Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrze ustawić antenę DVBT?

dida406 14 Mar 2013 18:55 12537 15
  • #1 14 Mar 2013 18:55
    dida406
    Poziom 14  

Witam.
    Czytając wszystkie instrukcje i założenia odnośnie DVB-T wyczytałem, że poziom Ber musi być minimalnie taki i taki, poziom mer też. Więc powiedzcie mi, jak np. jest jakaś kiepska lokalizacja, mamy konkretną antenę kierunkową, np. i mamy mer np. nie 25 jak powinno być, tylko 20 i tak samo niskie ber, to co wtedy zrobić? Jak już lepiej się nie da?

• #2 08 Maj 2013 10:48
    iwi1
    Poziom 17  

Witajcie.
    Podepnę się pod temat, bo też nie mogę sobie poradzić w ustawienie i skonfigurowanie instalacji antenowej dla 15 gniazdek.
    Mam instalację zrobiona na 2 mocnych antenach kierunkowych ustawionych na Chorągwicę, w których są włożone wzmacniacze LNA177.
    Sygnał następnie idzie do WWK861 gdzie wycinane są wszystkie pasma poza K25, K48 i K64. Niestety mam miernik analogowy, który nie mierzy MER i BER, ale na TV mam poziom sygnału i jakość sygnału.
    Udało mi się ustawić (zaraz za WWK861) oba na 100% dla kanału K25 i K48 natomiast dla K64 Moc 100%, a jakość 23%. Ale coś jest nie tak z tymi sygnałami bo już w gniazdkach abonenckich jest przez 10 sekund 100%, a potem 0% przez 1sek i potem znowu 100% i tak w kółko.
    Czy zamiast LNA177 dawać symetryzator i np wzmacniacz budynkowy? Producent twierdzi, że WWK861 nadaje się do DVB-T, ale czy to prawda? Na wszelki wypadek dałem po 2 filtry na kanał (ma 6 kanałów regulowanych więc idealnie wyszło po 2).
    Co można jeszcze zrobić?

• #3 08 Maj 2013 11:14
    _cheetah_
    Poziom 37  

iwi1 napisał:
    Co można jeszcze zrobić?
    Założyć nowy wątek, bo ten Ci zaraz zamkną i napisać przynajmniej, gdzie znajduje się ta instalacja antenowa....

• #4 08 Maj 2013 11:27
    dida406
    Poziom 14  

Po 1. Po co dwie anteny w tym samym kierunku?
    Po2. Lna 177 ma 30 db wzmocnienia , a to juz dużo, jaka jest odległość od nadajnika?
    Po 3. Nie sprawdzaj sygnału na tv bo to nie jest miernik, tylko wskaźnik orientacyjny
    Po 4. WWK861 jest do DVBT
    Po 5. Sprawdź jakie gniazda mają tłumienie, najlepsze to takie które maja mniej niż 1,5 db ( na priv moge podac gdzie je kupić) , jak masz tłumienia z 10 db i jeszcze kabel i kanał 64 też ma duze tłumienie po kablu to potem sie lipa robi

Wg mnie sygnał jest chyba przesterowany, gdyz ten wwk861 wzmacnia UHF 45 db , lna 30 db to juz masz 75 db wzmocnione , do tego antena i sygnał jest za mocny!!!

Wymień lna na symetryzator to po pierwsze, po drugie z centrum krakowa do chorągwicy masz koło 20 km to sygnał na symetryzatorze jest igła. Do tego kanał 64 ma najwiekszą moc , dlatego on jest przesterowany.
    Załóż symetryzator

Dodam tylko że ja mieszkam 90 km od nadajnika i na TELEVESIE V mam sygnał 65 DBUV i mer i ber igła, U Ciebie sygnał jest przesterowany na bank

• #5 08 Maj 2013 13:19
    iwi1
    Poziom 17  

Cytat:
    Po 1. Po co dwie anteny w tym samym kierunku?

tak było założone przez fachowców i nic nie zmieniałem - obie anteny w jednym kierunku. Jedna podpięta pod UHF1 a druga pod UHF2. Co ciekawe mimo że są dwie identyczne to po odpięciu jednej całkowicie siada kanał 64. Na dwóch przynajmniej można zaprogramować stacje.

Cytat:
    Po2. Lna 177 ma 30 db wzmocnienia , a to juz dużo, jaka jest odległość od nadajnika?

centrum Krakowa - tylko niestety osłonięte przez kamienice i kościół. Odległość około 14km w prostej linii
    Cytat:
    Po 3. Nie sprawdzaj sygnału na tv bo to nie jest miernik, tylko wskaźnik orientacyjny

Sprawdzałem na mierniku analogowym - w miarę dobrym, ale ponieważ to jest miernik analogowy to nie ma jakości sygnału (MER,BER itp). A TV ma wskaźnik jakości dlatego udało się lepiej dostroić WWK. (Lepiej aczkolwiek nie idealnie)
    Cytat:
    Po 4. WWK861 jest do DVBT

OK. Cieszę się.
    Cytat:
    Po 5. Sprawdź jakie gniazda mają tłumienie, najlepsze to takie które maja mniej niż 1,5 db ( na priv moge podac gdzie je kupić) , jak masz tłumienia z 10 db i jeszcze kabel i kanał 64 też ma duze tłumienie po kablu to potem sie lipa robi

gniazdka zostawię na końcu bo nie wydaje mi się żeby były problematyczne.
    Na wejście UHF3 jest podpięta stacja czołowa z 8 tunerami SAT i na wszystkich kanałach (rozlokowane są w całej szerokości pasma od kanału 21 do 67) obraz jest "żyleta".
    Cytat:
    Wg mnie sygnał jest chyba przesterowany, gdyz ten wwk861 wzmacnia UHF 45 db , lna 30 db to juz masz 75 db wzmocnione , do tego antena i sygnał jest za mocny!!!

wiem wiem. wszystko wiem tylko że inaczej nie działa.
    Jak robię instalację w domach to wyrzucam wszelkie wzmacniacze i zakładam symetryzator i na jeden TV to super działa i jest nawet lepsze niż z wzmacniaczem (w Krakowie oczywiście gdzie sygnał jest mocny)
    W tej instalacji (większej aczkolwiek nie dużej bo co to jest 15 gniazdek) jak jeszcze było w analogu (z 2 lata temu) to założyłem symetryzatory i obraz był zaśnieżony. LNA101 były za słabe i dopiero na LNA177 ruszyło w miarę ładnie (tak było na analogu - 2 lata temu jeszcze o DVBt w Krakowie było cicho).

Obecnie mogę powrócić do prób z symetryzatorami, ale w związku z dziwnymi zakłóceniami wątpię żeby miało to jakiś pozytywny efekt. Skąd ta wątpliwość?
    Na trymerach jest regulacja wzmocnienia w WWK. Gdy trymery są skręcone do minimum to teoretycznie wzmocnienie jest +30dB od LNA177 ale sygnał bezpośrednio za WWK już nie istnieje - jest za słaby. Z tego wniosek że musi być t akie duże wzmocnienie żeby cokolwiek działało. Ale spróbować nie zaszkodzi.
    Poziom sygnału bezpośrednio za WWK to około 73dB dla k25 a 67dB dla kanału 64.
    z tym że to jest mierzone na analogowym mierniku.
    Przed WWK nie mogę zmierzyć bo mój miernik nie ma zasilania wzmacniacza.

• #6 08 Maj 2013 13:34
    _cheetah_
    Poziom 37  

iwi1 napisał:
    Poziom sygnału bezpośrednio za WWK to około 73dB dla k25 a 67dB dla kanału 64.

Jak dodasz 8dB, to będziesz miał mniej więcej poziomy dla sygnałów cyfrowych, czyli dla k25 będzie to jakieś 81dBµV, a dla k64 75dBµV.

• #7 08 Maj 2013 13:51
    iwi1
    Poziom 17  

_cheetah_ napisał:
    Jak dodasz 8dB, to będziesz miał mniej więcej poziomy dla sygnałów cyfrowych, czyli dla k25 będzie to jakieś 81dBµV, a dla k64 75dBµV.

czyli że poziomy są za niskie? Skoro są przesterowane to nie mogą być za niskie!

• #8 08 Maj 2013 14:48
    dida406
    Poziom 14  

po 1.Jaka masz antene?
    Po 2. Jaki miernik analogowy?
    Po 3. Mienik analogowy oszukuje pomiar , a raczej zaniża o ok 10-15 db :(
    bo on nie mierzy środka pasma , on mierzy np 495,25 a powinien mierzyć np 490,00 . W DTA 500 była opcja ze sam wpisujesz częstotliwość i wtedy w miare pokazywał.
    Po 4. Zmierz sygnał przed wwk , co z tego ze mienik nie zasila anteny, weź jakis rozgałęźnik na 2 wyjscia , podłącz go normalnie tak zeby doszedł ci sygnał do miernika, potem wywal rozgałexnik i zmierz bez niego i wyniki odejmij i wyjdzie ci tłumienie rozgałeźnika, rozgałęźnik na 2 powinien mieć koło 3-4 db. I wtedy przed wwk załóż rozgałęźnik , pod jedno wyjscie dajesz miernik a pod drugie zasilacz zeby zasilic antene i do wyniku dodajesz tłumienie rozgałęźnika.

Też tak kiedyś robiłem dopóki Neona nie kupiłem:)

Daj znać jaki masz poziom prosto z anteny , albo wywal lna, wsaź symetryzator i do wyniku dodaj 30 db które wzmacnia lna

• #9 08 Maj 2013 14:59
    iwi1
    Poziom 17  

dida406 napisał:
    po 1.Jaka masz antene?

Coś takiego, tylko że ma z 25 elementów.
    Link

dida406 napisał:
    Po 2. Jaki miernik analogowy?

MDM1000 Link
    dida406 napisał:
    Po 3. Mienik analogowy oszukuje pomiar , a raczej zaniża o ok 10-15 db :(
    bo on nie mierzy środka pasma , on mierzy np 495,25 a powinien mierzyć np 490,00 . W DTA 500 była opcja ze sam wpisujesz częstotliwość i wtedy w miare pokazywał.

Mierzyłem w środku pasma - czyli wpisywałem z ręki 506MHz itp.

Resztę jak sprawdzę, to napiszę.
    Co do Neona, to nawet myślałem o zakupie, ale to już nie takie proste w obsłudze i zastanawiam się, jakie będę miał z niego korzyści. Jakoś nigdy nie słyszałem o szkoleniach z zakresu DVB-T dla instalatorów.
    Załóżmy, że jak w pierwszym temacie wszystko ustawię jak trzeba i poziom BER, i MER będzie "nieodpowiedni" - to co mi to da? I tak nie będzie wiadomo, co zmienić.
    W dużych instalacjach ma to znaczenie większe, bo poziom zakłóceń od instalacji wewnętrznych budynków oraz długości kabla zmienia parametry.

• #10 08 Maj 2013 16:26
    dida406
    Poziom 14  

Fraccaro , dipol, televes robią szkolenia z DVBT.
    Miałem też ten miernik co ty, w zeszłym miesiącu wystawiłem go na allegro i 550 dostałem:) A wiem gdzie kupić nowego neona za 1550 zł:) I powiem szczerze, że Neon jest o wiele prostszy niż ten co masz obecnie Ty, ani skanowania kanałów, ani zasilania przed wzmacniacza nie masz , a w neonie jest wszystko. Ogólnie mogę polecić ten miernik , a jak szkoda kasy to sprzedaj tego i kup DIGIaiRa PRO , ponoć fajny. To już nie te czasy że analogowym miernikiem sie mierzyło, a w neonie też masz te same funkcje co ma ten twój do analogu plus wiele wiele innych.

a odnośnie tej anteny co masz to to jest gówno;/ tylko raz ją założyłem 30 km od nadajnika i na symetryzatorze nic, po założeniu wzmacniacza +20 db coś ruszyło. Tak jak mówiłem wcześniej ja mieszkam 90 km od nadajnika i Na televesie v uzyskałem sygnał idealny i 64 dbuv na symetryzatorze, antena telmor 3dt to samo. Tą co masz to wywal, jak kogoś stać na stację czołową to na antene za 100 zł też.

• #11 08 Maj 2013 21:23
    iwi1
    Poziom 17  

dida406 napisał:
    Fraccaro , dipol, televes robią szkolenia z DVBT.

Przegapiłem - w marcu było w Dipolu a na razie nie ma rozpisanych powakacyjnych szkoleń.
    dida406 napisał:

Miałem też ten miernik co ty...

już przymierzam się do Neona - zawsze może się przydać - tylko zanim kupię dobrze byłoby przetestować w działaniu. Jest ktoś z Krakowa który odpłatnie może zrobić pokaz tego sprzętu?
    dida406 napisał:

a odnośnie tej anteny co masz to to jest gówno;/ ....Na televesie v uzyskałem sygnał idealny i 64 dbuv na symetryzatorze, antena telmor 3dt to samo.

a co myślicie t takiej antenie - cena nie gra roli - tylko żeby była dobra i na symetryzatorze działała - do Dipola mam blisko i nie szukam innych dostawców.
    Link

• #12 08 Maj 2013 21:45
    dida406
    Poziom 14  

W Dipolu jest za drogo i dlatego u nich nie kupuje sprzętu

Co do tej anteny to mówie TELEVES V albo DAT HD i bedzie git

Co do neona weź kup , potestuj i oddaj :) ale koniecznie wysyłkowo, bo wtedy możesz oddać

• #13 08 Maj 2013 21:57
    iwi1
    Poziom 17  

Jeżeli kupię na firmę to nie oddam - takie prawo
    Jeżeli prywatnie to bez sensu - bo jeżeli okaże się że jest sprzęt OK to trzeba będzie odkręcać - wysłać paragon do wystawienia faktury.
    A po trzecie - zamiast bawic się w głupka i 2x przesyłać sprzęt (do mnie i ode mnie) to czy nie lepiej komuś dać zarobić na małym szkoleniu? Może się ktoś zgłosi do tematu.
    A co do anteny to ta co dałem linka jest porównywalnie cenowo do Televisa, którego dodatkowo muszę zamówić przez internet i dodatkowe koszty.

• #14 08 Maj 2013 22:00
    dida406
    Poziom 14  

Na firmę też możesz oddać , trzeba regulamin przeczytać i masz 10 dni na to , mojego mozesz we Wrocławiu potestować.

Nie zakładałem tej anteny nigdy wiec nie wiem jak to działa

• #16 08 Maj 2013 22:37
    dida406
    Poziom 14  

Ona sama reguluje poziom ale w aktywie i bedzie on max 75 dbuv , w pasywie możesz uzyskać więcej, ona ma taki mały wzmacniacz kanałowy automatyczny takjakby wbudowany. Ogólnie fajna antenka

Dodano po 2 [minuty]:

Albo Telmora Digit HD szerokopasmową i powinno iść

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME