Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA-Z77X-UD5H - Komputer nie włącza się z trzecim dyskiem

16 Mar 2013 19:31 1227 8
  • Poziom 32  
    Na początek specyfikacja komputera:

Procesor: Intel Core i7-3770K
    Płyta główna: GIGABYTE GA-Z77X-UD5H Z77 rev 1.0 BIOS F8
    Pamięć: Corsair Vengeance 8GB 1600MHz DDR3 CL9
    Dysk SSD: Corsair Force GT 120GB - systemowy
    Dysk Twardy: SEAGATE 500GB 32MB ST3500320AS
    Dysk Twardy: SEAGATE 320GB ST3320613AS
    Grafika: Gigabyte GTX670 OC 2048MB 256Bit
    Zasilacz: Chieftec GPS-650AB-A 650W
    System: Windows 7 x64

Włączone AHCI.

Problem:
    Po podpięciu wszystkich 3 dysków komputer wolno się włącza, do BIOSu wchodzi z opóźnieniem ale tam dyski są widoczne, jak już winda sie odpali po kilku minutach to trzeciego dysku nie ma i jest widziany przez menager urządzeń jako nieznane urządzenie. Programy Segate też go nie widzą.

Co robiłem:
    1. Podmiana taśm
    2. Zamiana portów
    3. Różne linie zasilania
    4. Update BIOSu na wyższe wersje (na każdej nowszej wersji nawet z jednym podpiętym dyskiem komp startuje wieki)
    4. Dyski sprawdzane na innym kompie, niestety tylko osobno nie razem bo nie mam takiej możliwości
    5. Instalacja najnowszych sterowników

Spostrzeżenia:
    Gdy trzeci dysk podpięty jest tylko pod zasilanie to problem nadal występuje więc tu nasuwa mi się myśl że zasilacz nie daje rady? Są 3 linie zasilania dysków: 2 kable po 3 SATA i jeden ATA, podpinałem na różne sposoby z przejściówką z ATA i nadal to samo. Zazwyczaj sam sobie radzę z takimi problemami ale teraz kompletnie skończyły mi się pomysły. Liczę na jakieś wskazówki od was. Pozdro.
  • Poziom 22  
    Może zasilacz nie dawać rady, jak masz możliwość zmierz napięcia na wolnym gnieździe +5 i +12. Jak dysponujesz oscyloskopem sprawdź przebieg napięcia.
  • Poziom 30  
    Obojętnie który Seagate, podłączysz jako 3 to komputer uruchamia się przez dłuższy czas?.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Hmm, musiałbyś albo dla testu podmienić zasilacz i przetestować, lub te 3 dyski u kogoś innego podłączyć, czy również takie coś się dzieje, nic więcej do głowy mi nie przychodzi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    RoStER napisał:
    Hmm, musiałbyś albo dla testu podmienić zasilacz i przetestować, lub te 3 dyski u kogoś innego podłączyć, czy również takie coś się dzieje, nic więcej do głowy mi nie przychodzi.

Ciekawostką jest to że jakkolwiek zamienię te dwa Seagate to zawsze nie widzi tej 320. Zawsze widnieje jako nieznane urządzenie.

informatyczek
    Wyższe BIOSy nie działają prawidłowo wcale nawet bez dysków.

Jutro wezmę inny dysk i multimetr z pracy.