Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stm32f4discovery - poszukiwanie środowiska i programatora

14 Mar 2013 11:06 2148 15
  • #1 14 Mar 2013 11:06
    2153096
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 14 Mar 2013 11:23
    Steryd3
    Poziom 32  

Tak jak zauważyłeś tam już jest programator a właściwie JTAG czyli debugger. Samo zaprogramowanie STM32 może odbywać się przez jego bootloader( odpowiednie ustawienie pinów-wprowadzenie w stan bootloadera i wgranie programy przy pomocy aplikacji-choćby ze strony producenta po RS232). Oczywiście musi być MAX3232 lub coś podobnego.
    Co do środowiska-polecam Ci stronę freddie chopin -jej właściciel pokazuje jak stworzyć sobie darmowe środowisko. Osobiście używam Keila uVision (do 30kB kodu jest darmowy).
    Co do JTAGA- ja używam J-linka ale każdy swoje chwali. J-link ma tę zaletę, że obsługuje prawie wszystkie( jak nie wszystkie) ARMy i współpracuje z większością środowisk.
    Poszukaj dobrze po elektrodzie-tematy tego typu były wielokrotnie poruszane.

0
  • #3 14 Mar 2013 11:23
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1313509.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1339518-0.html

Co do "programatora", to jako taki jest Ci zbędny, bo układ można programować przez (wbudowany) bootloader na UART (m.in.), jeśli zaś chodzi Ci o debugger, to na mojej stronie znajdziesz informacje o jednej opcji. Dużo zależy od tego jakie środowisko wybierzesz, bo od tego zależy (czasem) jakie opcje masz dostępne.

4\/3!!

0
  • #4 14 Mar 2013 13:08
    McMonster
    Poziom 32  

Nie wspominając już o tym, że wbudowany w Discovery ST-Link może pracować samodzielnie i programować zewnętrzne układy przez SWD.

0
  • #5 15 Mar 2013 08:12
    2153096
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 15 Mar 2013 09:01
    Freddie Chopin

radny81 napisał:
    chce zainstalować debuggera OpenOCD (ściągniętego z tej stronki) w wersji 0.6.1 lecz niestety po rozpakowaniu zip-a nie mam pliku instalacyjnego tylko już jakby rozpakowany plik.Prawdopodobnie gdzieś trzeba ten katalog umieścić?

http://www.freddiechopin.pl/pl/artykuly/34-news/84-nowe-openocd-w-wersji-061

4\/3!!

0
  • #7 15 Mar 2013 11:16
    drzasiek

Oczywiście jeśli sam skonfigurujesz eclipse to będziesz miał fajne środowisko.
    Nie mam nic przeciwko temu.
    Tylko po co wyważać otwarte drzwi?
    Jeśli nie boisz się, że te otwarte drzwi kiedyś się zamkną to możesz spróbować
    Np:
    http://www.coocox.org/
    Pobierasz, instalujesz i gotowe.

0
  • #8 15 Mar 2013 12:31
    alagner
    Poziom 25  

CooCox ma babole w obsłudze debugera i nie obsługuje STM32F3.

pzdr.

0
  • #9 15 Mar 2013 12:50
    1417134
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 15 Mar 2013 12:51
    drzasiek

Autor ma F4.
    Co do Debugera to przyznam się szczerze jeszcze nie używałem w CoIDE.
    Z pewnością Debugger to dobre narzędzie, ale jak się nie wpoi sobie od początku że można go używać to można się całkowicie bez niego obejść.
    To tak jak ze wspomaganiem kierownicy u samochodu.
    Większość ludzi którzy nie mieli nigdy samochodu ze wspomaganiem całkowicie nie odczówa dyskomfortu.
    Natomiast Ci którzy spróbowali jazdy ze wspomaganiem nie wyobrażają sobie kupna następnego auta bez wspomagania.

Dodano po 1 [minuty]:

mrsajm0n napisał:
    Żeby odpalić "wyklikany" projekt nagle okazuje się, że musisz ręcznie zmienić w plikach rozszerzenie pliku z .c na .S. To takie trudne do poprawienia?

Możesz to rozwinąć?
    Nie miałem nigdy takiego problemu.

0
  • #11 15 Mar 2013 16:15
    Freddie Chopin

mrsajm0n napisał:
    CooCox ma generalnie dużo baboli i jest bardzo wykastrowany jako IDE. Niektóre babole od kilku wersji nie są poprawiane, a są naprawdę dziecinne... Żeby odpalić "wyklikany" projekt nagle okazuje się, że musisz ręcznie zmienić w plikach rozszerzenie pliku z .c na .S. To takie trudne do poprawienia?

Chińczyki (;

drzasiek napisał:
    Z pewnością Debugger to dobre narzędzie, ale jak się nie wpoi sobie od początku że można go używać to można się całkowicie bez niego obejść.
    To tak jak ze wspomaganiem kierownicy u samochodu.
    Większość ludzi którzy nie mieli nigdy samochodu ze wspomaganiem całkowicie nie odczówa dyskomfortu.
    Natomiast Ci którzy spróbowali jazdy ze wspomaganiem nie wyobrażają sobie kupna następnego auta bez wspomagania.

To prawie jak z mieszkaniem w jaskini - nie pada, sucho, nie wali się - czego chcieć więcej? Albo internet - po co to komu, przecież wiedzę można znaleźć w książce w bibliotece a ze znajomymi pogadać przez telefon (po co komu telefon?). To chyba nie o to chodzi, żeby używać ARMa i od razu się ograniczać specjalnie tylko dla jakiejś idei. Owszem - większość wysokopoziomowych rzeczy da się zrobić bez debuggera, można się bawić w printfy i tym podobne zabawy, ale poważnych problemów bez debuggera łatwo nie zdiagnozujesz. No bo jak nie działa Ci UART to jak sprawdzisz dlaczego? Na diodce? Jak układ się wiesza to skąd wiesz dlaczego - nie wyślesz sobie przecież Morsem przez LEDa stanu rejestrów...

4\/3!!

0
  • #12 15 Mar 2013 16:42
    drzasiek

Sprawdzę sobie dlaczego, przecież rejestry mogę odczytać programowo i wyświetlić np na tak wykorzystywanym LCD (przykładowo).
    Nie zrozum mnie źle, nie mam nic przeciwko debugowaniu.
    Używałem żeby spróbować (z tym, że nie w CoIDE) i uważam że jest to świetna sprawa.
    Niemniej jednak nie używam na co dzień - ot takie mam usposobienie i nie potrzebuję.
    W razie problemu wolę debugować softem.
    Ale to jest moje usposobienie, każdy może mieć inne.
    Nikogo nie namawiam, jedynie poleciłem szybką alternatywę dla konfiguracji eclipsa z palca.
    Ja miałem z tym problemy (z jakimis sterownikami - już nie pamiętam) a musiałem mieć środowisko na już albo i na wczoraj więc pobrałem, zainstalowałem i korzystam z CoIDE.
    I porównanie Eclipse własna konfiguracja -> dom a CoIDE -> jaskinia jest złym porównaniem.
    Aż takiej różnicy nie ma, znowu nie przesadzaj.
    Raczej Ecl. wł. konf. -> Dom full wypas zbudowany przez fachowców itd a CoIDE Dom zgrabny, ładny z jakimiś tam drobnymi niedociagnięciami.
    W jednym i drugim da się mieszkać.
    Kwestia tylko odpowiedniego startu (masz kasę i czas na piękny dom = masz czas na konfigurację Eclipsa) (Nie masz za dużo kasy, nowy dom Ci potrzebny na już bo stary się zawalił = instalujesz CoIDE)

0
  • #13 15 Mar 2013 17:00
    Freddie Chopin

drzasiek napisał:
    Sprawdzę sobie dlaczego, przecież rejestry mogę odczytać programowo i wyświetlić np na tak wykorzystywanym LCD (przykładowo).

drzasiek napisał:
    W razie problemu wolę debugować softem.

Może niejasno się wyraziłem - softem nie możesz niczego zdebugować, jeśli problem jest z ... softem. I tutaj nic nie zastąpi debuggera. Mówisz o LCD, ale jak próby używania LCD powodują reset układu to jak sobie to zdiagnozujesz bez debuggera?

drzasiek napisał:
    I porównanie Eclipse własna konfiguracja -> dom a CoIDE -> jaskinia jest złym porównaniem.

To nie było o Eclipse/CooCox, tylko o tym, że wg. Twojego posta debugger to zbędna fanaberia i po co to komu (porównania do wspomagania kierownicy - tylko czekać jak napiszesz że w sumie to Fiat 125p nie był wcale gorszy od pierwszego lepszego nowoczesnego samochodu).

4\/3!!

0
  • #14 16 Mar 2013 16:12
    1417134
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 18 Mar 2013 20:40
    2153096
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 18 Mar 2013 20:42
    Freddie Chopin

radny81 napisał:
    2.Freddie Chopin piszesz "Mój zestaw testowy to makieta z mikrokontrolerem LPC2103 (rdzeń ARM7TDMI-S) oraz JTAG-lock-pick. Aby połączyć się z układem w Wierszu polecenia wydać należy komendę openocd -f interface/jtagkey.cfg -f target/lpc2103.cfg (pliki konfiguracyjne mogą wymagać minimalnej modyfikacji - głównie w kwestiach szybkości rdzenia, która ogranicza też dozwoloną szybkość JTAGa)"
    W związku z czym jaką należy będzie użyć u mnie komendę?

Ściągnij sobie przykład dla STM32F4 i go zaimportuj, tam jest wszystko skonfigurowane.

4\/3!!

0
  Szukaj w 5mln produktów