Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stawka za projekt szafy z automatyką

peterrrm 15 Mar 2013 08:36 8181 13
  • #1 15 Mar 2013 08:36
    peterrrm
    Poziom 14  

Witam,

Jak wyceniacie stawkę za projekt szafy elektrycznej z automatyką, np do maszyny która zawiera PLC z około 40 I/O, około 10 styczników, 30 przekaźników, układ bezpieczeństwa, 15 SSRów, 2 falowniki po profibusie, zabezpieczenia, do tego dobór wszystkich elementów, przewodów ?

Tylko proszę nie pisać: "zastanów się ile Ci to zajmie i pomnóż razy stawkę za godzinę jaką chciałbyś dostać..."
    Zgadza się, tak się to wycenia, ale jeden robi coś 3 dni a inny 5. Stawki też mogą być różne. A mi zależ na podaniu ceny tak ogólnie za cały projekt.

dziękuje i pozdrawiam

0 13
  • #2 15 Mar 2013 11:00
    PROAT
    Poziom 13  

Sam projekt bez programu?

0
  • #3 15 Mar 2013 11:07
    peterrrm
    Poziom 14  

Tak, sam projekt - bez programu i bez montażu.
    Przedstawiony projekt jest przykładowy. Chodzi o rozeznanie tematu.

0
  • #4 15 Mar 2013 12:34
    PROAT
    Poziom 13  

Taki prosty schemat + rysunki elewacji + rysunki wnętrza rozdzielni + lista elementów + tabela kabli trzeba cenić od 5000 w górę.

Równie dobrze mógłbym wziąć za to samo 20kpln, gdyby na przykład maszyna miała jakieś potężne silniki po 0,5MW, falowniki, sofstarty z bypasami itd.

Wszystko zależy od maszyny/obiektu

Generalnie jak jesteś projektantem bierz jak najwięcej :D, ale jak jesteś zamawiającym nigdy nie kupuj u najtańszego.

0
  • #5 15 Mar 2013 13:00
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Podaj jeszcze moc "pobieraną przez szafę" czy to sterowanie klimatyzacji czy maszyny czy na wieś. Czy klient dał swoje wtycznę np: że styczniki mają wieść na szynach zbiorczych i maja mieć blokady mechaniczne co do dostawców aparatów czy to EX czy tylko IP65 ?

0
  • #6 15 Mar 2013 13:14
    peterrrm
    Poziom 14  

Wiec założenia takie:
    - moc silników po 15kW,
    - do SSRów grzałki, w sumie o mocy 10kW,
    - styczniki będą na max 2kW, na szynie th35
    - urządzenie będzie częścią linii produkcyjnej
    - osprzęt głównie Moellera, nie EX
    - stopień skomplikowania przeciętny,

To jest konkretny przykład, ale jestem ciekaw jak takie i podobne zlecenia wyceniają inni, czym się kierują: ilością elementów, mocą, przeznaczeniem - jak to wszystko wspólnie łączycie w całość.

0
  • #7 15 Mar 2013 15:23
    gervee
    Specjalista Automatyk

Raczej wyceniałbym to jako ilość godzin pracy x stawka godzinowa. Zrobienie projektu to jedno. Zmiany i poprawki na życzenie klienta to drugie (należałoby z góry ustalić czy w cenie podstawowej czy płatne osobno).
    Jeden założy, że potrzebuje na to tydzień, drugi że mniej, trzeci, że więcej. Raczej nie ma reguły. Jeden się ceni, drugi robi po kosztach a trzeci dołoży do interesu licząc np. na zarobek przy dalszej współpracy. Oczywiście trzeba mieć też na uwadze klienta ... biedny klient nie zaakceptuje drogiej oferty. Oferta powinna być rzetelna jednak niekoniecznie tania.

0
  • #8 15 Mar 2013 23:11
    peterrrm
    Poziom 14  

Jakaś przeciętna stawka godzinowa? Przy założeniu że rysuje spokojnie a nie zastanawiam sie nad każdą linią i jednocześnie nie pędzę jak ferrari?

0
  • #9 16 Mar 2013 02:13
    Staszko90
    Poziom 9  

Przeciętna stawka?:) ja spotkałem się od 40 do 120 zł/h Tyle, że firma miała bardzo dobre oprogramowanie wspomagające projektowanie.

0
  • #10 16 Mar 2013 07:44
    Pritend
    Poziom 19  

Na wykonanie takiej szafy sterowniczej potrzeba około tygodnia czyli 60 roboczogodzin. Osprzętu nie jest za wiele ale mimo wszystko to nie kopanie rowu łopatą. Trzeba pomyśleć, potrasować otwory, zakuć setki tulejek na przewodach.
    Stawka 5 do 6 tysięcy jest odpowiednia i wbrew pozorom nie jest to tak dużo. Trzeba również wziąć pod uwagę że po testach coś może się upalić np. przez błąd przy połączeniu i trzeba będzie zakupić już za swoje pieniądze osprzęt. Dlatego też warto dodać do tych 6 tysięcy z kolejne2 do 4 tysiące w ramach asekuracji. Dodatkowo za zaprogramowanie sterownika i pewnie jakiegoś panelu sterowniczego ja osobiście za mniej niż kolejne dziesięć tysięcy zł nie brałbym się za to. Do SSr-ów potrzebne są jeszcze jakieś regulatory, które też można podpiąć pod sterownik i rejestrować na przykład wartości temperatury.
    Całość z osprzętem tak na moje oko wychodzi w granicach 50000 zł. Czy to dużo?

0
  • #11 16 Mar 2013 13:09
    peterrrm
    Poziom 14  

"Pritend" tutaj chodzi o projekt i rozrysowanie wszystkiego, a nie o wykonanie szafy sterowniczej, tym się zajmuje ktoś inny. Ale nawet z wykonanie i zaprogramowaniem to nie sądzę, żeby ktoś zapłacił 50tyś za taką szafę.

0
  • #12 16 Mar 2013 19:22
    Pritend
    Poziom 19  

Rozumiem że tworzysz tylko projekt.Chodziło mi o koszt całej szafy sterowniczej razem z wszystkimi urządzeniami wykonaniem oraz oprogramowaniem sterownika. Wydaje mi się że opisałem to dość jasno. Jeżeli chodzi o całkowity koszt projektu to raczej taki będzie jak pisałem wyżej.

Przykład dla średnich cen osprzętu:
    Szafa dwa segmenty 190x80x60 -cena około 5000 zł
    Sterownik Siemens S7 plus karty I/O - cena około 8000 zł
    Moduł bezpieczeństwa - cena około 1000 zł
    Trzydzieści przekaźników - cena około 1200 zł
    Trzydzieści podstawek - cena około 1500 zł
    Dziesięć styczników - cena około 700 zł
    Dziesięć "termików" ( przeważnie przed stycznikiem) - cena około 1000 zł
    Dwa "falowniki" - cena około 10000 zł
    Piętnaście SSR-ów - cena około 3000 zł
    Piętnaście regulatorów ( do ssr) - cena około 4500 zł
    Do tego linka kablowa + tulejki kablowe + zugi i inne drobne graty 2000 zł

Łączny koszt osprzętu to około 37000 zł

Dolicz do tego Twój projekt np. w eplanie + wykonanie szafy + oprogramowanie sterownika.
    Oczywiście można to pewnie zrobić pewnie taniej na chińskich podróbkach.

0
  • #13 16 Mar 2013 20:03
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Nie wykonuję takich rzeczy, ale je biorę udział w ich zamawianiu i odbiorze. Dam ci przykład szafy którą jakiś czas temu zamawialiśmy, od razu mówię że podana cena zawiera całość wykonania, czyli projekt, montaż szafy, oprogramowanie PLC, i cena całego osprzętu a więc, wykonawca zakupił wszystkie elementy, naszym zadaniem było tylko połączenie tego na obiekcie, a więc podłączenie silników czujników itp.

A więc szafa zawierała.
    - 7 wysterowań silników (stycznik termik), łączna moc poniżej 10kW
    - 3 SSR sterujące grzałkami, łączna moc ok 60kW
    - 2 przetworniki do termopar
    - sterownik klasy S7-300 (dokładnie ET200S)
    - Panel operatorski, plus podłączenie do scady na kompie po profinecie
    - do tego pojedyncze krańcówki, cewki zaworów

Całość z oprogramowaniem PLC, HMI, i Scady, to koszt nie całe 50000PLN. O ile pamiętam koszt oprogramowania to jakieś 6000PLN. Materiał a więc szafa i to co w niej się znalazło to około 22000PLN i około 22000PLN na montaż, projekt schemat, transport do nas. W mojej opinie niech zaprojektowanie szafy będzie 10% ceny jej wykonania to daje jakieś 2200.
    Domyślam się że schemat elektryczne dostaniesz, a masz wykonać tylko projekt szafy a więc jak to ma być w środku rozmieszczone. To według mnie stawka od 5000 w górę jest mocna przesadzona.

0
  • #14 16 Mar 2013 23:17
    peterrrm
    Poziom 14  

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Schemat elektryczny też miałby być w to wliczony.

0