak z tym czujnikiem, gdy zaraz po załączeniu programu za symuluje ze woda osiągnęła odpowiedni poziom bęben zaczyna się obracać jakby chciała prać, tylko muszę to zrobić zanim upłynie czas po którym zaczyna wariować. Przy chwili wolnego sprawdzę grzałkę i jej sterowanie.
    Pozdrawiam

0
  • #6 18 Mar 2013 17:46
    probobo
    Poziom 12  

Przy próbach z odłączonym czujnikiem poziomu wody, zawsze staraj się aby w pralce było trochę wody - żeby grzałka była w wodzie. Możesz spalić grzałkę jeśli nie będzie zanurzona w wodzie.

0
  • #7 06 Kwi 2013 15:20
    mariows
    Poziom 9  

Nie sprawdzałem jeszcze nic, ani grzałki ani tego uc2003 ale akurat mam dostęp do drugiej pralki , no i wiec przełożyłem do tej sprawnej w 100% moduł sterownika z uszkodzonej i to samo się dzieje wiec to na pewno elektronika.
    Mam pytanie:
    Czy da się i jak zgrać wsady z mikrokontrolerów w tych sterownikach by porównać

0
  • #8 23 Lis 2013 10:11
    fikon
    Poziom 11  

Dopiszę się do tematu, posiadam pralko suszarkę Indesit IWDC6145 z migającymi wszystkimi górnymi diodami w różnych etapach prania, ostatnio zdemontowałem moduł z elektroniką przeczyściłem styki, sprawdziłem na obecność zimnych lutów i spuchniętych elektrolitów wszystko wyglądało dobrze po złożeniu prała bez zacięcia kilka dni po czym problem powrócił...

Stanęła z wodą, na programie spustu wody pompa pracuje przez 2 sek. odpompowując wodę do odpływu po czym się wyłącza po kilku minutach i zaczyna mrugać, jak myślicie czy wymiana pompy rozwiąże problem?
    Edit: 24 Lis 2013 01:27
    Raz jeszcze zdemontowałem moduł i znalazłem coś dziwnego, a mianowicie w miejscu L001 gdzie powinien być dławik jest rezystor, którego wartość paskową odczytałem jako 470K, rzeczywista wartość mierzona miernikiem to 6Ω czy ktoś posiada schemat?
    Oznaczenia na płycie:
    EDT0145.7
    Na obudowie modułu:
    Delta Electronics CODE:21501022702

1
  • Pomocny post
    #9 24 Lis 2013 11:11
    TONI_2003
    Moderator

fikon napisał:
    w miejscu L001 gdzie powinien być dławik jest rezystor którego wartość paskową odczytałem jako 470 kohm, rzeczywista wartość mierzona miernikiem to 6 ohm czy ktoś posiada schemat?

Zatem według twych słów mamy problem (reszta na obrazku)... Oczywiście jedno mogę zapewnić jest to na 100% dławik, ale jego wartość jest różna co podałem poniżej.
    PS.
    Daj lepsze zdjęcia góry i spodu płytki PCB...
    PS. II
    Poniżej jedyna poprawna w 100% odpowiedź :D

0
  • #10 24 Lis 2013 12:01
    fikon
    Poziom 11  

Nie podejrzewałem, że dławik może wyglądać jak rezystor, zamieszczam dokładniejsze zdjęcia.
    Pralka indesit IWC6105 - migajace diody, przerywanie programu Pralka indesit IWC6105 - migajace diody, przerywanie programu Pralka indesit IWC6105 - migajace diody, przerywanie programu
    Czy uszkodzona pompa może objawiać się miganiem diod? Sprawdziłem grzałkę, presostat i styki na przekaźnikach, w rurze łączącej bęben z pompą znalażłem monety, spinki itp. usunięcie ich nic nie zmieniło...

0
  • Pomocny post
    #11 24 Lis 2013 13:22
    TONI_2003
    Moderator

Wybacz, ale chcąc Ci pomóc znaleźć ewentualne uszkodzone elementy przy takiej jakości zdjęć to niemożliwe, a faktem jest niezaprzeczalnym, że Ty masz inny model płytki PCB niż założyciel tematu. Zatem skoro różnice są tak znaczące masz tylko jeden wybór (udać się do kogoś kto ma odpowiedni aparat) aby nim wykonać odpowiedniej jakości zdjęcia.

0
  • #12 24 Lis 2013 14:01
    fikon
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o wzrokową ocenę, PCB jest bez zastrzeżeń obejrzałem pod lupą wielokrotnie, wyczyściłem alkoholem poprawiłem niektóre punkty lutownicze. Liczyłem raczej na to że ktoś doświadczony w naprawie pralek podpowie mi które części pralki i w jakiej kolejności wymienić. Zakupiłem już pompę jako tańszą część, następny będzie zapewne moduł. Chociaż z jego znalezieniem mam jak na razie problem...

1
  • Pomocny post
    #13 28 Lis 2013 15:02
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

mariows napisał:
    Witam
    Tak jak napisałem w temacie pralka indesit iwc6105, na programach prania normalnie zaczyna nabierać wodę ale po pewnym czasie (kilkadziesiąt sekund) zaczynają migać górne diody i wypompowuje cały czas wodę, nic nie można zrobić jedynie wyciągnięcie wtyczki z gniazdka ją zatrzymuje.

Jedną z przyczyn może być to jak na foto.

2
  • #14 28 Lis 2013 23:37
    fikon
    Poziom 11  

Płyta posiada zaledwie 4 elektrolity nie są wybrzuszone na górze ani od spodu. Dostęp do części mam tu utrudniony jednak postaram się je wszystkie wymienić profilaktycznie.

0
  • #15 21 Sie 2015 17:08
    Spartan33
    Poziom 15  

Witam, widzę, że podobny moduł jak w modelu IWC7105, więc proszę o pomoc w diagnozie. W pralce po pobraniu wody coś walneło i poszły korki w domu. Po włączeniu na pralce działały diody i można było włączać i wyłączać, startować i pauzować, niestety nic się nie działo.

Jednak w module został uszkodzony triak i sm89, po wymianie pralka zaczęła działać, czyli zaczęła pobierać wodę i gdy ruszył silnik znów coś walneło, ale silnik nadal kręcił, czyli niby ok... Ale po pół godziny nadal pralka kręciła na pierwszym programie, czyli coś nie tak. Wyłączyłem kabel z prądu, włożyłem ponownie i pralka zaczęła wylewać wodę i wszystkie diody zaczęły mrugać.

Teraz jak wyciągnę wtyczkę z gniazda i ponownie włożę to pralka pobiera wodę i po chwili wszystkie diody zaczynają mrugać i w tym czasie woda jest wylewana.
    Edit: 24 Sie 2015 17:02
    Znalazłem problem huku, spalił się triak Z0607 i dwie diody SMD 98. Czy ktoś może powiedzieć mi jakie wartości są tych układów? Czy lepiej wymienić 3 diody i dwa triaki, chociaż ten co wymieniłem jest sprawny, ale mógł oberwać przy zwarciu triaka Z0607.

1
  • #16 24 Sie 2015 17:53
    TONI_2003
    Moderator

Spartan33 napisał:
    spalił się triak Z0607 i dwie diody smd 98

Zatem lepiej pokaz i zaznacz to delikatnie na zdjęciu :D
    Spartan33 napisał:
    Czy lepiej wymienić 3 diody i dwa triaki, chociaż ten co wymieniłem jest sprawny, ale mógł oberwać przy zwarciu triaka Z0607.

Ponieważ wybacz, ale zaczyna to wglądać jak masło - maślane...

2
  • #17 24 Sie 2015 18:03
    kwok
    Poziom 39  

Jak tak tłucze płytę to gdzieś musi być przyczyna (bo chyba nie na płytce). Jeśli potrafisz to taniej jest wymienić uszkodzone elementy niż kupować płytkę ale najpierw znajdź przyczynę tych uszkodzeń. Podejrzewam jakiś przeciek albo przepięcia sieci. Co do sposobu mrugania diod to pralka czasem potrafi wymrugiwać błędy i tu odsyłam do instrukcji serwisowej.

1
  • #18 24 Sie 2015 22:19
    Spartan33
    Poziom 15  

Chodzi o te zaznaczone, które mi spaliło...
    Te diody SMD 98 mogę wymienić na takie z telewizora LCD? Mam z rozbiórki płyty i tam są, ale inne symbole, czyli PJ0379 ES1G ?

0
  • #19 27 Sie 2015 10:27
    xeroxhp1
    Poziom 9  

Do tematu. W tych modułach płyt w trzech przypadkach na pięć rozwiązanie polegało na wymianie ULN2003 w innych przypadkach chodziło o poprawienie na płytce z procesorem połączeń lutowniczych. W niektórych przypadkach nie pomogło nic.

0
  • #20 27 Sie 2015 20:47
    Spartan33
    Poziom 15  

Czy te diody mogę wstawić z telewizora, które podałem z oznaczeniami? Jeśli nie to proszę podać jakiej wartości są te diody SM98?

Przyznaje, że jedną diodę wstawiłem z dekodera sat na próbę, a na pewno była słabsza od oryginału i może dlatego spaliło? Dlatego chcę spróbować, ale nie wiem jakiej wartości są te diody i gdzie takie kupić ? Nie ukrywam, ale zależy mi na naprawie tej pralki.
    Edit: 03 Wrz 2015 11:37
    Czy ktoś może odpowiedzieć ? Niestety nie mogę znaleźć schematu.

0
  • #21 20 Maj 2017 12:55
    rapbalance
    Poziom 5  

TONI_2003 napisał:
    Zatem według twych słów mamy problem (reszta na obrazku)... Oczywiście jedno mogę zapewnić jest to na 100% dławik, ale jego wartość jest różna co podałem poniżej.
    PS. II
    Poniżej jedyna poprawna w 100% odpowiedź :D
    Czy te dwie odpowiedzi nie są sprzeczne? Bo z tego co widzę na górnym zdjęciu jest 100uH, a na dolnym 1000uH. Więc która wartość? A poza tym, kolory na zdjęciach Fikona, są inne niż te na obydwu tych zdjęciach. Fikon, rozszyfrowałeś wartość tego dławika w końcu? Bo też mi ona potrzebna. Mi to wygląda na czerwony-fioletowy-pomarańczowy-złoty. Tylko, że wówczas wychodzi aż 27mH, a takiego dławika nie mogę znaleźć w sprzedaży. Ewentualnie gdyby trzeci pasek był brązowym, a nie pomarańczowym, to wartość wynosi 270uH, co jest dostępne do połączenia w szereg kilku innych wartości dławików. Ta wartość jest bliższa rezystancji którą podałeś przy pomiarze (6Ω).

0
  • #22 20 Maj 2017 13:49
    TONI_2003
    Moderator

rapbalance napisał:
    Czy te dwie odpowiedzi nie są sprzeczne? Bo z tego co widzę na górnym zdjęciu jest 100uH, a na dolnym 1000uH. Więc która wartość?
    Czytaj cały temat w poście (Post#11) napisałem: "faktem jest niezaprzeczalnym, że Ty masz inny model płytki PCB niż założyciel tematu. Zatem skoro różnice są tak znaczące masz tylko jeden wybór (udać się do kogoś kto ma odpowiedni aparat) aby nim wykonać odpowiedniej jakości zdjęcia.", a Ty podpiąłeś się pod temat... Jednak nie podałeś żadnych danych, a cewek tak nie mierzymy.

0
  • #23 20 Maj 2017 15:28
    rapbalance
    Poziom 5  

TONI_2003 napisał:
    Czytaj cały temat w poście (Post#11) napisałem: "faktem jest niezaprzeczalnym, że Ty masz inny model płytki PCB niż założyciel tematu.
    OK. A czy z tego zdjęcia które załączyłem w poprzednim poście, możesz odczytać wartość indukcyjności? Bo o to mi głównie chodzi. Pozdrawiam.

0
  • #24 20 Maj 2017 16:33
    TONI_2003
    Moderator

rapbalance napisał:
    czy z tego zdjęcia które załączyłem w poprzednim poście, możesz odczytać wartość indukcyjności?

Proszę :D :arrow:

1
  • #25 20 Maj 2017 21:26
    rapbalance
    Poziom 5  

TONI_2003 napisał:
    rapbalance napisał:
    czy z tego zdjęcia które załączyłem w poprzednim poście, możesz odczytać wartość indukcyjności?

Proszę :D :arrow:

No właśnie tez mi wyglądało na taką wartość, ale wówczas rezystancja się nie będzie zgadzać z ta która została zmierzona na tym dławiku jako 6 om, bo już dławik 1mH ma rezystancję 14 ohm. No i wymiary tego dławika nie wyglądają mi na aż 27mH. Stąd moje wątpliwości. Czy moje zastrzeżenia są uzasadnione?

0
  • #26 09 Wrz 2017 14:53
    b.dmitrzak
    Poziom 12  

Witam.
    Dostałem do naprawy pralkę IWC 6105PL, która ma takie same objawy jak u autora tematu. Po wybraniu programu i naciśnięciu startu pobiera wodę i po czasie ok 10 s. wypompowuje wodę oraz migają wszystkie jak w filmie powyżej.

Dodam, że wcześniej zepsuta była blokada drzwi i pralkę trzeba było otwierać ręcznie naciskając na klawisz przy blokadzie. Na płytce modułu sterującego upalony był triak Q018 dwie diody S1M D019 i D020 oraz rezystor R85 - 3,3K i kondensatory. Prawdopodobnie blokada drzwi zrobiła zwarcie. Wymieniłem blokadę drzwi, wszystkie triaki oraz wszystkie upalone elementy. Reszta wygląda na dobre.

Wybierając program wirowania lub płukania pralka rusza normalnie, ale jak odpompuje na końcu wodę zaczynają migać diody nie można jej wyłączyć przyciskiem ON/OFF zostaje tylko wtyczka z gniazdka. Jest jednak coś dziwnego, bo po wybraniu programu, załączeniu pralki i w chwili kiedy pobiera wodę pokręcę za koło bębna to pralka rusza i kontynuuje zadany program aż do momentu kiedy wypuści wodę zatrzyma się i wtedy zaczyna się choinka jak na początku chyba, że znowu pokręcę bębnem.

Szczotki na silniku w porządku, jest jeszcze jakiś czujnik na ośce wirnika. Czy przypadkiem to on lub układ w który jest wpięty robi tu jakieś zamieszanie i stad ta choinka na przednim panelu?

0
  Szukaj w 5mln produktów