Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka

12 Mar 2003 20:05 1431 12
  • Poziom 10  
    Przede mną zrobienie pierwszego układu no i mam podstawy teoretyczne itp. ale mam 1 problem - skąd wziąć potrzebną płytkę? Robi się ją samemu ( podobno nie jest to proste :( czy gdzieś zamawia?
    Pozdro!
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 42  
    Można zamówić albo samemu wykonać. To drugie jest znacznie tańsze ale nie da się osiągnąć tak idealnych obwodów, jednak jakość jest zadowalająca. Co do projektowania i wykonania polecam skorzystać z przycisku Szukaj
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    kup sobie marcowy mumer "elektroniki dla wszystkich". tam jest artykul o robieniu samemu plytek- wszystko jest wyjasnione w bardzo prosto. co do samej plytki i FeCl3 mozna kupic w prawie kazdym sklepie z czesciami elektronicznymi. cena od ok. 3zl w zaleznosci od rozmiarow+ 3.5zl za chlorek. powodzenia.
  • Poziom 24  
    Jeżeli to jest prosty układ to możesz kupić płytkę uniwersalną.
  • Poziom 24  
    To nie jest układ. To jest gotowa płytka najczęściej już z otworami i takimi liniami jak masa i punktami lutowniczymi. Wkładasz tam elementy, przylutowujesz i łaczyś cienkimi przewodami pod spodem.
    Są o róznych wymiarach i preferencjach. Na przykład takie w których roztaw otworów pasuje pod scalaki danego typu. Musisz pooglądać i wybrać w sklepie taką najbardziej pasującą to Twojego układu.
    Ja do prostych lub testowych układów takie stosuję jak nie chce mi się trawić.
  • Poziom 11  
    Jesli nie jest to zbyt skomplikowany obwód i uklad scierzek niezbyt gęsty mozesz naniesc obraz scierzek markerem i taką plytke wytrawic w FeCl3
    Jesli chcesz miec ladniejszą plytke to najlepiej wykonac ja za pomocy folii TES (chociaz zwykla folia przezroczysta do ksero tez jest OK) musisz wydrukowac obraz scierzek na folii koniecznie za pomocą drukarki laserowej lub ksero (uwaga w lustrzanym odbiciu) i naniesc zelazkiem na plytke (w ten sposób ze kladziesz plytke z przyklejoną folią na odwróconym do gory nogami zelasku i przyciskasz szmatką), trawisz i to co zostało zmywasz nitro. potem tylko dziurki i gotowe.
    zrób najpierw kilka próbnych plytek aby dojsc do wprawy.
    powodzenia Settem
  • Poziom 16  
    mozna to zrobic na kilka sposobow:
    1. Samemu markerem narysowac sciezki na laminacie i wytrawic (np w chlorku zelaza)
    2. Metoda naswietlania
    3. Metoda z zelazkiem
    NIe pamietam teraz adresow ale wszystkie te metody sa opisane w artykulach na elektrodzie
    pozdrawiam ;-)
  • Poziom 16  
    A czy ktoś mimógłby powiedzieć jakim markerem??
  • Poziom 18  
    Marker ktory oprze sie dzialaniu wytrawiacza :)
    Ja do poprawiania sciezek z metody zelazkowej uzywam olejnego markera (13zl w papierniczym).
  • Poziom 16  
    Tyle to ja wiem. Ale czy taki standardowy marker "do pisania na wszystkim" wystarczy?
  • Poziom 9  
    Do robienia ścieżek używam zwykłego lakieru do paznokci:D
    Pozdro.
  • Poziom 14  
    zwykły marker też się nadaje ale ścieżki są "poszarpane" ... są specjalne markery - ale one też niesą idealne ... żelazkiem możesz sobie zrobić ( drukujesz schemat na folii i na gorąco odbijasz na płytke - prasując :) ) potem trawisz i jest :) .... jak ci niezależy na kasie to zlecasz firmie i masz full profesjonalizm ... Pozdro !!