Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który język programowania na początek???????

indyk_Andrzej 20 Feb 2005 12:53 2346 29
Altium Designer Computer Controls
    indyk_Andrzej
    Level 10  
    Mam 16 lat.Chciałbym zacząć naukę programowania, ale niewiem od jakiego języka mam zacząć, (odpada html, php,java). Jeśli ktos zechce mi pomóc ktory język będzie najlepszy na poczatek to niech mi poda linki do strony download języka i link do kursu...z góry dziękuje.......
  • Altium Designer Computer Controls
    papudrun
    Level 13  
    Witam!
    To wszystko zależy co chcesz robić...
    Jeśli chcesz zacząć robić strony WWW to na początek HTML potem PHP
    a jesli chcesz pisać aplikacje pod Windows to masz do wyboru środowiska programistyczne: Borland Delphi (Object pascal) lub C++ Buildier.

Polecam Ci strone http://www.4programmers.net/
    XXXc
    Level 13  
    Basic jest najprostszy, możesz na nim nauczyć się podstaw.
    Później np.:
    - VisualBasic - ma więcej możliwości,
    - Pascal - silnie zwązany z liczeniem i operacjami matematycznymi,
    - C lub C++ - podstawa na prawie wszystkich studiach, uważam, że warto umieć.
    simpo
    Level 19  
    Witam!

Ja proponuje na początek... C++ i książke pana Grebosza "Symfonia C++" .
    C jest obecnie standartem jeśli chodzi o języki programowania i wydaje mi sie, ze najrozsadniej zacząc od niego.

Zreszta prawda jest taka, że obojetnie od czego zaczniesz (Basic, Pascal) to po nauczeniu sie podstaw i "myslenia programistycznego" to potem zmiana języka w jakim piszesz ogranicza sie tylko do nauki składni (mowie o podstawach).

Pozdrawiam.
    Innco
    Level 15  
    Jeżeli chcesz robić jakieś drobne programy pod winwows to polecam ci Delphi według mnie jest to najprostszy język programowania potem pascal i basic a reszta się nie zajmuje.

Daje ci kilka prostych rzeczy od których powinieneś zacząć w Delhi i Pascal:
    Attachments:
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    Myślę że powinieneś zacząć od Turbo Pascala, a jak już załapiesz o co chodzi to możesz się przerzucić na Delphi albo Visual Basic
  • Altium Designer Computer Controls
    ~sojer
    Level 27  
    najlepszy i najbardziej popularny jest C/C++ jednak jest on troche trudnawy jak na początek. zacznij od pascala ma on bardzo prostą składnię i łatwo zrozumieć podstawowe zasady programowania. później bez problemu będziesz mógł przesiąść się na C.
    martinpl
    Level 27  
    a jezeli chcesz zrozumiec od podstaw jak dziala komputer, jakie komendy odwoluja sie bezposrednio do procka itp. to zapoznaj sie z asemblerem, to podstawa w szkolach ksztalcacych w kierunkach informatycznych...
    arnoldk_20
    Level 35  
    Jeżeli chcesz zacząć z programowaniem to zalecam od C i C++ a potem wszystkie pochodne bazujące na C np Delphi itp (nawet "javascript " i "WSH Script " bazuje na C++)

martinpl wrote:
    a jezeli chcesz zrozumiec od podstaw jak dziala komputer, jakie komendy odwoluja się bezposrednio do procka itp. to zapoznaj się z asemblerem, to podstawa w szkolach ksztalcacych w kierunkach informatycznych...

Assembler jest trudnym językiem (raczej nie dla amatorów).
    r06ert
    Level 25  
    martinpl wrote:
    zapoznaj się z asemblerem, to podstawa w szkolach ksztalcacych w kierunkach informatycznych...

samemu bedzie trudno mu dojsc co do czego, zwłaszcza ze nie miał stycznosci z innymi językami... książki ani kursy z netu nie załatwią sparwy... tu faktycznie potrzebny jest nauczyciel, ale nie wirtualny tylko fizyczny niestety... ;)
    dyzio86
    Level 16  
    Szukam jakiegos kursu do Turbo Pascala 7.0 Z góru THX

Pozdro
    r06ert
    Level 25  
    Krzyżu wrote:
    Ja jednak proponuje QBasica.

Ja sam zaczynałem od Basica, ale jescze na C64 :)
    Również polecam na początek :)
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Smutny, sądzę, że nie masz racji. Basic nie jest językiem strukturalnym i uczy złego stylu programowania. Zwróciłbym się raczej w kierunku Pascala i Delphi, a jeżeli ktoś ma zamiar nauczyć się programowania systemowego, to obowiązkowo C.
    r06ert
    Level 25  
    jankolo wrote:
    Smutny, sądzę, że nie masz racji. Basic nie jest językiem strukturalnym i uczy złego stylu programowania.

moze masz troche racji... Basic uczy bałaganiarstwa. Ale na początek dlaczego nie :) Prosty a ile frajdy :)

...a moze VisualBasic :)
    alfrednovi
    Level 19  
    Cześć!
    Według mnie najlepiej zacząć od C++ albo języka o podobnej funkcjonalności (delphi, java), tylko trzeba porządną książkę znaleźć, taką w której podstawy są jasno i zrozumiale wytłumaczone.

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Alfred, jeżeli on do tej pory nie miał do czynienia z programowaniem, to zacząć powinien od takiego języka programowania, który będzie względnie bliski algorytmów, których tworzenia musi sie nauczyć. Sądzę więc że Java będzie zbyt skomplikowana.
    alfrednovi
    Level 19  
    jankolo wrote:
    Alfred, jeżeli on do tej pory nie miał do czynienia z programowaniem, to zacząć powinien od takiego języka programowania, który będzie względnie bliski algorytmów, których tworzenia musi się nauczyć. Sądzę więc że Java będzie zbyt skomplikowana.

Cześć!
    Chyba faktycznie się zapędziłem z tą javą :(

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
    Łuk_F
    Level 17  
    Ze swojego doświadczenia programistycznego polecam na sam początek Pascal'a ze wzgledu na bardzą prostą budowe składniową. Jest się go bardzo łatwo nauczyć. Jak poznasz na nim podstawy programowania możesz się przerzucić na prawie inny dowolny język. Jako rozszerzenie Pascal'a polecam język niższego poziomu czyli Assembler. Przy pisaniu programów z użyciem tych dwóch języków możemy uzyskać bardziej przejrzysty program (komendy Pascala) oraz szybkość dziłania (bezpośrednia kontrola nad procesorem).

Pascal przyda ci się do nauki Delphi. Tam oprócz części przyjemnej, czyli projektowania formy programu, mamy też część mniej przyjemną, którą jest pisanie kodu po części w języku Pascal.

Polecam bardzo więc Pascal'a na początek.

P.S. Jednak po głębszym przemyśleniu możesz zacząć pisać proste programy w "psaudo kodzie" lub na schematach blokowych. Wtedy jeszcze łatwiej jest napisać jakiś program.

P.S.2 Sam używam schematów blokowych przed napisaniem większych programów. Pozwala mi to wyeliminowac wiele błedów które mogą się zdarzyć przy pisaniu bezpośrednim.
    Electronic0
    Level 17  
    Tylko Turbo Pascal - Można nauczyć się go bardzo szybko, a później jest łatwiej go zmienić na coś bardziej zaawansowanego.
    alfrednovi
    Level 19  
    Electronic0 wrote:
    Tylko Turbo Pascal - Można nauczyć się go bardzo szybko, a później jest łatwiej go zmienić na coś bardziej zaawansowanego.

Cześć!
    Dlaczego tylko Turbo Pascal? Mógłbym równie dobrze powiedzieć, że tylko C++. Może nawet byłbym trochę bliżej prawdy ;)

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
    LtLog
    Level 30  
    Językiem uczącym tzw. dobrych nawyków programistycznych jest Python pozowli Ci on raczej wejść w świat kodu, a niżeli tworzyć piękne aplikacje ale za to pozoli Ci się oswoić z pewnymi zaleznościami trudniejszymi do przełknięcia w innych językach więcej dowiesz się tu:

http://www.python.org.pl/

Zjadziesz tam przedewszystkim pełną dokumentację techniczną która pomoże Ci w poczatkach nauki a tu znajdziesz interpreter dla niemal że wszystkich platform:

http://www.python.org/download/

Jednym z jego głównych atutów jest zminimalizowanie do granic możliwości kod programu nietracąc przy tym na żadnych z jego wielu atrybotów.

Potem gdy już poznasz nieco ten kawałek chleba bez problemy dobierzesz język do własnych potrzeb.

Pozdrawiam Lt.
    Electronic0
    Level 17  
    alfrednovi wrote:
    Electronic0 wrote:

Cześć!
    Dlaczego tylko Turbo Pascal? Mógłbym równie dobrze powiedzieć, że tylko C++. Może nawet byłbym trochę bliżej prawdy ;)

Pozdrawiam!
    Alfrednovi

Nie twierdze, że zaczynać programować można tylko i wyłącznie od Pascala , ale ja nauczyłem się go dość szybko , i uważam że instrukcje są wmiarę łatwe do nauczenia i opanowania.
    Oczywiście każdy zaczyna od tego od czego chce.
    Ja oddaje swój głos na Pascala :wink:
    Platon
    Level 42  
    Myslke ze lepiej zaczac od razu od C++, nie marnujac czasu na pascala. C++ uzywa sie "wszedzie". Pascal kiedys jako "platforma" do nauczania, tak jak BASIC. Szkoda swojego czasu. Nie popelniaj bledow, tak jak koledzy :)
    Zaczynaj od C#
    LtLog
    Level 30  
    Platon pozowole się ustosunkować do Twojej wypowiedzi. Chłopak nie ma pojęcia o porgramowaniu w życiu nawet "Helo world" nie zrobił, a ty mu proponujesz rzucenie się na obiektówke?

C++ jeszcze rozumie ale C# bez żadnego przygotowania? Oczywiście będzie potrafił przeklepać kod do kompilatora i na tym kształcenie się skończy.

Ja sam zaczynałem od strukturalnych jak zresztą większość tu piszących i chyba kazdy przyzna że podstawy pod obiektówkę muszą być.

Pozdrawiam Lt.
    lukasz1521
    Level 12  
    ja radze turbo pascala w internecie jest dużo kursów i jest bardzo prosty i podobny do C i C++
    indus
    Level 10  
    jezeli uzywasz windowsa a tak przyjmuje to polecam Pascala, sam zaczynalem od niego wiec wiem jak to jest. Jezlie chodzi o kompilator.. moge ci wyslac na maila (skontaktuj sie ze mna) kompilator Turobo Pascal 5.5 firmy borland, jest on darmowy a bardzo dobry. Mam rowniez swietny kurs pascala, jezeli jestes zainteresowany pisz na maila, gg, pw.
    wifil
    Level 15  
    Skoro jesteś młody i dopiero zaczynasz, rozsądnym wyjściem będzie nauka C# na platformie .NET. Za kilka lat, jak już się go nauczysz, będzie on standardem...
    Pozdrawiam i przyjemnej nauki ;-)
    alfrednovi
    Level 19  
    Cześć!

wifil wrote:
    Skoro jesteś młody i dopiero zaczynasz, rozsądnym wyjściem będzie nauka C# na platformie .NET. Za kilka lat, jak już się go nauczysz, będzie on standardem...
    Pozdrawiam i przyjemnej nauki ;-)

A co jeśli to Linux stanie się standardem?? ;)

Pozdrawiam!
    Alfrednovi