Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania dotyczące wydajności zestawu baterii słonecznych małej mocy

Piżol 13 Mar 2013 23:33 3981 6
  • #1 13 Mar 2013 23:33
    Piżol
    Poziom 14  

Witam,
    Ostatnio do celów hobbystycznych zakupiłem sobie zestaw do pozyskiwania prądu ze słońca, na montaż wstrzymuję się, aż zima trochę ustąpi. Przed tym chciałbym zadać kilka pytań odnośnie baterii słonecznych, ładowania i użytkowania.

Mój zestaw:
    2 panele słoneczne, na tabliczce z informacją
    Pmp [W] 165
    Vmp [V] 23,60
    Imp [A] 7.00
    Voc [V] 29,90
    Isc [A] 7,85
    -------------
    Regulator ładowania MPPT 30A. Dokładnie ten model wraz z wyświetlaczem http://www.pvsolarchina.com/30a-tracer-3215rn-ep-tracer-mppt-solar-controller.html
    -------------
    Akumulator 12V 115Ah Deep cycle taki jak na tej stronie http://www.mc-sklep.pl/akumulator-zelowy-km-115-ah-solar-p-482.html
    -------------
    Przetwornica 12V 800W ten model http://www.voltpolska.pl/produkty/sinus/sinus-1000-12v-230v-8001000w.html
    -------------
    Kabel do połączenia paneli z regulatorem długość 14 metrów , grubość 6mm.
    -------------

Przy kupnie kierowałem się samodzielnością i tym co odszukałem na forum np. że regulator MPPT będzie wydajniejszy niż tylko z samą funkcją PVM.

A oto moje pytania:
    1. Wstyd przyznać, ale nie wiem jaki system napięcia mają moje panele na podstawie tych danych: 12V czy 24V? Dlatego zakupiłem regulator MPPT , by się tym nie martwić, ale jestem bardzo ciekaw.
    2. Jaki będzie czas ładowania przy pełnym słońcu tego akumulatora, czy akumulator nie ma zbyt dużej pojemności jak na panele 330W?
    3. Jak lepiej połączyć te panele, równolegle czy szeregowo, by szybciej naładować akumulator?
    4. W jakim miejscu podłączyć przetwornice: bezpośrednio do akumulatora czy do regulatora z ikoną obciążenia?
    5. Czy jest jakiś wzór, dzięki któremu obliczę, ile czasu orientacyjnie można zasilać dane urządzenie tym akumulatorem 115Ah i przetwornicą np. komputer z zasilaczem 400W i monitor LED 21W
    6. Czy ten regulator ładowania umożliwi mi jeszcze podłączenie w przyszłości kolejnych paneli słonecznych, czy te dwa będą już maksimum?
    7. Czy sprzęt kupiony przeze mnie samodzielnie jest coś warty, czy po prostu popełniłem błąd, że nie zapytałem o poradę bardziej wydajnego?

0 6
  • Pomocny post
    #2 14 Mar 2013 09:09
    wawxx
    Poziom 16  

Witam!
    1. panele maja nominalne napięcie pracy 24 V. Oczywiście ładowarka samoczynnie powinna dostosować się do pracy w systemie 12 V.
    2. maksymalnie do tej ładowarki można podłączyć 4 panele równolegle.
    3. w żadnym przypadku nie należy podłączać przetwornicy do wyjścia ładowarki. Przetwornica powinna być podłączona bezpośrednio do akumulatora inaczej spadki napięć na przewodach powodowały by zakłócenia w pracy ładowarki. Poza tym przetwornica 800 W pobiera około 80 A, a więc ładowarka skutecznie by ją blokowała, o ile wcześniej nie uległaby awarii.
    4. wyjście z ładowarki przewidziane są do bezpośredniego podłączania obciążenia np. żarówek, które nie kontrolują napięcia na akumulatorów, co mogłoby doprowadzić do totalnego ich rozładowania. Wyjście to jest automatycznie blokowane, gdy napięcie na akumulatorach spadnie do około 11 V.
    5. przetwornica ma takie zabezpieczenie wbudowane wewnątrz.
    6. podstawowym błędem jest to, że o ile to niej eksperyment sam dla siebie, ale zadatek na autonomiczne zasilanie urządzeń, to należałoby na początek dokupić drugi akumulator i przejść na system 24 V. Oczywiście przetwornica do wymiany na wersję 24V. Wtedy mamy do czynienia z dwukrotnie mniejszymi prądami w przetwornicy, a co za tym idzie dwukrotnie mniejszymi startami mocy na zasilaniu. Spadek napięcia na przewodach 1 V to w przypadku systemu 12 V w zaokrągleniu 8 %.
    7. przy wszelkich zakupach trzeba mieć na uwadze pobór prądu "jałowego" ładowarki i przetwornicy. One pracują non stop i na początku mojej kariery z fotowoltaiką okazało się, że jeden panel 90 W pracował wyłącznie na pokrycie zapotrzebowania systemu.
    8. na razie tyle. cdn.

Pozdrawiam
    Wojtek

0
  • Pomocny post
    #3 14 Mar 2013 10:27
    Leszek Augustyniak
    Poziom 19  

Witam.
    Do kolegi wawxx, czy kolega czytał specyfikację tej ładowarki?
    wawxx napisał.

Cytat:
    2. maksymalnie do tej ładowarki można podłączyć 4 panele równolegle.

W specyfikacji jest,(Max. PV input power 12V/ 390W 24V /780W). Więc dla systemu 12V DC, tylko dwa takie panele równolegle.
    Cytat:
    W żadnym przypadku nie można połączyć paneli szeregowo, bo grozi to zniszczeniem ładowarki ze względu na przekroczenie napięcia dopuszczalnego dla tej ładowarki.

Specyfikacja,(Max. Solar Input Voltage Tracer-3215RN 150VDC). Można łączyć szeregowo do wartości napięcia 150V, lecz w tym przypadku niema potrzeby.

0
  • #4 14 Mar 2013 10:51
    Piżol
    Poziom 14  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Co ciekawe sprzedawca paneli kilka razy mi potwierdzał, że są to panele 12V, ale to chyba lepiej dla mnie, że 24, bo przy mniejszym słońcu i spadku napięcia nadal akumulator powinien być ładowany :)

To jeszcze miło by zobaczyć odpowiedzi na pytania 2 i 5

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 14 Mar 2013 13:07
    wawxx
    Poziom 16  

Witam !
    1. drobne nieporozumienie: do tej ładowarki, ze względu na dopuszczalny prąd można podłączyć 4 panele, ale oczywiście w systemie 12 V to ma mniejszy sens, w systemie 24 V do jakiego namawiam ma. Jest jeszcze jedno drobne ale, o którym się nie pisze w katalogach. W momencie pracującej przetwornicy ładowarka otwiera się całkowicie i prąd z ładowarki jest wykorzystywany do jej zasilania, a tylko niewielka część do ładowania akumulatorów, albo tylko niewielka część idzie z akumulatorów. Stąd z mojej praktyki wynika, że przy pełnym słońcu w moim przypadku całość zasilania idzie bezpośrednio do przetwornicy, a akumulatory pracują buforowo. Wykorzystuję ten efekt między innymi do podgrzewania wody w termie przy pomocy niskonapięciowej grzałki.
    2. mój błąd, w mojej ładowarce max napięcia wynosi tylko 40 V, już wcześniej poprawiłem ten błąd w w zamieszczonym poście.
    3. jest jeszcze jedno ale, o którym nie wspomina się w katalogach. W momencie spadku oświetlenia podłączenie szeregowe tych dwóch paneli może spowodować, że akumulatory będą mogły być ładowane przez o wiele dłuższą część dnia, a szczególnie przy dużo gorszej pogodzie niż w przypadku połączenia równoległego.

Pozdrawiam
    Wojtek

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

Witam !
    ad. 2 W przypadku akumulatorów żelowych nie ma takiego ograniczenia co do minimalnego prądu ładowania, jak w akumulatorach kwasowych. Ładowanie nie jest funkcja liniową, więc trudno na pierwszy rzut powiedzieć jak długo faktycznie będą one ładowane, na czas ładowania ma także wpływ konstrukcja ładowarki i jej algorytmu działania. Ta ładowarka sądząc z opisu nie jest najgorsza i ten czas może być relatywnie krótszy.
    Większym problemem dla akumulatorów jest prąd ciągły rozładowania z jakim mamy do czynienia w pracy z przetwornicą. I tutaj w danych przetwornicy są wskazówki jakie są zlecane pojemności akumulatorów w zależności od mocy przetwornicy. Ponieważ Kolega zakupił monitor do ładowarki, to szybko uzyska dane praktyczne.

ad. 5 Z praktyki wygląda to tak: pojemność akumulatora 115 Ah * nominalne 12 V = 1380 VAh, czyli około 1,4 kWh. Jest to wielkość energii teoretyczna. W praktyce przyjmuje się, że akumulator może bezpiecznie oddać 90% tej wartości, a więc 1380 VAh * 90 % = 1240 Wh, czyli w przybliżeniu 1,2 kWh

Z poważaniem
    Wojtek

0
  • #7 28 Mar 2013 23:26
    Piżol
    Poziom 14  

Witam ponownie, dziś popołudniu skończyłem montaż mojego zestawu. Póki co jestem zadowolony, że pomimo całkowitego braku słońca o godzinie 14.00 miałem wskazania na wyświetlaczu: 27V i 3A ładowania.
    Pojawiło mi się pytanie w kwestii akumulatora, opisany w pierwszym poście http://www.mc-sklep.pl/akumulator-zelowy-km-115-ah-solar-p-482.html . Regulator ma opcję wyboru i nie wiem czy ten akumulator zalicza się do żelowych czy bezobsługowych?

1
  Szukaj w 5mln produktów