Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza (baterii) zewnętrznego.

Aramis93 13 Mar 2013 23:11 2292 15
  • #1 13 Mar 2013 23:11
    Aramis93
    Poziom 9  

Cześć, z racji długich i dalekich pieszych wycieczek bez dostępu do prądu zacząłem ostatnio szukać dodatkowego zasilania dla telefonu. Na allegro spokojnie można znaleźć małe, zewnętrzne baterie, które doładowują baterię w telefonie. Problem w tym, że ich pojemność ogranicza się do ~2500 mAh, co przy cenie kilkudziesięciu złotych niezbyt mnie urządza...

Na elektronice się zbytnio nie znam, mało co majsterkuję, ale pomyślałem, że przecież są koszyki na baterie (czyli i akumulatory), które można by tu wykorzystać... Czy jest możliwość skonstruowania takiej ładowarki? Chodzi mi tutaj o proste pudełko, do którego mógłbym wrzucić wcześniej naładowane w domu akumulatorki (powiedzmy że AA, 4x 2000 mAh) i ładować bezpośrednio z tego? Nie chodzi mi o to, że ma to jakoś świetnie wyglądać, to ma po prostu działać. Nie musi być nawet żadnych wtyczek USB i innych bajerów, można przecież kabel wybebeszyć i zlutować na stałe. Z logicznego punktu widzenia wiem jak się za to zabrać, nie wiem tylko jak przetworzyć napięcie z akumulatorów tak, żeby telefon miał takie jakie potrzebuje.

Jeśli to coś pomoże to posiadam SE Xperia Neo V, bateria 700BA, napięcie 3.7V, pojemność ~1700 mAh.

PS: Nie piszcie, że mam kupić dodatkowe baterie, bo mnie to też nie urządza. Zamienniki są dobre przez jakiś czas, potem tracą na mocy. A nie mam zamiaru wydawać forsy na 3-4 oryginalne baterie. Chodzi mi tylko o to czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jak to zrobić (prostym, chłopskim językiem) :)

@Edit: Znalazłem takie cudo:

Code:
    http://allegro.pl/akumulator-18650-3-7v-3800mah-li-ion-najtaniej-i3056013510.html

Code:
    http://allegro.pl/koszyk-na-2-ogniwa-18650-protected-i3097626544.html

Działałoby to w połączeniu? Zakładam, że musiałbym mieć włożony tylko jeden akumulatorek na czas ładowania, bo tam widzę że napięcie jakby się łączy, i na wyjściu jest 7.4V ;)

• Ups
  • #2 14 Mar 2013 09:26
    bodom
    Poziom 29  

Może wykorzystaj ładowarkę samochodową dedykowaną do Twojego telefonu.
    Powinna mieć przetwornicę DC/DC.
    do tego 4Ah akumulatorek, którego podładujesz prostownikiem z ograniczeniem nap do 14.4V

• Ups
  • Pomocny post
    #3 14 Mar 2013 10:58
    kosmo21
    Poziom 18  

Chyba najlepiej taką małą przetwornicę i do tego koszyczek na 4-6 baterii/akumulatorków AA.

• #4 14 Mar 2013 15:10
    Aramis93
    Poziom 9  

No dobra i co mam z nią zrobić? Będzie mi ładować telefon bez problemu? Nic się nie zepsuje? Ja się na tym w ogóle nie znam, więc zakładając, że kupię koszyczek na baterie + taką przetwornicę, to co muszę zrobić? Zlutować to jakoś? I domyślam się, że musiałbym mieć jeszcze kabelek z microUSB, żeby to jakoś połączyć. Jest mi ktoś w stanie to opisać bez fachowej terminologii? :)

Z góry dzięki. :)

• Ups
  • Pomocny post
    #5 14 Mar 2013 16:16
    bodom
    Poziom 29  

Może wykorzystaj ładowarkę samochodową dedykowaną do Twojego telefonu.

Na wejście dajesz od (7-15)V a na wyjściu masz stabilne 5V i kabelek do telefonu

Propozycja kosmo21 umożliwia wykorzystanie na wejściu akumulatorków od 3V do 11V

• #6 14 Mar 2013 19:07
    Aramis93
    Poziom 9  

No dobra, a jak to podłączyć? Koszyczek z bateriami normalnie mogę podpiąć kabelkami do tych blaszek w ładowarce? :)

• Pomocny post
    #7 14 Mar 2013 19:58
    bodom
    Poziom 29  

W ładowarce:
    + z koszyczka do środkowego bolca
    - z koszyczka do bocznego styku
    wyjście masz na mikroUSB, na przewodzie.

w przetwornicy:
    + z koszyczka do Vin
    - z koszyczka do GND
    wyjście:
    dolutować przewód USB + do Vout
    - do GND

• #8 14 Mar 2013 20:44
    Aramis93
    Poziom 9  

Super, na to liczyłem :)

Powiedzcie mi jeszcze czy jeśli przykładowo jedna bateria ma 3.7V, to jeśli mam koszyczek na 4x taką baterię, i wszystkie będą włożone, to czy wtedy napięcie będzie dalej wynosiło te 3.7V, czy 4 * 3.7V = 14.8V?

Bo wtedy by mi to pasowało, nie całe 15V, a napisaliście że do ładowarki samochodowej musi być przedział 7-15V. No i czy to jest bezpieczne? Nie zniszczę w ten sposób ładowarki/baterii?

Ładowarkę samochodową mam, jutro znajdę koszyczek i spróbuję sobie to zrobić, jeśli się uda to będę wniebowzięty :)

• #9 14 Mar 2013 20:57
    bodom
    Poziom 29  

Ładowarka samochodowa spokojnie wytrzyma i 20V,
    a jak na niej jest naklejka typu 12/24 to i 30V

baterie w koszyczku są raczej połączone szeregowo, czyli napięcie ok. 15V

• #10 14 Mar 2013 21:01
    kosmo21
    Poziom 18  

Tylko baterie 3,7V to w tym wypadku pewnie akumulatory Li-ion. Trzeba się z nimi ostrożniej obchodzić przy ładowaniu (specjalna ładowarka) i nie rozładowywać poniżej ok 2.8V (nie pamiętam dokładnie)

• #11 14 Mar 2013 21:21
    Aramis93
    Poziom 9  

No właśnie... Patrzę po allegro, i widzę akumulatory AA z napięciem 1.2V w każdej, czyli kupując 4 będę miał tylko 4.8V, co mnie nie urządza przy ładowarce... Da się to rozwiązać bez kupowania baterii litowo-jonowych? Można w zasadzie kupić 6 baterii, wtedy byłoby 7.2V, ale nie ma blisko mnie koszyczków na 6 sztuk, a potrzebowałbym sprzęcicho na sobotę.

Swoją drogą to jakie polecilibyście akumulatorki? Lepiej kupić markowe, zapłacić więcej, i ta pojemność będzie realna i długo się zachowa, czy może lepiej kupić no-name za kilka złotych - pewnie szybciej się rozładują, ale przetrwają trochę męczarni, a potem się je wymieni?

No i zakładając że naładuję wszystkie aku do pełna, a później praktycznie do rozładowania będę miał je "podpięte" do telefonu, to ile wytrzymają? Tyle cyklów, ile deklaruje producent?

• #12 14 Mar 2013 21:43
    bodom
    Poziom 29  

Ja sugerowałem akumulatorek żelowy ok. 4Ah/12V naładujesz go prostownikiem samochodowym o napięciu do 14,4V
    same zalety, jedna wada - waży ponad 1kg

a inne to te laptopowe 18650 - ale ich ładowanie jest już bardziej złożone, chyba że ma się dedykowaną ładowarkę.

• #13 14 Mar 2013 21:52
    Aramis93
    Poziom 9  

To mi raczej odpada, dla mnie liczy się waga plecaka. Ile taka ładowarka dedykowana kosztuje?

Czyli wychodzi na to, że najekonomiczniej wyszłyby li-ion, ale najbezpieczniej i najdostępniej jest z NiCd i NiMh...

• #14 14 Mar 2013 22:58
    kosmo21
    Poziom 18  

Koszyki na 6xAA albo na nawet 8xAA (sa na allegro i pewnie w slepach elektronicznych) do tego akumulatory Sanyo Eneloop i ta przetwornica z linku wyżej. Plus taki, że w sytuacjach awaryjnych można kupić zwykłe paluszki w sklepie i też działa.

• #15 14 Mar 2013 23:21
    Aramis93
    Poziom 9  

No tak, ale Sanyo 8x + przetwornica to już 80zł nie licząc wysyłki. To jest nieopłacalne. Bardziej widzą mi się baterie 3.7V, wszak chodzi mi o minimalizację kosztów. Hmm... Trochę dylemat, a trochę paradoks :)

@Edit: Poza tym wersja ładowarkowa szybsza do skonstruowania i na pewno łatwiejsza, bo zostaje tylko podpięcie kabelków :)

• #16 15 Mar 2013 01:35
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

A czym Ty masz zamiar te akumulatorki ładować? Nie trzeba Ci chyba tłumaczyć, że zarówno ogniwa NiCd, NiMh jak i LiIon różnią się procesem ładowania, nie wspominając już o tym że nie bez różnicy pozostaje fakt istnienia ogniw 1.2V i 3.7V.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME