Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?

Darek.S 16 Mar 2013 22:03 26442 56
lampy.pl
 • #1
  Darek.S
  Level 33  
  Witam . Zaraz po włączeniu O.K. Potem pojawia się jaśniejszy poziomy pas szeroki 1/3 wysokości ekranu po chwili zamraża obraz w tym pasie potem znowu O.K. i tak w kółko. Nie widzę spuchniętych kondensatorów ( co nie znaczy że wszystkie O.K.) Przeczytałem kilka wątków i wynika , że raczej matryca - pomaga baypass (drutowanie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10155374#10155374 itp). Jednak dla porządku pytam od której strony to ugryźć. Zamieszczam zdjęcia usterki.
  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca? LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca? LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  jfranc
  User under supervision
  Więc skoro czytałeś i też tak ci się zdaje, to nie pozostaje nic innego jak "bajpasowanie". Wtedy się upewnisz. Napiszesz i inni będą już wiedzieć na przyszłość.
 • #4
  zorbek
  Level 31  
  Pokaż mi uszkodzenie w postaci poziomych pasów gdzie winny jest tcon.
 • #5
  Darek.S
  Level 33  
  Kolejne spostrzeżenia. Obraz zjaśnia sie i rozmazuje , robi się stopklatka na całości po czym obraz pomału blednie aż do szarości. Po wyłączeniu i włączeniu już tylko szary raster. Zatem matryca. I tu pytanie . Skoro przerywają połączenia w szkle (bo może być ich więcej wadliwych) to na jak długo naprawa pomoże ( o ile w ogóle się uda)?
  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca? LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca? LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?
 • #6
  jfranc
  User under supervision
  Quote:
  Skoro przerywają połączenia w szkle (bo może być ich więcej wadliwych) to na jak długo naprawa pomoże


  Dobrze przeprowadzona naprawa pomoże na zawsze.
 • #7
  zbyszekskibinski
  Level 33  
  Nie ma napraw 'na zawsze' Wicuś. Nie zapominaj o tym również, że termin 'naprawa telewizora' w rzeczywistości wiaże się tylko z przedłużeniem jego żywotności będącego skutkiem wady procesu produkcyjnego odbiornika. Tak więc np. Jeśli wymieniam kondensatory i programuję pamięc w LE40R88BD, to ten telewizor znów się zepsuje za ok średnio 2 lata i bedzie cierpiał na dokładnie tą samą usterkę. (Mój na ścianie już zaczyna 'podklikiwać' przekaźnikiem 'ni stąd ni z owąd' a naprawiany był ok 3 lata temu)

  Pozdrawiam
 • #8
  jfranc
  User under supervision
  Nie filozofuj mi tu Zbyniuś. Jak połączy przerwane połączenie drutem i zrobi to dokładnie, to połączenie będzie skuteczne do końca żywota telewizora i o jeden dzień dłużej. A więc usterka nigdy nie powróci.
 • #9
  Darek.S
  Level 33  
  jfranc wrote:
  Nie filozofuj mi tu Zbyniuś. Jak połączy przerwane połączenie drutem i zrobi to dokładnie, to połączenie będzie skuteczne do końca żywota telewizora i o jeden dzień dłużej. A więc usterka nigdy nie powróci.

  To połączenie tak ale jest więcej, chyba, że te pozostałe się nie psują bo np sa mniej obciążone prądowo. Summa summarum w tygodniu zawalczę bo na razie odkręciłem mu tylko zadnieju stienku i sąduję sprawę. Dziękuję za odpowiedzi
 • #10
  jfranc
  User under supervision
  Najlepiej połączyć wszystkie jakie tam są.
 • #11
  Darek.S
  Level 33  
  Po czasie wróciłem do tematu już bez pośpiechu, bo właściciel dostał na Święta Acera. Zgodnie z opisem który podałem w linku połączyłem punkt na środkowej "flex-ie" z punktem STV. Niestety to nie ten punkt ( lub coś poszło nie tak). Uszkodzenie w postaci pasa i stop klatki zostało za to obraz zrobił się podwójny w pionie. Matryca tutaj nieco inna bo V260B1-X03. Występuje na niej jeszcze podobny punkt STV_R. Obydwa ( a także VCC) mierzyłem pod kątem przejścia w punkt na flex-ie ale zera żaden nie miał ( czego trudno się spodziewać po cienkich grafitowych ścieżkach w szkle).
  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?
 • #12
  Darek.S
  Level 33  
  W mojej matrycy najwyraźniej problem robi środkowa fleksa. Górna ma 68 Ohm do punktu B-AT1 i STV ( są połączone) Środkowa nie wiem do czego i dolna na razie też. Żeby nie wyciągać matrycy sto razy wyprowadziłem trzy przewody z każdej fleksy. Ten pewny połączyłem do B-AT1 zostały dwa. Zamierzam skrosować wszystkie, żeby za szybko nie wrócił - rozumiem, ze są to zasilania/kluczowanie driverów wierszy. Teraz rozumiem czemu pojawił mi się podwójny obraz jak połączyłem zasilanie środkowej fleksy do STV Obydwie fleksy ( górna i dolna były multipleksowane/zasilane/włączane ( niepotrzebne skreślić :P ) jednocześnie stąd ten sam obraz w środku ekranu co na górze ( miałem dwa loga TVP1). Pozostaje wyczaić dokąd idą dwa pozostałe środkowa i dolna.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Żeby tylko matryca wytrzymała takie "obracanie" :P

  Dodano po 53 [minuty]:

  O ile z górnej bocznej fleksy mam 68 Ohm do punktu B_AT1 to z odpowiadajacym jej wyprowadzeniom środkowej i dolnej bocznej fleksy już nie mam żadnych połaczeń do wyprowadzeń z góry matrycy mierzonych na górnych fleksax ( jest ich sześć) Miałem nadzieję, ze na logikę będą to punkty B-AT2 i B_AT3 ( są takie :!: ) Postanowiłem "przemiatać" końcówką multimetru wszystkie górne taśmy w miejscu ich połaczenia z PCB mając nadzieję, że wykryje takoweż. .Albo wyciągnęta matryca w ogóle przestała łączyć ( wątpię) albo te połączenia idą inaczej - nie wprost ( np kaskadowo przez kolejne flexy boczne...Chętnie kupiłbym jakies opracowanie gdzie takie rzeczy się omawia. Za moich młodych czasów uczyłem sie z książki "Telewizja kolorowa w pytaniach i odpowiedziach" Ostatnia publikacja jaką mam to "Nowoczesny odbiornik telewizji kolorowej " z 2004 roku. A potem jakoś sie nie zetknąłem. Inna sprawa, ze specjalnie nie szukałem. Ale z poczatkiem roku szkolnego spytałem przy okazji zamawiania podręczników dla syna i nie umiano mi podać żadnych pozycji...
 • #13
  jfranc
  User under supervision
  Quote:
  Za moich młodych czasów uczyłem sie z książki "Telewizja kolorowa w pytaniach i odpowiedziach"


  To nie te czasy, one nie powrócą. Teraz pozostaje już tylko doświadczenie elektroniczne, intuicja, umiejętność logicznego myślenia. Intuicja bardzo cenna, ale nie wiem skąd się bierze.
  I radzę bez żubrów. :) Ewentualnie po... :wink:
 • #14
  lisek
  Service technician RTV
  (':D') jak teoria to trochę z mojej "łączki"

  V260B1-Xxx opisane w ten sposób sa w 100% w pełni zamienne , róznią sie tylko T-conem.
  Uszkodzenie pojawia się zawsze (no prawie ) w miejscu połaczenia matrycy z płytką driverów. jest tam silne zgięcie.
  (dlaczego tam ?, może temperatura skutkuje tym ,że tam powstają tam naprężenia i mamy "awarię").
  I co dziwne nie VGH, VGL ale jak wspomniał autor impuls STV (to wysokie, krótkie dodatnie imp. z częstotliw. zmiany obrazu 50Hz) , także CKV (meandr (imp. o wypełnieniu 50:50) z częstotl. linii)
  Na driverrze i na T_con znika jednoczesnie STV_R
  Jesli STV masz , zaś STV_R nie - 100% złacze /matryca. (':!:')

  Co ciekawe imp. STV na poł. płytka/szkło " jest inny" niż te opisane na płytce w innych miejscach.
  Forma sygnału jest jednakowa , Nie sa dentycznie fazowo ( przesunięcia )
  Wszystko to zobaczysz pod oscyloskopem.

  Przy "bajpasach" i dublowaniu owych pkt. życie matrycy przywraca sie ..., ale na krótko.
  Po pewnym czasie nastepuje zwarcie pomiędzy STV i STV_R w szkle
  -objaw: przesuw obrazu w pionie , obraz pojawia się po czasie np.10-15min.

  STV_S imp. wejsciowy
  STV_R jw. wyjsciowy
  CKV imp. poziomy taktujący
  http://www.link-lcd.com/V260B1-L02_Approval%20Spec_Ver2.2_20070806.pdf

  Każdy pionowy driver - to swoisty rejestr przesuwny, na niego wchodzi log.1 i po bicie przenosi info, zmieniając linię w takt CKV ( czasem zwany CRV)
  Po przejsciu całego rejestru poprzez każdy z IC driverów pionowych (moga być 3-y szt.)
  ...czyli pokrótce : z każdego scalaka wychodzi syg,.STV_R (jako log.1) i wchodzi jako syg.STV na kolejny scalak (połozony niżej)
  Czyli pracują po kolei. Wychodzący z ostatniego (najniżej połozonego drivera ) sygnał STV-R wraca do T-con(sprawdzenie? , nie jest to krytyczne dla pracy T-con)
  Quote:
  After the passage of the register of each micro vertical driver leaves STV-R - is the same one, and the signal is fed into the next STV (which is lower) driver.
  Thus, they are in the queue. Coming out of the bottom (last) driver STV-R comes back to the board Tkon, as if to test, but for most Tkon its presence is not critical.


  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?
  Uwaga:
  Punkty opisane jako STV i STV_R sa rózne na matrycach i T-con , zalezy to od zastosowanego drivera (poziomego) bocznego

  Dwojenie obrazu w pionie to zazwyczaj problem na T-con z napięciem opisanym jako VOFFE (nalezy "pokombinować" ze zmianą wart.np. ( -12V) do ( -19... -22 V)
  Tutaj jest problem (trzeba wiedieć jaki element w aplikacji IC ) ,bowiem przetwornica DC-DC jest robiona na rónych IC np. TPS65160, lub IC Maxim MAX1722

  Ciemny - brak /przerwa CRV=CKV
  Pionowe "pasy" - STV

  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?

  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?

  (':idea:') (':!:')

  Swego czasu firma CHI_MEI wydała biuletyn z poglądowymi obrazkami
  na temat "ożywiania " matrycy i połaczeń. (V260B1-L04_lcd_panel_repair_info )


  (':?:') Zapytam się fachowców : wrzucić to do publicznego wglądu czy TYLKO dla serwisantów ?
  * pytam żeby mi nie zarzucano , szkodnictwa (niszczenie serwisów)
 • #15
  lamer.
  Level 33  
  lisek wrote:
  (':?:') Zapytam się fachowców : wrzucić to do publicznego wglądu czy TYLKO dla serwisantów ?
  * pytam żeby mi nie zarzucano , szkodnictwa (niszczenie serwisów)

  Lisek, ale czym ty chcesz zaskoczyć? To już od dawna tajemnica nie jest.
  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?
 • #16
  lisek
  Service technician RTV
  (':idea:') Czyli zielone światło.
  Quote:

  Lisek, ale czym ty chcesz zaskoczyć? To już od dawna tajemnica nie jest.

  jak czytam na forum , to dla niektórych ...jest. (':|')
 • #17
  lamer.
  Level 33  
  lisek wrote:
  jak czytam na forum , to dla niektórych ...jest.

  Ty nam tu oczu nie mydl, dobrze wiesz o co chodzi.
 • #18
  Darek.S
  Level 33  
  lisek wrote:


  ...czyli pokrótce : z każdego scalaka wychodzi syg,.STV_R (jako log.1) i wchodzi jako syg.STV na kolejny scalak (połozony niżej)
  Czyli pracują po kolei. Wychodzący z ostatniego (najniżej połozonego drivera ) sygnał STV-R wraca do T-con(sprawdzenie? , nie jest to krytyczne dla pracy T-con)  Dzięki za coś konkretnego. Nie dziwi mnie zatem czemu nie ma połączenia ze środkowego pionowego drivera na sama górę. Intuicja mnie nie myliła pracują kaskadowo. Wniosek chyba taki, ze albo padł chip na górnej bocznej flexie ( a może środkowej?) albo połączenia w pionie. W takim wypadku muszę odskrobać jeszcze punkty pozostałe i badać przejścia pionowe. Matryca na zimno przeważnie sie uruchamia zatem jakieć połączenie chyba jest. A jakł padł chip to akt zgonu... :spoko:
 • #19
  lamer.
  Level 33  
  lisek wrote:
  Czyli zielone światło.

  A po kiego grzyba chcesz powielać informacje już istniejące, dla leniwych lamerów?
  Jak ktoś jest dupą nie potrafiącą szukać, to niech dupą pozostanie.
 • #20
  lisek
  Service technician RTV
  (':!:')

  Skoro nie ta , KASUJEMY.
 • #22
  Darek.S
  Level 33  
  Jest o tym mowa tutaj (załacznik u dołu) https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9705165.Ale tyczy to połaczenia z góry na górnego bocznego drivera. U mnie problem robi środkowy.
 • #23
  lamer.
  Level 33  
  lisek wrote:
  Skoro nie ta , KASUJEMY.

  Stosuj się do zasady "dwa razy pomyślę (sprawdzę) zanim coś powiem" to nie będziesz musiał nic kasować.
 • #24
  Darek.S
  Level 33  
  Wygląda na to, ze muszę tego PDF-a poszukać. Swoja drogą dyskusja po raz kolejny
  odbiega od tematu :D . Na forum sat nie do pomyślenia :lol: Jest tam taki co ostro pilnuje i jego ręka RTV nie siega ( na PW mi napisał, że cyt " a szkoda " ale to inny temat i nie tutaj.
 • #25
  lamer.
  Level 33  
  Darek.S wrote:
  tyczy to połaczenia z góry na górnego bocznego drivera. U mnie problem robi środkowy.

  A jaka to różnica?
  Darek.S wrote:
  Wygląda na to, ze muszę tego PDF-a poszukać.

  Chcesz to szukaj, mnie wystarczyłby ten temat, podane wszystko jak na tacy.
 • #26
  Darek.S
  Level 33  
  jfranc wrote:
  Najlepiej połączyć wszystkie jakie tam są.

  Niestety to prawda :cry:
  Przemierzyłem wszystkie dostępne punkty
  LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca? I wygląda to tak:
  1 - nie podano punktu połączenia i nie znalazłem małej rezystancji do skrajnej górnej fleksy przyłaczeniowej.
  2 - 10.7 Ohm O.K. Ma być do 13-tu
  3 - 16,5 O.K. ma byc do 17-tu
  4 - 13,7 :cry: ma być do 13-tu
  5 - brak :cry: ma być do 50-ciu
  6 - 60
  7 - 88
  8 - brak :cry: ma być do 91
  9 - 84 i do tyle ma być
  10 - 84
  13 - 21
  14 - 39
  15 - 82.
  Niestety sporo połączeń brakuje. I akurat nie to do punktu 10, które w opisie jest pokazane.
  Pasowałoby mu zrobić wszystkie lub prawie wszystkie. Pajączek z 13-tu cienkich drucików w emalii. I tak to złożyć, żeby emalii nie przecięła lub włożyć w jakąś elastyczna koszulkę. Były kiedyś takie jakby plecione...
 • #27
  Michał99
  Level 32  
  Używałem do połączeń licy z cewek z anten ferrytowych.
 • #28
  Darek.S
  Level 33  
  Proste a nie wpadłem :D . Może na strychu znajdę jeszcze jakieś stare radio. Wielkie dzięki. Do końca tygodnia pewnie to odstawię. Właśnie wysłałem maila do pana Radu Tanase. Sam napisał, ze można pytać. Ciekawe czy odpowie. Jego opis dotyczy co prawda nieco innej wersji matrycy ale w zasadzie wszystko pasuje.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Darek.S wrote:
  lub włożyć w jakąś elastyczna koszulkę. Były kiedyś takie jakby plecione

  Miałem na myśli koszulkę Ale lica to chyba lepszy pomysł.
 • #29
  jfranc
  User under supervision
  Żadne koszulki nie są potrzebne, ani lica. Ja używam ten drut: LG 26LC51 - Biały poziomy pas i częściowo stop klatka-Tcon czy matryca?

  Ma dobrą emalię. Ktoś rozpoznaje pochodzenie tej cewki? :)