Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik (bufor,pompa,kocioł) -

adamlap 13 Mar 2013 18:23 4560 5
 • #1 13 Mar 2013 18:23
  adamlap
  Poziom 2  

  Witam serdecznie.

  Poszukuję sterownika, który na podstawie odczytanej temperatury na buforze ciepła włączy pompę CO, oraz wyłączy kocioł gazowy (Vaillant, złącze 3,4)

  Założenia instalacji są takie jak widać na schemacie. Kominek ma swój sterownik, który na podstawie temperatury na płaszczu steruje przepustnicą i pompą ładowania bufora.
  Wiem, że mógłbym to wszystko spiąć pod jednym sterownikiem, np. Euroster 11K, ale odległość kominka od bufora który jest w kotłowni jest dość duża, a nie chciałbym ciągnąć kabla czujnika temperatury w podłodze, po pierwsze z powodu tego, że różnie to bywa z działaniem czujnika na długim kablu, a po drugie chciałbym mieć możliwość wymiany czujnika w razie czego.

  Krótko mówiąc chciałbym, żeby wyglądało to tak:
  Rozpalam w kominku, kominek osiąga ustawioną temperaturę i zaczyna ładować bufor. Bufor osiąga określoną temperaturę, wyłącza się kocioł gazowy, włącza się pompa, która ogrzewa dom z bufora. Temperatura na buforze spada do określonej wartości, włącza się kocioł, wyłącza pompa zasilania CO z bufora.


  Sterownik (bufor,pompa,kocioł) -

  0 5
 • #2 13 Mar 2013 19:45
  nuszek
  Poziom 25  

  Poczytaj o sterownikach "Frisko" z Wrocławia

  0
 • #3 14 Mar 2013 00:05
  MaMik
  Poziom 15  

  Moim zdaniem sterownik 11K spełnia Twoje oczekiwania. Sterownik ten nie musi mieć podłączonej przepustnicy. Niech "wie", że kominek jest wyłączony (jeden z normalnych trybów pracy ), a sterowanie pompą buforową i kotłem gazowym będzie i tak realizowane na podstawie temp. bufora i temp. pomieszczenia z podłączonego termostatu pomieszczenia. Tym sposobem nie potrzeba przeciągać kabli do kominka.

  0
 • #4 14 Mar 2013 11:10
  rogera
  Poziom 15  

  Zaproponowałbym zmianę technologi przez zamontowanie zaworu przełączającego(dzielącego) na powrocie z instalacji grzewczej sterowanego z regulatora różnicowego porównującego temperaturę powrotu z instalacji grzewczej z temperaturą w buforze. Jeżeli temperatura w buforze wzrośnie o wartość zadaną w regulatorze(np.o 20stopni) względem powrotu z instalacji następuje przesterowanie zaworu i zmiana biegu wody powrotnej przez bufor do kotła gazowego ,podgrzanie wody powrotnej i zasilanie instalacji grzewczej bez włączenia palnika kotła gazowego.Takim rozwiązaniem uzyskujemy stałą regulację instalacji przez regulator kotłowy bez potrzeby blokowania jego pracy.

  0
 • #5 14 Mar 2013 18:23
  adamlap
  Poziom 2  

  Dziękuję za podpowiedzi. Chyba poważnie zastanowię się nad propozycją rogera. Wydaje mi się, że rzeczywiście to byłoby proste i dobre rozwiązanie.

  Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

  Czy taki komplecik będzie się nadawał ?

  Zawór:
  http://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/pdf/vc-k-pl01r0411.pdf

  Regulator:
  http://mselektronik.istore.pl/pl/roznicowy-regulator-temperatury-rtsz-4-1-r.html

  0
 • #6 14 Mar 2013 19:51
  rogera
  Poziom 15  

  Proponowane elementy są do zastosowania.

  1