Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wymienić anodę magnezową?

otek84 14 Mar 2013 08:02 9348 2
  • #1 14 Mar 2013 08:02
    otek84
    Poziom 12  

Witam,

Posiadam wymiennik ciepła TAURUS Duo FIT 300. Muszę wymienić anodę magnezową i teraz pytanie. Czy mogę to zrobić samemu? Czy musi to za mnie zrobić fachowiec. Sprzęt jeszcze na gwarancji, dlatego pytam, bo warunkiem jest regularna wymiana anody, tylko czy wystarczy mi paragon poświadczający zakup nowej anody, czy muszę mięć jeszcze pieczątkę osoby uprawnionej do wymiany?

Druga sprawa, jeżeli wymieniałbym sam, jak wygląda taka wymiana. Wymiennik jest w formie stojącej, a z tego co się orientuje to anoda znajduje się po środku zbiornika (chyba, że się mylę). Czy w takim razie w zbiorniku pionowym również muszę spuścić całą wodę z wymiennika, zanim dokonam wymiany?

I czy dobrze myślę, że wymiana ogranicza się tylko do odkręcenia i wyjęcia starej anody - włożenia i dokręcenia nowej? czy jest jakiś haczyk

Przepraszam za niewiedzę i dziękuje za odpowiedź

3 2
  • #2 14 Mar 2013 10:23
    pawel.spyra
    Poziom 15  

1. Jeśli chodzi o gwarancję, to informację uzyskasz u dystrybutora tych wymienników.

Wymienniki dla marki własnej (chyba sieci ISKO) TAURUS DUO-FIT produkuje najprawdopodobniej firma Elektromet. Przynajmniej tak to wygląda. W takich wymiennikach króciec anody znajduje się u góry zasobnika pod czarnym kołpakiem.

Wiec aby wymienić anodę potrzebujesz odciąć dopływ zimnej wody użytkowej do zasobnika, odciąć obieg cyrkulacji, po tych czynnościach na najbliższym zaworze ciepłej wody znajdującym na tej samej kondygnacji odpuścić ciepłą wodę by zeszło w zasobniku i instalacji ciśnienie, zdjąć kołpak odkręcić widoczny korek z anodą i wkręcić nową anodę pamiętając o odpowiednim zapewnieniu szczelności gwintu.
    Następnie zakręcasz zawór ciepłej wody, przez który spuszczałeś wodę ciepłą, i otwierasz zawór doprowadzający wodę użytkową do zasobnika. W zasobniku rośnie ciśnienie - sprawdzasz szczelność na króćcu anody magnezowej jeśli jest sucho odpowietrzasz układ odkręcając wszystkie krany ciepłej wody w domu aż do wypływu wody bez powietrza (charakterystyczne strzelanie z kranu). Otwierasz obieg cyrkulacji i znowu odpowietrzasz. Sprawdzasz czy po odpowietrzaniu nadal jest sucho w okolicach anody, zakładasz czarny kołpak na górę zasobnika i gotowe. Pamiętaj o wyłączeniu popy cyrkulacji z prądu.

Anoda do tego wymiennika to wg katalogu ISKO TAUWA330EL, a wg katalogu Elektrometu 703-40-440. Jednak Ty powinieneś posługiwać się katalogiem ISKO.

pozdrowienia

3
  • #3 14 Mar 2013 10:33
    otek84
    Poziom 12  

dzięki śliczne!

0