Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogen z czujnikiem ruchu + włączanie i wyłączanie

14 Mar 2013 23:32 47685 32
  • Poziom 10  
    Witam,

chcę nad tarasem umieścić halogen z czujnikiem ruchu. Chciałbym aby była możliwość włączenia światła na stałe , jak również wyłączenia go całkowicie w sytuacji gdy siedzę na tarasie i nie chce aby mocne światło z halogena zapalało się za każdym moim ruchem.

Czy da się to jakoś podłączyć, prosiłbym o jakiś schemat podłączenia.

Z góry dziękuję :)
  • Poziom 24  
    Witam.
    Najprościej to zamontować zwykły wyłącznik do światła przed lampą. Schematu nie będę rysował bo jest identyczny jak do żarówki. Pamiętaj tylko o mocy lampy aby dobrać wyłącznik.
  • Poziom 34  
    Jeśli ma świecić "na stałe" to należy pominąć czujkę. Zastosować w takim wypadku należy przełącznik trój-pozycyjny. Pozycja pierwsza - normalna praca z uwzględnieniem czujki, druga pozycja - zawsze włączony halogen czyli z pominięciem czujki, i trzecia pozycja - rozłączenie całkowite od zasilania sieciowego aby nie włączało się w ogóle w razie gdyby czujka wykrywała ruch. Schemat zależny od włącznika jaki jesteś w stanie sobie załatwić. Gdy będziesz posiadał już jakiś pomyślimy co dalej ze schematem.
  • Poziom 17  
    Ja zastosowałbym włącznik świecznikowy, podwójny. Na jednym klawiszu zasilanie czujki, na drugim zasilanie lampy na stałe.
  • Poziom 11  
    Witam

Podepnę się pod temat, ponieważ zakupiłem ostatnio również 3 halogeny z czujkami ruchu jedna inna i 2 takie same. Chciałby teraz podłączyć je na podwórku jednak brak w nich instrukcji ;/ Proszę o pomoc, ponieważ chciałbym podłączyć te halogeny tak aby jeden wiszący nad wejściem do domu (zdjęcie 1) miał możliwość pracy z czujką ruchu + włączenie na stałe świecenie poprzez włącznik (takie rozwiązanie mają rodzice jednak mieszkają daleko więc nie mam możliwości podejrzeć jak to jest zrobione :( Kolejne czujki chciałbym podłączy standardowo na czujnik (chyba że istnieje możliwość mając tylko 2 kable + i - ) podłączyć podobnie jak powyżej opisuje, ponieważ są tam instalacje tylko na 2 kablach ?? Poniżej przedstawiam zdjęcia pierwsze zdjęcie halogenu, który ma wisieć przed wejściem do domu + poniżej dotychczasowa instalacja zwykłej lampy oraz zdjęcie wnętrza 2 takich samych halogenów.

Ta lampa ma działać na czujnik ruchu + włącznik.

Tak wygląda dotychczasowa instalacji zwykłej lampy.

Te halogeny mają działać na czujnik, chyba że można podłączyć na czujnik i włącznik posiadając tylko 2 kable idące z głównego słupa.

Proszę o łopatologiczną pomoc, ponieważ nie mogę sobie z tym poradzić:( Podłączam 2 kable z dotychczasowej instalacji czyli te które są splecione to na włącznik działa jednak nie wiem co i gdzie dodać aby działało na czujnik :(
  • Specjalista elektryk
    Dodać elektryka do tego problemu.
    Musi zadziałać.
  • Specjalista elektryk
    Krzysztof_18 napisał:
    chyba że istnieje możliwość mając tylko 2 kable + i -

Jeżeli w instalacji masz plus i minus to musisz zakupić urządzenia przystosowane do zasilania prądem stałym.
  • Poziom 11  
    elpapiotr - dlatego pytam na profesjonalnym forum....... aby tego uniknąć bo z elektrykami różnie bywa....

zbich70 - po prostu mam tylko 2 kable a nie 3 tak jak standardowo powinno być niestety :(
  • Specjalista elektryk
    Czy to jakaś epidemia ... ?
    Krzysztof_18 napisał:
    elpapiotr - dlatego pytam na profesjonalnym forum....... aby tego uniknąć bo z elektrykami różnie bywa....
    Rozumiem. Informacja z forum jest cenniejsza. I można samemu. Przecież teraz wszyscy bawią się elektryką.
    Krzysztof_18 napisał:
    zbich70 - po prostu mam tylko 2 kable a nie 3 tak jak standardowo powinno być niestety
    To znaczy przy trzech byłby plus, minus i ... ? Może ziemia ?
  • Poziom 11  
    Czyli forum jak każde inne, że najpierw trzeba nagadać się nacwaniakować a potem przychodzi co do czego i tak nikt nie jest w stanie napisać raz a porządnie ??
  • Specjalista elektryk
    Bo zabawa w elektryka, gdy nie jest się elektrykiem, może skończyć się tragicznie.
    To jest najważniejszy powód.
  • Poziom 25  
    Kolego Krzysztof_18, nie oczekuj, że ktoś Ci pomoże, bo nie masz nawet podstawowej wiedzy z elektrotechniki. Plus, minus to prąd stały, a Twoje urządzenia są na prąd zmienny. Ja się nie znam na samochodach, dlatego auto odstawiam do mechanika, Ty się nie znasz na elektryce, dlatego robotę tą powierz elektrykowi.
  • Poziom 11  
    voytalo napisał:
    Kolego Krzysztof_18, nie oczekuj, że ktoś Ci pomoże, bo nie masz nawet podstawowej wiedzy z elektrotechniki. Plus, minus to prąd stały, a Twoje urządzenia są na prąd zmienny. Ja się nie znam na samochodach, dlatego auto odstawiam do mechanika, Ty się nie znasz na elektryce, dlatego robotę tą powierz elektrykowi.

Rozumiem doskonale ale skoro pytam to biorę to na własną odpowiedzialność. Jeśli by mnie ktoś zapytał to odpowiedziałbym konkretnie i napisał, że jest to tylko instrukcja a wszystkie prace bierze na swoją odpowiedzialność. Ja mechanikiem również nie jestem ale to nie znaczy, że nie wymienię rozrządu czy nie naprawię rozrusznika.... bo takie rzeczy czynie sam. Więc nie do końca rozumiem dlaczego nikt nie potrafi wprost odpowiedzieć ?? Napisałem, że na włącznik działa mi bez problemy więc już jakieś prace poczyniłem oczekuję tylko uzupełnienia tzw. instrukcji, ponieważ nie stać mnie żeby z każdą rzeczą do zrobienia wołać elektryka, budowlańca itp. itd. dużo się człowiek uczy robiąc samemu niektóre sprawy więc i ja co nieco chciałbym zrobić sam i się dokształcać.
  • Specjalista elektryk
    No zobacz.
    A ja elektryki uczę się tylko 45 lat. I tak mało umiem :cry:

PS. A rozrząd to grozi porażeniem ? Jak bardzo wpływa na migotanie komór sercowych ?
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    A rozrząd to grozi porażeniem ? Jak bardzo wpływa na migotanie komór sercowych ?

Oj, w znacznym stopniu zależy od właściela. W skrajnym przypadku rozpędzony łańcuch (znaczy pasek, ten od rozrządu) może akcję serca zatrzymać... Na wieki wieków... :evil:
    Czasem korbowód też jakiś wyleci i niechcący parę kości uszkodzi... Ale to sporadycznie... Chyba że koleś się prosił... :twisted:
  • Poziom 11  
    elpapiotr napisał:
    No zobacz.
    A ja elektryki uczę się tylko 45 lat. I tak mało umiem :cry:

PS. A rozrząd to grozi porażeniem ? Jak bardzo wpływa na migotanie komór sercowych ?

No wybacz ale na wyłączonych korkach porażenie jest raczej marne..... Jeśli nie chcesz pomóc ok trzymaj tą wiedzę dla siebie i tyle a nie wyrzucasz tu jakieś porównania..... Ja elektrykiem nie jestem ale z prądem robiłem nie raz więc nie mniej mnie za gościa, który nawet włącznika w domu nie podłączy.... Szukam osoby, która pomoże a nie będzie się rozwodzić na temat bezpieczeństwa bo to akurat znam.
  • Specjalista elektryk
    Bo teraz wszyscy wszystko umieją.
    Mam ulotkę przed sobą - firma (kilku ludzi) robi meble na wymiar, montuje piece gazowe, instalacje grzewcze, kanalizacyjne, wodne, elektryczne, gazowe, malowanie, tapetowanie czyli remonty od A do Z.
    Takie zdolne bestie.
    Oczywiście tanio, solidnie i z uprawnieniami.

PS.
    Cytat:
    No wybacz ale na wyłączonych korkach porażenie jest raczej marne.....
    Jak najbardziej. Ale już przy bezpiecznikach może być problem.
  • Specjalista elektryk
    Krzysztof_18 napisał:
    Ja elektrykiem nie jestem ale z prądem robiłem nie raz więc nie mniej mnie za gościa, który nawet włącznika w domu nie podłączy.... Szukam osoby, która pomoże a nie będzie się rozwodzić na temat bezpieczeństwa bo to akurat znam.

Luzik gościu co się tak spinasz podlaczymy to bes problemu tylko musisz zapodać co na tych fotkach oznacza czyli jaki kabelek od czego gdzie masz faze a gdzie mase i tak dalej wez to kurna rozrysuj jakos bo nic z tego nie widac wiesz o co chodzi nie?
  • Poziom 11  
    elpapiotr napisał:
    Bo teraz wszyscy wszystko umieją.
    Mam ulotkę przed sobą - firma (kilku ludzi) robi meble na wymiar, montuje piece gazowe, instalacje grzewcze, kanalizacyjne, wodne, elektryczne, gazowe, malowanie, tapetowanie czyli remonty od A do Z.
    Takie zdolne bestie.
    Oczywiście tanio, solidnie i z uprawnieniami.

PS.
    Cytat:
    No wybacz ale na wyłączonych korkach porażenie jest raczej marne.....
    Jak najbardziej. Ale już przy bezpiecznikach może być problem.

Dziwisz się ?? Bo ja nie ludzie z takimi zarobkami nie stać na elektryka, hydrailika itp. dlatego próbują wszystko samemu zrobić.... ja nie dziwię się bo ja rodzina 4 osoba tzn. 2 dorosłe osoby + 2 małych dzieci w bloku ma przeżyć za np. 2500zł ??? Same opłaty mieszkania + woda + gaz itp. 1000zł miesięcznie a reszta na przeżycie ?? To ja Cię proszę.

zbich70 - co potrzebujesz wiedzieć ?? Na 1 rysunku jest halogen i na 3 też halogen innego rodzaju, na 2 zdjęciu obecnie podłączona lampa. Gdy kable do obecnej lampy podłącze do halogenu z rysunku 1 pod wyjście A (kabel biały i czerwony) a drugi kabel pod wyjście N (biały i niebieski) to halogen załącza mi się z włącznika ale nie działa na czujnik. No i czy jest jakaś opcja z 2 kabli zrobienia tak aby działało z włącznika i z czujnika aby halogen z 3 rysunku podpiąć tak aby to działało podobnie ?
  • Specjalista elektryk
    Krzysztof_18 napisał:
    zbich70 - co potrzebujesz wiedzieć ??

Które "kabelki" to zasilanie, które od lampy, które od czujki. Kumasz? Jak tego nie wyczaisz to sory ale se daruj.
  • Poziom 11  
    zbich70 napisał:
    Krzysztof_18 napisał:
    zbich70 - co potrzebujesz wiedzieć ??

Które "kabelki" to zasilanie, które od lampy, które od czujki. Kumasz? Jak tego nie wyczaisz to sory ale se daruj.

Jeśli chodzi o rysunek 1 to białe kable są od lampy reszta od czujników. Dokładnej specyfikacji nie podam bo nie było w tym instrukcji ;/ Jeśli chodzi o rysunek 2 to kabel po lewej to zasilanie.
  • Specjalista elektryk
    Oślepłem. :cry:
    Gdzie są te rysunki ?
  • Poziom 11  
    Nad postem, na który jako pierwszy odpowiedziałeś. U mnie się wyświetlają.
  • Specjalista elektryk
    Ja widzę tylko zdjęcia :D
  • Poziom 11  
    elpapiotr napisał:
    Ja widzę tylko zdjęcia :D

Oj prawdę mówisz są to zdjęcia pomylił się ja pisząc.
  • Poziom 35  
    Aby lampka prawidłowo działała, należy podłączyć przewód ochronny do zacisku z symbolem w kółeczku, neutralny do zacisku N, fazowy do zacisku L. Aby sprawdzić działanie czujki i ustawić sektor działania, trzeba wstępnie ustawić potencjometry regulacyjne jak na zdjęciu

Potem wydłużyć czas świecenia i ustawić poziom nasłonecznienia, przy którym czujka ruchu będzie włączać halogen (księżyc oznacza włączanie tylko po zmroku).

Symbol "A" na zaciskach, to inaczej Auxliliary, czyli pomocniczy. Włącznik światła ścienny można podłączyć pod ten zacisk i zacisk L.
    Mam nadzieję, że kolega inżynier potrafi zachować reżim BHP podczas prac :)
  • Poziom 11  
    15kVmaciej napisał:
    Aby lampka prawidłowo działała, należy podłączyć przewód ochronny do zacisku z symbolem w kółeczku, neutralny do zacisku N, fazowy do zacisku L. Aby sprawdzić działanie czujki i ustawić sektor działania, trzeba wstępnie ustawić potencjometry regulacyjne jak na zdjęciu

Potem wydłużyć czas świecenia i ustawić poziom nasłonecznienia, przy którym czujka ruchu będzie włączać halogen (księżyc oznacza włączanie tylko po zmroku).

Symbol "A" na zaciskach, to inaczej Auxliliary, czyli pomocniczy. Włącznik światła ścienny można podłączyć pod ten zacisk i zacisk L.
    Mam nadzieję, że kolega inżynier potrafi zachować reżim BHP podczas prac :)

Podziękował jutro w dzień spróbuje to podłączyć :) Sam fakt, że w dzień to już początek BHP :D
  • Poziom 35  
    Kolega ma duże szanse zostać bohaterem w swoim domu.. :D
  • Poziom 11  
    15kVmaciej napisał:
    Kolega ma duże szanse zostać bohaterem w swoim domu.. :D

Hehe ładnie ujęte ;) mam taką nadzieję :D
  • Poziom 11  
    zbich70 napisał:
    Krzysztof_18 napisał:
    mam taką nadzieję :D

Obiecujemy pokiwać głowami w głębokiej zadumie...

Spoko dopiero jak się uda ;)