Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupno i wybór miernika LC

ZiomeczekOrko 13 Mar 2013 17:00 2541 13
    ZiomeczekOrko
    Level 9  
    Witam, mam zamiar kupić i zbudować jakiś miernik LC.

Najbardziej zależy mi na indukcyjności.Mam 5 elementów z telefonu których wartości nie zmierzę za chiny zwykłym miernikiem. Te wartości to:
    1u2
    2u2
    4u7

I tu pytanie do osób które już maja wiedzę w tym zakresie. Jaki byłby najodpowiedniejszy taki diy kit do tego celu?

Znalazłem na allegro aukcje o numerze: "oferta nr 3086286801" i zadałem pytanie czy takowa przystawka poradzi sobie z tymi wartościami. Niestety sprzedający nie udzielił żadnej odpowiedzi.

Lub jak ktoś zna jakieś linki do sklepów z odpowiednik kit który poradzi sobie z tymi wartosciami.

I na koniec zadam jeszcze pytanie, co dokładnie znaczy 1u2?

1200u? Mikro? Mili? Jestem amatorem dlatego pytam Smile
    krzycho123
    Level 31  
    Pomiar tak małych wartości może być problemem przez błąd pomiaru.

2u2 to poprostu 2,2uH i analogicznie reszta.

Oczywiście mój błąd ,chodziło o cewki a zasugerowałem się że pojemności.
    ZiomeczekOrko
    Level 9  
    Nawet nie oczekuje dokładności co do 1%.
    Jak by był nawet rozrzut 10% to i tak nic się nie stanie.Chodzi mi o identyfikacje że ten to 1u2 a ten to 2u2 a inny 4u7.

Widziałem już w internecie projekty i niektóre były naprawdę świetne i malutkie.
    W szczególności podobają mi się wersję z LCD. Cudnie wyglądał taki miernik w kolorze niebieskim.

Zachwycił mnie ten projekt:Miernik LC, ale nigdzie go nie znalazłem w sprzedaży. Myślę ze spokojnie sobie poradzi z odczytem tych wartości które podałem.
    PUPILANDER
    Level 15  
    ZiomeczekOrko wrote:
    Zachwycił mnie ten projekt:Miernik LC, ale nigdzie go nie znalazłem w sprzedaży. Myślę ze spokojnie sobie poradzi z odczytem tych wartości które podałem.

Na podanej przez Ciebie stronie jest w sprzedaży. TUTAJ
    ZiomeczekOrko
    Level 9  
    Bardziej chodzi mi o polskie sklepy.
    A ile by mnie kosztowało złożenia takiego miernika samemu?
    Czy dostane w Polsce te wszystkie części bez problemu?
    I czy aby zaprogramować taki procesor muszę dodatkowo posiadać jakiś inny programator?
    PUPILANDER
    Level 15  
    Kosztowało by Cie to dokładnie tyle ile zapłacisz za części (nie licząc czasu na złożenie)
    Części dostaniesz w prawie każdym sklepie elektronicznym lub internecie.
    Do zaprogramowania musisz mieć programator do procesorów PIC (zakładając że posiadasz plik ze wsadem do procesora)
    ZiomeczekOrko
    Level 9  
    No to lipa z tym programatorem dodatkowo. Trzeba będzie kupić w GoTroniku miernik LC za 200zl.

A myślałem ze sam sobie złoże...
    McMonster
    Level 32  
    Jeśli masz multimetr, to możesz znaleźć alternatywny schemat układu, który na wyjścu podaje prąd lub napięcie proporcjonalne do indukcyjności mierzonej cewki. Albo od biedy dodać filtr LC w punkcie, w którym układ jest podłączony do pinu 13 PICa, są na tej stronie i takie tematy. Cudów z dokładnością jednak chyba nie będzie.
    Zygmunt_mt
    Level 23  
    krzycho123 wrote:
    2u2 to poprostu 2,2uF i
    Mikro-Faradów czy też mikro-Henrów?. Chyba chodzi o to drugie. Bo pierwsze można zmierzyć dość dokładnie, zwykłym multimetrem z funkcją pomiaru pojemności . I żadnym cudem taki nie jest. Jeśli chodzi o małe indukcyjności, to pomiar jest dość kłopotliwy, ale możesz spróbować to Link. Niezbyt dokładne, ale za to proste i tanie.

Dodano po 10 [minuty]:

ZiomeczekOrko wrote:
    Witam, mam zamiar kupić i zbudować jakiś miernik LC.
    A jeżeli potrzebujesz miernik (R)LC, to najtaniej wyjdzie Ci pewnie, mostek E-316. Mostki te trafiają się na znanym portalu aukcyjnym. Ale indukcyjności od powiedzmy 100 µH w zwyż, z możliwością pomiaru za pomocą częstotliwości 50 i 1000 Hz.
    ZiomeczekOrko
    Level 9  
    Ta przystawka do miernika mierzy od 50uH.
    Ja mam elementy z telefonu które maja wartości 1u2, 2u2 i 4u7 więc są to dosyć malutkie wartości.

Trzeba będzie polować na coś jak będzie ktoś sprzedawał po okazji.
    Zygmunt_mt
    Level 23  
    ZiomeczekOrko wrote:
    Ta przystawka do miernika mierzy od 50uH.
    Nie od tylko do 50µH Link. A od 500nH. Tam po pierwsze pisze, a po drugie widać. Trzeba Kolego czytać z uwagą, bo nie pisze to między wierszami.

Dodano po 19 [minuty]:

ZiomeczekOrko wrote:
    Najbardziej zależy mi na indukcyjności
    Jakbyś jeszcze zdradził tajemnicę i cel pomiaru wartości określonych fabrycznie, nie zaś mierzonych chałupniczym sposobem, to zaspokoiłbyś moją ciekawość. Bo lepiej od fabryki na pewno nie zmierzysz.
    ZiomeczekOrko
    Level 9  
    A to przepraszam, zwracam honor i bije się w pierś jako amator :)
    To kupię to z chęcią i zobaczę co z tego wyjdzie .
    Cel? Naprawa telefonu,wylutowałem 5 cewek z padniętej płyty głównej i chciałem je sprawdzić.Wartości mam ze schematu jaki napisał konstruktor telefonu :).

A i przydałby się taki miernik na wyposażeniu domowego "warsztatu".
    Zygmunt_mt
    Level 23  
    ZiomeczekOrko wrote:
    A i przydałby się taki miernik na wyposażeniu domowego "warsztatu".
    Taki to znaczy który ? Ta przystawka jest dość tania. Jak już masz zamiar coś kupować do pomiaru indukcyjności, to lepiej E-316. Takie dławiki raczej się nie uszkadzają. I jeżeli omomierz wskazuje przejście, to raczej są dobre. A przepraszać nie ma za co. Po prostu trzeba dokładnie czytać. Ja też jestem amatorem, a i pewnie większość Kolegów z Forum. To co?. Że jesteśmy gorsi?. Zaangażowany hobbysta, może być partnerem dla naukowca, często nie ustępującym mu wiedzą, lub nawet go nią, przewyższającym. Powoli małymi, dokładnymi kroczkami do przodu, a robi się taki bagaż doświadczenia i wiedzy, że trudno go udźwignąc.
    Zygmunt_mt
    Level 23  
    Ja mam też taki sam , ale w postaci "obudowanej", czyli w obudowie. Mam go od niedawna, więc dokładnie jeszcze nie testowałem. Kupiłem ze względu na potrzebę pomiaru małych pojemności i indukcyjności. Co stwierdziłem na pewno to to, że na najmniejszych zakresach pojemności zaniża. Przynajmniej mój. Ma jedną dość istotną zaletę, że pomiar odbywa się przy różnych częstotliwościach dostosowanych do zakresu pomiarowego. Jak zachowywać się będzie przy pomiarach dużych indukcyjności, gdzie przy zmianie strumienia magnetycznego powstają duże SEM. i czy po prostu one nie uszkodzą delikatnych układów testera, nie wiem. Być może jestem przewrażliwiony, a tam zastosowano odpowiednie zabezpieczenia.