Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt energii biernej z licznika

13 Mar 2013 20:07 10149 33
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam malutki problem. Mianowicie nie jestem pewien jak odczytać z licznika całkowitą energię bierną. Mam EQ+=0,78 kvarh i EQ-=73,33 kvarh. I kwestia jest tylko taka czy mam to dodać czy odjąć.
  • Poziom 38  
    EQ+ to energia bierna pobrana (obciążenie indukcyjne) a EQ- to energia bierna oddana (obciążenie pojemnościowe) ani dodać ani odjąć to są dwie różne energie bierne.
  • Poziom 2  
    Chodzi o rozliczenie się z energii biernej z Playem, który korzysta z zasilania w naszej ciepłowni. Szef kazał spisać energię bierną, żeby móc ich z niej rozliczyć. I teraz nie wiem, czy brać pod uwagę tą indukcyjną.
  • Specjalista elektryk
    A to zależy. Opłacie podlega ponadumowny pobór energii biernej, i teraz zależy co masz w umowie i co wskazał główny licznik. Ogólnie to oddanej nie powinno być wcale, każda oddana podlega opłacie ale na twoim głównym liczniku może tak być że nie ma oddania.
  • Moderator
    stomat napisał:
    A to zależy. Opłacie podlega ponadumowny pobór energii biernej, i teraz zależy co masz w umowie i co wskazał główny licznik. Ogólnie to oddanej nie powinno być wcale, każda oddana podlega opłacie ale na twoim głównym liczniku może tak być że nie ma oddania.

Jest, jest. Taka sama stawka jak za pobraną.
  • Poziom 2  
    retrofood, czyli rozumiem że naliczać powinno się zarówno za pobraną i oddaną?
  • Moderator
    wykidajlol napisał:
    retrofood, czyli rozumiem że naliczać powinno się zarówno za pobraną i oddaną?

Nie wiem jak być powinno. Wiem, że dostawcy energii tak naliczają.
  • Moderator - Elektryka
    retrofood napisał:

Moim zdaniem powinno się zaprzestać używania słów energia bierna pobrana i energia bierna oddana. To laików wprowadza w błąd. Używajmy określeń energia bierna indukcyjna i energia bierna pojemnościowa.
  • Moderator
    zbich70 napisał:
    retrofood napisał:

Moim zdaniem powinno się zaprzestać używania słów energia bierna pobrana i energia bierna oddana. To laików wprowadza w błąd. Używajmy określeń energia bierna indukcyjna i energia bierna pojemnościowa.

Można. W każdym razie każdy przepływ energii biernej niesie za sobą podobne konsekwencje dla systemu energetycznego i dlatego dostawcy żądają za to opłaty.
  • Moderator - Elektryka
    retrofood napisał:
    dlatego dostawcy żądają za to opłaty.

Niestety laicy tego nie rozumieją i bez zgłębienia podstaw elektrotechniki nigdy nie zrozumieją.

Jeśli coś pobieram to za to płacę. Jeśli coś oddaję to nie tylko nie powinienem za to płacić, ale dostawca powinien mi zapłacić, bo przecież ODDAJĘ!!!

Z tego typu mentalnością spotkałem się wielokrotnie w towarzystwie laików, dla których pojęcie energii biernej jest czarną magią. Zauważmy jednak, że jest to mentalność skądinąd słuszna. Wynika tylko i wyłącznie ze znaczenia słowa "oddawanie" bezsensownie używanego w tym przypadku.
  • Poziom 42  
    zbich70 napisał:
    Jeśli coś pobieram to za to płacę. Jeśli coś oddaję to nie tylko nie powinienem za to płacić, ale dostawca powinien mi zapłacić, bo przecież ODDAJĘ!!!
    Nie jest to takie proste ,jak by się mogło wydawać.
    Duży zakład produkcyjny .Zgodnie z umową z ZE możemy pobierać energię bierną z sieci nie przekraczając tgφ 0,4.(stosunek pobieranej mocy biernej do czynnej). Aby nie przekroczyć tej wartości mamy w z-dzie baterie kondensatorów. Włączając odpowiednią ilość baterii kondensatorów(automatycznie,lub ręcznie), powodujemy,że nie pobieramy więcej energii biernej niż "wolno "nam ze sieci pobierać (tak zwana kompensacja mocy biernej). Ale również ZE nie chce,abyśmy oddawali moc bierną do sieci i nie dość ,że za to nie płaci,to jeszcze, za oddawanie mocy biernej do sieci ZE, naliczane są kary(wszystko zgodnie z umową).
  • Moderator - Elektryka
    @stanislaw1954
    Dzięki za ten wykład. Brakuje jeszcze tylko linku do wikipedii. :D

Mi natomiast chodzi tylko o to, aby mocy (energii) biernej pojemnościowej nie nazywać mocą/energią ODDAWANĄ do sieci bo jest to wierutną bzdurą. Jest to tylko slangowe określenie tzw. "przekompensowania", jak pisałem wcześniej - wprowadzające w błąd i generujące zbędne dyskusje.

Każdy średnio rozgarnięty elektryk powinien wiedzieć czym jest moc bierna i wiedzieć, że kierunek jej przepływu zmienia się 50 razy na sekundę, niezależnie czy jest to moc o charakterze indukcyjnym czy pojemnościowym.

Niech mi ktoś wreszcie wytłumaczy dlaczego prąd/moc/energia o charakterze pojemnościowym nazywane są jako ODDAWANE, czytaj zwracane do sieci, czytaj przepływające OD odbiorcy DO dostawcy...
  • Poziom 23  
    stanislaw1954 napisał:
    zbich70 napisał:
    Nie jest to takie proste ,jak by się mogło wydawać.
    Duży zakład produkcyjny .Zgodnie z umową z ZE możemy pobierać energię bierną z sieci nie przekraczając tgφ 0,4.(stosunek pobieranej mocy biernej do czynnej). Aby nie przekroczyć tej wartości mamy w z-dzie baterie kondensatorów. Włączając odpowiednią ilość baterii kondensatorów(automatycznie,lub ręcznie), powodujemy,że nie pobieramy więcej energii biernej niż "wolno "nam ze sieci pobierać (tak zwana kompensacja mocy biernej). Ale również ZE nie chce,abyśmy oddawali moc bierną do sieci i nie dość ,że za to nie płaci,to jeszcze, za oddawanie mocy biernej do sieci ZE, naliczane są kary(wszystko zgodnie z umową).

Zbich 70 ma całkowicie rację. Pisanie takie to bigos z ciastkami.
  • Poziom 42  
    zbich70 napisał:
    Mi natomiast chodzi tylko o to, aby mocy (energii) biernej pojemnościowej nie nazywać mocą/energią ODDAWANĄ do sieci bo jest to wierutną bzdurą.

I tu znowu nie mogę się zgodzić- podobnie jak można pobierać moc/energię bierną indukcyjną np niedociążone silniki indukcyjne,transformatory-pobierają energię bierną.Silniki synchroniczne mogą wytwarzać energię indukcyjną bierną.
    Natomiast, załączając zbyt dużo baterii kondensatorów, powodujemy przepływ energii biernej POJEMNOŚCIOWEJ do sieci. A "wyłapują "to nowoczesne liczniki ,które pokazują kierunek przepływu energii i oczywiście ją zliczają.
  • Moderator Elektrotechnika
    zbich denerwujesz się na określanie mocy biernej a przecież te nazwy nie pojawiły się z sufitu przez całe dziesięciolecia ZE tak określało i określa tą moc na rozliczeniach za energię .A co do kolegi Stanisława jedyny co wytłumaczył że nie każda "oddana " musi być płacona.
  • Moderator
    Krzysztof Reszka napisał:
    zbich denerwujesz się na określanie mocy biernej a przecież te nazwy nie pojawiły się z sufitu przez całe dziesięciolecia ZE tak określało i określa tą moc na rozliczeniach za energię .A co do kolegi Stanisława jedyny co wytłumaczył że nie każda "oddana " musi być płacona.

W którym miejscu? Właśnie tłumaczył, że nie każda "pobrana" (czyli indukcyjna) jest płacona (jeśli się ma taką umowę).
  • Poziom 23  
    [quote="stanislaw1954"]
    zbich70 napisał:
    Mi natomiast chodzi tylko o to, aby mocy (energii) biernej pojemnościowej nie nazywać mocą/energią ODDAWANĄ do sieci bo jest to wierutną bzdurą. /quote]
    I tu znowu nie mogę się zgodzić- podobnie jak można pobierać moc/energię bierną indukcyjną np niedociążone silniki indukcyjne,transformatory-pobierają energię bierną.Silniki synchroniczne mogą wytwarzać energię indukcyjną bierną.
    Natomiast, załączając zbyt dużo baterii kondensatorów, powodujemy przepływ energii biernej POJEMNOŚCIOWEJ do sieci. A "wyłapują "to nowoczesne liczniki ,które pokazują kierunek przepływu energii i oczywiście ją zliczają.

Pisanie takie wypacza całkowicie zjawisko energii biernej.
    Robi wodę z mózgu.

A zjawisko jest bardzo proste.
    Jest to obwód rezonansowy LC. Gdzie L najczęściej jest obciążeniem a prądnica w elektrowni robi za C.
    Tam energia oscyluje.
    Kolega pyta poważnie
    powodujemy,że nie pobieramy więcej energii biernej niż "wolno "nam ze sieci pobierać (tak zwana kompensacja mocy biernej). Ale również ZE nie chce,abyśmy oddawali moc bierną do sieci i nie dość ,że za to nie płaci,to jeszcze, za oddawanie mocy biernej do sieci ZE, naliczane są kary(wszystko zgodnie z umową). czy to nie jego cytat
  • Moderator - Elektryka
    stanislaw1954 napisał:
    I tu znowu nie mogę się zgodzić...

Jednej rzeczy Kolego Staszku 1954 nie rozumiesz - energia, czynna czy bierna nie bierze się z nikąd. Potrzeba na to energii w innej postaci, np. energii zawartej w węglu, która w wyniku jego spalenia (utlenienia) zamienionej na energię kinetyczną pary wodnej uderzającej w łopatki turbin napędzających generatory zamienia się w energię elektryczną, czynną i bierną.

Odpowiedz mi, proszę, z jakiego źródła bierze się energia bierna indukcyjna w silnikach/transformatorach i energia bierna pojemnościowa w bateriach kondensatorów...
  • Poziom 42  
    zbich70 napisał:
    Odpowiedz mi, proszę, z jakiego źródła bierze się energia bierna indukcyjna w silnikach/transformatorach i energia bierna pojemnościowa w bateriach kondensatorów...

http://automatyk-lublin.pl/index.html
    Ja bym miał w tym miejscu pytanie do kolegów co pracowali za granicami Polski (GB, USA itp. );Czy tam też każą płacić za energię oddaną ?
  • Moderator
    Ja bym miał w tym miejscu pytanie do kolegów co pracowali za granicami Polski (GB, USA itp. );Czy tam też każą płacić za energię oddaną ?

Masz chyba kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem czytanego tekstu. O jaką energię "oddaną" Ci chodzi? W którym miejscu jest to energia "oddana"? Komu "oddana"?
    Przypominam, że tematem jest energia bierna.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Przestańcie dzielić zapałkę na czworo. Wróćmy do tematu. Jak rozumiem PLAY jest u kolegi na podliczniku. W takim razie jest możliwe że PLAY pobrał energię bierną pojemnościową, a zakład główny pobrał w tym czasie energię bierną indukcyjną (po staremu PLAY oddał, zakład główny pobrał - czy nie prościej?). W efekcie nie będzie żadnej dopłaty, i teraz jak to rozliczyć? Jeżeli zakład główny kolegi ma baterię do kompensacji mocy biernej indukcyjnej z regulatorem to właśnie tak powinno się stać. A może być też tak, że PLAY pobrał energię bierną pojemnościową w czasie gdy główny zakład stał i ta energia została pobrana z sieci - zliczona przez główny licznik, wtedy będzie dopłata. Więc nie jest takie proste rozliczyć coś takiego. Zależy co mówi umowa zawarta między zakładem kolegi a PLAY-em.
  • Poziom 2  
    Nie ma baterii. Niedługo przejrzę tą umowę i napiszę jak to wygląda.
    Kolego retrofood wystarczyło przeczytać posty kolegów Zbycha czy Stanisława to byś wiedział o czym piszę i nie miał kłopotów ze zrozumieniem.
  • Moderator - Elektryka
    Kolego retrofood wystarczyło przeczytać posty kolegów Zbycha czy Stanisława to byś wiedział o czym piszę i nie miał kłopotów ze zrozumieniem.

Kolega retrofood na pewno przeczytał wszystkie posty ze zrozumieniem.
    I podziela moje zdanie w kwestii "oddawania". ;)
    Myślę że wiele osób podziela to samo co koledzy tylko jak to zmienić by funkcjonowało inaczej.
  • Moderator
    Myślę że wiele osób podziela to samo co koledzy tylko jak to zmienić by funkcjonowało inaczej.

To nie będzie funkcjonowało inaczej. Polecam powtórne zapoznanie się z tekstem postu #9.
    Nic tu nowego nie odkryłeś tylko czy w tym całym sposobie myślenia (Polskiego)nie ma błędu a może by energetyka sama zadbała o to by sobie kompensować sieć ,wiem rewolucyjne jak na nasz kraj poglądy.
  • Moderator - Elektryka
    a może by energetyka sama zadbała o to by sobie kompensować sieć

Ale co energetyka ma kompensować? Te śmieszne pikofarady linii napowietrznych i ciut większe linii kablowych?
    Niech najpierw odbiorcy pobierają energię tak by prąd był w fazie z napięciem. Aby prąd nie "wyprzedzał" napięcia, ani też się nie "spóźniał". :D