Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie mikrokontrollera z przekaznikiem

cooba89 16 Mar 2013 00:41 1254 7
  • #1 16 Mar 2013 00:41
    cooba89
    Poziom 2  

Witam,
    Na początek chciałbym zaznaczyć że jestem początkującym elektronikiem więc proszę o trochę wyrozumiałości.

Jakiś czas temu natknąłem sie na Arduino i postanowiłem zrealizowac projekt inteligentnego domu. Chciałbym do tego celu wykorzystać ethernet shield podłączony do routera a komunikacje z urządzeniem zapewnić przez nadajnik i odbiornik radiowy (Link).

Moj problem pojawił się gdy postanowiłem zrobić zdalnie sterowane kontakty. Zamówilem już przekaźniki (Link) które były by sterowane przy pomocy arduino pro mini. Pytanie moje to jak zasilić to arduino z tego samego źródła którym sterował by przeaźnik? Czy jest wogóle taka możliwość a jeśli nie to czy istnieje jakieś prostsze rozwiązanie?

Pozdrawiam

0 7
  • #2 16 Mar 2013 06:01
    emarcus
    Poziom 34  

cooba89 napisał:
    Witam,
    Pytanie moje to jak zasilić to arduino z tego samego źródła którym sterował by przeaźnik? Czy jest wogóle taka możliwość a jeśli nie to czy istnieje jakieś prostsze rozwiązanie?

Pozdrawiam

Bezpośrednio NIE, potrzebujesz dodatkowo zwyczajny adapter 'ścienny' z wyjściem ok. 9V DC. z wydajnością prądową ok 500mA. Na płytce Arduino jest wbudowany power supply, który wymaga zasilania napięciem w tym zakresie. Najczęściej jest tam też wbudowany connector do takiego podłączenia.

e marcus

0
  • #3 16 Mar 2013 08:18
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

To, co zamówiłeś, to na szczęście nie są przekaźniki, tylko łączniki półprzewodnikowe SSR. Sprawdź specyfikację płytki - tam znajdziesz dokładną informację o zasilaniu. Na 99% możesz je zasilać razem z Arduino - takie to przynajmniej sprawia wrażenie na pierwszy rzut oka.

0
  • #4 16 Mar 2013 08:31
    cooba89
    Poziom 2  

Mozna tym sterowac czymkolwiek o napieciu 3v-24v o ile dobrze pamietam. Chodzi o to ze chce uniknac zasilaczy gdyz calosc bedzie za duza - myslalem raczej o jakims bardziej kompaktowym rozwiazaniu.

Kiedys kupilem gniazdka na pilota. Komunilacja miedzy gniazdkiem a pilotem odbywa sie przy pomocy podobnych odbiornikow RF ktore ja zakupilem (zdjecia plytki w zalacznikach). Ciezko mi rozgrysc ten uklad ale gniazdko jest wpiete w kontakt a do niego wpina sie urzadzenie ktore jest zalaczane gdy nacisne odpowiedni guzik na pilocie. Modul RF jest zasilany napieciem nie wiekszym niz 12v. Chcialbym zrobic cos podobnego tylko z innym przekaznikiem, takim ktory by nie 'trzaskal' na cale pomieszczenie.

Przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z telefonu.

0
  • #5 16 Mar 2013 08:51
    BlueDraco

Przecież masz coś, co zasila Aduino, więc zapewne z tego samego możesz zasilić i tę płytkę. SSR nie wnosi zakłóceń po stronie pierwotnej, a prądu jakiegoś szczególnego też nie pobiera - sprawdź w dokumentacji płytki, którą kupiłeś, zapewne znajdziesz tam szczegółowy schemat połączeń - to rozwieje wszelkie wątpliwości.

0
  • #6 16 Mar 2013 17:30
    cooba89
    Poziom 2  

Wlasnie nie mam. Generalnie chodzi o to ze tą plytka chcialbym zalaczac jakies urzadzenie pracujace na 230v i jednoczesnie z tego zasilic arduino zeby tą plytka sterowalo. Moze na poczatlu troche nie jasnie to wyjasnilem.

0
  • #7 17 Mar 2013 14:36
    cooba89
    Poziom 2  

Pomoże ktoś?

0
  • #8 17 Mar 2013 16:30
    BlueDraco

A w czym mamy właściwie pomóc?
    Ty masz (chyba) instrukcję do modiłu SSR, my - nie. Popatrz w tę instrukcję i sprawdź, czy możesz to zasilać razem z Arduino, z tego zasilacza, który już masz.

0