Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TETRA w rękach posłów. Komunikacja, technologia TDMA.

avatar 20 Lut 2005 09:33 5873 20
 • Po ponad rocznych konsultacjach, konsorcjum Tetra System Polska (TSP), w skład którego wchodzą Motorola, Prokom, Computerland i Exatel uzgodniły z MSWA końcową wersję projektu budowy ogólnokrajowego systemu łączności radiowej TETRA, przeznaczonego dla bezpieczeństwa państwa i zarządzania kryzysowego. Teraz dalsza realizacja projektu zależy od jego akceptacji przez Sejm.

  Jeśli przedstawiony przez konsorcjum TSP projekt TETRA znajdzie się w wieloletnim planie rozwoju kraju i uzyska akceptację posłów (najbliższy przewidywany termin decyzyjny to kwiecień), realizacja przedsięwzięcia może rozpocząć się jeszcze w połowie bieżącego roku. Według przewidywań budowa radiowej łączności trankingowej zajmie około 3,5 roku, a więc kompletny system zbudowany na urządzeniach Motoroli ma szansę funkcjonowania na terenie całego kraju pod koniec 2008 r.

  Z radiowej łączności i funkcji ogólnopolskiego systemu TETRA, którego nie należy łączyć z dotychczasowymi rozwiązaniami Systemów Wspomagania Dowodzenia SWD dla stołecznej i regionalnych Komend Policji, będą mogły korzystać organizacje rządowe, jednostki straży pożarnej, pogotowie ratunkowe, policja oraz centrum zarządzania kryzysowego kraju. Dotychczas w Polsce nie było i nadal nie ma tak ujednoliconej infrastruktury mobilnej, która pozwalałaby na komunikowanie się różnych służb ratunkowych oraz sprawne koordynowanie działań kryzysowych na dużych obszarach.

  Podstawą działania systemu TETRA jest instalacja na terenie całego kraju około 1500 nowych radiowych stacji bazowych, wraz z budową od podstaw lub adaptacją istniejących masztów i wież telekomunikacyjnych. Według projektu jest to oferta offsetowa dla Radmoru, producenta urządzeń radiokomunikacyjnych w Polsce, obejmująca dostawę około 140 tys. radiotelefonów i 1,5 tys. stacji bazowych, łącznie z serwisem tych urządzeń. Offset dla systemu TETRA, związany z zakupem myśliwców F-16 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin, został oszacowany na około 400 mln USD, ale łączna kwota niezbędna na zainstalowanie i uruchomienie tak rozległego systemu trankingowego może być nawet kilkakrotnie wyższa. Potrzebne więc będą dodatkowe środki pieniężne z puli budżetowej państwa.

  Do sprawnego komunikowania się system TETRA wykorzystuje technologię TDMA (Time Division Multiple Access) w jednym kanale radiowym o szerokości 25 kHz. Dzięki temu są dostępne niezależne szczeliny czasowe, które można wykorzystywać do jednoczesnego prowadzenia 4-ch rozmów lub transportu danych w niezależnych kanałach komunikacyjnych (2,4-28,8 kb/s). W zależności od potrzeb użytkownik sieci może wysyłać zgłoszenie alarmowe, które jest zestawiane nie dłużej niż pół sekundy. Możliwe teoretycznie, zajęcie wszystkich kanałów radiowych dużą liczbą aktywnych użytkowników sieci eliminuje się za pomocą sprawnego operowania priorytetami połączeń. Połączenia alarmowe są w takiej sieci traktowane nadrzędnie i w sytuacjach nie cierpiących zwłoki (zagrożenie zdrowia lub życia), kanały zajęte innym połączeniem są uwalniane automatycznie.

  orginal http://www.idg.pl/news/75683.html


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 21 Lut 2005 14:25
  Kapusta
  Poziom 17  

  Teoria jest piękna, a praktyka? Jak w '86 w Czarnobylu rąbnęło, to żadna syrena nie zawyła, choć na każdym większym korytarzu wisiała instrukcja: dźwięk falujący - nalot, przerywany - chemia, ciągły 3 minuty - odwołanie alarmu... ;) - i intensywnie uczono tego na przysposobieniu obronnym...
  A radio i telewizja przez tydzień usilnie dementowały wszelkie plotki, nawet Wyścig Pokoju tam puścili specjalnie ;-).

 • #3 21 Lut 2005 20:42
  plugin20
  Poziom 1  

  Już z samą listą firm polskich realizujących ten projekt można powątpiewać o terminowym wykonaniu tego zadania. Tetra to w zasadzie taki ulepszony GSM (wziął z tego standardu co najlepsze + zwiększone wymagania na bezpieczeństwo przekazu w interfejsie radiowym) tyle że pracujący w paśmie 400MHz (Europa). Polskie firmy biorące udział w projekcie nie mają żadnego doświadczenia w realizowaniu infrastruktury komórkowej nawet jeżeli wspiera ją Motorola. Pisanie o adoptacji i wykorzystaniu istniejących obiektów (bądż budowie nowych - życzę powodzenia {nowa wieża to 18-24 miesiące starania się o pozowlenia}) świadczy o całkowitej ignorancji i braku znajomości realiów świata telekomunikacji (infrastruktura) w Polsce. Mamy całą rzeszę butnych, wyedukowanych inaczej urzędników, która skutecznie uwali tę inwestycję nawet gdy wspierać oficjalnie ją będzie rząd.

 • #4 22 Lut 2005 00:01
  koval_s
  Poziom 17  

  Popieram przedmówcę, u nas to trochę jak zwykle dzieje się pod górkę, każdy neguje, a jak ma kasę dostać to jest zupełnie na odwrót, po prostu Polska rzeczywistość...

 • #5 22 Lut 2005 20:21
  Filip
  Poziom 23  

  No tak, nasze (p)osły zadecydują o wyrzuceniu 'w błoto" budżetowej kasy na przestarzały system (nowoczesny to on byl, ale 10 lat temu), którego nikt w zjednoczonej ojropie nie chce sobie postawić, bo za drogi i bez sensu. No to postawmy to u murzynów, a fundusze wrócą do nas, jak nie z offsetu, to z funduszu pomocowego.

 • #6 24 Lut 2005 21:24
  w1m
  Poziom 13  

  Ujednolicenie sposobu łączności różnych służb i jednostek odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo państwa to z pewnością idea godna aprobaty.
  Jeżeli system powstanie to czy NAS stać na utrzymanie tej sieci. Jak wiadomo postęp technologiczny goni w zastraszającym tępię bez ciągłych inwestycji w modernizację systemu nie można wyobrażać sobie długoterminowej pracy takiej sieci.
  Pozytywną przesłankę stanowi fakt że RADMOR będzie tu dostawcą sprzętu co znacząco wzmocni jego pozycję.

 • #7 24 Lut 2005 22:25
  jarek_krakow
  Poziom 16  

  prokom ? rządowe zamówienia ?
  zaraz ,zaraz czy tego już nie grali ?

 • #8 25 Lut 2005 07:09
  koval_s
  Poziom 17  

  W niektórych krajach jest prawo precedensu, ale u nas nawet się wniosków precedensem nie wyciąga, to normalne wydawać nie swoje pieniądze, mam na myśli Nasze "przeciętniaków", a później się sądzić też za Nasze pieniądze, ale fajna zabawa, dobrze że nie w wojnę...

 • #9 25 Lut 2005 12:55
  klurik
  Poziom 10  

  Czy w tym kraju niema innych firm informatycznych niż Prokom i Computerland ? :(

 • #10 03 Mar 2005 10:55
  krzychk2
  Poziom 11  

  Kilka spraw bo jest duzo nieporozumien.

  1) W ramach offsetu zostalismy uszczesliwieni tetra, ktorej pozbyli sie angole z niemiaszkami.

  2) Ma to dzialac w pasmie tzw. gornym 300 (ok 390 MHz - dla niewatjemniczonych - tam dzialalo i dziala w cholere RSŁ-ek). Poza tym po podzieleniu przez 2 daje nam ok. 195 MHz. Skromnie patrzac daje to nam 8 kanal telewizyjny. Nie zapominajmy ze w wielu regionach kraju na 7 kanale jest nadawany TVP1, ktorego druga harmoniczna skutecznie bedzie wylaczac tetre co juz w niektorych regionach kraju ma miejsce!!!!

  3) Firma Radmor do ktorej nic nie mam dopiero niedawno wprowadzila rdt ktore dzialaja w motorolowskim MPT1327/1343. Z rozwiazan tetrzanych nie maja kompletnie nic. W tekscie jest sprytnie przemycone zdanie ze Radmor dzieki temu kontraktowi bedzie mogl wprowadzac wlasne konstrukcje. No dobrze ale do momentu kiedy cos nie zostanie opracowane / zjechane projekt tetry nie ruszy?? Pewnie ze ruszy bo (uwaga) jedynym dostawca sprzetu na polski rynek bedzie Motorola. Tak skutecznie zadzialali ze pogonili nawet Nokie. Radmor jest tutaj firma przez ktora beda tylko nalepki zmieniane.

  4) A teraz najsmieszniejsze - Polska tak naprawde Tetry nie kupi, tylko ja WYDZIERŻAWI!!!! Oznacza to ze rok w rok do kasy firmy Tetra Polska czy jak jej tam, bedzie wplywala okragla sumka. Plus - strone polska nie interesuje czy cos dziala czy nie dziala. Minus - w krotkim czasie naklady na system ktory bedzie sie wywalac (bo juz sie wywala :) ) przewyzsza kwoty za jakie Polska by ten system kupila.

  5) Sedno sprawy - jezeli wydazy sie kataklizm w postaci wielkiej wody z 1997 to caly ten bajerny system bedzie sobie mozna wsadzic w tylek, szczegolnie jak padna stacje bazowe w rejonach zagrozonych. Jakis imbecyl wymyslil sobie ze zalatwi systemy ratownicze jednym pociagnieciem piora. Zas nikt nie pomyslal nawet o systemie zapasowym na wypadek gdyby podstawowy poprostu wysiadl. Do tego dochodzi brak odpowiednich procedur na wypadek wypadku, brak scenariuszy dzialania i wspoldzialania odpowiednich sluzb i inne braki. Dostaniemy fajny system ktory w przypadku prawdziwego kataklizmu sie nie sprawdzi, od ktorego wszyscy beda uzaleznieni i w momencie padu wszyscy beda mogli usiasc i zaplakac. W trakcie powodzi 97 na szybko, tanio i na poczekaniu sklecono system lacznosci ktory sie sprawdzil i dluuugo jeszcze dzialal. Tylko ze odbylo sie to bez firm kosultingowych, doradczych i menadzerskich ktore sa angazowane i zdzieraja najwieksza kase.

 • #11 05 Mar 2005 15:45
  peter falk
  Specjalista AGD

  Kolejny nieudany wynalazek MOTOROLI, który to jankesi starają się za wszelką cenę wcisnąć dla kolejnego technologicznego "Bangladeszu" (czytaj: Polska i to tak właściwie na własną prośbę) .
  Po systemie globalnej łacznosci satelitarnej, która to okazała się niwypałem na miare ubiegłego stulecia, Motorola stara się swoje straty powetować chociażby pieniędzmi z tzw. offsetu za samoloty. Od czasów programu Apollo Motorola schodzi coraz szybciej z piedestału konstruktorskiego na rzecz innych, bynajmiej, nieamerykańskich firm, a japońskich, koreańskich i europejskich. Widać tu, w tym działaniu opisanym wyżej, rządową śróbę tak z jednej jak i z drugiej strony "kałuży". Niestety, o systemie tym czytam od 20 lat i widzę go od 10 tu i ówdzie w różnych postaciach i klonach, które to tak w zasadzie stanowią nieudane mutacje tego co i tak na samym starcie zostało po prostu zepsute. Technologia ta i owszem nowoczesna parenaście lat temu, gdy GSM ledwo raczkowało, teraz jest przestarzałym "bajerkiem" w gąszczu różnorakich systemów łaczności.
  Sam pamiętam jak biegałem po Dolnym Śląsku z "kataryną" w okresie powodzi '97 i w ciągu tygodnia udało się wspólnie z rzeszą nieocenionych kolegów-krótkofalowców zorganizowac taki system łaczności mobilnej o jakim kiepska Motorolka ze swoją TETRĄ może pomarzyć jeszcze przez najbliższe dziesięciolecia.
  Jest jeszcze skromnie ukrywany fakt, że owe urządzenia do łaczności w systemie TETRA produkuje sie i w Europie przez fińską Nokię, która to zrobi, jeśli do tego doszłoby, znacznie taniej i sybciej. Niestety z przetargu została usuneta już na starcie, co zaowocowało kolejna międzyrządową aferką, którą starano sie załagodzic na prędce, "wygranym" przez Patrię przetargiem (offsetem) na transportery dla wojska. No ale w takiej demokratycznej Szwecji gdzie ten system dopiero raczkuje też nie obyło się bez scysji amerykańsko-fińskiej.
  Radmor i tak przez wiele lat będzie, jak będzie, skromnym, niemalze garażowym, monterem radiotelefonów Motoroli do TETRY i przez ten okres na pewno skutecznie tłumiony przez lobby amerykańskie w swoich zakusach na produkcję, nieukrywajmy tego, prostych technologicznie urządzeń. Oczywiscie jak system zestarzeje się tak fizycznie jak moralnie a wiecznie do przodu będąca Motorola się za przeproszeniem wypnie na walący się system, wtedy zostaniemy z ręką w nocniku i miliardem baksów na ujemnym koncie.

 • #12 04 Kwi 2005 17:13
  Leppper
  Poziom 2  

  Jak narazie jedyną sprawną siecią łączności dyspozytorskiej w skali całego kraju posiada tylko Energetyka, coprawda stosowany system MPT1327 jest już troche przestarzały jak na dzisiejsze czasy ale do normalnego funkcjonowania jest to zupełnie wystarczające, i zapewnia bezproblemowe prowadzenie łączności często w trudnych warunkach oraz na obszarach gdzie nawet zasięg telefonii GSM pozostawia wiele do życzenia. Przemienniki sa instalowane na obiektach Energetyki (podstacje) a łącza realizowane w postacji łącz światłowodowych które biegną razem z liniami energetycznymi średniego i wysokiego napięcia. System ten zaczęto stawiać około 1995 roku i do dnia dzisiejszego jest ciągle uzupełniany, a więc to już około 10lat.
  Energetykę porostu stać na utrzymanie takiej sieci.

  Nie wyobrażam sobie aby podobne przedsięwzięcie mogło zostać wdrożone w tak krótkim czasie. Pomarzyć sobie zawsze można, a tak pozatym to zapewne po pewnym czasie wyjdą jakieś krętactwa które zawsze towarzyszą różnym przetargom. Ciekawe kto utrzyma taką sieć, lokalizacje, łącza itp.
  Mam wrażenie że ktoś chce komuś wcisnąć kit.

 • #13 05 Cze 2005 03:19
  ferlab
  Poziom 11  

  400 mln USD / 140 tys radiotelefonów = 2857 $ za radiotelefon, co daje najskromniej licząc 10 tys. zł za 1 szt. radiotelefonu po to, żeby np. dzielnicowy mógł otrzymać info od oficera dyżurnego że np. na ulicy Marnotrawnej przy bloku nr. 12b leży pijaczyna i trzeba go odwieźć do domu.

  Za takie pieniądze można by było:
  1) Stworzyć w Radmorze odpowiednią ilość stanowisk pracy
  2) Zatrudnić najlepszych polskich specjalistów od szyfrowania w celu opracowania własnego systemu
  3) Zaprojektować radiotelefon pracujący zgodnie z narzuconymi założeniami
  4) Opracować dokumentację techniczną i wdrożyć radiotelefon do produkcji
  5) Zakupić wszelkie materiały i wyprodukować 500 tys. radiotelefonów

  Podobnie ze stacjami bazowymi.

  Aby zmniejszyć koszty można zlecić produkcję elektroniki na Tajwanie - wiele polskich firm tak robi i jeśli chodzi o jakość, istnieją tam firmy produkujące naprawdę trwałe i porządne rzeczy (nie mylić z tanim chłamem dla masowego odbiorcy).

  Jeżeli już koniecznie Tetra, to sam algorytm zgodnie z prawem patentowym nie jest przedmiotem patentu, gdyż patentów udziela się na "urządzenie wykorzystujące..." a więc pozyskanie pełnej dokumentacji systemu TETRA i opracowanie na jej podstawie własnego systemu nie stanowi naruszenia prawa patentowego.

  Mając na uwadze fakt, że TETRA jest systemem przestarzałym należałoby się tylko zastanowić, czy warto ...

  Reasumując: Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto, a dziura budżetowa coraz większa. Za to ile wokół całego systemu krzyku, jaki to on dobry i jak dzięki niemu wszystko będzie ładnie, pięknie, cudownie i ślicznie skoordynowane.
  Kilkanaście lat temu przerabiałem w LO lekturę "Folwark Zwierzęcy". Czyżby szum wokół Tetry służył podobnemu celowi ? Analogia nasuwa się sama...

 • #14 23 Lis 2005 11:49
  jahal
  Poziom 10  

  Z tego co słyszałem to Energetyka też ma przechodzić na system cyfrowy (prawdopodobnie Tetra). W skali kraju pracuje kilkanaścietysięcy terminali radiowych wykorzystywanych do prowadzenia rozmów oraz do przesyłu danych. A tak nawiasem mówiąc to system MPT1327 jest nadal używany w wielu krajach EU i mimo tego, że już jest "przestarzały" - sprawą decydującą są oczywiście koszty wdrożenia nowego systemu. Tylko że u nas polityka pewnie znowu wygra z ekonomią... :(

 • #15 20 Lut 2006 00:29
  peter falk
  Specjalista AGD

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3172607.html
  po lekturze tej notatki nasuwa się tylko taki wnosek:
  dlaczego kraj środkowoeuropejski jest biedny? bo głupi
  a dlaczego głupi? bo biedny
  czyli szukamy "inwestora", cały kraj zap.... na niego, a ew. zyski trafią do banku na Kajmanach
  2 mld dolców - przecież to się w pale nie mieści
  10 lat w elektronice i łączności to technologiczna przepaść: my jeszcze w tetrze, a oni... ;)

 • #16 25 Lut 2006 11:35
  cod46
  Poziom 15  

  Tetra nie Tetra od kolejne pieniądze z naszych podatków wydane w jakże ciekawy sposób ;-)

 • #17 08 Mar 2006 23:18
  Leppper
  Poziom 2  

  Mam kilku znajowmych w wydziałach łączności kilku spółek energetycznych, ostatnio dowiedziałem się między innymi że np. w Warszawskim Stoenie już niebawem zostanie wymieniony sprzęt systemu MPT1327 na TETRE, opinia tychże ludzi (z serwisu) jest bardzo negatywna o tym systemie (TETRA). Jakość połaczeń będzie o wiele gorasza niż obecnie (przynajmniej tak wynika z testów), system jest bardzo wrażliwy na przesunięcia fazowe sygnału.
  TETRA niejako jest wprowadzana "na siłe" gdyż tak zostało to ustalone "odgórnie". Kwestią czasu jest pewnie kolejna afera pt. "Energetyka wpuszczona w kanał" (ktoś wzioł za to nie małą łapówę), przynajmniej tak nieoficjalnie otym się mówi w pewnych kręgach.

 • #18 09 Mar 2006 07:48
  koval_s
  Poziom 17  

  Już w mediach zaczęli trąbić o aferze która to znowu zagości u Nas w kraju, związanej z tym projektem o nazwie TETRA, pozdrawiam...

 • #19 09 Mar 2006 17:06
  buldog
  Poziom 11  

  No to teraz wiadomo dlaczego energia elektryczna jest taka droga, jak zakłady energetyczne stać na wywalanie pieniędzy w "błoto", a podwyżki tłumaczą rosnącymi kosztami jesj produkcji, gówno prawda... teraz wiadomo na co ta kasa idzie.

 • #20 15 Mar 2006 14:36
  jahal
  Poziom 10  

  Dla energetyki oprócz Tetry testowano również APCO. Nie wiadomo, który standard zostanie wybrany. Zresztą przy planach restrukturyzacji wszystkich zakładów energetycznych nie wiadomo co będzie z łącznością - każdy zakład jest oddzielnym przedsiębiorstwem i wcale nie musi mieć łączności na obszarze kraju (no chyba że dojdą do głosu politycy ;) )

 • #21 24 Mar 2008 12:05
  301167
  Użytkownik usunął konto