Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch podstawowy silnika 1 fazowego z wylacznikiem silnikowym

14 Mar 2013 09:17 2031 6
  • Poziom 7  
    Potrzebuje sie dowiedziec czy cos takiego istnieje a jak tak to musze to narysowac.
  • Poziom 41  
    Nie wiem co należy rozumieć pod pojęciem"podstawowy"?
    Natomiast rozruch silnika 1 fazowego,odbywa się w w sposób taki sam,włączając silnik wtyczką do gniazdka,jak przy pomocy wyłącznika silnikowego.
    Wyłącznik ten ma w "sobie" termik ustawiany odpowiednio do prądu pobieranego przez silnik.Ustawiając prąd odpowiednim pokrętłem trzeba uwzględnić duży prąd rozruchu-w stosunku do prądu pobieranego później przez silnik(praca).
  • Poziom 28  
    Dzihado napisał:
    Potrzebuje sie dowiedziec czy cos takiego istnieje a jak tak to musze to narysowac.

Silnik 1-no fazowy ma dwa uzwojenia np. dawne pralki "FRANIA".
    1- uzwojenie robocze, pracuje po rozruchu.
    2- uzwojenie rozruchowe, które po pewny czasie jest rozłączane po nabraniu optymalnych obrotów.

-- rozłączanie po przez pierścień roruchowy, który jest połączony szeregowo z uzwojeniem rozruchowym (przez siłę odśrodkową). Starsze typy.

-- po przez kondensator rozruchowy około 10 mikro, połączony również szeregowo.
  • Poziom 41  
    yokoonMała nieścisłość - silnik z kondensatorem rozruchowym w nowszych pralkach-> ten kondensator wraz z dodatkowym uzwojeniem,pracuje stale, również po rozruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu silnik taki ma trochę większą moc, niżby miał na samym uzwojeniu "pracy".
  • Poziom 28  
    Ale ja nie napisałem, że jest odłączany.
  • Poziom 41  
    yokoon napisał:
    Ale ja nie napisałem, że jest odłączany.
    Myślę, że po prostu trochę niewłaściwie zredagowałeś 2 punkt, bo tak to można odczytać:
    yokoon napisał:
    2- uzwojenie rozruchowe, które po pewny czasie jest rozłączane po nabraniu optymalnych obrotów.

-- po przez kondensator rozruchowy około 10 mikro, połączony również szeregowo.

Ale wiemy o co chodzi i to jest istotne.
  • Poziom 23  
    stanislaw1954 napisał:
    ten kondensator wraz z dodatkowym uzwojeniem,pracuje stale, również po rozruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu silnik taki ma trochę większą moc, niżby miał na samym uzwojeniu "pracy".
    Ale kondensator nie jest po to by zwiększać moc, choć być może i jest trochę większa, jak napisałeś, ale uzasadnienia takiej tezy nie znam. Służy on do przesunięcia fazy napięcia w uzwojeniu pomocniczym , w stosunku do uzwojenia głównego, zatem i ich strumienia magnetycznego. Podobnie jak i faza rozruchowa.