Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie zasięgu sieci.

13 Mar 2013 23:38 1998 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    piszę ponieważ nie mam już pomysłów na rozwiązanie mojego problemu.

Przedstawiam przybliżoną mapę z przybliżonym zasięgiem sieci bezprzewodowej.
    Urządzenia będę oznaczał skrótem "ur".

Zasięg ur1:
    Zasięg ur2:
    Zasięg ur3:

Sprawa wygląda tak, przy ur1 jest źródło internetu - modem 16Mbps. I trzeba bezprzewodowo połączyć ur1 z ur3 tak by na ur3 także była przepustowość 16 Mbps rozprowadzana po pokojach. Niestety moim zdaniem bez przekaźnika ur2 się nie obejdzie. Ur3 to nie wiem co to może być za urządzenie, ma odebrać wifi i dać je po kablu z wtyczka RJ45 do telewizora, ew. pokusić się o dokupienie modułu wifi (szajsung z smart tv). Co według Was taniej wyjdzie?

Oto wypróbowane przeze mnie kombinacje:
    1. ur1: router D-LINK DIR-300 | ur3: modem TL-WN422G = przesył do 5Mbps
    2. ur1: router TP-LINK TL-WR940N | ur3: modem TL-WN422G = przesył do 9Mbps
    3. ur1: router D-LINK DIR-300 | ur2: TP-LINK TL-WR940N + router EDIMAX BR-6204Wg (jako modem? repeater? bridge?) = przesył do 0,5Mbps
    4. ur1: router D-LINK DIR-300 | ur3: TP-LINK TL-WR940N + router EDIMAX BR-6204Wg (jako modem? repeater? bridge?) = przesył do 0,5Mbps

Jak łatwo zauważyć zastosowanie edimaxa jako bridge czy jak to się zwie jest dalekie od ideału. Najlepiej się sprawdziło połączenie tp-linków, niestety, modem to modem, nie roześle mi internetu po dalszych pokojach gdzie tp-link nawet nie sięga.

Od razu zaznaczam że sieci są moją "miękką" stroną.
    W tp-linku zainstalowane jest podstawowe oprogramowanie, bardzo ubogie, nawet nie doszukałem się ustawień do tworzenia mostka. W d-linku jest dd-wrt.

Ostatecznie wpadłem na pomysł zamontowania dwóch anten panelowych na oknach np. link. tylko w sumie po co? I tak ur2 musi istnieć..
    Ja naprawdę już nie mam pomysłu i przydała by mi się wasza porada.

Jak to zrobić najtańszym kosztem by to działało tak jak chcę? :P

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź,
    _pi.
  • Poziom 15  
    Nie wiem teraz jak rozwiązać Twój problem ale wiem że administartor upomni cię jeśli nie wstawisz prawidłowo tych malowideł.
    _pi napisał:
    źródło internetu - modem 16Mbps.
    Co to dokładnie jest ?
  • Poziom 9  
    Poprawione.

Zwykły modem DSL od kablówki, jakiś arris. Wyjście z końcówką RJ45.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dwa budynki to są ?

Dodano po 54 [sekundy]:

Jak mierzysz przesył między UR-ami ?

Dodano po 1 [minuty]:

A kabla nie można pociągnąć między budynkami ?
  • Poziom 15  
    Uważam, że te 9Mbps to jest nieźle jeśli stosowałeś wpa/wpa2. Pełne 16Mbps raczej osiągniesz tylko kablem.
    W kombinacjach 1 i 2 nie było ur2 ? Jeśli tak, to wypróbuj jako ur1 tp-link, a jako ur3 dir-300 w trybie klient.

I taka uwaga, że w temacie chodzi bardziej o przepustowość niż zasięg.
  • Poziom 9  
    Jeden.
    Stroną vectra.pl/test - bardzo dobry tester, nie przekłamuje tak jak robi to speedtest.
    Nie, niemożna, żadnych kabli, zero, niestety :/.
    Jakby nie patrzeć, da się więcej niż 9, może i nie 16, ale więcej niż 9, no i modem to modem, nie roześle mi dalej sygnału wifi.
    Niestety nie wiem jak ustawić dir-300 jaki klienta, coś się nie chce połączyć, spróbuję wieczorem jeszcze raz.
    Dzisiaj jeszcze z rana wpadłem na taki pomysł by jako ur2 i ur3 dać repeatery i od repeatera 3 odprowadził bym sobie RJ45 do telewizora, i jednocześnie miał zwiększony zasięg wifi. A przynajmniej tak mi się wydaje. Czy takie rozwiązanie jest realne?
    W najbliższym czasie skołuję jeden repeater więc będę mógł co nieco potestować. Jednakże słyszałem coś o tym, że nie obsługuje szyfrowania WPA2 na którym mi zależy.
    Słyszałem też coś o mikrotik, może oni mają sprzęt który rozwiąże mój niby prosty problem.