Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porządna instalacja antenowa dvbt. Jak i z czego wykonać?

dawidb3 14 Mar 2013 00:39 2205 8
  • #1 14 Mar 2013 00:39
    dawidb3
    Poziom 8  

Witam

jako że jest to mój pierwszy post na forum witam serdecznie wszystkich użytkowników.

Zależy mi na tym aby moja instalacja antenowa (telewizja cyfrowa dvbt) była niezawodna, liczę się z większymi kosztami początkowymi. Moja lokalizacja to 45 km w linii prostej od najbliższego nadajnika telewizyjnego ŚWIĘTY KRZYŻ Kielce (nadają tylko MUX1 i MUX2 co jak na razie mi wystarczy). Na dzień dzisiejszy wykorzystywałem "prowizoryczne" połączenie antenowe z telewizorem z wbudowanym tunerem dvbt. Było to: antena dipol 44/21-69 tri digit z wzmacniaczem antenowym dipol LNA-177 do tego zwykły kabel antenowy i końcówki typu F oraz zasilacz antenowy na końcu połączenia. Jednak wszytko nie było wykonane tak jak to być powinno i ciągle występowały kłopoty typu: zsuwała się złączka F, problemy z zasilaczem, coś nie stykało na połączeniu zasilacza ( musiałem użyć przejściówki do telewizora gdyż zasilacz miał źle wyprofilowaną końcówkę i nie dało się wpiąć do telewizora led, innymi słowy był zbyt gruby). Aczkolwiek gdyby nie te problemy to bym nie narzekał.

W tym momencie chcę tą swoją prowizoryczną instalację rozbudować do trzech telewizorów (z możliwością rozbudowania do 4 TV). Jeden led z tunerem dvbt, crt bez tunera oraz plazma bez tunera. Nie wiem czy dobrze zrobiłem, dzisiaj pojechałem do sklepu i kupiłem: tuner miton HD model: MT-2209 (polecany przez sprzedającego) oraz rozgałęźnik sygnału (bve 40-01 axing) oraz kilka zwykłych końcówek F. Kupiłem gdyż sprzedający powiedział że tak będzie najlepiej. Niestety po podłączeniu nie ma w ogóle sygnału.

Jestem w stanie zainwestować i kupić nowy, porządny kabel, porządne złączki i inne potrzebne rzeczy tak aby to wszystko działało i nie powodowało ciągle kłopotów. Proszę abyście mi podpowiedzieli co dokładnie wymienić, jak połączyć, jakim kablem oraz o wszystkie potrzebne porady. Jeżeli antena okaże się nieodpowiednia jestem na tyle zdeterminowany aby ją także wymienić (chociaż na jednym tv obraz był bardzo ładny). Czytałem dzisiaj także o jakimś dodatkowym zasilaczu podłączanym bezpośrednio do prądu i z niego wychodziły już trzy kable antenowe.

Proszę o wszelkie porady gdyż na tym się kompletnie nie znam.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Do administratora forum: proszę o przeniesienie do działu instalacje antenowe, jestem tu nowy i nie wiedziałem o takiej kategorii

0 8
  • Pomocny post
    #2 14 Mar 2013 06:23
    andrefff
    Poziom 36  

Zacząłbym od wymiany przewodu na np taki. Link
    Takie złącza. Link
    Wtyk antenowy. Link
    Taki wzmacniacz. Link
    Antena jest dobra, więc może zostać.

0
  • #3 14 Mar 2013 11:50
    dawidb3
    Poziom 8  

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego wewnętrznego wzmacniacza.
    Czy od razu po kupnie muszę poprowadzić 4 kable od wyjścia? Czy jest możliwość na początku na 2 TV, czyli dwa kable?

0
  • #5 14 Mar 2013 12:09
    _cheetah_
    Poziom 37  

Nie działa ci instalacja, bo ten rozgałęźnik nie przenosi zasilania do wzmacniacza. Trzeba przenieść zasilacz antenowy, a właściwie to wtyczkę antenową / separator napięcia, na wejście rozgałęźnika. Wtyczkę tę powinno się zamontować na kablu od anteny i połączyć z rozgałęźnikiem takim przejściem. To na szybko, co by działało.

A jak chcesz mieć dobrze, to możesz pomyśleć o

• kablu antenowym od anteny do rozgałęźnika w wykonaniu zewnętrznym (osłona z PE, kolor czarny), o dużym współczynniku ekranowania (>95dB). Dobre są kable Triset-113PE czy DigitSat-113PE. Może być też coś innego w ich podobie.
    • razem z kablem należy kupić pasujące do niego złącza. Jest to szczególnie istotne przy kablach zewnętrznych.
    • kable antenowe wewnątrz mieszkania też powinny być o wysokich współczynnikach ekranowania.
    • rozgałęziacz może być
    • zamiast separatora zasilania w postaci używanej obecnie wtyczki antenowej zastosować porządny separator w metalowej obudowie, np. AZS-03 czy ZZ-3. Do tego może być zasilacz impulsowy dla niezawodności
    • porządna wtyczka antenowa, w całości metalowa lub połączenie złącza F z przejściówką Link

Pytanie jest, czy musi być wzmacniacz w antenie.

Ja na twoim miejscu, po wymienieniu okablowana założyłbym do anteny zamiast wzmacniacza symetryzator antenowy (IV/V pasmo) i zobaczył, jaki byłby odbiór DVB-T w takim przypadku. Wiele zależy od twojej konkretnej lokalizacji, sposobu zawieszenia anteny, etc, ale jest szansa, że na takiej odległości mógłbyś mieć stabilny odbiór na antenie pasywnej.

0
  • #6 14 Mar 2013 12:17
    dawidb3
    Poziom 8  

a gdy skłoniłem się do zastosowania podanego przez andrefff to czy w antenie pozostawić ten wzmacniacz co jest czy też go na coś wymienić ?

0
  • #7 14 Mar 2013 12:33
    andrefff
    Poziom 36  

Wzmacniacz zostaje.

0
  • #8 14 Mar 2013 19:53
    dawidb3
    Poziom 8  

zrobiłem tak jak andrefff polecił. wymienione kable, końcówki oraz kupiony wzmacniacz. po podłączeniu na razie na dwa telewizory wszystko ładnie chodzi. Jutro podejście do trzeciego tv, jednak będę musiał przebić się przez dość gruby strop.

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy po zastosowaniu tego wzmacniacza wewnętrznego jest jeszcze możliwość rozbudowy do więcej niż 4tv? Czy wtedy konieczność zmiany wzmacniacza? np czy po wyjściu kabla z wzmacniacza można go jeszcze rozdzielić na dwa? dało by to łącznie 5 telewizorów.

0
  • #9 14 Mar 2013 21:10
    andrefff
    Poziom 36  

Masz tego axinga, podłącz te dwa tv które już masz i się przekonasz. :)
    Podłączyłem dziś tego axinga tak jak chciałeś i działa bez problemu.

0