Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci...

15 Mar 2013 01:55 2775 25
  • Poziom 36  
    Witajcie.
    Trzy razy podchodziłem do napisania tego tematu w Komputery, ale za każdym razem rezygnowałem.

Od razu informuję, że temat może wydawać się śmieszny i służyć zmarnowaniu kilku minut waszego życia, więc... jak ktoś się nudzi to może przeczyta :-)

Sprawa wygląda tak, że mam w warsztacie komputer, prawie antyk, ale wystarczyłby... gdyby chodził płynnie. A on lubi się zawiesić na kilkanaście sekund, w porywach do minut.

Innym powodem napisania tego tematu jest fakt, że ciężko mi zdobyć pieniądze na nawet najtańszą lepszą płytę główną, a zresztą i tak nie wiadomo będzie, czy trafie lepiej, czy gorzej... Dodam, że temat dotyczy kwot rzędu 50-80zł, dla mnie to naprawdę rzadko spotykana kwota i nie chcę jej zmarnować.

Dlaczego jednak napisałem "inwestycja w pamięć"? No tu zaczyna się problem. Komputer to jednostka ATX pracująca na systemie pamięci RAMBUS RIMM, które, jak wiadomo, tanie nie są. Obecnie komputer ma 512MB i chciałbym się dowiedzieć, czy taka ilość pamięci jest wystarczająca i szukać przyczyn zawieszeń gdzie indziej, czy też może zainwestować pieniądze w pamięci RIMM do 1GB...

Teraz trochę konkretów, ale proszę się nie śmiać. Komputer jest na prawdę stary (ale w sumie jary). Specyfikacja na samym dole.

Komputer ma zainstalowany WinXP SP3. Jak na taki sprzęt system ładuje się zadziwiająco szybko, lecz problem zaczyna się później - załączenie przeglądarki może trwać ponad minutę, świeżo po starcie, w sumie nie jest to najgorszy wynik, jaki widziałem, tym bardziej, że słychać czynność dysku. Ale są niestety też sytuacje, gdzie komputer zawisa z zapaloną diodą HDD a pracy dysku nie słychać. Co ciekawe, w tym całym zamieszaniu komputer nie daje się zawiesić tak, że tylko reset pomaga. Wcześniej, czy później uruchomi to, co miał rozkazane... Tak samo wygląda sprawa z użyciem radia internetowego - wszystko się zawiesi, ale radio grać nie przestanie. Czasem jednak wystarczy otworzyć grafikę czy jakąś stronę typu "demotywatory" i "scroll'ować" a wtedy z muzyki powstanie istnie DiJejski remiks ;-). Pamięci ram komputer posiada 512MB.

Moje podejrzenia bardzo często padają na niewystarczającą pamięć ram, gdzieś słyszałem, że 512MB w obecnych latach to o wiele za mało.
    Co koledzy sądzą o sprawie, czy lepiej jest zainwestować pieniądze w pamięci RAMBUS, które ponoć cechują się olbrzymią stabilnością i nie małą wydajnością, czy może lepiej poświęcić te pieniądze na próbę złożenia jakiegoś komputera, który parametry będzie miał zapewne jednak podobne...

Pewnie wielu z Was nie rozumie, jaki konflikt wewnętrzny tworzy się we mnie podczas pisania tego tematu... Lubie sprzęty, które choć sprawiają wrażenie porządnych. Jeśli płyta, która jest teraz w komputerze powstała w 2002 roku do zastosowań serwerów domowych, jak myślę, to nie wiem, czy kupiona za grosze płyta na przykład pentium 4 2,8GHz ma w ogóle szanse równać się z tą moją płytą... Z innej strony, sam się na niej zawiodłem, myślałem, że będzie to mocna płyta która podoła nie jednemu zadaniu.... i w sumie podoła, tylko w czasie, w którym moja cierpliwość będzie już na skraju. Bo, jak pisałem, zawiesić ją na amen, to sztuka, nawet Orthos na priorytecie najwyższym nie podołał całkowitemu zblokowaniu... gdzie w tej sytuacji podobna płyta wysiadła...
    Co ciekawe, nawet takie pierdoły, jak porty USB działają lepiej, niż w jednostkach nowych (nie zdarzyło się, by jakieś podłączone urządzenie USB, w tym i samoróby, nie zostały wykryte, gdzie na innym komputerze notorycznie otrzymuję "nie rozpoznano urządzenia usb...")

Przy okazji tego tematu, mało jest informacji o jednostkach na pamięciach RAMBUS i ich możliwości. Czy ktoś ze znawców tematu mógłby powiedzieć, czy moje podejrzenia, że ten sprzęt stać na więcej są podstawne?

Co jeszcze mogę dodać... Komputer używany tylko do internetu, radia internetowego i prostych programów elektronika plus proste kompilatory.
    W komputerze nie stwierdziłem wirusów czy innego syfu, działa cały czas ArcaVir z licencją, dysk faktycznie, w pewnym momencie życia znalazł sektory uszkodzone i je realokował, ale licznik od ponad roku pracy nie zmienił wartości. Że dysk powinienem wymienić, to wiem, a że nie wiem, czy to ma sens, to inna sprawa... Nie wydaje mi się, żeby kilka uszkodzonych sektórów wpływało znacznie na prędkość działania (sektory realokowane, w mhdd bloki odczytywane są bez problemów, bez opóźnień przekraczających 10ms (może ze dwa, trzy bloki <50ms naliczył)... Nie ma żadnych problemów z temperaturami płyty czy procesora, na Northoodzie są to standardowo temperatury 29 stopni, z Willamete mam około 39 na procesor i 34 płyta.

Co wy byście zrobili na moim miejscu? Zainwestowali w starą i solidną maszynę, ryzykując brak poprawy, czy próbować innych standardów, bardziej popularnych, ale mając jeszcze większe ryzyko porażki?

Płyta główna: Intel D850MV (zero możliwości podkręcenia, bo Intel....)
    Procesor: Pentium IV Willamete 1,7GHz (co ciekawe na Northwood 2GHz komputer chodzi gorzej)
    Pamięć: RAMBUS RIMM 4x128MB 800MHz (2x non-ECC, 2x-ECC, ECC wyłączone)
    Dysk: 40GB, transfer w HDTune przy odczycie to max ~68MBps
    Karta g-czna: MX440 GeForce4 (Palit)
    Karta m-czna: SB Live 5.1 SB0100
    Zasilacz.... Zasilacz jakimś cudem jest Modecom MC 400W... ciekawe, co jest teraz w moim C2D ?!
    Karta sieciowa Realtek.

Wybaczcie, jeśli tym tematem na prawdę zmarnowałem Wasz czas, ale nie znam się na komputerach na tyle, by bez informacji z internetu ocenić przewagę DDR nad RIMM lub odwrotnie...

Pozdrawiam gorąco i proszę także moderację o zrozumienie...
    P.s.
    Komputer ma dla mnie jeszcze jedną zaletę.. Stoi w piwnicy, w warsztacie o wymiarach 2,5x1,5m, doskonale sprawdza się jako grzałka.... :-)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Oj, na 512MB RAM Windows XP powinien działać płynnie! Uruchom msconfig i poodznaczaj wszystkie niepotrzebne aplikacje, ładujące się przy starcie systemu. Od tego trzeba zacząć.
    Wymień szelkę od dysku lub chociaż wepnij ją odwrotnie.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    @Ture11
    Znam ten ból co opisałeś z długim uruchamianiem.
    Niestety tu winowajcą może być też dysk. Trzeba sprawdzić taśmę i zasilacz (w środku oraz pomierzyć napięcia na wtyczkach).
    Trzeba posprawdzać po kolei. Jeśli masz nową taśmę podmień.
    Kupno nowego ramu mu nie zaszkodzi, ale problem z długim uruchamianiem może występować.
    Daj screen z zakładki : msconfig.
    Tak jak kolega wyżej pisał, cześć trzeba odznaczyć, mniejszy ciężar na barki twojego komputera.

Ten xp to home czy professional?
    Jaki posiadasz program antywirusowy?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    entermen napisał:
    Jaki posiadasz program antywirusowy?

Ture11 napisał:
    [...]działa cały czas ArcaVir z licencją[...]

:)

Więc tak jak koledzy mówią, wywalić niepotrzebne rzeczy z autostartu...
    Powinieneś usunąć wszelki syf programem CCleaner oraz zdefragmentować dysk (albo systemowym programem albo Defraggler'em).

entermen napisał:
    są niestety też sytuacje, gdzie komputer zawisa z zapaloną diodą HDD a pracy dysku nie słychać. Co ciekawe, w tym całym zamieszaniu komputer nie daje się zawiesić tak, że tylko reset pomaga.

entermen napisał:
    dysk faktycznie, w pewnym momencie życia znalazł sektory uszkodzone i je realokował, ale licznik od ponad roku pracy nie zmienił wartości. Że dysk powinienem wymienić, to wiem, a że nie wiem, czy to ma sens, to inna sprawa... Nie wydaje mi się, żeby kilka uszkodzonych sektórów wpływało znacznie na prędkość działania

Zawieszki powoduje niestety ten dysk. Świadczą o tym powyższe wypowiedzi. Zrób obraz obecnego, podstaw nowy i wgraj obraz obecnego :) Powinno pomóc.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ture11 napisał:
    Nie wydaje mi się, żeby kilka uszkodzonych sektórów wpływało znacznie na prędkość działania

O źle Ci się wydaje.
    Screen'y z programu HDTune (nie PRO) - > wszystkie zakładki. Dla zakładki benchmark po przeprowadzeniu testu.

Ture11 napisał:
    Pentium IV Willamete 1,7GHz

To słaby procesor i zacznij od usunięcia tego antywirusa.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Sam windows xp na tym procesorze i pamięci będzie chodził ok...ale do przeglądania internetu to sie absolutnie nie nadaje. Defragmentacja, usunięcie zbędnych programów z auto startu to kropla w morzu i nie wiele ci to pomoże bo poprostu sprzęt jest bardzo słaby. Moim zdaniem nie warto w niego inwestować, chyba że naprawdę nie stać cię w tym momencie na coś lepszego to możesz dodać pamięci ram zawsze się przyda.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    kasiunia7777 napisał:
    chyba że naprawdę nie stać cię w tym momencie na coś lepszego to możesz dodać pamięci ram zawsze się przyda.

Tylko cena pamięci RIMM jest bardzo wysoka.
    Do tych zastosowań system bez zamulaczy i jak najbardziej odchudzony zadowoli się 512MB.

Problemy tu są inne tj.: słaby procesor oraz uszkodzony HDD.
  • Poziom 36  
    Witajcie ponownie.
    Prawdopodobnie wprowadziłem was nieco w błąd, przez cały czas robienia testów programem HD Tune dioda dysku świeciła, a wydawało się, że nic nie robi... Ale teraz już wiem, że on w tym momencie pracuje, tylko cicho. Napisałem wcześniej, że dioda dysku świeci a dysk zdaje się nie pracować, i to był błąd. Przepraszam, po prostu nie słyszałem go.

Screen z uruchamiania w msconfig daję, brakuje tam jeszcze jednej pozycji "Wcescomm" czy jakoś, to od Microsoft Active Sync.

Dodaję także screeny z HDTune, zrobiłem benchmark dwa razy, z ciekawości, czy coś się zmieni i... zmieniło się... Pierwszy (gorszy, drugie zdjęcie) benchmark był robiony niedługo po uruchomieniu komputera, drugi po wykonaniu wszystkich testów programem.

Dalej. Defragmentacja - przeprowadzona, zmian nie wiele, zresztą komputer był mulasty też po przeinstalowaniu systemu kiedyś (chodził ładnie dopóki nie zostały poinstalowane inne rzeczy, typu sterowniki NVidii, antywir, etc. Niestety, ale są to rzeczy fundamentalne.

Ciekawą sprawą jest pamięć wirtualna. Przy jej braku na komputerze nawet daje się pracować, ale niektóre programy się sypią. W sumie wskazuje to na powolny dysk...
    Obecnie przydzielone jest min 256MB, max 768MB. Miejsca na dysku w sumie wystarczy, wszystko jest na zrzutach.

Teraz mam do Was pytanie. Program do dysku pokazuje, że dysk pracuje jako ATA/100. Mogę się mylić, ale zdawało mi się, że na dysku był napis ATA/133. Czy to ma znaczenie?

Tu mały edit - wyjaśniło się, ograniczenia wynikają z prędkości ATA w chipsecie, max ATA/100.

Jeszcze jedno pytanie. Nie mam dysku, żeby podmienić, ale gdzieś w domu mam około 19-to gigabajtowy dysk SCSI, mam też kontroler do PCI i taśmę. Czy jest sens próbować postawić system na takim dysku? Nie znam teraz dokładnych parametrów dysku SCSI, ale wydaje mi się, że nawet tak mały dysk może mieć szybszy transfer... Możliwe to?

Jeszcze jedno ważne pytanie. Jak zachowa się komputer, gdy wsadzę mu pamięci 1066MHz, gdzie płyta przyjmuje PC600 i PC800? Czy komputer może w ogóle nie włączyć się? Czy też będzie działał na 800MHz?

Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci... Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci... Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci... Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci... Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci... Stary komputer a sens inwestycji w.... pamięci...

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam może jeszcze, że system pod względem efektów i wyglądu został odchudzony w miarę możliwości (w "efekty wizualne" - dopasuj do uzyskania najwyższej wydajności").
    Kolejna sprawka - antywirus - każdy zamulał system bardzo. Gdy miałem Microsoft Security Essentials, proces defendera MsMpEng zajmował często po 70-80% procesora, więc Mse wyleciał z komputera. Teraz jest ArcaVir, w sumie zamula najmniej, ale bez żadnego antywira byłoby najlepiej... Pomijam sens jego obecności, bo pewnie go nie ma...

System jest Windows XP Professional SP3.

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze jedno. Jak pisałem, odniosłem wrażenie, że komputer chodzi lepiej na procku Willamete 1,7GHz, niż na Northowoodzie 2GHz. Do płyty oryginalnie był właśnie willamete i wyczytałem, że
    "Pierwsze procesory Pentium 4 [willamete] pracowały z dynamicznymi pamięciami RIMM firmy Rambus. Procesory te były bardzo mało wydajne i przegrywały testy nawet ze swoimi poprzednikami Pentium III, nie wspominając już o procesorach firmy AMD, które konkurowały z nimi.

W przypadku Northwooda nie ma mowy o Rambusach, ale to raczej nie ma wpływu? Bios nie piszę nic o niekompatybilności (no, napisał jak mu wsadziłem Celerona :-) (ale działał :-) ) )

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze może dam raport z programu dołączonego do płyty głównej, jest tam kilka ciekawych rzeczy (tak, wiem, napięcia mierzymy miernikiem).
    Code:
                    I N T E L (R)   A C T I V E   M O N I T O R

System Information Report
                                2013-03-15 23:32:22

General Information
    Product name        Genuine Intel(R) Pentium(R) 4 processor based system
    Board model         Genuine Intel(R)  system board
    OS version          Windows* 2000 version 5.1 Dodatek Service Pack 2 build
    OS memory           523 536 KB RAM

Processor
    Processor           Genuine Intel(R) Pentium(R) 4 processor
    Processor speed     1,70 GHz
    Bus speed           400 MHz
    L1 cache            Data Cache 8KB, Execution Trace Cache 12K Micro-ops
    L2 cache            Advanced Transfer Cache 256KB
    Form factor         ZIF Socket
    Stepping            10

System
    Physical memory     512 MB RAM
    Memory speed        PC800
    Memory type         Other, RAMBUS
    Form factor         RIMM
    BIOS date           07/24/2002
    BIOS size           512 KB
    BIOS version        P15 (MV85010A.86A.0038.P15.0207241616)

Sensors
    Sensor Name         System Temperature
    Current Value       30
    Upper Threshold     50
    Lower Threshold     not applicable

Sensor Name         Processor Zone
    Current Value       31
    Upper Threshold     75
    Lower Threshold     not applicable

Sensor Name         Voltage (+3.3 V standby)
    Nominal Value       3,300
    Current Value       3,352
    Upper Threshold     4,500
    Lower Threshold     2,100

Sensor Name         Voltage (+5 V)
    Nominal Value       5,000
    Current Value       5,102
    Upper Threshold     6,000
    Lower Threshold     4,000

Sensor Name         Voltage (+3.3 V)
    Nominal Value       3,300
    Current Value       3,266
    Upper Threshold     4,300
    Lower Threshold     2,300

Sensor Name         Voltage CPU Core
    Nominal Value       1,850
    Current Value       1,697
    Upper Threshold     2,650
    Lower Threshold     1,050

Sensor Name         Memory Voltage
    Nominal Value       2,500
    Current Value       2,483
    Upper Threshold     3,300
    Lower Threshold     1,700

End of Report

*Third-party brands and names are the property of their respective owners.

• Pomocny post
    Poziom 31  
    W zakładce msconfig dużo rzeczy można u ciebie wyłączyć.
    Zostaw sobie dźwięk, sterowniki do karty graficznej.
    Takie rzeczy jak: Adobe.., java , można wyłączyć.

Dodano po 7 [minuty]:

W zakładce msconfig dużo rzeczy można u ciebie wyłączyć.
    Zostaw sobie dźwięk, sterowniki do karty graficznej.
    Takie rzeczy jak: Adobe.., java, itd. można wyłączyć. To na początek.

Wspominałeś, że przeglądarka długo się uruchamia.
    Zaktualizuj do najnowszej. Jeśli pracujesz na firefoxie powyłączaj automatyczne aktualizacje itp. Nieco przyspieszy.
    Zaktualizuj adobe flash player dla (IE i innych przeglądarek.)

Przy okazji porządków sprawdź temperatury: na procesorze itd. Możesz też wymienić pastę termoprzewodzącą, bo podejrzewam, że dawno nie była wymieniana.
    Wyczyść wnętrze komputera z kurzu (płyta, styki pamięci ram), pospinaj kable itd.
    W zasilaczu też. Trochę powietrza sprężonego i będzie jak nowy.
    Polepszysz cyrkulację powietrza w obudowie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Dysk twardy do kosza.
    Naprawdę nie opłaca się już inwestować w ten komputer.
    entermen napisał:
    Zaktualizuj adobe flash player dla (IE i innych przeglądarek.)

Chyba żartujesz trzeba używać jak najstarszej wersji się da na takim sprzęcie. Każda nowsza wersja flasha ma coraz większe wymagania. Pozatym ten procesor i tak nie wyrabia na flasha do płynnej pracy potrzeba 2rdzenie z klasy intel dual core/core 2 duo
    entermen napisał:
    Wspominałeś, że przeglądarka długo się uruchamia.
    Zaktualizuj do najnowszej.

Także czym nowsza wersja przeglądarki potrzebuje więcej.
    Ture11 napisał:
    (tak, wiem, napięcia mierzymy miernikiem).

To zmierz miernikiem.
    Ture11 napisał:
    Ciekawą sprawą jest pamięć wirtualna. Przy jej braku na komputerze nawet daje się pracować, ale niektóre programy się sypią. W sumie wskazuje to na powolny dysk...
    Obecnie przydzielone jest min 256MB, max 768MB.

A jak byś chciał? pamięć wirtualna gromadzi się na dysku twardym w przypadku małej ilości ram to właśnie w dysku sobie mieli. Dysk masz uszkodzony, są realokowane sektory i tak będzie.

Jeżeli używasz go tylko do internetu to ja bym proponowała zamiast windowsa xp jakąś lekką dystrybucje linuxa. Linux zużywa dużo mniej pamięci ram a także na takim procesorze jak twój będzie chodził cutkę szybciej + nie trzeba antywirusa.

Dodano po 5 [minuty]:

Ture11 napisał:
    Jak zachowa się komputer, gdy wsadzę mu pamięci 1066MHz, gdzie płyta przyjmuje PC600 i PC800? Czy komputer może w ogóle nie włączyć się? Czy też będzie działał na 800MHz?

Ani 1066(DDR3) ani 800(DDR2) nie wejdzie.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Na aledrogo masz pełno poleasingowych Delli i innych. Za ~100zł kupisz P4 3ghz 1/2gb ram i jakiś sprawny dysk. Do zastopowań typu internet wystarczy. Sam ostatnio wyrwałem zestawik na C2D za 149zł. Od 2 miesięcy używa go 7letnie dziecko i nadal działa ;)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Pytania odnośnie zakupów już w co kupić.
    Ten komputer jest bardzo słaby nie warto w niego inwestować, HDD do wymiany, CPU jest słaby w sumie P III S 1400 133\512 L2 są szybsze.
    Pamięci RIMM 1066 nie warto kupować nawet jeśli zadziała to prawdopodobnie trzeba by wszystkie moduły wymienić. Jeśli już to wymiana HDD - w miarę przywróci zestaw do życia.
    Można go zostawić jako okaz muzealny, bez modernizowania i ponoszenia wydatków.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Właśnie piszę ten post na podobnym komputerze: Vobis HighScreen z 2001 roku. Płyta główna Intel D850GB z procesorem P4 1,3GHz. Fabrycznie miał 128 MB RIMM (Windows Millenium), w XP HE SP2 wszedł z 384 MB i nawet dało się opanować nerwy z SP3. Zainwestowałem w pamięć 50 zł i teraz mam 768 MB. Po dodaniu pamięci zainstalowałem Windows od nowa i do końca lutego broniłem się przed SP3.

Miałem podobne objawy do opisanych przez Ciebie. Wymieniłem zasilacz na nowszy stary, ale nie pomogło. Wymieniłem dysk na nowszy stary i większy. Przekopiowałem partycję systemową i powiększyłem ja za pomocą GParted z RescueCD. Pomogło. Pozwoliłem zainstalować SP3 oraz wszystkie aktualizacje ważne i opcjonalne. Komputer zauważalnie działa wolniej, ale nadal da się pracować. Jako ochronę mam Windows Defender i Microsoft Essential.

Od około półtora roku stosuje regularną pielęgnację systemu za pomocą narzędzi systemowych i trzech programów: Glary Utilities, Easy Cleaner i CCleaner. Niektóre programy startowe wyłączyłem za pomocą Glary. Ponadto skanuję okresowo pliki Essentialem i darmowym Esetem. Nieco poprawiła się szybkość dostępu do Internetu, kiedy kupiłem router 3G i modemu nie dołączam już do komputera.

Jednak dalsze inwestowanie w taki komputer nie jest opłacalne. Zasilacz i dysk mam z odzysku po złomowaniu sprzętu w pracy, czyli za darmo. Jeżeli płyta główna nie będzie chciała zepsuć się, a któreś poprawki do Windows lub Flash Playera już wyraźnie pogorszą warunki pracy, to jeszcze ewentualnie przejdę na Linuksa Slackware. Oferowane komputery poleasingowe w cenie 200-400 zł., np. Dell Optiplex lub Fujitsu-Siemens Esprimo nie skłaniają do wydawania pieniędzy na pamięci RIMM przy tak powolnym procesorze.

Krzysztof Podstawa
  • Poziom 36  
    Witajcie.
    Dziękuje za odpowiedzi, zwłaszcza za odpowiedź kolego kpodstawa.

Sprawa z pamięcią wygląda tak, że mogę za 58zł z allegro kupić 1gb pamięci 1066, czylu cztery sloty, więc nie ma różnicy, czy pozostałe będą działać, czy nie, bo itak 1GB zajmie mi wszystkie sloty. Tylko, czy będą działać?
    Koleżanko Kasiunio7777 "Ani 1066(DDR3) ani 800(DDR2) nie wejdzie. ", pamięci 1066 i 800 są naprawdę różne, rimm od dawien dawna chodzą w 800MHz, a nie nazywają się DDR.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ja bym raczej te pieniądze zainwestował w nowy dysk, bo najwyraźniej to on jest przyczyną problemów, o których piszesz. Po za tym, jego dni są już policzone, skoro ma uszkodzone sektory. A razem z nim przepadną Twoje dane.
  • Poziom 39  
    d-t-x napisał:
    zainwestował w nowy dysk, bo najwyraźniej to on jest przyczyną problemów

Nie, przyczyną jest cały komputer bo jest mało wydajny to już za mało na dzisiejsze czasy nawet do internetu. Zmiana dysku wiele nie pomoże. Trzeba zacząć się rozglądać za czymś nowszym na core 2 duo lub dual core bo to niezbędne minimum na dzisiaj do normalnej i komfortowej pracy.

Pozatym takich dysków już nawet nie produkują.
  • Poziom 36  
    No i właśnie cały problem jest w tym, że z dysku zapełniam zazwyczaj 8GB licząc z zainstalowanym systemem, a żadnych ważnych (ani nawet małoważnych) danych tam nie mam, dlatego też odwlekam z zakupem nowego... Zdaję sobie sprawę z tego, że dysk jest uszkodzony, ale i wskaźnik realokowanyh sektorów nie zmienia się od długiego czasu. Czy więc powolność dysku może w ogóle wynikać z tych realokowanych sektorów? Przecież po to jest operacja realokowania, by wszystkie sektory były sprawne, no a chyba odczyt realokowanych sektorów nie będzie wiele dłuższy od normalnych?
    Zresztą... był kiedyś w komputerze sprawny dysk 120GB i wielkiej różnicy nie było z tego, co pamiętam...

Tak z ciekawości...
    Jak byście mieli zestawy, jeden taki jak mój, a drugi:
    AMD Sempron 2300+ 1,6GHz
    Płyta główna pcchips M863G
    768 RAM @ 333MHz
    który byście wybrali? Bo odnoszę wrażenie, że AMD działa żywiej...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ture11 napisał:
    Czy więc powolność dysku może w ogóle wynikać z tych realokowanych sektorów?

Tak.

Twój komputer to już staruszek - tak jak ktoś pisał stareńki P3 na jądrze Tualatin jest wydajniejszy.

Zamiast kupować dysk czy RAM - odłóż jeszcze parę zł. i kup jakiegoś Dell'a/HP z allegro.

Ture11 napisał:
    tóry byście wybrali? Bo odnoszę wrażenie, że AMD działa żywiej...

Wydajniejszy jest Sempron.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    4x256MB rimm 800Mhz kosztuje niespełna 30zł, a odczujesz różnice
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Kasek21 napisał:
    Ture11 napisał:
    tóry byście wybrali? Bo odnoszę wrażenie, że AMD działa żywiej...

Wydajniejszy jest Sempron.

Jeszcze jakby go podkręcił to na pewno byłby bardziej "żywy" ;D
  • Poziom 36  
    Z całą chęcią był podtaktował, ale płyta nie oferuje takiej możliwości, bo to noname, zresztą mój Intel też zablokowany... Wiecie co, chyba rozważę komputer typu nowy :-).

Jeśli mogę zapytać, jak wygląda sprawa zakupu jakiegoś Della biurowego w kwocie do 140zł, czy będzie to trochę lepsze, czy średnio?

p.s.
    Przeprosiłem się z procesorem Northwood'a :-) trochę jednak lepiej sunie.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ture11 napisał:
    Jeśli mogę zapytać, jak wygląda sprawa zakupu jakiegoś Della biurowego w kwocie do 140zł, czy będzie to trochę lepsze, czy średnio?

Gdyby nie było lepsze to byś nie otrzymał propozycji zakupu "jakiegoś" Della :)

Ture11 napisał:
    p.s.
    Przeprosiłem się z procesorem Northwood'a :-) trochę jednak lepiej sunie.

To było oczywiste :) A gdzie to zauważyłeś (co w tym czasie robiłeś) ?
  • Poziom 36  
    Hmm no Northwooda przed chwilą wsadziłem no i trochę żywiej chodzi sprzęt, choć wydawało mi się, że kiedyś było odwrotnie... Ale jednak postanowiłem rozejrzeć się za jakimś nowszym sprzętem, nie wiem jeszcze, czy będzie to biurowy, czy jakiś składak... Po prostu muszę znaleźć trochę kasy, bo widzę, że za takie kwoty, to nie ma co inwestować ani w dysk ATA (bo mój komp nie ma sata), ani też w pamięci. Zdawało mi się, że technologia Rambus musiała być jakaś nadzwyczajna, (podobnie jak porównanie VHS do Betacam), no ale widzę, że w dzisiejszej dobie to wszystko bez sensu.
    Pozdrawiam i dziękuje za liczne odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kiedyś wszystko jest super ale moje zdanie jest takie że jeżeli kupujemy nowy komputer i ma nam służyć np do właśnie prac biurowych, multimedii, internetu to trzeba go zmieniać co około minimum 6lat, do gier co 2lata max 3. Wszystko się zmienia, technologia szybko się rozwija i nic nie jest wieczne.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ture11 napisał:
    Zdawało mi się, że technologia Rambus musiała być jakaś nadzwyczajna

To zdawało się jest kluczowe. To były pamięci lepsze niż SDRAM 133 ale później to tylko marketing podobnie jak z super wydajnością P4. Pamięci miały bardzo duże opóźnienia, były drogie w produkcji, przegrywały z DDR400 w trybie dual, cena zabijała. Intel promował je gdyż związał się kiluletnim kontraktem, później sami je porzucili na rzecz DDR.
  • Poziom 36  
    No tak, i tym ostatnim postem kolegi jestem całkowicie zdecydowany na zmianę reszty części w komputerze.
    W takim razie zaczynam poszukiwania, wpierw rzecz jasna pieniędzy, potem trzeba coś uskładać. Z jednej strony byłbym chętny na coś z biurowych low-profile, z drugiej zaś strony na low profile nie kupię karty muzycznej pokroju obecnego SB Live 5.1...
    Ale myślę, że co kupię to już raczej dyskusja do działu "Komputery - co kupić?", więc ten temat chyba należy już zamknąć.
    Dziękuje wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.