Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porządna instalacja antenowa dvbt. Jak i z czego wykonać?

dawidb3 14 Mar 2013 00:39 2925 8
 • #1
  dawidb3
  Level 9  
  Witam

  jako że jest to mój pierwszy post na forum witam serdecznie wszystkich użytkowników.

  Zależy mi na tym aby moja instalacja antenowa (telewizja cyfrowa dvbt) była niezawodna, liczę się z większymi kosztami początkowymi. Moja lokalizacja to 45 km w linii prostej od najbliższego nadajnika telewizyjnego ŚWIĘTY KRZYŻ Kielce (nadają tylko MUX1 i MUX2 co jak na razie mi wystarczy). Na dzień dzisiejszy wykorzystywałem "prowizoryczne" połączenie antenowe z telewizorem z wbudowanym tunerem dvbt. Było to: antena dipol 44/21-69 tri digit z wzmacniaczem antenowym dipol LNA-177 do tego zwykły kabel antenowy i końcówki typu F oraz zasilacz antenowy na końcu połączenia. Jednak wszytko nie było wykonane tak jak to być powinno i ciągle występowały kłopoty typu: zsuwała się złączka F, problemy z zasilaczem, coś nie stykało na połączeniu zasilacza ( musiałem użyć przejściówki do telewizora gdyż zasilacz miał źle wyprofilowaną końcówkę i nie dało się wpiąć do telewizora led, innymi słowy był zbyt gruby). Aczkolwiek gdyby nie te problemy to bym nie narzekał.  W tym momencie chcę tą swoją prowizoryczną instalację rozbudować do trzech telewizorów (z możliwością rozbudowania do 4 TV). Jeden led z tunerem dvbt, crt bez tunera oraz plazma bez tunera. Nie wiem czy dobrze zrobiłem, dzisiaj pojechałem do sklepu i kupiłem: tuner miton HD model: MT-2209 (polecany przez sprzedającego) oraz rozgałęźnik sygnału (bve 40-01 axing) oraz kilka zwykłych końcówek F. Kupiłem gdyż sprzedający powiedział że tak będzie najlepiej. Niestety po podłączeniu nie ma w ogóle sygnału.

  Jestem w stanie zainwestować i kupić nowy, porządny kabel, porządne złączki i inne potrzebne rzeczy tak aby to wszystko działało i nie powodowało ciągle kłopotów. Proszę abyście mi podpowiedzieli co dokładnie wymienić, jak połączyć, jakim kablem oraz o wszystkie potrzebne porady. Jeżeli antena okaże się nieodpowiednia jestem na tyle zdeterminowany aby ją także wymienić (chociaż na jednym tv obraz był bardzo ładny). Czytałem dzisiaj także o jakimś dodatkowym zasilaczu podłączanym bezpośrednio do prądu i z niego wychodziły już trzy kable antenowe.

  Proszę o wszelkie porady gdyż na tym się kompletnie nie znam.

  Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


  Do administratora forum: proszę o przeniesienie do działu instalacje antenowe, jestem tu nowy i nie wiedziałem o takiej kategorii
 • Helpful post
  #2
  andrefff
  Level 36  
  Zacząłbym od wymiany przewodu na np taki. Link
  Takie złącza. Link
  Wtyk antenowy. Link
  Taki wzmacniacz. Link
  Antena jest dobra, więc może zostać.
 • #3
  dawidb3
  Level 9  
  Mam jeszcze pytanie odnośnie tego wewnętrznego wzmacniacza.
  Czy od razu po kupnie muszę poprowadzić 4 kable od wyjścia? Czy jest możliwość na początku na 2 TV, czyli dwa kable?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  dawidb3
  Level 9  
  a gdy skłoniłem się do zastosowania podanego przez andrefff to czy w antenie pozostawić ten wzmacniacz co jest czy też go na coś wymienić ?
 • #8
  dawidb3
  Level 9  
  zrobiłem tak jak andrefff polecił. wymienione kable, końcówki oraz kupiony wzmacniacz. po podłączeniu na razie na dwa telewizory wszystko ładnie chodzi. Jutro podejście do trzeciego tv, jednak będę musiał przebić się przez dość gruby strop.

  Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

  Mam jeszcze jedno pytanie. Czy po zastosowaniu tego wzmacniacza wewnętrznego jest jeszcze możliwość rozbudowy do więcej niż 4tv? Czy wtedy konieczność zmiany wzmacniacza? np czy po wyjściu kabla z wzmacniacza można go jeszcze rozdzielić na dwa? dało by to łącznie 5 telewizorów.
 • #9
  andrefff
  Level 36  
  Masz tego axinga, podłącz te dwa tv które już masz i się przekonasz. :)
  Podłączyłem dziś tego axinga tak jak chciałeś i działa bez problemu.