Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt serwisu powiadamiania SMS

14 Mar 2013 13:28 2901 20
  • Poziom 9  
    Witam, jestem studentem telekomunikacji mam do napisania prace o takim temacie jak tytuł i zupełnie nie wiem od czego zacząć prowadzący tylko coś wspomniał o tym ze mam mieć modem gsm a cala resztę sam opisać. Szukam na necie jakiś materiałów ale nic nie mogę znaleźć, ma ktoś jakiś pomysł od czego zacząć?
  • Poziom 38  
    Poszukaj czegoś o komendach AT, bo zapewne ich będziesz używał do komunikacji z modemem.
  • Poziom 9  
    po czasie nic nie robienia zaczelem cos ogarniac zakupilem modem Alcatel x230l bo byl najtanszy i teraz probuj sie z nim polaczyc przez hyper terminal ale nic z tego co moze byc nie tak jaki numer kierunkowy trzeba wpisac jaki port czy numer telefonu to ma byc numer telefonu karty sim zaladowanej do modemu? probuje róznych opcji i nie laczy
  • Poziom 38  
    Nie łączysz się z żadnym numerem tylko z portem COM i przez ten port COM przesyłasz komendy do modemu, a modem powinien Ci odpowiadać.
  • Poziom 9  
    No problem w tym ze to nie dziala robie mniej wiecej tak Robie nowe polaczenie i tam moge wybrac com 1 2 itd no i na tym sie laczy ale nic sie nie dzieje nic nie moge wpisac a na pasku jes komunikat ze jest polaczone i leci czas Gdy zamiast com1,2,3 itd wybiore 3gmodem port sytuacja robi sie ciekawsza bo aktywuje sie mozliwosc odznaczania i zaznaczana opcji uzyj kodu kraju/regionu i numeru kierunkoweko nie zaleznie od wybranej opcji przy wybieraniu numeru wyskakuje informacja ze nie mozna wybrac numeru bez podania numeru telefonu.Po calej tej zabawie przelanczajac na ktorys z comów i dajac wybierze numer tez pojawia sie ten komunikat.Wydaje mi sie ze powinienem to robic na 3gmod bo ta opcja pojawia sie tylko wtedy jak jest podlaczony modem do komputera pozatym na 3gmod jes inny interfejs konfiguracji w zakladce zawansowane(ktorej nie ma przy comach) opcja okna terminalu mozna zaznaczyc wywolaj okno terminalu przed wybraniem numeru zaznaczajac to i wstawiajac 0 jako numer wybierany (cos trzeba tam wstawic)otwiera sie male okno z czrnym tlem i napisem ok wpisuje tam at i odpowiada mi ok ale jak innych komend cos poprobowalem to nie dzialalo tam jakies odpowiedzi byly no carrier. Na tym malym terminalu jest opcja kontynuuj i jak ja daje to za chwile jest wiadomosc ze brak polonczenia. Tak zabardzo to nie wiem co z tym robic szukam po necie jakis info ale nic nie znalazlem. jezeli ktos wie o co chodzi to prosze o tlumaczenie ale takie łopatologiczne.
  • Spec od GSM
    Kończysz kierunek telekomunikacja i masz problem z obsługa modemu i komend at to troszkę chyba coś nie tak. Zrób to co ci pisał kolega wyżej podłącz modem zainstaluj i następnie ustaw w terminalu port na którym jest zainstalowany modem i nawiąż z nim połączenie. Zamiast modemu możesz również wykorzystać stare telefony np siemensy które tez obsługują komendy at.
  • Poziom 38  
    148707 napisał:
    wpisuje tam at i odpowiada mi ok

To oznacza, że połączyłeś się z modemem.

148707 napisał:
    jak innych komend cos poprobowalem to nie dzialalo tam jakies odpowiedzi byly no carrier

Masz gdzieś dokumentację komend AT tego modemu? Bo mogą się różnić od innych. Jaka komenda powodowała pokazanie się odpowiedzi "no carrier"?
  • Poziom 16  
    Widać że kompletnie nie wiesz co i jak z modemami. Z bardzo grubsza modem to osobne urządzenie sterowane poleceniami z zestawu Hayes'a. Polecenia te obsługują urządzenie kompletnie, tzn z jednej strony mówią co wykonać (ATD +48xxxxxxxxx) z drugiej służą do określania statusu parametrów urządzenia (AT+CPIN?), z trzeciej modyfikują te parametry (AT+CPIN="1234").
    Po każdym poleceniu modem odpowiada OK lub kodem błędu, np +CME ERROR: (błąd).
    Materiały do podstawowej obsługi każdego modemu masz tutaj.
    Poszczególni producenci rozszerzają tę listę o kody specyficzne dla siebie. Przytoczony wcześniej Siemens ma dość bogatą obsługę telefonu komórkowego z poziomu wbudowanego modemu, przykładowo AT^SMSO wyłącza komórkę.
    To chyba tyle z wiedzy technicznej. Z punktu widzena pracy: nawet nie wiem od czego zacząć naprowadzać Cię :D. Ja zrobiłbym to tak: do pokumania się z modemem potrzebujesz przynajmniej komputera- obsługa nie może odbywać się na zasadzie klepania poleceń, więc trzeba napisać prostu program transparentnie rozmawiający z urządzeniem, a użytkownikowi wyświetlający tylko informacje.
  • Spec od GSM
    Co do wysyłania sms to sprawdź czy twój modem obsługuje tryb TXT jak tak to ustaw go bo jeżeli nie to będziesz musiał kodować każdego smsa z txt na PDU. Ale to wszystko wyjdzie ci podczas pisania aplikacji. Życzę powodzenia.
  • Poziom 9  
    Po dość długiej przerwie zacząłem cos tam się bawic problem w tym ze za każdym razem jakis nowy blad jest, albo nie dziala. Korzystając z kilku źródeł głównie publikacji Jacka Bogusza próbuje wysłać tego sms ale cos nie zabardzo to idzie. Napoczatku bawiłem się z konfiguracja polaczenia przez hyper terminal jest tam troche opcji i tak naprawde to metoda prob i bledow doprowadzila mnie do jako takiego polaczenia .

at+cpin?

+CPIN: SIM PIN

OK

at+cpin=1341

OK

at+csca?

+CSCA: "+48601000310",145

OK

at+cmgf=1

OK

at+cmgs=+48889533930

ERROR

atd+cmgs=+48889533930

OK.
    Jak widac można wprowadzic pin i zmienic tryb pisania sms na tekstowy numer centrum sms tez jest chyba ok.Jednak przy wysylaniu sms jest error nie pokazuje się znak zachety. Sugerujac się wcześniejszym postem zamiast komendy at uzylem atd ale oprocz komunikatu ok. nic się nie dzieje.Nie wiem czy popełniam blad w składni komendy czy modem jest nie kompatybilny z komendami. Jakieś pomysły? Moze chodzic o rejestracje w sieci?
  • Poziom 38  
    Spróbuj dać średnik na końcu linijki, po numerze.
  • Poziom 9  
    Wpisanie srednika nic nie dało dodatkowo korzystając z tego opisu:

AT+CMGS
    Wysłanie komunikatu SMS. Format polecenia jest różny dla różnych trybów obsługi
    wiadomości SMS (TEXT, PDU). W trybie PDU polecenie ma postać: AT+CMGS=<DŁUGOŚĆ
    KOMUNIKATU>. W trybie TEXT polecenie wymaga podania numeru abonenta, do którego
    adresowany jest komunikat oraz typu tego numery: AT+CMGS=<ADRES PRZEZNACZENIA>,
    <TYP NUMERU>. W większości przypadków wystarczające jest podanie tylko 1-go parametru.
    Domyślną wartością 2-go parametru jest 145 lub 129
    Dawałem 145 i 129 ale tez nie skutkuje w innej ksiązce wyczytałem ze po podaniu pinu modem powinien się zalogowac i dac odzew +WIND: 4 umnie się cos takiego nie dzieje tylko ok. wyskakuje ogolnie to nie znalazłem specjalnej listy komend At do tego modemu napisałem do alcatela mejla z pytaniem czy w ogole się da wysłać sms ale jeszcze nie odpisali
    Ma ktos jakis pomysl co jest nie tak? jaki parametr jeszcze zmienic?
  • Poziom 30  
    Czy modem obsługuje tryb tekstowy ?
    Czy przełączyłeś modem w tryb tekstowy ?
  • Poziom 9  
    at+cmgf=1
    ok potym domyslam sie ze przelaczylem sie na tekstowy i ze modem wogole obsluguje tryb tekstowy
  • Poziom 30  
    Wpisz SMS w PDU i zobacz co będzie. Wiele modemów nie obsługuje trybu tekstowego. Ew. zacznij tylko pisać i zobacz czy modem przyśle znak ">".
  • Poziom 38  
    Pawel2420 napisał:
    Wiele modemów nie obsługuje trybu tekstowego.

148707 napisał:
    at+cmgf=1
    ok

Jeżeli po próbie włączenia trybu tekstowego wyświetla się OK, to modem obsługuje ten tryb. Kiedy próbowałem go włączyć w starym Siemensie, dostawałem komunikat ERROR, bo akurat tego nie obsługiwał. Swoją drogą, tryb PDU jest trochę nieprzyjemny w implementacji, bo trzeba trochę poprzeliczać, żeby SMS dał się wysłać.
  • Poziom 9  
    czy moje problemy moga byc zwiazane z modemem i karta sim jak juz wczesniej pisalem to wszystko dziala sobie jak chce dzisiaj sprawdzajac numer centrum sms na karcie plusa wychodzi mi takie cos at

OK

at+csca?

+CSCA: "00340038003600300031003000300030003300310030",129

OK
    na karcie virgin ciag cyferek jest inny i na koncu jest 145 czy to wina zlego gniazda na sim w modemie ??

Dodano po 18 [minuty]:

zreszta to pojawialo mi sie juz wczesniej zwykle ponowne wlozenie sim dawalo dobry efekt ale dzisiaj nic nie daje pozatym idac za rada kolegi sprobowalem w trybie pdu i pojawia sie znak zachety tylko nie zabardzo to rozumiem AT+CMGS=<DŁUGOŚĆ
    KOMUNIKATU> i nic wiecej w opisach, dlugosc komunikatu oznacza deklaracje wielkosci wiadomosci? gdzie wybiera sie adresata?i gdzie wpisuje tekst?

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

AT+CMGS=<DŁUGOŚĆ
    KOMUNIKATU> i nic wiecej w opisach, dlugosc komunikatu oznacza deklaracje wielkosci wiadomosci? gdzie wybiera sie adresata?i gdzie wpisuje tekst?
    cofam pytanie znalazlem to w necie

Dodano po 5 [godziny] 59 [minuty]:

sprawdzilem na 3 róznych kartach virgin plus i tmobile na zadnej z nich nie mozna wyslac sms w trybie tekstowym zakladam ze to w takim razie wina modemu ale modem daje odpowiedz ze obsluguje tryb tekstowy to ja juz nie wiem co ?
  • Poziom 30  
    Napisałem już wcześniej, że tryb tekstowy to dość unikalna cecha modemu.
  • Poziom 9  
    Witam po dość żmudnych próbach udalo mi się wysłać tego sms niestety tylko w formacie pdu. Jak wskazuje moj temat ma to być projekt serwisu powiadomien sms czyli ma wysyłać ten sam tekst do kilku telefonów. Teraz moje pytanko bo z programowania tez tyle wiem co nic. Zakładajac ze umialbym napisac jakis prosty program w c badz c++jak mam go zkomunikowac z modemem? w sensie jak program ma przesyłać komendy do modemu?
    to juz pytanie bardziej z programowania
  • Poziom 30  
    W przypadku takich systemów operacyjnych jak Windows czy Linux modem/telefon jest zwykle widziany jako klasyczny port szeregowy.

Pamiętaj o podstawowym ograniczeniu. Przez telefon/modem nie uda się szybko wysłać wielu SMSów. Tak więc jednoczesne powiadomienie wielu użytkowników wymaga innych rozwiązań np. http://www.ovh.pl/sms/sms_mailing.xml
  • Poziom 9  
    Czy wie ktoś jak zakodowac tekst SMS w DPU? Znalazłem różne opisy, ale dalej tego nie rozumiem.