Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

!!! WNĘTRZE DYSKU TWARDEGO !!!

19 Lut 2005 22:57 10889 10
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie! to jest mój pierwszy post i zarazem prośba o pomoc!!!

czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia z rozbieraniem dysków twardych w celu przekładania talerzy z jednego dysku do drugiego dysku (z uszkodzonego do sprawnego)?

potrzebuję informację, pomoc w sprawie neutralizacji pola magnetycznego magnesów wykorzystywanych do sterowania głowicą w dyskach twardych.

neutralizacja własciwości magnetycznych owych magnesów dotyczy sytuacji kiedy dysk nie jest podłaczony. siła przyciągania magnesów wykorzystywanych w dyskach twardych jest bardzo duża, a przy wyciąganiu i zakładaniu ich w celu wymiany talerzy istnieje duże niebezpieczeństwo, że magnes przy zakładaniu może wyskoczyć i uszkodzić talerze.

dodam tylko, że operacje takie chcę wykonać w domu dla testów i własnej satysfakcji. dyski którymi dysponuję, są takie same (różnica 1 miesiąc w dacie produkcji).
    poza testową dyski nie mają dla mnie żadnej innej wartości.

proszę o wszelkie merytoryczne uwagi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 19  
    witam,
    - nie piszesz jakiego producenta to dyski.
    - przekłądałem talerze tylko wIBm DTLA 30, siła magnesów nie jest taka duża.
    - ale ten typ dysku ma specyficzna budowę parkowania głowic.
    - nie było żadnych problemów z przełożeniem talerzy, były problemy z numerami m/b, karty elektroniki.
  • Poziom 33  
    według wielu opinii otwarcie dysku powoduje pojawienie się wielu!!!! bad sektorów... ale w celach naukowych? hmm, czemu nie - chociaż praktykowana jest raczej zamiana elektroniki a nie talerzy...
    wydaje mi się, że największym problemem będzie takie przesunięcie głowic, aby talerze dało się wyjąć... i właśnie w tym celu trzeba rozsunąć te magnesy... trzeba usunąć blokady ograniczające ruch ramienia głowic...
    (oczywiście posiadasz odpowiednio małe wkrętaki gwiazdkowe?)
  • Poziom 11  
    są to 2 stare WD'ki ;-) Caviar 1365 rok produkcji 1995

zgadza się w IBM'ach magnesy nie są tak silne jak w testowanych przeze mnie WD'kach

przełożenie elektroniki nic nie pomogło dysk padnięty wydaje charakterystyczne uderzenia ;-) ze sprawną elektroniką jak wydawał

dlatego chcę przełożyć talerze ale bez rozebrania magnesów i zdjęcia głowicy raczej niemożliwe, jeszcze zdjęcie tych magnesów bardzo ostrożne ok, ale założenie ich bez osłabienia pola magnetycznego bądź użycia jakiś specjalnych chwytaków raczej niemożliwe bez zdemolowania dysków

dysk sprawny rozebrałem aby zobaczyć czy w jakiś mechaniczny sposób można pomóc uszkodzonemu dyskowi na załapanie czytania (empiryczne sprawdzenie pracy dysku ze zdjęta obudową) nic nie zobaczyłem, a dysk działa bez zarzutów low level format i cały czyściutki

jakieś pomysły odnośnie tematu bezpiecznego zdjęcia magnesów nie koniecznie poprzez neutralizację ich właściwości magnetycznych?

PS. jestem przekonany że jeżeli rozbiorę powolutku i ostrożnie te dyski to talerze powinny wytrzymać
  • Poziom 21  
    Witam

Wydaje się że każdy ma inne doświadczenia, i spojrzenie na
    określony problem.Gdy przekładałem talerze z jednego dysku do
    drugiego to nie magnesy-ich siła przciągania- były największym
    problemem ale głowice dysków.Wyjąć talerze jest stosunkowo
    łatwo,natomiast bardzo trudno -po wymianie talerzy- jest założyć
    głowice na talerze.Kłopot polega na tym ,że głowice po zsunięciu
    z talerzy przylegają do siebie i aby je założyć ponownie na talerz
    trzeba je rozchylić i to tak -w taki sposób- aby ich nie uszkodzić,
    przechylić ,skrzywić ,o co jest nitrudno ,są BARDZO delikatne.
    Wszelkie odchylenia głowic spowodują albo niemożność czytania
    nośnika lub w innym przypatku rysowanie talerzy i wszelki
    wysiłek zda się na nic.

Życzę powodzenia w testach.

Pozdrawiam!
  • Poziom 31  
    widze ze popisales same bzdury......
    pamiec magnetyczna na kasetach magnetofonowych nie miala duzej sily przyciagania...taleze rowniez jej nie maja bo po 1:to nie mozliwe
    po 2 to nie pozwoliloby na zapis(stala magnetyzacja ktora by zmienic(zero) potrzeba by ogromnego elektromagnesu)

przekladac mozesz talerze tylko z identycznych dyskow ale musisz to robic super delikatnie i w sterylnych warunkach - inaczej sobie daruj bo bedzie kicha......
  • Poziom 11  
    dzięki wszystkim za odpowiedzi jeśli ktoś może dorzucić swoje merytoryczne 3 grosze zapraszam...

re: for Zbynia

Z CAŁYM SZACUNKIEM... PROSZĘ CZYTAĆ UWAŻNIE POSTY KAŻDEGO UŻYTKOWNIKA I OGRANICZAĆ SIĘ W KOMENTARZACH DO MERYTORYCZNEJ KWESTI POSTU (w dużej mierze pomaga to aby nie pisać przysłowiowych bzdur), NIC NIE PISAŁEM O PAMIECI MAGNETYCZNEJ W KASETACH MAGNETOFONOWEJ ANI O SILE PRZYCIĄGANIA TALERZY DYSKÓW TWARDYCH

kod wiadomości Zbynia:
    pamiec magnetyczna na kasetach magnetofonowych nie miala duzej sily przyciagania...taleze rowniez jej nie maja bo po 1:to nie mozliwe

Pozdrawiam serdecznie i dzięki za odzew (choć nie rozwiazało to mojego problemu trzeba będzie ostrożniej ściągać magnesy.
  • Poziom 15  
    W przekładanie talerzy to bym się nie bawił:

1.Wiąże się w otwarciem obudowy a wiec rozczelnieniem wnętrza. Obudowa jest tak zrobiona, aby żadne kurze i inne zanieczyszczenia nie osiadały na talerzach, jeden myły pyłek to kilka bad sektorów.

2. O odzyskaniu danych nie masz, co myśleć. (ale nie jestem pewien)

3. i w ogóle to nie mam większego sensu (chyba ze dla satysfakcji)

4.na głowice trzeba strasznie uważać (zarówno jeśli chodzi o talerze jak i o nią sama krzywe wyciągniecie lub włożenie to rysy a w konsekwencji bad sektory)
  • Poziom 22  
    A może padł sam przedwzmacniacz? Może spróbuj przelutować ze sprawnego dysku. Wiaże sie to z otwarciem obudowy ale sądze że jest prostsze niz przekładanie talerzy. Zakladajac oczywiscie ze mozna sie w miare latwo dostac do tego scalaka (nie wiem jak to jest w tym WD).
  • Poziom 23  
    Co do sklejania talerzy to nie wynika to z sił magnetycznych tylko z gładkości ich powierzchni - zróbcie eksperyment (chyba 7 kl fizyki :D ) 2 kawałki płaskiego szkła z wodą w środku - też trudno rozkleić. A że talerze hdd są baaaaardzo gładkie nie potrzeba wody by wyrównać nierówności jak to jest w przypadku tego doświadczenia za szkłem.

Przelutowywać preamp? Łatwiej podmienić całe ramię z głowicami...

A to przestroga dla następnych otwieraczy hdd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic250247.html
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli chcesz to możesz stworzyć własne "sterylne warunki" tak to można nazwać, musi to być pomieszczenie bezwietrzne(pływowe) najlepsza będzie łazienka.

Zatykamy wszystkie otwory, aby był jak najmniejszy ruch powietrza.
    Bierzemy spryskiwacz i pryskamy po ścianach podłodze suficie, w ten sposób likwidujemy większy kurz, potem włanczamy pryśnić, najlepiej aby łazienka słabo zaparowała co zniweluje drobniejszy kurz.
    Po ok 10 -20 min. od zakręcenia kranu, par powinna opaść. i w takich warunkach mamy większe szanse na to że coś uda nam się z dysku uratować.