Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle - projekt termostatu 1N4148 - płytka i schemat

14 Mar 2013 15:59 3723 5
  • Poziom 8  
    Zaczynam swoją przygodę z konstrukcją urządzeń elektronicznych i chciałbym prosić o sprawdzenie schematu oraz płytki jaką do niego wykonałem.

Zdaję sobie sprawę że prawa strona płytki nie jest optymalna ale będzie tam napięcie sieciowe i chciałem wykonać również delikatną separację przestrzenną.

Pomysł na urządzenie pochodzi z gotowego projektu termostatu do sterowania laminatorem z wykorzystaniem jednak bez transformatorowego zasilania, czego u siebie chciałem uniknąć.
    LINK do oryginalnego projektu
  • PCBway
  • Poziom 41  
    Na schemacie brak kondensatorów ceramicznych 100n podłączonych równolegle do istniejących kondensatorów elektrolitycznych przy stabilizatorze.

Niepoprawnie podłączone elementy po stronie triaka, zobacz do noty katalogowej.

W dzielniku napięcia zastosowałeś diodę 1N4148 ale z obudową rezystora.
    Potrzebne diody masz w bibliotece diode.

Zastosowany stabilizator możesz spokojnie zastosować w obudowie TO92.
    Zastosuj również mostek prostowniczy z biblioteki rectifiers w obudowie RB1A lub B-DIL
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Dzięki wielkie za rady, na razie przerobiłem schemat według Twoich wskazówek. Jednak mam pewne wątpliwości. Ponieważ już zakupiłem elementy i nawet nie dostrzegłem że zamiast MOC3043 dostałem MOC3041, który wymaga większego prądu na załączenie optotriaka. Wystarczy 10mA na zadziałanie optotriaka czy zmniejszyć jeszcze rezystor R6 do wartości około 100 om? Czy taki prąd bez większych problemów da LM358 na jednym swoim wyjściu? czy zastosować jakieś dodatkowe elementy żeby go nie obciążać?

W nocie LM358 niby jest informacja, że prąd wyjściowy może wynosić około 40mA ale nie wiem jak to wpłynie na jego pracę.

Zmniejszyłem również troszkę płytkę. Proszę o ocenę czy występujące tam napiecie 220V nie będzie zakłócać pracy układu? Która z tych płytek będzie lepsza?

Eagle - projekt termostatu 1N4148 - płytka i schemat Eagle - projekt termostatu 1N4148 - płytka i schemat Eagle - projekt termostatu 1N4148 - płytka i schemat Eagle - projekt termostatu 1N4148 - płytka i schemat
  • Poziom 41  
    Projektując taki termostat, lepszym wyborem jest zastosowanie komparatora LM393, zamiast wzmacniacza LM358.

Projektując płytkę w której masz zastosowane napięcie sieciowe 230V, musisz dążyć do jego fizycznego i logicznego odseparowania od napięcia wtórnego transformatora.

Może lepszym wyborem będzie poszerzenie płytki i umieszczenie nad trafem elementów z triakiem.
    Wtedy płytka będzie krótsza i da się jeszcze umieścić cztery otwory montażowe na rogach płytki.
  • Poziom 8  
    Czy jest możliwość w eagle'u powiększenia rozmiaru padów pod elementy? Oryginalne są ciut za małe jak na wiertło 0.8. Czy da się to jakoś ustawić czy trzeba zmieniać elementy biblioteczne?
  • Poziom 41  
    Wszystkie pady możesz zmienić globalnie w narzędziu DRC/Restring/Pads/%
    Tam zwiększ wartość procentową padu w padzie :D na większą niż domyślna, a wtedy po zatwierdzeniu w Apply, nastąpi automatyczne powiększenie wszystkich padów.