Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie RADIA CB - jak to dobrze zrobić

20 Lut 2005 02:33 3650 6
  • Poziom 26  
    Witam,
    moje pytanie będzie banalne i dla większości wyda się głupie ale...
    chodzi o to że mam ALANA 78 PLUS i mam zamiar go podłączyć tyle że nie wiem czy będe potrafił bez wskazówek.
    Nie wiem jaką antene wybrać i co jeszcze będzie mi potrzebne?
    Słyszałem że antena musi być odpowiednio długa, zależy to od długości cewki czy coś takiego!
    Jeśli możecie to proszę o opisik (aletak prostymi słowami) jak to podłączyć żeby jak najlepiej chodziło!
  • Poziom 18  
    Witaj to zależy wktórym miejscu chcesz zainstalować antene oraz gdzie ma być to radio w domu czy w samochodzie.Jeśli w samochodzie to najlepiej by było aby antena była zamocowana na środku dachu (odradzam anteny magnetyczne)jeśli nie jest to możliwe aby antena była na środku to na tylnej klapie bagażnika wobu przypadkach nalezy wykonać otwór aby tą antene zamocować .Gdy nichcesz wiercić otworów pozostaje ci uchwyt rynienkowy.Antena wiadomo im dłusza tym lepsza .Antena powina mieć bardzo dobry kontakt z masą będziesz musiał jeszcze taką antenke zestroić przy pomocy reflektrometru aby nie uszkodzić radia chodzi o dopasowanie jej do twojego nadajnika . Narazie to tyle Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    dzięki za odpowiedz. Dokładnie chodzi wlaśnie o montaż w samochodzie!!! I już mniej więcej czaje a teraz powiedz co to za REFLEKTROMETR i jak dopasować tą antenkę??
    Z góry dzięki!!!
  • Poziom 18  
    Reflektrometr(SWR) jest to taki miernik który podłącza sie pomiędzy radiem a anteną w szereg przy pomocy to którego dokonujesz pomiaru padającej i odbitej naj prościej mówiąc sprawdzasz ile mocy zostaje wypromieniowane w eter a ile jest tłumione przez kabel i antene w momencie gdy antena nie bedzie dopasowana to przy nadawaniu część energi zostanie zamieniona na ciepło radio będzie się grzało przez co może ulec uszkodzeniu końcówka mocy . Regulacje anteny przeprowadza sie po przez skracanie lub wydłużanie promienika i kontrolując wskazania na reflektometrze przy włączonym nadawaniu wskazanie powinno być jak najmniejsze ale wartość 1.5 można uznać za zadowalającą wskazanie 2,5 lub 3 jest niedopuszczalne.Pomiaru dokonujemy na kanale 20 (27.200Mhz) i na kanale 1(27,960Mhz) oraz na 40 (27.400Mhz).Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    coraz więcej wiem:) czyli mam rozumieć że beż tego urządzenia nie bardzo dopasuje długość anteny?
  • Poziom 12  
    a wlasnie że jesteś w stanie poradzić sobie sam.montuje na co dzień troche anten i na pasmo CB genialną anteną jest antena LEM MAGNUM bo nie trzeba jej stroić jedynie drogoie anteny PRESIDENTA trzeba troszeczke dostroić.no i odpadają magnesowe,i nie zapomnij przykręcić jej do masy.