Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zelmer jupiter - problem z wirnikiem i łożyskiem

shadov21 14 Mar 2013 21:52 4566 14
  • #1 14 Mar 2013 21:52
    shadov21
    Poziom 7  

Witam,
    Proszę Was o pomoc mam problem z wirnikiem po rozebraniu odkurzacza zauważyłem że wirnik cały lata na boki oraz wyleciały dwie kulki domyślam się że to z lożyska proszę o pomoc w naprawie czy da sie to naprawić i co muszę kupić.Dodam że jak jest złożony odkurzacz to zasysa normalnie tylko na wolnych obrotach słychać chałas tak jakby cos latalo w środku jak wezmę obroty na maxa słychać to trochę ciszej.Jeśli zatkam ręką otwór ssący to słychać głuchy dźwięk jakby się jakaś membrana oddtykała i zatykała.Oprócz luzów na wirniku nic nie zauważyłem wydaje mi się że powinna być jakaś tuleja która się wyrobiła w której obraca się wirnik.

Mod. ROBSON33
    Regulamin 3.1.13. (10.9, 15)
    Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

0 14
  • #3 14 Mar 2013 22:21
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Efekty jakie opisują to efekty rozpadniętego łożyska. Nie wolno używać odkurzacza w takim stanie bo sam wirnik ulegnie uszkodzeniu!

0
  • #4 15 Mar 2013 23:00
    shadov21
    Poziom 7  

Witam,

Dziękuję za pomoc.Mam jeszcze jedno pytanie gdzie mogę nabyć te części jest jakaś strona???Może są też jakieś schematy pomocne w rozłożeniu silnika na cześci?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

0
  • #6 16 Mar 2013 14:14
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Łożyska kupi na pewno w jakimś sklepie na mieście, a tutaj musi płacić dodatkowo za wysyłkę :)

0
  • #7 17 Mar 2013 22:40
    kotuniunia
    Poziom 28  

EltraATS napisał:
    Łożyska kupi na pewno w jakimś sklepie na mieście, a tutaj musi płacić dodatkowo za wysyłkę :)

Wszyskto zależy gdzie kto mieszka i czy w jego miejscu jest dostępność danego towaru.
    Sprrawdż kol. Prażmów ,a przekonasz się że nawet centra handlowe są piętrowe jak na Manhattanie bloki.

0
  • #8 18 Mar 2013 21:46
    shadov21
    Poziom 7  

Mala miejscowość ale daje radę .Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Macie może jakiś schemat jak rozebrać aby nie uszkodzić.Chodzi o wymianę łożyska.Może ktoś wie gdzie można poszukać takich manualsów?Pozdrawiam

0
  • #9 18 Mar 2013 22:00
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

To proste, ściągasz turbiny, potem dwie śruby chyba 8mki, silnik się rozpoławia.

0
  • #10 26 Mar 2013 12:53
    shadov21
    Poziom 7  

Witam mam przed sobą silnik z jednej strony jest coś w rodzaju wiatraka obudowanego blachą i przykreconego śrubą z drugiej strony jest stojan z wirnikiem od czego mam zacząć???Odkręcić tą śrubę od wirnika a z drugiej strony trzymając wirnik śrubokrętem.Przepraszam że tak szczegółowo ale nie chcę nic uszkodzić.
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

0
  • #11 26 Mar 2013 14:56
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Zacznij od zbicia tej blachy, jest ona mocowana na wcisk. Po jej zdjęciu z drugiej strony blokujesz wirnik (nacięcie na klucz 10 albo na wkrętak- nie pamiętam) i odkręcasz nakrętkę. Ściągasz turbiny i tulejki(zapamiętaj kolekność!), rozkręć silnik(dwie szpilki) i go rozpołów :)

0
  • #12 26 Mar 2013 19:49
    shadov21
    Poziom 7  

już sobi poradziłem ale dzięki za pomoc zaraz go uruchomię i zobaczymy czy działa;) pozdrawiam

0
  • #13 28 Mar 2013 17:55
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

No i działa?

0
  • #14 15 Lip 2014 21:44
    margrass
    Poziom 1  

temat trochę odgrzewany ale zapytam gdyż nie wszystko zostało wyjaśnione, tak bynajmniej uważam...

jak odkręcić tą piekielną śrubę wirnika???
    tzn. jak zblokować wirnik aby z drugiej strony odkręcić nakrętkę....?
    to jest normalna śruba czy lewa?
    już prawie wyrobiłem gwint...a ona ani drgnie???
    może jakiś specjalny klucz/śrubokręt jest potrzebny?
    z góry dzięki za pomoc

1
  • #15 16 Lip 2014 22:18
    kotuniunia
    Poziom 28  

Wirnik blokuję dobierając grubość imbusa.Ma on wejść tak, by zaklinował się i wirnik o stojan. Ma wejść na całą swą długość bo inaczej uszkodzisz wirnik. Trzeba też uważać na prostopadłe ramię tegoż imbuska by ci nie uszkodziło uzwojeń wirnika. Trochę wprawy i dojdziesz. Od lat tak odkręcam, wcześniej próbowałem innych metod ,ale ta jest jak najbardziej skuteczna. Całość trzymać odpowiednio w imadle by nie uszkodzić stojana.

1